1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Colantare autoturism - merita ?

Discuție în 'Exterior' creată de KASSEL, 5 Noi 2008.

  1. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Daca ma uitam dupa colantare, as fi ales varianta maro de la Oracal. Masina oricum are o nuanta de maro (chiar daca in talon este trecuta gri) si as fi ramas in aceeasi paleta de culoare, pentru ca asta am cautat de pana sa iau masina. Si daca as face-o, clar as lasa-o pentru la primavara. Dar eu tot trag sperante sa imi iasa piticii astia din cap pana atunci si sa renunt la idee :)))

    Paletarul primit:
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Folia este daytona blue
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Oct 2015
  3. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
  5. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Repet...eu sper sa imi treaca moftul asta pana in primavara :))) Mi se pare scump 6000 lei infoliatul, chiar daca arata super. Dar stii cum se zice...visele sunt gratis :))
     
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Un infoliat normal pleaca de undeva de la 1500 de ron si poate ajunge in functie de folie si la mai mult insa 6000 mi se pare exagerat
    In Brasov va recomand baietii de la Glass Tuning sunt de departe cei mai buni si seriosi http://www.glasstuning.ro/folii-autocolant/
     
  7. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Am sunat la 2 ateliere din Bucuresti, ateliere recomandate in paginile precedente. Nimeni nu stie exact ce folie este si cine o produce doar dupa denumire insa mi-au spus ca au paletar destul de vast si e posibil sa gaseasca ceva asemanator, daca nu chiar exact folia prezentata de mine mai sus. O colantare totala m-ar duce la un atelier 2800 lei, la celalalt 3200 lei cu o folie foarte buna (nu luxuri care poate costa intr-adevar 6000 lei) si imi pot garanta ca rezista cel putin 5 ani. La pretul asta mi-e din ce in ce mai greu sa rezist tentatiei....:(
     
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Pune o intrebare si baietiior de la Brasov
    CU siguranta poti obtine un pret mai ok ;)
     
  9. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    In primavara, daca tot nu scap de piticii astia cu folia, ii iau pe toti la rand si ma duc sa vad live cum arata. Oricum pana atunci mai am de achizitionat piese care vor trebui si ele colantate (exemplu bara fata). Si daca tot asa mare va fi dorinta de colantare iar bugetul va tine cu mine....o sa cad in pacat pana la urma :keule:

    Pana atunci poate vede topicul vreun coleg mai in domeniu si ma poate ajuta cu nuanta respectiva - cine o produce, cum se cheama etc
     
  10. Mepyy

    Mepyy 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 / 1.8 / 2000
    Pana la sarsitul acestei saptamani sper sa am timp sa pun niste poze cu a3ul meu colantat.
    Am dat 900 ron si cu folie spate+luneta 1150.
    Am deja colantu de aproape 2 luni cred si sunt multumit maxim.
     
  11. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Ce tip de colant ai folosit? Sa ne mai tii la curent si dupa ce trece iarna, daca s-a modificat ceva in aspect :)
     
  12. Mepyy

    Mepyy 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 / 1.8 / 2000
    Nu sa modificat absolut nimic dupa ce a trecut zapada.. Dar de fel ma plictisesc repede de lucruri si vreau sa il dau jos..

    Sunt de parere ca merita colantata doar daca are "defecte" foarte vizibile si varianta mai ieftina decat reparatiile ar fi colantul.. Dar in rest nu.. Parca arata mai bine inainte.. Poze cu ea colantata mai jos..
     
  13. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    E totusi o varianta buna colantarea mai ales daca esti genul care te plictisesti repede. In 1 zi ii poti schimba culoarea :) Fata de vopsit unde nu ai putea face operatiunea decat cu timp mult mai lung si cost mult mai mare, in cazul in care te plictisesti :)
     
  14. Mepyy

    Mepyy 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 / 1.8 / 2000
    Eu saptamana viitoare il dau jos..
    Cauza principala ar fi bara lovita.. Trebuie decolantat si reparat + vopsit..
    Si aparitia unei mici pete de rugina pe portiera (jos) dar oricum trebuie rezolvata.. Si atunci il dau tot jos..
    Si cauza secundara dupa cum spuneam ar fi ca m.am plictisit de el..
     
  15. cosmin_sm

    cosmin_sm 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2014
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 TFSI 2013
    inainte si dupa colantare.
     
    radu20 apreciază asta.
  16. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Arata foarte bine.
    Cit te-a costat toata operatia?
     
  17. cosmin_sm

    cosmin_sm 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2014
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 TFSI 2013
    2700 ron.
     
  18. Thehunter86 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi a5 sportback, 2.0tdi, 2013
    Bună ziua. Am un Audi A5 sportback 2013 și am binecunoscuta problema cu oxidarea trimului din jurul geamurilor. Se merita colantat ?
    Ma gândeam sa îmi fac toate trimurile piano black ca in ultima imagine. Credeți ca rezista autocolant-ul și nu se exfoliază ? Mulțumesc pentru răspuns
     
  19. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Rezista foarte bine înfoliate cu folie neagra lucioasa. Eu am făcut aceasta operațiune la băieții din Plopi - infolieriauto.ro
    Bafta!
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu nu recomand pe cei din Plopi, am atat eu cat si altii de reprosat in ce priveste atat montajul cat si rezistenta la primul anotimp rece. Sunt sub orice critica si nici daca ar fi gratuit nu as mai supune masina acelui tratament - pentru cine nu stie ce efecte are folia si montajul care se face cu cutter...
    Si, in timp ce cei care nu au pachet crom vor sa isi monteze, cei care au, vor sa il infolieze in negru... Nu crezi ca intrebarea ta ar fi trebuit sa fie "ce trebuie sa fac ca sa reimprospatez cromul albit?". Inceputul e oprirea tratamentului bolnav pe care i-l aplici tu cu manuta ta cand duci masina la spalatoria care iti otraveste cromul. Adica tu platesti pe altii sa iti albeasca cromul...
     
    bc74abs și Thehunter86 apreciază asta.

Distribuie pagina asta