1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Coloana volan si sistemul antrenare al volanului - scartait / zgomot volan la A4 B6 -

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de lucianboncea, 9 Oct 2011.

  1. lucianboncea

    lucianboncea Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, 2002 2.0i 131CP ~ ALT
    Salutare, am si eu o problema, cand plec de pe loc si virez stanga sau dreapta aproape la maxim se aud ca un harait sau pocnitura usoara, stiti cumva de la ce ar putea fi? Precizez ca atunci cand stau cu masina la relanti si misc scurt stanga, dreapta de volan se aude un pocnit sau ceva foarte finut de pe coloana de volan sigur acesta, daca puteti sa ma ajutati v-as fi recunoscator, poate vi s-a intamplat si voua , mersi.

    PS: Nu se aude rau, se aude finut, probabil sa fie inceput de ceva, dar mai bine o rezolv pentru ca ma sacaie chiar daca se aude finut de tot.
     
    Ultima editare: 9 Oct 2011
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ultima editare: 1 Mar 2015
  3. gabydaniel 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2000 cm3 , 2006
    Da a avut si un prieten de-al meu aceeasi problema . schimba piesa respectiva si totul va fi ok
     
  4. lucianboncea

    lucianboncea Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, 2002 2.0i 131CP ~ ALT
    Care piesa gaby ?:) Maine o sa verific nivelul lichidului de servo, poate il prind in offside, il completez si sper sa fie asta, daca nu dau o fuga pana la service sa vedem, va tin la curent

    PS: Mersi frumos Cristi, de mare folos topicul, mersi inca odata.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Mar 2015
  5. greabjon 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2009
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    audi a5 3.0tdi an 2015; audi a4 b8 an 2009 2.0tdi
    ai rezolvat problema?pt ca si la masina mea am aceleasi simptome si nu stiu ce ar fi.
     
  6. lucianboncea

    lucianboncea Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, 2002 2.0i 131CP ~ ALT
    Eu cred ca de la frig era problema plus ca a stat si masina ceva timp nemiscata. Din cate am observat eu sunetul era de la bucsile bratelor inferioare cu pivot, exact din bucsa mare a bratului.
    Acum de cand am inceput sa merg cu masina si s-a mai si incalzit un pic afara, sunetul s-a ameliorat foarte tare si sunt sigur ca daca o sa ramana cald in continuare nu o sa se mai auda deloc.
    Precizez ca am verificat tot de la: lichid servo, pompa servo, tije bielete, burdufurile lor. etc... si totul este ok.
    Va tin la curent cu eventualele schimbari, daca o sa mai fie. Stima.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Dec 2011
  7. george23gyo

    george23gyo 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2011
    Locație:
    GALATI
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI awx 130 CP 2003 S-line
    salut. Eu am schimbat caseta de directie(21 mil),imi pierdea ulei.Dupa ce am schimbato cand treceam pe linia de tranvai sau la denivelari mai mari imi batea putin in volan .Cand miscam de volan stanga,dreapta imi pocnea ceva in volan.Acum am shimbat coloana volan (25 mil) si nu mai am nici o bataie sau pocneala...
     
  8. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    O intrebare pentru cei care au schimbat aceasta piesa,ce pret si ce cod are acea piesa,eu ma uit in ETKA si nu o gasesc......
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Mar 2015
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    cata26bcn nu toate piesele de pe masinile noastre apar in ETKA. Asta inseamna ca vine impreuna cu alta piesa (face parte integrala dintr-un alt ansamblu). Daca nu apare in ETKA, demonteaza pe acolo si vezi cum se poate scoate. Bafta.
     
  10. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    Problema nu este cum se poate scoate,problema este CE COMAND??? daca nu am cod de piesa.eu asta intrebam,un cod de piesa,cum au reusit colegii sa comande acea piesa.
    am pus o poza sa ma lamuresc daca aceea este piesa respectiva,si daca cineva are un cod care l-a folosit pentru a comanda piesa de schimb.
     
  11. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Si eu am patit cateodata cand virez maxim stanga sa aud un "poc" scurt sau ca si cand parca ar freca/agata de ceva insa chestia asta nu o patesc tot timpu, are doar momente cand face asa ceva ca de multe ori faceam teste cu stanga-drepata maxim si mergea lejer insa cateodata ma trezeam cu acest zgomot care doar presupun ca ar veni din partea dreapta cand viran stanga maxim. Deocamdata nu am descoperit ce este insa maine este programata masina pt schimbat ulei servo.
     
  12. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Am schimbat uleiul. Se pare ca volanul este mai moale si dupa ce motorul se incalzeste inainte se cam intarea si zumzaitul cand roteam stanga-dreapta s-a diminuat aproape de tot, inainte se auzea ceva ceva nu exagerat de tare ( precum atunci cand am prins aer pe instalatie ) dar se auzea. Acuma dupa schimb parca nu se mai aude deloc doar atunci cand tin volanul maxim. Insa tot nu am scapat de acel "poc" care culmea doar cand virez stanga mai spre maxim il simt/aud. Nu stiu e ca si cand s-ar freca 2 metale una de cealalta in acel moment dupa care isi revine si pt o perioada de timp chiar daca virez iarasi stanga maxim nu se mai aude nimica.
     
  13. lucianboncea

    lucianboncea Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, 2002 2.0i 131CP ~ ALT
    Ovidiu vezi ca pocul este posibil sa-l ai de la piesa expusa pe prima pagina, suruburile piesei se mai slabesc si de acolo e si poc-ul, in legatura cu masina mea, nu se mai aude deloc zgomotul acela cand invart de volan dar in schimb de cateva zile am un suierat cand masina se accelereaza sau decelereaza iar cand mai si invart de volan se amplifica zgomotul + ca si trepideaza volanul continu la miscarea lui ( precizez ca zgomotul e ceva de genul aceluia care il face masina cand mergi cu marsalier, este un suierat si se mai aude ca si cum ar vibra o tabla in acelasi timp ) o sa merg vineri sa vad despre ce e vorba si va tin la curent, daca v-ati confruntat cu problema pana acum si ati rezolvat v-as fi recunoscator sa ma ajuati cu niste solutii, poate stiti de unde e problema.
     
  14. marius@31 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2013
    Locație:
    bistrita
    Masina:
    audi a4,1,9 tdi,2001
    oare crucea asta cardanica,,,sau cum i zice,,se potriveste si de la alta masina,,sau doar pe cod de motor?
     
  15. gruvnoise

    gruvnoise 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2014
    Locație:
    Matera - Italia / Pașcani - Romania
    Masina:
    Audi a4 avant 1,9 tdi 2002 awx 131 hp
    Se aude un zgomot deranjant de scartait la volan numai când e rece motorul. Cand e frig afara dupa ce se încălzește nu se mai aude nimic Prima data o sa incerc sa schimb uleiul de la servo ca nu stiu cand o fost schimbat ultima data.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Mar 2015
  16. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    N-are nici o legatura cu uleiul. Eu cred ca de vina pentru zgomotul respectiv sunt bucsele bratelor de suspensie ( cauciucul ).
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Mar 2015
  17. gruvnoise

    gruvnoise 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2014
    Locație:
    Matera - Italia / Pașcani - Romania
    Masina:
    Audi a4 avant 1,9 tdi 2002 awx 131 hp
    Ultima editare de un moderator: 11 Ian 2015
  18. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Da, asa facea si la mine.
     
  19. andyITA

    andyITA 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Mar 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Mercedes C220 170cp 2011 automata
    exact zgomot identic facea si la mine dar a disparut ca prin minune, de 2 luni nu mai am nimic :)
     
  20. gruvnoise

    gruvnoise 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2014
    Locație:
    Matera - Italia / Pașcani - Romania
    Masina:
    Audi a4 avant 1,9 tdi 2002 awx 131 hp
    Si nu ai gasit nici o rezolvare exacta sau pe aproape am citit pe aici cam tot da.. nimic concret ? E enervant ca face numai când e frig afara sper sa nu fie ceva grav :)
     

Distribuie pagina asta