1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Coming Home - Leaving Home la A4 B6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de ionut2madalin, 15 Ian 2009.

  1. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    o sa ai o surpriza la legarea farurilor sau proiectoarelor,asta deoarece acel comutator nu da comanda directa la lumini,ci da comanda la centrala electrica,aceasta din urma executind operatia de aprindere a farurilor sau proiectoarelor.problema ca masina fiind fara contactul pus o sa refuze sa aprinda anumite lumini,sau ai sa vezi ca atunci cind dai un plus de comanda pe firul de proiectoare masina o sa dea o eroare si o sa aprinda toate luminile,exceptind faza lunga.daca nu ma insel,cel mai sigur e sa legi modulul doar pe faza scurta,aici centrala se va conforma si va aprinde pozitia si faza scurta.
    cit despre firul ala de comanda,acum e alegerea ta daca e mai usor sa dai jos scaunul de la sofer si mocheta deoparte sa ai acces la calcu de confort,sau tragi un fir prin mansonul de la usa sofer de la calcu de pe usa sofer.
     
    Ultima editare: 2 Feb 2014
  2. slay3rexe

    slay3rexe 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    A6 C6 Avant 2.0 TDI - 2008 [BRE]
    Multumesc pentru raspuns. O sa incerc sa leg si pe proiectoare si daca face asa cum zici tu voi muta pe faza scurta. Daca mai e cineva care a legat direct pe proiectoare si stie cum se comporta va rog sa imi spuneti. Multumesc
     
  3. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    eu am avut acest modul legat pe masina,dar eu am folosit 2 relee de putere si un plus de putere pentru ele,cu siguranta binenteles,pentru a face aprinderea DOAR a proiectoarelor.am intrerupt firele care pleaca spre cablajul din fata ( in conectorul din stilpul fata stinga) si am legat pe relee in asa fel incit fara tensiune pe releu el face legatura normal,adica aprinzi proiectoarele normal din buton,implicit din centrala electrica,iar atunci cind este fara contact si modulul da comanda de aprins proiectoarele ( in cazul de fata),releul taie legatura spre centrala electrica si de pe celelat contact al lui alimenteaza proiectoarele.
    e simplu de facut pentru cineva care are cunostinte in releistica si automatizari.in felul asta protejezi si centrala electrica de tensiune inversa (data pe firele de alimentare proiectoare,daca nu ma insel comanda fiind pe tranzistori de putere sau tiristori,nu stiu exact,in interior sigur nu are relee de protectie).
     
    Ultima editare: 2 Feb 2014
  4. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Imi poate spune cineva sigur daca singura centrala compatibila cu CH/LH pentru B6 este cea cu terminatia F? Eu am cu E, dar nu stiu daca o sa-mi mearga sau nu. Si as mai avea nevoie de codul pt butonul / switch-ul de faruri cu functia AUTO, care se aprinde cu galben, semnul de pozitie cu verde si restul cu rosu?
     
  5. alain

    alain 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 (B6-2003) S-Line 2.5 TDI(BDH) quattro
    Centralina

    waf Da. Este corect extensia F.
    Aceasta suporta si senzorul de lumini. Este cea cu toate opțiunile posibile pentru A4 B6 - audi. Tocmai am finalizat proiectul de lumini automate, CH/LH, DRL, si EBB. Pentru alte informații iti stau la dispoziție.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Iul 2015
  6. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Salut!
    Merci mult de info! Si eu am folosit tot codul cu F la sfarsit. Am mai citit in anumite locuri cum ca si varianta cu E (e considerata tot highline) ar merge. Desi eu am avut E inainte, n-am mai stat sa o incerc, am schimbat-o direct cu cea cu F.
    Poti detalia mai multe despre DRL pe platforma B6? Stiam, ca doar cu un modul AM se poate face ceva, adica nu e OEM , doar la B7 putand fi montat OEM.
    Si ce este EBB?

    Bafta!
     
  7. alain

    alain 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 (B6-2003) S-Line 2.5 TDI(BDH) quattro
    Catalin_1987 salut,
    Functia este activa numai la intuneric, este fuctionala si pe timpul zilei ?


    waf Din ce am studiat eu la B6 sunt centrale electrice cu urmatoarele extensii de la A la G. F si G sunt pt masini cu dotare in plus de lumini automate (senzori de lumina).
    Pentru DRL este corecta concluzia ta, este un modul separat. EBB (EmergencyBreakBlinker) tot un modul separat. Pentru detalii suplimentare te rog un PM.


    Alaturat gasiti pentru cei interesati schema de montaj si codul componentelor OEM compatibile si necesare pentru realizarea functiilor CH-LH, Auto, Antiorbire (oglinzi)+Busola (oglinda centrala).
    Bafta tuturor temerarilor!:arco:
     
    CMarianC apreciază asta.
  8. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Ce bune ar fi fost schemele astea cu 2 luni in urma...

    Vezi ca in ceea ce priveste centrala electrica, pt B6 cea mai performanta este cea cu litera F la sfarsit, iar pt B7 este cea cu litera G. La B6 nu merge cea de B7, cea cu G nefiind compatibila.
     
  9. Alexandruuuuuuu 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4
    Salut tuturor,
    Am cumparat un modul coming home si am mevoie de o ghidare pentu instalare. Mai jos am pus o poza cu modulul. Astept un raspuns de la voi. Vreau sa-l montez pe audi A4 B6. Merci.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Toti vand modulul respectiv cu instructiuni de instalare, deci ghideaza-te dupa ele.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Alexandru ce ai cumparat este o chinezarie. Asa ca nu avem cum sa-ti dam ajutor in privinta instalarii. Urmeaza instructiunile iar daca nu te pricepi mergi la un electrician auto. Ai grija cum faci legaturile ca sa nu iei foc. Bafta.
     
  12. Alexandruuuuuuu 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4
    Ok, mersi frumos
     
  13. Alexandruuuuuuu 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4
    Salutare ma ajutati si pe mine la montarea modulului de coming home la un audi a4 b6 din 2001 motor 2500
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai din ce vad, ai toate instructiunile necesare. Vrei sa ti-l montam noi din fata PC-ului ?
     
  15. Alexandruuuuuuu 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4
    Nu prea inteleg acolo in partea dreapta. Pentru ca sunt niste culori care nu le gasesc
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ti s-a mai explicat cateva posturi mai sus de catre @Cristi ce ai de facut in caz ca nu te pricepi.
     
  17. xstefan10

    xstefan10 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2012
    Locație:
    Târgu Jiu / București
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9 tdi AVF, 2003
    Salutare! Am făcut recent retrofit la ch/lh, oglindă heliomată și auto lights la mașina din semnătura cu faruri halogen și întâmpin o problemă: blocul de lumini, butoanele de la plafonieră, oglinda și cu reglajul farurilor stau mereu aprinse (sau cel puțin până trec câteva minute după ce opresc mașina). In rest, totul funcționează perfect. Am folosit un tutorial de pe audizine dar este făcut pentru cei cu faruri xenon. Știu că ar fi trebuit niște scheme electrice din Elsa, dar nu am reușit să le găsesc (poate reușește cineva să le posteze aici).
    Momentan nu am buton pt reglaj far împreună cu cel de ch/lh (cel cu două reglaje). Să fie de aici problema?
    Mulțumesc în avans!

    Schema "electrica" este atașată mai jos.
     
  18. xstefan10

    xstefan10 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2012
    Locație:
    Târgu Jiu / București
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9 tdi AVF, 2003
    Revin cu rezolvarea: am scos din mufa CH/LH pinul 8 și acum totul este normal. Probabil acel pin va trebui conectat la loc când voi face rost de buton.
     

Distribuie pagina asta