1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Coming Home - Leaving Home la A4 B6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de ionut2madalin, 15 Ian 2009.

  1. y-smo

    y-smo 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2010
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    Audi A4 1.9Tdi 2001
    @ iulian72
    Da asa o sa fac o sa il trag din panoul de siguranta.Am vb deja cu un electrician foarte bun in meserie care a mai facut chestia aceasta si mi-a spus sa ma duc cu cartea masini la el ca numai stie sigur care este siguranta respectiva dar se descurca foarte repede cu cartea.Apropo Iulian tu ai facut chestia asta la masina ta?Daca a mai facut altcineva chestia asta la masina sa imi lase si mie un mesaj aici sau privat sa imi spuna dc a intampinat vreo anumita problema...gen sa se duca bateria masini mai repede,sau sa se arda vreo siguranta...etc.Multumesc Frumos si va tin la curent.Salut!!!
     
  2. f l o r i n

    f l o r i n Bronze Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Passat,2.0TDI, 2010
    Trebuie incercat cu un mic montaj, care sa contina o dioda si un releu. Se poate face foarte usor. Ideea e sa nu iti zapaceasca alte chestii pe acolo. La modele mai vechi, e floare la urece, ca nu au centrala electrica. Ca sa nu te duci cu firul pana la plafoniera, trebuie identificat firul care aduce semnalul de la switch-ul din usa, pana in pillar.

    Eu montez astfel de module, sa se lumineze bordul cand se deschide usa - la masinile vag care nu au aceasta optiune. La tine se poate adapta si in loc sa te conectezi pe bord, te conectezi pe pozitie.
     
    Ultima editare: 14 Sep 2010
  3. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
  4. Iulian72

    Iulian72 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2008
    Locație:
    Campulung
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 2011, Audi A4 TDI-PD 2002 131 CP, Suzuki Swift 2017 1.0, 112 cp
    Nu , eu nu am facut, nu vad rostul unui consumator in plus, mai ales ca implica modificari si adaugiri la instalatia electrica
     
  5. mitu83mdr

    mitu83mdr 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2009
    Locație:
    Drăgășani
    Masina:
    A6 C7
    Eu mi-am pus comutator de lumini cu functia auto, am pus si comutator pentru falow me home cu functia 0 - 1, am senzor de lumina in bord, dar nu merge. Selectez degeaba 1 ca nu se intampla nimic..
    Stie cineva ce setari se fac cu vag com ? Sau ce trebuie facut pentru a activa functia ?
     
  6. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    senzorul de lumina nu este in bord,este cel din oglinda pentru functia AUTO si pentru follow me home.deci pe linga cele de mai sus trebuie sa pui si o oglinda cu acel senzor,sa refaci cablajul pentru a lega si senzorul la centrala electrica si apoi codarea centralei pentru a stii ca are acel senzor si a activa si functia coming-leaving home.
     
  7. mitu83mdr

    mitu83mdr 5th Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2009
    Locație:
    Drăgășani
    Masina:
    A6 C7
    Inseamna ca nu am facut nimic. Oglinda nu o mai schimb pentru asa ceva.
    Merci pentru informatii.
     
  8. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    pe langa asta ai nevoie de un calculator de electrica cu F in coada.Daca al tau are alta cifra nu iti ia codarea de senzor de lumina.
    Eu inteleg ca de multe ori ne uitam lung dupa anumite dotari pe care nu le avem(si eu am problema : daca se poate,de ce nu?),dar daca nu puteti face treaba ca din fabrica,de ce sa alegem tigania?Personal am senzor de lumina si CH-LH,insa nu gasesc neaparat utila aceasta functie.Senzorul de lumina si oglinda electrocrom fac tot banii in schimb.
    Sunt alarme care au aceasta functie,insa aprind farurile(sau proiectoarele,in functie de ce se alege) toata ziua,indiferent daca este sau nu intuneric).De la viper am vazut asa ceva.
     
  9. flavius a4

    flavius a4 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2009
    Locație:
    Brad
    Masina:
    Audi A4 berlină, 2.0 TDI CAGA, 2008 & Audi A4 avânt, 1.9 TDI ATJ Quattro, 2000
    Foarte inteligenta tragerea unui fir de la lumina interioara la faruri.am sa vorbesc si eu cu un electronist sa faca aceasta modificare.
     
  10. LIV2YOU

    LIV2YOU 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2010
    Locație:
    CLUJ NAPOCA
    Masina:
    AUDI A4 B6 ,2004 BKE
    Salut.Eu am aceasta optiune din fabrica,acel buton mic cu 2 pozitii,se aprind proiectoarele,pozitia spate si plafoniera,si cred ca e activata din calculatorul comfort.
     
  11. exdjvaly

    exdjvaly 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 1.8 Avant an2000
    Sal all , in postul care il realizez acum ma refer la cei care nu au un astfel de modul incorporat. Deci eu personal am multiplicat un astfel de modul de pe un A6 si l-am montat pe masina mea un A4 B5 din 2000 .
    Vreau sa zic ca nu afecteaza instalatia electrica cu nimic instalarea lui daca se respecta principiile normale aici ma refer la conectori, mufe ce se sertizeaza ,etc nu deblancat si dat cu banda de izolat, pentru cei ce isi doresc un astfel de modul vreau sa va zic ca toate care le-am vazut pe net de vanzare au comanda pozitiva , la audi se foloseste negativ la inchiderea centralizata , .......... hai ca m-a luat valul fac o exceptie pentru posesorii de cerculete ,iubesc prea tare masinile astea si ar fi pacat sa nu aiiba aceasta functie. Cu toate ca nu am timpul necesar dar fac un efort,( inca de la inceput vreau sa mentionez ca nu fac afaceri sau comert de nici un fel , doar cei ce isi doresc un asemenea modul sa ma contacteze) , deci rabdare pls pentru cei interesati , pretul la care am ajuns pentru un astfel de modul in stare finita cu tot cu cutie este de aprox 40 - 50 ron (aici intra costul pieselor electronice , mufele necesare ,cutia modulului si cost de transport de la doua firme).
    In momentul de fata nu am nici un modul realizat decat cel de pe masina mea , problema cea mai mare find realizarea cablajului imprimat PCB, dar am o promisiune de la un coleg ca le va face el , daca ma ajuta colegul meu va pot ajuta si eu sa obtineti un astfel de modul pentru audi , ne mai auzim
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Iul 2011
  12. Flubber

    Flubber 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2007
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A6 2.0TDI CGLD 120kw 163Cp 2014 Multitronic
    Ce zice colegul te-a ajutat cu cablul acela? Ca si eu mi-as dori aceasta functie pe masina mea
     
  13. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    da,sint si eu curios daca a aparut..imi doresc si eu sa schimb modulul de pe masina deoarece imi face unele probleme.
     
  14. marduksoft

    marduksoft Banned

    Înscris:
    1 Noi 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A6 2.4i 6V multitronica din 2001
    Salut exdjvaly,
    Se mai aude ceva cu acel modul ? ma intereseaza si pe mine.
    Merci.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Sep 2011
  15. exdjvaly

    exdjvaly 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 1.8 Avant an2000
    Salut Marduksoft, am realizate PCB-urile pentru ele. Daca doresti iti asamblez un modul. Daca doresti suna-ma pe mobilul meu si vorbim 0765510616. Daca nu iti raspund trimite si un sms si te voi suna eu. Sa auzim de bine.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Sep 2011
    cris10adi apreciază asta.
  16. Flubber

    Flubber 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2007
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A6 2.0TDI CGLD 120kw 163Cp 2014 Multitronic
    Vreau si eu. Te-am sunat si nu ai raspuns si ti-am lasat un mesaj. Sper sa ne auzim curand.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Aici nu este arie de publicitate. Folositi functia PM a forumului cu succes daca doriti sa adresati intrebari care sunt Off Topic. Discutiile Off Topic vor fi sterse fara explicatii. Multumesc de intelegere.


    O zi buna
     
  18. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
  19. Flubber

    Flubber 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2007
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A6 2.0TDI CGLD 120kw 163Cp 2014 Multitronic
    De unde l-ai comandat ? nu merge pus pe proiectoare ?
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Sep 2011
  20. exdjvaly

    exdjvaly 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B5 1.8 Avant an2000
    Merge pus practic pe orice. Citeste mai sus.
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Sep 2011

Distribuie pagina asta