1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Componente auto furate de la Audi - grile - oglinzi - roti, capace jante, etc.

Discuție în 'Furturi auto' creată de dg703, 17 Feb 2008.

  1. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Mie mi-au furat cateva capacele de plastic ce acopera prezoanele rotilor. S-a intamplat fix inainte de anul nou. Nu mi-e de 2-3 bucatele amarate de plastic, dar gestul este unul de gainar de 2 lei !
    In urma cu 1 an mi-au furat capacelele metalice OEM de la ventilele rotilor. Dar nu toate 4 ... ci 2 parca. Daca ii prind le rup picioarele !

    Nu m-am complicat sa anunt politia doar pentru atat ca oricum m-ar fi luat la misto politistii ... dupa cum sigur le stiti caracterul mizerabil.

    Zona Titan, sectorul 3, Bucuresti.
     
    Ultima editare: 13 Ian 2015
  2. Dixon...

    Dixon... 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2012
    Locație:
    Braşov
    Masina:
    A6, 1.8T, AWT
    Si mie mi-au furat grilele de plastic din bara. Cele de la proiectoare.

    Ca un bun cetatean care respecta legea, m-am dus la "militie", declatie, facut poze la "prejudiciu: etc etc.

    Dupa 4-5 luni am fost contactat de organ (inutil organ), invitat la sectie si rugat sa-mi retrag plangerea depusa sa nu le ramana inca un caz cu A.N. (autor necunoscut).

    Explicatia lor (logica dealtfel) este ca nu au cum sa-mi gaseasca grilele daca nu au un semn particular.

    Asa ca solutia cu "militia" este degeaba in anumite cazuri.

    Am hotarat sa-mi insemnez pe interior (cu numarul de inmatriculare) fiecare componenta de plastic sau nu, care se poate sustrage usor. Bineinteles ca nu le voi insemna cu carioca...

    Sa-l fereasca d-zeu pe hot sa pun mana pe el inaintea "militiei" !!!
     
  3. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    Vad ca esti din Bv ca mine, chiar ma pregateam sa scriu ca si la Bv se practica aceeasi solutie ca sa nu aiba cat mai multe dosare nerezolvate. Si mie mi le-au furat acum 2-3 ani, probabil comanda speciala deoarece au disparut doar de pe stanga, inclusiv oglinda si grila centrala cu tot cu semn.
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Dixon.. si ti-ai retras plangerea?
    Eu mai faceam una, sa fie cu sot... de data asta organului care a cerut retragerea plangerii. Se numeste abuz in serviciu.
     
  5. Dixon...

    Dixon... 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2012
    Locație:
    Braşov
    Masina:
    A6, 1.8T, AWT
    Da Ovidiu, mi-am restras plangerea din varii motive. Daca eram orecum fortat, intimidat sau mai stiu eu ce, pentru a-mi retrage plangerea... n-o faceam, clar.

    Aici, in Rasnov unde locuiesc eu, este un orasel mic (mai nou este statiune) unde ma cunosc cu toti "militienii" datorita job-ului pe care-l practic. Într-un cuvant, multi imi sunt amici, prieteni sau datori pe viata (datorii morale)

    Am inteles si punctul lor de vedere... le-am dat chiar dreptate. In lipsa camerelor de supraveghere care in acest oras lipsesc cu desavarsire si a amprentelor, este ca si cum ai cauta acul in carul cu fan... Daca grilele mele erau oarecum personalizate intr-un fel, erau ceva sanse sa fie gasite. Dar si asa era greu, mai ales daca luau "calea internetului"... Tocmai deaceea nu am vrut sa le creez neplaceri. Oricum, "militienii" sunt depasiti din toate punctele de vedere, asa ca nu va faceti sperante prea mari.
     
    Ultima editare: 13 Ian 2015
  6. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia-Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    A4 B8 am ramas si eu fara oglinzi zilele trecute. Incalzite si heliomate.
    Pret 300 lei bucata originale. Oglinzile erau cele mari model 2008-2009.
    Daca achizitionati vreun set de undeva si sunt cu dotarile de mai sus, si oglinda din stanga e zgariata in forma de w in partea de jos, sunt ale mele. Ofer recompensa :):):)

    P.S. - sila de tara in care traim si de reactia politie la plangerea mea. Nu au sa gaseasca nimic niciodata, nici daca isi deschide hotul stand in fata sectiei. Viata bate filmul aici la noi. Sunt maxim incurajati hotii...:friends:
     
  7. dg703 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI 2011
    In continuare... aceleasi gainarii: intr-o noapte "au facut razie" la capacel jantelor de tip nou in tot cartierul...
     
  8. drogas Gold Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2002
    Si mie mi le-au furat recent... si am luat Aftermarket din Vitan 30 ron si le-am lipit de janta ( ma rog cand o sa am treaba cu echilibrarea le relipesc).

    In autovit pe primul rand pe dreapta e un "tupeist" cu saci de capace originale dar culemea SH, si vinde doar la set de 4 ... oops ce coincidenta mie mi-au fost furate 4.

    L-am luat la intrebari de unde le are ... din dezmembrari, de parca dezmembratorii ar vinde jantele fara capace ... ca sa nu mai zic ca pentru rascumpararea lor cere 100 de ron setul.

    Asadar in loc sa incurajez furturile am luat chinezariile...
     
  9. deeJayOg

    deeJayOg 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    EX: A6 C6, 2.0 136CP DPF (CAGB), 2010
    Le cunoaștem cu toții, știm că dispar des. E plin de băieți care vor să ți le vândă / revândă.

    Dispar ca pâinea caldă. Idei de protecție?

    Mă gândesc să încerc să le inscripționez cumva... pe exterior doar... că dacă e pe interior, doar să le găsesc la cineva. De furat tot se fură - și vede ulterior că erau inscripționate.

    Azi o să încerc să dau o declarație la poliție...știu că e degeaba, dar tot vreau să se consemneze undeva.
     
  10. razvan.03 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5, 2.0 TDI (CNHA) 190CP, 2015
    deeJayOg Salut,
    Ai gasit vreo metoda de protectie intre timp ? Am ramas fara capace tip stea de 2 ori in interval de 2 saptamani, in fata blocului. Intre timp am luat o camera de bord dar nu am apucat sa-i instalez modul de parcare (cu alimentare cand masina e oprita ). Ma gandesc ca o alarma e useless pentru tipul asta de furt.
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si cu ce te ajuta camera? Crezi ca ii cunosti pe hoti? Si daca ii cunosti crezi ca o sa ai vreo proba clara, in intuneric, ca sa mergi la politie?
    Ai vazut cum filmeaza camera aia noaptea?
    Si inca ceva, camera filmeaza inainte iar hotii stau pe lateral - aplecati.
    Fa o proba ziua, sa vezi ce poti filma. Eu zic ca nimic.

    Ai cateva variante din punctul meu de vedere:
    - pui capace noi si stai tu de paza la masina cateva nopti ca sa ii prinzi pe hoti.
    - pui capace noi si platesti pe cineva sa stea de paza.
    - nu mai pui capace tip caracatita, ci normale - rotunde
    - nu mai pui capace deloc.
    - iti inchiriezi un garaj
    - vinzi masina
    - te muti de acolo.

    Na, alege tu varianta cea mai buna.
    Sa zici mersi ca nu iti fura oglinzile. Sunt mai scumpe si nu poti pleca niciunde fara ele.
     
    borsy apreciază asta.
  12. razvan.03 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5, 2.0 TDI (CNHA) 190CP, 2015
    Da, nu stiu daca e chiar asa, nu trebuie sa iasa ca in poza de buletin, ar fi suficient sa se vada in ce e imbracat, in ce directie a plecat etc si ar fi un punct de plecare, se mai verifica si alte camere din zona, poate mai performante decat un dashcam de 200 de eur. important e sa vrea si politia sa faca ceva. Mi-au recomandat sa nu mai las camera in masina ca e posibil sa raman si fara aia. Cat despre vandut masina sau apartament, cred ca e mai simplu si mai avantajos sa schimb jantele cu unele fara capace. Pana atunci, o sa incerc si cu paza / panda.

    Edit:
    Pentru oglinzi exista inscriptionare; intrebarea mea de mai sus era mai mult in directia asta: daca exista o metoda similara si pentru capace..
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Vopseste-le roz. :)
     
    razvan.03 și coco_catalin apreciază asta.
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca tu crezi ca inscriptionarea oglinzilor opreste hotii inseamna ca nu stii cat costa o sticla electrocrom.
    Ideea colegului audi66 nu e deloc rea! ;)
     
  15. razvan.03 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5, 2.0 TDI (CNHA) 190CP, 2015
    pe unii hoti, da, ii mai opreste
    nu am electrocrom dar probabil ca mult :-)
     
  16. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Se intampla si acum in Nigeria... scuze, vroiam sa spun... Romania!:wtf:
    1.jpg
     
  18. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Ar fi interesant de aflat daca se vor prinde faptasii. Eu unul ma indoiesc.
    Masina e cazuta de pe butuci deci paguba nu e doar furtul rotilor.
     
  19. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
  20. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Or fi fost din fer! :eyebrows:
    A crescut din nou pe bursă! :)
     

Distribuie pagina asta