1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Caseta de directie si / sau Coloana de directie la Audi A4 B9

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de sackzitul, 24 Oct 2018.

  1. sackzitul

    sackzitul 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2010
    Locație:
    TM
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0TDI 190cp
    Hello,

    De cand am luat masina am auzit ceva pe la volan uneori, dar ieri a facut de 10-15 ori, asteptam sa mi se aprinda martorul de volan.

    Simptome:
    - ieri cand era volanul centrat si faceai stanga dreapta usor (20grade) se auzea ca si cum freca ceva inauntru (clar nu freca nimic fizic) se auzea acolo in zona spiralei/motorasului de servo
    - si a doua chestie asta ce zic ca se auzea de cand am luat masina din primii 2-3k km... cand dai uneori cu spatele si iei maxim dreapta/stanga, volanul "danseaza" usor stanga-dreapta repede, 5grade si in stanga si in dreapta si se aude sunetul de la punctul de mai sus, dupa cateva secunde isi revine, ca si cum nu ar avea curent sa il tina acolo la maxim... ciudata senzatia bine ca nu se manifesta si in mers.

    A patit cineva asa ceva? am vazut pe SUA ca ar mai fi cazuri si pe audiworld
     
  2. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Am pățit și eu. L-am prins plecare de pe loc după ce mașina statea mai mult de 4-6 ore.

    Când am făcut revizia s-a rezolvat. Cică pe modelul '18 este rezolvat din fabrică.

    In sistemul lor este o informare ca defect frecvent dar fara o soluție clara.

    La mine au repozitionat motorașul si s-a rezolvat

    Tot ei mi-au spus că nu știu dacă asta e solutia dar că vor întreba direct la fabrică (la mine e ok acum).
     
    Ultima editare: 24 Oct 2018
  3. Bunea Sebastian Alexandru

    Bunea Sebastian Alexandru 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2018
    Locație:
    TUSNAD
    Masina:
    A4 TFSI S-Line
    Salutare.

    Detin un Audi A4 ,1.4 benzina, fabricatie 06.2016 inmatriculat prima data 07.2018. Masina are acum 21.000 km dupa 10 luni de utilizare. La unele denivelari (gen piatra cubica etc) imi vibreaza coloana volanului intre 1 secunda si 3 secunde. La fel si cand dau cu spatele virez si franez. Am fost la reprezentanta caci inca mai este in garantie, au identificat vibratia dar iar aia se uita ca mata in calendar la ea. Au dezactivat nu stiu ce functie din MMI care ar semana cu Lane Asist desi eu nu am asa ceva pe masina. De ieri fac probe cu ea si tot la fel vibreaza coloana si volanul.Mi-au spus sa revin daca nu se rezolva. Imi par cam aerieni. Va rog sa ma sfatuiti daca ati intamplinat aceasta problema. Orice sugestie e binevenita

    Va multumesc !
     
  4. Nicu A

    Nicu A 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a4 b9. 2017.190cp
    Salutare,
    Ma ajuta un coleg cu o codare pentru calibrare steering assist ? Am cautat pe net și nu găsesc sau codurile găsite nu sunt compatibile. Multumesc.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Trebuie sa apelezi la cineva cu acces online sa iti dea codarea dupa VIN-ul masinii.
     
  6. Nicu A

    Nicu A 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a4 b9. 2017.190cp
    Am rezolvat cu VCDS-ul. Rescris codul din poza, cel vechi. A fost nevoie de rescriere, codare sau hai sa explic altfel.
    Am resetat din VCDS. Instant după reset au apărut erori peste tot. Si ca și soluție am codat/rescris cu codul vechi. Toate s-au rezolvat. Daca pățiți asa ma ofer sa va ajut gratis în București.
     

Distribuie pagina asta