1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A4 B6 - motor benzina

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de speedfan, 11 Sep 2008.

  1. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Poti sa spui si de ce nu ai cumpara o astfel de masina?
    Din poze masina chiar pare ingrijita, acum ca orice masina SH trebuie vazuta si testata un pic sa nu fi fost facuta pachet iar motorul sa mearga in parametrii.
    Daca totul iese bine retrofiturile pot incepe :)
     
  2. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Nici eu n-as cumpara-o din cauza de "adusa recent din germania". Asa, si de ce o vinde? Nu mai bine iei tu singur una din germania? Este ABSOLUT cheala, e si "adusa recent", deci intretinere sau istoric 0 - ce sa iti placa la ea?
     
  3. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Poate sa o vanda ca il nemultumeste consumul de exemplu (stim prea bine ca nu mergi cu 7% cu un 1.8T). Chiar chel line nu e din moment ce are scaune incalzite si computer de bord ( din ce stiu sunt optiunile astea nu au venit in standard). Istoric, care e diferenta intre o masina adusa fara istoric si una servisata la zi in Romania la un service fara sa aiba baza de date comuna cu Porche Romania? prin facturi doveditoare? facturi de genul se fac la calculator cate vrei.
    Nu cunosc proprietarul si nu ii tin partea dar ma deranjaza postari de genul nu o lua ca a mea e mai buna. Sunt masini vechi ce se pot defecta in orice clipa chiar daca cu o luna inainte ai bagat 2000 de euro in ea cu piese de caltate. Atata timp cat o verifici minutios inainte de cumparare nu vad care e problema.
     
  4. ChrisLloyd

    ChrisLloyd 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B6 1.8T Quattro AVJ
    La prima vedere din poze pare ingrijita. Eu zic sa mergi s-o vezi, da-i o tura cu ea. Daca iti place cum merge, du-te cu ea la un service daca se poate. E mai ieftin sa faci o diagnoza decat sa o cumperi si sa platesti pe urma.
     
  5. andrei.cocotan 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 b6, 1.8t, 2002
    Multumesc frumos pentru pareri. Am vazut masina si la prima vedere pare totul ok. Urmeaza o verificare in service si daca totul este in regula o voi si cumpara.
     
  6. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    Intai ma uit cine o vinde....nu zic mai multe sa nu deranjez
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Omul este samsar clar, are 3 masini la vanzare aduse recent din Germania.
     
  8. MrYtip 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B6, 2004 berlina, 2,5 V6 TDI , 2496 cc, 120kw, Euro 4 (BDG)
  9. Ovi292

    Ovi292 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2014
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi a4, 1.8T, BFB, 2003
    Salut MrYtip
    Si eu sunt in cautare de A4 B6 1.8T. Masina din link ul tau e si acum la vanzare. E adusa din Suedia si eu personal am o parere proasta despre masinile aduse din Suedia. Referitor la anunt am vorbit si eu cu "detinatorul" care se afla undeva prin Baile Herculane, masina inmatriculata pe GR.
    Din cate am inteles adusa de un nepot, bla, bla, .. nimic schimbat la ea. Asta a reiesit din discutia purtata telefonic cu el. Tu ai fost, ai vazut masina ?

    O parere despre masina din link ul de mai jos..

    https://lajumate.ro/audi-a4-4102121.html .

    Din discutiile avute cu proprietarul, masina adusa personal de el in 2008, cu 50000 km la bord, din Germania, tinuta in garaj, folosita doar in concedii, are distributia schimbata anul trecut. Alte poze mai clare nu am reusit sa obtin, nu sunt facute de el ( este nascut in 1956 omul ). Pretul e destul de mare fata de oferta pietei, in schimb pe mobile.de cu ce optiuni are masina pe ea ( asta din ce mi am dat seama ca omul nu a descris nimic ) pretul sare de 5.000 si in Germania.
    Astept o parere de la voi. Multumesc.
     
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
  11. Ovi292

    Ovi292 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2014
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi a4, 1.8T, BFB, 2003
    Depinde, daca ai 25 de ani si vrei sa intorci capetele pe strada .:)..
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Am renuntat sa mai citesc cand am vazut titlul, A4 RS4...

    MrYtip, 8 poze si nu am vazut nimic interesant in afara de jante. Ori 4000 pentru o masina comuna cu jante frumoase... De faptul ca Herculane e in jud MH iar masina are numere de GJ... Eu nici nu m-as uita la ea.

    Ovi292, masina pare intretinuta. Insa daca omul a folosit-o doar o data pe an, eu m-as gandi de 2 ori sa cumpar ceva ce a stat atat de mult pe loc. Eu l-as intreba cat a dat pe masina in 2008, la aia 50.000 km cu care zice ca a cumparat-o. Daca e adevarat, masina aia a costa vreo 15.000 euro. Daca zice 10.000 euro, deja te-a mintit.
     
  13. Ovi292

    Ovi292 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2014
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi a4, 1.8T, BFB, 2003
    Salut ovidiutm!
    L am intrebat cat a costat masina in 2008 , 14300 atat a dat pe ea ..si da, ai dreptate cu folositul o data pe an.
     
  14. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Mie mi se pare extraordinar de scumpa. Am dat 6700 pe a mea cu 130k km, jante 17 si cauciucuri noi, jante de iarna, xenon, discuri/placute noi. Acum 4 ani! ce-i drept, nu aveam ceasuri color :) Cu 6500 am dubii ca o vand eu pe a mea cu majoritatea pieselor schimbate si destule chestii in plus. Omul se lauda ca a schimbat distributia.. pai aia costa 10 milioane :) un b6 chel nu merita banii aia, indiferent de km.
     
  15. MrYtip 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B6, 2004 berlina, 2,5 V6 TDI , 2496 cc, 120kw, Euro 4 (BDG)
    Ovi292, cand am vrut eu sa vad masina, am vorbit cu asa zisul proprietar si pe whatsapp si pe tel. Masina o detinea un tanar care a spus ca nu mai poate fi vazuta in Buc pentru ca a pierdut serviciul si nu mai are bani de chirie, asa ca s-a intors in Giurgiu. A spus ca ma asteapta cu mecanicul daca vreau s-o vad. I-am propus sa-i platesc jumate din drum si sa vina in Buc sa o testez. A refuzat. Spunea ca masina e impecabila tehnic. Mai multe nu stiu, pentru ca am renuntat si mi-am luat masina din semnatura, care este destul de cheala, insa imi da un sentiment foarte placut cand o conduc. Daca spui ca acum este prin Herculane, nu stiu ce sa mai cred, insa pare un pic cusut cu ata alba.
     
  16. Ovi292

    Ovi292 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2014
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi a4, 1.8T, BFB, 2003
    Lowlife, dupa ultimele discutii purtate cu proprietarul i am facut o oferta de 5500, pe care binenteles nu a acceptat-o, i-am spus sa se mai gandeasca si sa revina cu un apel.

    MrYtip, si pe mine m a "aburit" ca sa zic asa ..dar am renuntat la ea din motivele enumerate mai sus ..sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!
     
    cristi84 apreciază asta.
  17. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Ca fapt divers, nu cred ca revine vanzatorul cu apel :) oferta ta consider ca e corecta, desi eu mai degraba mi-as lua o masina de 6000E cu km in plus, dar cu piese schimbate si fara imbarligaturi/povesti. Nu sunt Dacii sa se dezmembreze de la km.
     
  18. Ovi292

    Ovi292 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2014
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi a4, 1.8T, BFB, 2003
    Lowlife, tot caut de ceva vreme si am batut cateva drumuri, Mures, Sibiu, Pitesti..si ce am vazut dezamagire totala..e destul de greu sa gasesti una intretinuta in adv sens al cuvantului..si nici asta despre care vorbim pana nu o vad/testez, nu pot sa spun prea multe ..
     
  19. MrYtip 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B6, 2004 berlina, 2,5 V6 TDI , 2496 cc, 120kw, Euro 4 (BDG)
    Ovi292, parerea mea este ca nu merita. Drumul pana acolo si inapoi, bataie de cap cu verificarea, nu poate sa-ti dea alte poze cu detalii interior/exterior/motor. Cam multe necunoscute pentru 6000 Euro. Da, arata bine in poze, dar atat deocamdata. Cu toate ca nu sunt in asentimentul multora, o masina din 2004 e greu de gasit impecabila, asa ca ar trebui sa mai scazi un pic din asteptari. Eu m-am orientat mai bine la masinile din apropiere pe care le pot verifica bine si cum vreau eu, iar dupa ce mi-a placut (excluzand micile imperfectiuni de uzura la caroserie si motor), am preferat sa o cumpar mai ieftin si sa am ulterior o suma (de ex. 2.000 euro) sa bag in ea. Asa stiu ce am si ce nu la masina, ce trebuie facut si ce nu e urgenta. In felul asta nici nu am mai pierdut timpul, banii si rabdarea cu masini impecabile in poze si la telefon si cazute in realitate.
     
  20. Ovi292

    Ovi292 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2014
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi a4, 1.8T, BFB, 2003
    Scorpyon apreciază asta.

Distribuie pagina asta