1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Compatibilitate piese intre ele pentru A4 B8 8K - elemente de caroserie si alte piese auto

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de luk2011, 17 Mai 2009.

  1. luk2011 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 8K 2.0 TDI 2008 143CP
    Unde gasesc grila fata de S4 pentru A4 8K Limuzina la pret bun?

    Se potriveste grila de S4 la A4 8K Limuzina ? Merge 100% ?

    E de aceeasi dimensiune ? Potrivesc toate gaurile de prindere ?

    As vrea sa-mi schimb grila fata de la A4 8K Limousine cu grila de S4 2009.

    Unde gasesc o grila de S4 la pret bun ?

    Am vazut mai demult pe ebay.de la 199 euro, dar nu mai este, momentan cel mai ieftin e la 297 euro, ceea ce pare destul de mult pentru o grila de plastic.


    Am cautat pe net si pe altundeva, dar n-am gasit.

    Daca stiti pe undeva de unde as putea lua o grila de S4 sub 200 euro, sau cat mai jos, va rog sa ma anuntati si pe mine.
     
  2. luk2011 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 8K 2.0 TDI 2008 143CP
  3. QUATTROINELE 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A6c7 2.0tdi 177cp
    ai gasit grila? la ce pret?
     
  4. luk2011 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 8K 2.0 TDI 2008 143CP
    cca . 280 euro in Germania , la Dealer Audi ...
     
  5. premieru

    premieru 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Mercedes C220
    Vezi ca sunt si pe okazii cu 300e. Probabil cu transport tot pe acolo ajungi.

    Cheers.
     
  6. QUATTROINELE 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2010
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    A6c7 2.0tdi 177cp
    luk2011 , premieru multumesc de raspuns.am crezut ca poate gasesc mai ieftin de 300.am vazut anunturi cu 300-350e.
     
  7. mav3rick

    mav3rick 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 , 2.0 TDI , 2008
    am si eu o intrebare ,
    cum imi dau seama daca o componenta se va potrivii pe masina mea ..
    de exemplu eu am climatronic simplu pe masina si am gasit sa cumpar
    dublu climatronic ...cum verific daca se potriveste ..
    am etka sa verific modelul la care se potriveste part numberul dar nu imi dau seama din datele masinii cu ce informatie ar trebuii sa il verific ...
    am inteles ca trebuiesc schimbate mai multe piese mici inafara de headunit dar vreau sa stiu daca macar acesta se potriveste din moment ce exista mai multe tipuri ..
     
  8. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    depinde de dotari (ex. incalzire sau ventilatie in scaune). Problema este ca e posibil sa schimbi si ceva calculatoare plus o caruta de senzori care trebuiesc adaugati....e unul dintre cele mai grele retrofituri.
     
  9. mav3rick

    mav3rick 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 , 2.0 TDI , 2008
    Da, din pacate am cumparat deja un dublu climatronic pentru masina si acum o sa cumpar si restul componentelor. Din cate am inteles este un senzor pentru pasager care trebuie montat si 2 senzori pentru persoanele din spate. Pe langa acestea mi-ar mai trebuii niste cabluri care probabil o sa le comand de la reprezentanta. Se poate face acest upgrade dar necesita munca. Stie cineva vreun service care s-ar baga la asa ceva si are experienta in acest domeniu ? componentele le cumpar eu dar cu montatul mai greu :)
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Feb 2014
  10. bonnito 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2011
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 , 2.0 tdi ,2008
    Si eu am aceeasi problema, vreau sa inlocuiesc climatronicul simplu cu unul dublu-climatronic. Unitatea am cumparat-o si m-ar interesa daca stie cineva unde as putea sa fac aceasta operatie, ce componente mi-ar mai trebuii si ce costuri implica ? Va multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Feb 2014
  11. mav3rick

    mav3rick 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 , 2.0 TDI , 2008
    daca afli intre timp sa imi zici si mie ,
    ca eu mi-am scos component protection`u la audi ... si am pus noul climatronic
    si nu se activeaza ac`ul ....am zis ca pe auto nu are cum sa mearga pentru ca nu are senzorii aia in plus dar ma gandeam ca pe manual trebuie sa mearga ...si merge tot mai putin ac`ul care este cel mai important mai ales pe vremea asta ...
    mai trebuie decat sa il codez , daca nu merge nici dupa codare voi posta aici ..
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Mai 2011
  12. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    O intrebare , sperand ca nu sunt prea off topic. Capota de B8 S-line si de B8 fara S-line sunt identice?
     
  13. premieru

    premieru 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Mercedes C220
    Sunt identice.
     
  14. mav3rick

    mav3rick 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 , 2.0 TDI , 2008
    Am rezolvat si cu Ac`ul era doar o chestiune de codare , din cate vad merge si pe auto desi am lipsa senzorul pentru pasagerul din dreapta si pentru cei din spate , mai pe scurt daca nu va place cum arata climatronicul simplu inlocuiti`l cu unul dublu ca va functiona tot ca unul simplu doar ca arata mai bine din punctul meu de vedere si cu 2 senzori cred ca se rezolva si restul.
    Singurul lucru care nu va functiona daca schimbati climatronicul cu unul dublu este distribuirea aerului in mod separat , adica pentru persoana din stanga doar la picioare iar pentru cea din dreapta doar pe sus, cel putin pana la ora actuala asa cred, voi posta si rezultatele unei scanari cu vag-comul pentru a determina care sunt piesele care mai trebuiesc cumparate in afara de cei 2 senzori.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Feb 2014
    Marian1980 apreciază asta.
  15. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    Salut,

    Ma bucur ca ai reusit sa faci aceasta schimbare si sunt de aceeasi parere ca dublu climatronic arata mult mai bine fata de cel cu o roata pe mijloc! Din pacate majoritatea masinilor au iesit din fabrica cu climatronicul simplu.

    Am tot cautat pe internet si nu am gasit pe nimeni sa fi facut aceasta modificare, iar la reprezentanta mi sa spus ca este foarte greu pentru ca le trebuie niste coduri la care ei nu au acces si numai fabrica le detine!
    Te rog ca in continuare sa postezi toate detaliile ce implica aceasta schimbare, eventual sa mi dai si mie in PM informatii privind costurile.

    Numai bine.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Feb 2014
  16. mav3rick

    mav3rick 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 , 2.0 TDI , 2008
    11TUN codurile de care zic ei ca sunt necesare si nu le au sunt de fapt unul singur si ti`l pot da eu. Trebuie codat cu vag com`ul noul climatronic. Problema cum am spus mai sus este alta, iti va functiona climatronicul dublu pe masina dar doar pe o singura zona asta din cauza lipsei unor senzori pe care ii poti pune ulterior si se rezolva cu ceva efort insa redistribuirea aerului adica daca pasagerul vrea sa vina aerul doar pe la picioare si tu vrei doar pe mijloc asta nu o sa poti face decat daca schimbi tot blowerul care este o piesa mare si cu multe componente si probabil foarte foarte scumpa .
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Iun 2011
  17. mirceaB8

    mirceaB8 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4, B9, 2.0 TDI S-Tronic, 2016
    Codurile pentru inelele de A5 care merg montate cu mici modificari pe A4 sunt:
    - 8T0 853 101 2ZZ - 65 RON
    - 8T0 853 102 2ZZ - 65 RON
    Preturi de la reprezentanta.
     
    Ultima editare: 19 Apr 2013
  18. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Cand spui mici modificari te referi la ruperea picioruselor?
     
  19. mirceaB8

    mirceaB8 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4, B9, 2.0 TDI S-Tronic, 2016
    Da, la ruperea picioruselor. Mai este si chestia ca nu se potrivesc chiar la fix pe marginea proiectoarelor, este nevoie de un pic de simt estetic pentru a le alinia. Nu este deloc greu, ideal ar fi totusi sa mai fie cineva sa te ajute. E treaba de 15 minute.
     
  20. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Ai putea pune o poza sa vad cum au iesit la tine?
     
    marinrafael apreciază asta.

Distribuie pagina asta