1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

concluzii dupa 6 luni de condus bolidul A8

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de cristi1977, 9 Oct 2010.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Cristi este un bun prieten al meu si totodata un om deosebit.
    Dar este putin pretentios .. ar si de ce ..
    Parerea mea este (cunosc masina bine) ca detine o masina deosebita din toate punctele de vedere ...
    Se mai intampla si necazuri .. Dar acum tot raul spre bine
     
  2. l.u.v

    l.u.v Bronze Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro
    Vrei sa spui ca modelul este deosebit, pentru ca din ce spune el, saracul, masina lui nu are nimic deosebit inafara faptului ca i-a mancat ficatii si portofelele..
    Vinde-o si ia-ti alta, este ghinionista..
     
  3. ArthurB

    ArthurB 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2008
    Locație:
    Dumbrăvița
    Masina:
    Audi A8 3.0TDI 2008
    Ne dai emotii... :|
     
  4. cristi1977 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a8 3000 d an 2006
    detin masina de aproximativ 8 luni
    aproximativ 30000 km in romania si alte drumuri
    a halit aproximativ 6000 e ca sa fie in starea tehnica asa cum a venit ea din germania
     
  5. Tibanu 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2009
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    BMW 320 e46
    cat te-a costat sa ii schimbi cutia?
     
  6. cristi1977 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a8 3000 d an 2006
    Cutia nu se prea poate skimba doar se repara ,din cauza ca in România nu exista calculator care sa descrie softul cutieisa fie compatibil cu motorul.preț cutie noua 33000 RON la Audi sau cu cutie la skimb 18000 RON.
    Am înlocuit toată partea Mecanica din ea la un service in crangasi Automatic ghear acreditati zf,super băieți si FRF profesionisti,seviceul arată mizerabila dar ei lucrează jos pălărie preț 2400 euro cu 2 skimburi de ulei a

    garantie cutie 1 an
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Dec 2010
  7. wolfquatro

    wolfquatro 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A8/4.2 d/2007
    ca o gluma ....urmeaza sa ti cada si motoru?....ce mai urmeaza in continuare?
    bafta
     
  8. cristi1977 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a8 3000 d an 2006
    bai nu stiu.mi am luat deja alata masina de tavaleala ca vad \ca asta nu tine.o tin sa fac un drum in ianuarie in austria si italia si apoi valea.astia de la audi zic ca masina nu are nimic si ca nu isi dau seama.cred\ca este blestemata si nu vrea la mine,pun pariu ca dac o ia altul nu baga un leu in ea 100mii km
    apropo ieri am skimbat si un rulment pe spate
     
  9. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Este o masina buna !
    Nu merita vanduta
    Iar "altul" nu merita o asa masina !
    In plus este o masina grea pentru un om la fel de greu ca si Cristi
    Sarbatori Fericite
     
  10. blonduvsp

    blonduvsp 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A8 3000 TDI
    Sal
    De 1 An de zile am si eu un Audi A8 3000Tdi 2006,Mi-a picat compresorul de aer Conditionat in rest totul ok,doar ca nu am pomenit sa consume sub 18-20 in oras,poate daca mergi cu 50km/h sau mergi doar noaptea,cu plinul in Buc maxim maxim tras de par fac 500km
     
  11. schitimus

    schitimus 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2008
    Locație:
    focsani
    Masina:
    AUDI A8 3.0 TDI
    Am si eu un a8 3.0tdi 2006 de 6 luni. l-am luat la 123 de mii si acum am 131 de mii.
    am schimbat un brat superior pina acum, niste rotite de la clapetele de acceleratie (preventiv pt ca toata lumea m-a batut la cap ca e singura buba la motoarele de 3.0 si e mai bine din timp caci altfel tre sa schimbi tot modulul).
    in rest e ok.
    cat despre consum.....cand plec dimineata de acasa imi arata si 35 la suta, dar e fals. e problema de computer. e un computer de generatie mai veche si dimineata cand se restarteaza iti baga consumul de pe loc pana pleci, cat mai stai la semafor, etc si dupa aia se regleaza ajungand undeva la 16.
    la inceput m-am speriat si eu si am facut testul cu plin pe plin la 100 km in oras si mi-a iesit undeva la 15 la suta. asa ca stati linistiti, e chestie de computer si cum calculeaza el. La generatiile mai noi pe care le-am condus nu mai exista problema asta, nu mai creste consumul cand stai la semafor, se pare ca au perfectionat algoritmul de calcul.
    oricum consumul e mai mare ca la a6 3.0 si performantele mai slabe, dar nu numai din cauza ca e mai grea cu 200 de kile ci de la cutie- e setata altfel, mai pe confort.
    cat despre colegul nostru care a deschis topicul cred ca e vorba de mult mult ghinion, altfel nu-mi explic.
     
  12. Audi_R

    Audi_R 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    In 134.000 km uleiul la cutie trebuia schimbat de 2 ori. Uleiul la cutie trebuie schimbat tocmai daia s-a si "prajit"....
    Citind am tras o singura concluzie...ca A8 consuma mai putin decat A4 :p

    De fapt doua..si ca uleiul la cutie trebuie schimbat.
     
    Ultima editare: 29 Dec 2010
  13. CristianM

    CristianM 4th Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8, 3.0 TDI S-Line, 2008
    La fostul A6, 2.0 TDI BLB,2005, masina cu 110.000km pe bord probabil 250.000 reali, am schimbat :

    Tampoane motor
    Ambreiaj+Volanta
    EGR
    Chiuloasa.
     
  14. edwardmihail

    edwardmihail 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Locație:
    braila
    Masina:
    Audi A4 B5 1.8 FWD
    Pe Benzina Cat Mananca?


    CE CONSUMURI DE CARBURANT,MASINI ECONOMICE,SI DIESEL CU COMMON RAIL DACA NU MA INSEL CU PRESIUNE MARE.UNA PE BENZINA S8 5.2 V10 CAT INGHITE O CISTERNA DE BENZINA LA 100 KM?SAU AIA W12 DE 6.0L IA ATAT>:undwech:
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    edward daca nu stii, a scrie cu majuscule pe orice forum sau messenger inseamna ca tipi sau strigi foarte tare asa ca data viitoare ca sa nu sterg posturile tale te rog, conformeaza-te regulamentului.

    O seara buna
     
  16. FlorinJianu

    FlorinJianu 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2010
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    A8, 3.0 TDI Quattro, 2007
    :)

    Bai voi sunteti nebuni ma, :) deci vad aici niste variatii de la o extrema la alta in ceea ce priveste consumul... Eu am un 3.0 tdi de 1 an si 1luna. Sincer mananca dar nu 30 si nici 6 l /100km . Media la mine e mai mereu intre 9 si 11. In rest, probleme majore nu am. Multa bafta !
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Noi 2011
  17. MicutzuAlex

    MicutzuAlex 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8L,3.0,2016
    Salutare !! Nu am mai intrat de ceva vreme pe forum...dar am citit printr randuri si raman un pic surprins. A8L 3.0TDI 2008.merg de un an si am facur 50000 km masina avand acum 149000km. Consum mediu 9.5 pe an(printrun program android) in oras cam 13. Nu am nici macar o problema cu masin si totusi am un candus sportiv iar suspensia mai tot timpul pe dinamic. Apropo de (fum,consum,starea motorului) atentzie la motorina...sincer de cava ani buni bag numai de la MOL deoarece un amic de al meu a vazut niste teste de motorina de la difeite companii(la noi Romanica) si asta era cea mai buna.( scimbat baterie si in rest consumabile,iar peste 2 luni parbrizul fiin ciobit ,reparat iar acum 2saptamani soc termic si sa crapat) . Toate cele bune!!!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta