1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Comutator / Intrerupator lumini la A4 B7 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de mlozoveanu, 1 Feb 2010.

  1. mlozoveanu

    mlozoveanu Bronze Member

    Înscris:
    13 Noi 2007
    Locație:
    Somewhere in the jungle (Buc)
    Masina:
    A4 8E Avant 2.0 TDI 103 KW
    Salut,

    La modelul din semnatura pe intrerupatorul de lumini exista un led, care la mine palpaie sau sta aprins, mai ales dimineata si nu stiu ce reprezinta.

    M-am uitat in manual si...nimic :(

    Ma poate lamuri cineva?
     
  2. oaie-alin-cioban

    oaie-alin-cioban Banned

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    ot
    Masina:
    s3 8l 1.8t 2++cp & a4 8e 2.0 130cp
    pai e un led "care palpaie sau sta aprins", asa cum spui tu, si care in mod normal trebuie sa stea aprins cand ai pus cel putin pozitiile si care iti arata pozitia switchului pe timp de noapte
    nu are niciun alt rol, de avertizare sau altceva, cum probabil te-ai gandit tu
    cam ce ai fi vrut sa gasesti intr-un manual de utilizare in care presupun ca te-ai uitat?
     
  3. mlozoveanu

    mlozoveanu Bronze Member

    Înscris:
    13 Noi 2007
    Locație:
    Somewhere in the jungle (Buc)
    Masina:
    A4 8E Avant 2.0 TDI 103 KW
    Initial acelasi lucru l-am crezut si eu si anume, "care in mod normal trebuie sa stea aprins cand ai pus cel putin pozitiile si care iti arata pozitia switchului pe timp de noapte", dar de ce palpaie?

    In manual m-am uitat daca exista vreo explicatie separata pentru acel led.
     
  4. oaie-alin-cioban

    oaie-alin-cioban Banned

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    ot
    Masina:
    s3 8l 1.8t 2++cp & a4 8e 2.0 130cp
    palpaie pentru ca e defect, ledul sau o parte din circuitul care il aprinde
    sunt forumisti care au umblat la ledurile de la acest switch de lumini, tocmai din aceasta cauza, ori nu se mai aprindeau ori palpaiau, era chiar un topic special dedicat pe forum
    in concluzie, nu semnaleaza nimic, poate doar ca in curand va ceda de tot :p
     
  5. mlozoveanu

    mlozoveanu Bronze Member

    Înscris:
    13 Noi 2007
    Locație:
    Somewhere in the jungle (Buc)
    Masina:
    A4 8E Avant 2.0 TDI 103 KW
    OK! thanks for the info ;)
     
  6. oaie-alin-cioban

    oaie-alin-cioban Banned

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    ot
    Masina:
    s3 8l 1.8t 2++cp & a4 8e 2.0 130cp
    uite aici un punct de plecare pentru remedierea problemei demontare switch lumini

    ca sa il scoti din bord apesi pe el spre inauntru (ca, 0,5cm , fara frica) si apoi rotesti ca si cum ai aprinde pozitiile, si in acelasi timp tragi de el spre in afara (spre tine)
     
  7. mlozoveanu

    mlozoveanu Bronze Member

    Înscris:
    13 Noi 2007
    Locație:
    Somewhere in the jungle (Buc)
    Masina:
    A4 8E Avant 2.0 TDI 103 KW
    Merci de link si de DIY! ;)

    Astept sa se mai incalzeasca sa vad ce are...sper sa nu cedeze pana atunci! :ermm:
     
  8. oaie-alin-cioban

    oaie-alin-cioban Banned

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    ot
    Masina:
    s3 8l 1.8t 2++cp & a4 8e 2.0 130cp
    vroiam sa iti spun ca o sa cedeze ledul, daca o sa se intample, comutatorul o sa functioneze in continuare, fara grija
    cu placere ;)
     
  9. Clau1978 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 1,9 tdi quattro, 2003, negru
    cu siguranta se arde becul..si eu am aceeasi problema
     
  10. mlozoveanu

    mlozoveanu Bronze Member

    Înscris:
    13 Noi 2007
    Locație:
    Somewhere in the jungle (Buc)
    Masina:
    A4 8E Avant 2.0 TDI 103 KW
    In aceasta seara m-am uitat cu mare atentie si am descoperit ca partea albastra din imagine era aprinsa iar cea rosie nu :(, desi azi-dimineata doar partea rosie palpaia.

    @Clau1978...asa este si la tine?
     
  11. Clau1978 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 1,9 tdi quattro, 2003, negru
    la mine nu mai se aprinde nimik...am incercat sa schimb ledul(sunt niste becuri micutze) dar nu am mai stiu cum se desface si l-am lasat asa..trebuie sa imi schimb tot comutatorul ca oricum este julit...
    cred ca la tine s-a ars ledul exact ca la mine
     
  12. mlozoveanu

    mlozoveanu Bronze Member

    Înscris:
    13 Noi 2007
    Locație:
    Somewhere in the jungle (Buc)
    Masina:
    A4 8E Avant 2.0 TDI 103 KW
    OK! Merci mult pentru informatii! ;)
     
  13. anyyy86

    anyyy86 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 allroad 2.0 TDI 170 CAHA 2011
    Stiti cumva daca se schimba comutatorul fara functia AUTO cu unul cu functia AUTO va functiona sau mai trebuiesc si alte modificari?
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie si alte modificari adica alt parbriz pentru senzor de ploaie-lumina, alte fire trase, codari cu VCDS, etc.

    Despre ce masina vorbesti pentru ca la profil vad ca ai o masina care nu are nici o legatura cu acest topic ?

    Daca ai si A4 B7 te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uite-te la profilul meu si ai sa intelegi despre cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  15. anyyy86

    anyyy86 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 allroad 2.0 TDI 170 CAHA 2011
    In primul rand mersi de raspuns! In al doilea masina din semnatura a fost vanduta din septembrie, iar in buzunar am suma pentru un a4 b7! Sunt doar in cautarea ei, va veni si ea cat de curand poate peste o zi poate peste o saptamana ! Ma interesez cam tot ce se poate despre b7 ca sa stiu dinainte ce dotari vreau la ea ca sa nu ma perpelesc dupa ce am dat deja banul.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste topicul despre achizitie A4 B7 si o sa afli tot ce te intereseaza. Unele modificari ulterioare se pot face repede si relativ ieftin altele greu si costisitor. Asta cu lumini automate si functia CH / LH sunt alea ieftine.
     
  17. anyyy86

    anyyy86 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 allroad 2.0 TDI 170 CAHA 2011
    Ok! :) Mersi
     
  18. ikks

    ikks Bronze Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    2005 A4 B7 2.0TFSI
    Va salut. Aveti idee daca se poate scoate comutatorul in cazul in care rotita centrala e defecta si nu mai 'prinde' cand incerc modalitatea clasica - apasat pe buton cand e pe 0, si invartit spre pozitie. E vorba de un comutator chinezesc.

    Comutatorul de B6 se potriveste pe B7?
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La ultima intrebare raspunsul este nu. Se poate demonta de pe pozitie asa cum este mentionat in topicurile pe forum si in filmuletele de pe youtube. Trebuie sa iasa. Il fortezi si distrugi daca trebuie. Se mai pot demonta plasticele laterale si de sub comutator ca sa iasa.
     
  20. ikks

    ikks Bronze Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    2005 A4 B7 2.0TFSI
    L-am scos pe cel vechi, am cumparatul altul, luat de pe A4 B7 si nu merge. Am incercat dupa altul, de pe masina unui prieten si ala merge. Cel care merge e cu D in coada, si celalalt e cu B in coada. (8E0941531B)

    Mi-a dat teapa vanzatorul si mi-a dat comutator de B6?
     

Distribuie pagina asta