1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Coloana volan si sistemul antrenare al volanului - scartait / zgomot volan la A4 B6 -

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de lucianboncea, 9 Oct 2011.

  1. andyITA

    andyITA 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Mar 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Mercedes C220 170cp 2011 automata
    tinand cont ca b7 e pe aceeasi platforma ca b6 sigur avem aceeasi problema :)
    poate e vreun inginer mecanic pe aici mai in tema care ar putea explica de ce se aude chestia asta
     
  2. Talnar Mihai 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Aiud alba iulia
    Masina:
    Audi a 4 b6 2001 1.9 tdi 131 Cp awx
    Salut .oare poti sa mi spui daca ai rezolvat cu scartaitul acela pentru ca si eu am la fel si nu stiu de la ce poate fi . Mersi anticipat!
     
  3. Hawkz 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2015
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi a4 b6 1.9TDI 2002
    Bună ziua,
    Am citit cele 2 pagini cu problemele scârţâitului dar nu mă regăsesc şi eu. La mine problema a început la finalul verii trecute. A început să-mi scârţie, aşa ca o membrană de cauciuc la început, asta doar la 15% din rotaţia volanului şi în dreapta şi în stânga. A venit toamna, temperaturile scăzute au făcut ca sunetul să dispară. Acu cand au dat iar temperaturile ridicate scârţăitul a reaparut, ba mai rău de atât îmi şi pocneşte undeva la 10% când virez in ambele direcţii, scurt şi sec. Lichidul din servo e ok, adică nu e scăzut, mă gândesc să-l schimb că am masina de un an si jumătate şi nu am umblat deloc la el, nu ştiu câţi km trebuie parcurşi ca să-l schimb dar am o vagă impresie că nu de acolo e problema. Menţionez că maşina e un audi a4 b6 model 2002.
     
  4. 11MBF 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2018
    Locație:
    Tecuci
    Masina:
    Audi A4 b6 1.9 tdi awx 2003
    Aceeasi problema o am si eu. Ai gasit o rezolvare ?
     

Distribuie pagina asta