1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A3 8V - sfaturi si recomandari

Discuție în 'Audi A3 8V (2012 - prezent)' creată de mmdumi, 15 Iun 2014.

  1. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    7-tronicu asta de pe rs3 este folosit si pe 1.4 benzina ? :sos: sau o versiune mai slaba uscata?
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    este monatate aia mai slaba in speta DSG 7 trepte cu ambreiaje uscate adica o mizerie de cutie automata. Sunt colegi printre noi cu aceste modele de Audi ce au acesta cutie si deja a fost schimbata pe garantie la nici 15.000 km. Asa ca nu recomand cutie automata montata pe motoare cu benzina. Bafta.
     
  3. merlinboy 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2014 2.0 TDI 110 KW, cod motor CRB
    Buna dragilor, revin din nou pe acest forum drag mie in speranta ca voi gasi ceva sfaturi pentru achizitia unui A3 (sedan de preferinta, insa nu m-ar deranja niciun hatch convenabil). Fost posesor de B7, ma cunosc si cu Cristi pe care il salut cu aceasta ocazie (nu stiu daca ma mai tine el minte in schimb), intre timp (vedeti si printre primele postari de acum aproape 3 ani) m-am facut cu un golf 7 nou 1.2 105 cp, putin sceptic la inceput, dar de care m-am indragostit in oras. Intr-adevar diferentele de cuplu sau de consum nu se comparau cu vechiul motor 2.0 , dar pentru oras masina si-a facut treaba si inca si-o mai face. Fiind pe o firma la care nu mai sunt asociat, in curand o sa existe posibilitatea sa o pun pe numele meu si ma gandeam poate sa o vand (am 32500km cu ea) si sa fac un upgrade, insa, vad totusi ca preturile sunt din nou prohibitive. Pe golful meu nu stiu daca mai iau 10k (Desi mai am si garantie inca 1 an) si parca nu m-as arunca sa iau la 12-13-14k una cu zeci de mii de km....

    Acum, nedumeririle mele in primul rand sunt legate de motorul de 1.2 TSI, ma gandesc ca este fix acelasi pe care il am si eu pe golf 7, cu ceva probleme de fiabilitate (Revizuite), initial si daca ar fi fiabil pentru oras mi s-ar parea chiar ffft bun din mai multe privinte. Si l-as alege fara prea mari batai de cap. Majoritatea drumurilor le cam fac in oras (eu aproximez undeva la peste 70%) de aceea mi-ar fi mai ok acest motor, insa, vazand si pe aici probleme la cutia automata ma gandesc...ca la fel ca si la golf, nu sunt chiar cele mai fiabile motoare, asa ca mai degraba as merge pe "clasicul 1.6 TDI" , un motor ma gandesc deja ajuns la maturitate. Fiind diesel poate nu m-ar deranja chiar sa-l iau si cu ceva mai multi km la bord - gen 60-80k km maxim...evident, ar merge si 2.0 150cp (cred ca ar zbura pe caroseria de A3), dar cum sunt cu bugetul foarte limitat....

    O a doua chestiune ca sa-i spun asa, ar fi legata de achizitie, in germania stiu ca la un moment dat A3ul era cu vreo 4000 euro mai ieftin decat la noi (ma refer la masinile noi). La preturi pe mobile.de nu mi se par mari diferente, oricum este in continuare o masina scumpa, asta in mod clar si evident, de asta in continuare nu stiu 100% daca voi face pasul acesta, dar macar am in plan si voi incerca....
     
  4. Tok'ra 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 40 TFSI, 2021
    Eu am avut, ca masina de serviciu, un A3 1.2 TFSI, cutie automata 7 trepte (ambreaj uscat).
    Masina luata de noua in anul 2012, am folosit-o 4 ani, aproape 100.000 Km, preponderent in Bucuresti.
    S-a comportat impecabil - nu am avut nici-o problema, nici cu motorul nici cu cutia!
    Mi-a fost inlocuita anul trecut cu un A3, 1.4 TFSI, cutie automata 7 trepte (ambreaj uscat).
    Acum am in jurul a 16.000 Km - nu am avut nici-o problema, nici cu motorul nici cu cutia!
    Motorul este fenomenal, 150 CP fata de cei 105 CP - se cunosc bine.
     
  5. merlinboy 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2014 2.0 TDI 110 KW, cod motor CRB
    Ehee...ce bine o mai fi sa ai masina de serviciu A3 :)
     
  6. merlinboy 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2014 2.0 TDI 110 KW, cod motor CRB
    Pana la urma nu mai sunt posesori de A3, prin Germania se ocupa careva serios sa aduca o masina "serioasa" si credeti ca m-as putea incadra intr-un buget de maxim 15.000 euro pentru un 1.6 TDI cu dotari medii? Tin foarte mult la comenzile pe volan si daca se poate si navi si scaune incalzite, in rest nu ma prea intereseaza, nici macar daca este climatronic sau a/c manual (am acum pe golf 7 a/c manual si nu am o problema, oricum nu prea il folosesc nici macar vara datorita unor probleme de sanatate).
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La banii care ii ai nu gasesti. Bugetul meu pentru un TFSI de 150 cp model berlina si cutie manuala (obligatoriu) este de peste 20.000 Euro si nu gasesc ce vreau eu adica sa aiba pana in 50.000 km si multe alte dotari (interior cu exterior S-line, Bose, ACC si multe altele).
     
    Mitiy și Cata_ADC apreciază asta.
  8. merlinboy 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2014 2.0 TDI 110 KW, cod motor CRB
    Corect, dar nu ma intereseaza neaparat dotari de lux, ci ceva pe "minim", decent, iar la motorizari, daca ar fi fiabil (eu inca nu sunt sigur nici de motorizarea de pe golful meu de 1.2 105cp) as merge foarte bine si pe 1.2 105cp...

    IDeea este ca incerc sa ma informez incat sa stiu daca merita sa vand golful si de aceea mi-a si venit ideea de a vinde si de a face un "upgrade", dar marunt la bani, nu incat sa ma destabilizez sau sa fac alte eforturi.
     
  9. Caprar Ovidiu 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2017
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A3, 1395 cmc, 2014
    Salut.
    Ma poate ajuta cineva daca va rog ? Legat de un A3 Limousine din 2014, 1.4 benzina, doresc sa stiu ce dotari standard are din fabrica.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Scrie in configurator. Sunt 3 dotari (Attraction - Ambition - Ambiente) de baza fara optionale. Le gasesti in configurator.
     
  11. cici

    cici 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi
    Azi am fost cu un prieten sa isi faca revizia la masina si am avut ocazia sa stau de vorba cu un tip de la reprezentanta.
    Motorul de1.8tfsi ar fi cel mai reusit dintre 1.2,1.4 si 2.0(cel din urma ar avea un consum mult mai mare decat celelalte motorizari si ar fi cam nejustificat).
    Sper ca in luna august cand am concediu sa merg in Germania si sa imi achizitionez frumosul sedan.
    Bugetul ar fi de 25000 euro. Sper sa gasesc o masina cu max 50000km, iar ca dotari:
    obligatoriu faruri xenon,cutie automata,daca se poate tapiterie din piele,pilot automat,climatronic smd.
    Cam aceste optiuni le doresc pe aceasta frumusete!
    Stima!
     
  12. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
  13. Tok'ra 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 40 TFSI, 2021
    Scumpa!
     
  14. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    I-am zis daca o lasa la 25k :)
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asa ceva caut si eu (motor, dotari, echipare caroserie) mai putin cutia aia de viteze care pentru mine reprezinta o mizerie, eu vreau manuala obligatoriu dar nu vreau sa dau cat este pretul din anunt. :)

    Daca o lasa la pretul care i l-ai spus anunta-l ca in 2 ore esti in orasul lui. :)
     
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Nu o lasa nimeni atât de mult
    Poate doar dacă avea la pret un 1 in față la 30.000...
    Sunt km putini

    Cristi te rog nu mai denumi un s-tronic asa... Eu am mizeria aia de cutie am parcurs km suficienți și mâine as lua alta in loc la fel de "mizerie" tot s-tronic

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
    bobalex18 apreciază asta.
  17. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Foarte faină mașinuța :) mă visez și eu peste ani într-una, dar hatchback. Așa cum a spus și Cătălin nu negociază nimeni 5k , eventual 500 euro dar și atât poate reprezenta mult. Am întâmpinat nemți care nu au lăsat mai mult de 10 euro iar la insistențe tipic balcanice ne-a poftit afară din curte :) Mașina e foarte faină cu dotări pe măsură, eu tot fan diesel rămân - îmi surâde motorul de 184 cp
     
  18. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    A zis ca o poate lasa la 28500. El este al doilea proprietar deja adica eu al 3-lea...nu merita mai mult de 26k. Astia nu investesc nimic in 2 ani o dau pana in 30k km fara sa faca un schimb de ulei. Primu proprietar a fost Audi cel mai probabil masina de inchiriat pentru service apoi luata de la audi dupa 6 luni ca angajat unde au 16% reducere sau poate si mai bine. 25% se depreciaza cand iese de pe poarta fabrici + 16% angajat deja anjunge 40% mai ieftina din 46k pret de noua. El practic nu pierde nimic.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  19. Tok'ra 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 40 TFSI, 2021
    Eu am dat pe A3 sedan, TDI 184 CP, tiptronic, Quattro, navigatie, ACC, etc. - NOU 37000 Euro (negociat cu Porsche de la 45000 - pret de lista).
    Asa ca pe una sh, cu 2 ani vechime indiferent de nr. de km nu poti da 30000.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  20. cici

    cici 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi

Distribuie pagina asta