1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A4 B6 - motor benzina

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de speedfan, 11 Sep 2008.

  1. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Masina este dotata si arata bine, dar un mare minus este cutia multitronic. Mai multa putere dacat are acum, nu prea poti sa ii adaugi... pentru a proteja cutia.
    Motorul este foarte bun... in schimb cutia, pentru vremea aia, nu era chiar asa stralucita. Se repara in caz de nevoie sau se pune una manuala.
     
    Ultima editare: 16 Feb 2018
    Leuca apreciază asta.
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se poate chiar daca e aspirat ... doar sa nu o faci "in spatele blocului".
     
    Leuca apreciază asta.
  3. Leuca

    Leuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2017
    Locație:
    Bordeaux
    Masina:
    Audi a6 3.0 tdi CLAB ,manual
    Mersi pentru pareri , nu m-ar avantaja cu absolut nimic un motor 1.8t pentru ca nu platesc impozit . Ceea ce ma intereseaza este fiabilitatea acestui motor mai exact problemele care pot apare pe viitor ca sa stiu la ce ma astept ca sa nu mai patesc cum am patit cu b8-ul.
     
  4. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Doar ca masina aia are un motor in V cuplat la una din cele mai proaste cutii ever. Nu vorbim de masini noi, vorbim de masini de 15 ani pe care trebuie sa le intretii - e mai simplu s-o faci la un motor in 4 cilindri care e pe toate drumurile, sau la un V6 rarisim?
    Dupa mine e ceva penibil care nu se va vinde vreodata, chiar si facand abstractie de pret :) POATE daca era quattro 6MT mai era cum mai era, dar o sa fie o masina lenesa, cu bot greu si insetata.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La orice masina de varsta ei trebuie sa iei in considerare si sa ai alocat un buget in vederea reparatiei/inlocuirii cutiei.
    Am mers cu A6 aceeasi motorizare, nu e chiar asa lenesa cum se preconizeaza.

    Asta cu intretinerea nu am inteles-o. Cumparam bujii, fise si filtre din dezmembrari sau din magazin ?
    Daca vroia vreun S4 la fel ii ziceai, pas ca nu il gasesti peste tot ?
    Sau la ce anume te-ai referit cand ai zis ca 1.8T se gaseste pe toate drumurile ?
    Nu este Camaro sa rupi internetul dupa piese, este un Audi A4 pentru care orice magazin de piese auto te poate ajuta.
     
  6. Leuca

    Leuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2017
    Locație:
    Bordeaux
    Masina:
    Audi a6 3.0 tdi CLAB ,manual
    Va multumesc pentru pareri , voi cauta in continuare dar cu o cutie manuala . Totusi pe Franta nu prea gasesc mare lucru , cred ca voi cauta si pe Germania
     
  7. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Daca tot nu e impozitul o problema, du-te direct pe 4.2 benzina de pe s4. N-am stiut ca nu platesti impozit.
     
  8. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Doar ca bugetul ala o sa fie mult mai mic la l4 decat la v6 :) Ma refeream la defectiuni catastrofale la care e predispus motorul. Costa ceva sa pui piese originale pe motor si nu cred ca merita sa o faci la un A4 cu multitronic. E cam neinspirat sa sari de 8-10k pt un A4 lenes si insetat.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru un pasionat nu conteaza suma care o cheltuie cu o masina. Suntem unii dintre noi care am cheltuit cu masina, de ne cumparam altele noi, crede-ma ca stiu bine ce spun. Bafta.
     
    tpy apreciază asta.
  10. Claudiu98 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2018
    Locație:
    Resita
    Masina:
    Ford
  11. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Pare ca vrea sa scape de ea, dar pana nu e vazuta si testata... Daca mai ai disponibili inca 1000 euro cel putin pe langa acte pentru eventuale reparatii, merge, daca ai doar banii ăștia si inca 500 euro ca sa faci acte si toate cele, eu nu m as risca.
     
  12. dew

    dew 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2009
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi a4 B5 1.8i .Toyota Corolla 1.6vvti. Honda CBR F4I
    DonDoneL apreciază asta.
  13. Andreist996 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Aug 2018
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi
    Salutare stimata comunitate. Intentionez sa achizitionez un audi a4 din 2002 cu minim 300.000 de km, cu putina rugina, cateva zgarieturi si un stop stricat.. masina este inmatriculata pe bulgaria.
    motorul e 1.8T,functional, iar pretul oferit e de 1000€.
    intrebarea mea pentru voi este, cu o investitie de 1500€ pot sa mi asigur suficienti kilometrii cu acea masina?
     
    Ultima editare: 16 Aug 2018
  14. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Sunt puzderie de lucruri care se pot strica. Nu stie nimeni sa iti spuna ce pica la ea.

    B6 NU e masina de cumparat ieftin sau rupta. Mai sunt pe aici oameni care le-au luat ieftinache si m-am plictisit eu cate au schimbat la ele. Pana la urma astea sunt chestii la care te astepti sa pice la orice masina de 16 ani, nu ca e B6 praf. Or fi cu 10-15-20% mai mari preturile ca la alte firme "de saraci", plus piesele multilink, dar tot cam aia e.

    Uite niste preturi:
    Discuri+placute sunt 1000-1200 lei
    Ambreiaj 500 lei
    Bobine 500 lei
    Amortizoare+protectii praf 1000-1300lei
    Brate, bielete, bucse, capete de bara 2500-3500lei
    Pompa benzina 900-1000lei
    Compresor AC 1000-1500lei
    Termostat 200-250 lei
    Si or mai fi chestii care nu imi vin in minte.
    Dupa care mai pui si manopera.
    Daca nu esti pretentios sau pui SH, nu ar fi asa mult. Dar daca vrei masina pe care sa te bazezi...
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    1.500 euro reprezinta doar inceputul si se face imediat ce necesita urgenta (inlocuit complet frane adica discuri si placute fata/spate + amortizoare fata/spate pentru ca precis sunt distruse si o revizie generala motor). Pe parcurs poti face reparatiile ulterioare care apar. Oricum trebuie sigur si la interior sa schimbi ceva pe acolo (butoane decojite, plastice zgariate, etc., etc.).
    Nu trebuia sa pui intrebarea asta aici deoarece ai raspunsuri in toate topicurile din aria masinii care vrei sa o cumperi.
    Asa cum ti-a spus si lowlife nu suntem la ghicitoare sa stim ce se va strica ulterior.
     
  16. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Ce ati spus voi acolo nu o sa faca in vecii vecilor. La banii aia o sa o cumpere, o sa bage inca vreo 500 euro in ea si dupa vreo 6 luni o sa o dea la combinatii sau se va înscrie in clubul baietilor care spun ca Audi e masina proasta. Ca doar ala la 1000 de euro nu o da de buna.
     
    lowlife, Scorpyon și DonDoneL apreciază asta.
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Amin :)
     
    DonDoneL apreciază asta.
  18. Andreist996 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Aug 2018
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi
    Multumesc pentru raspunsuri! intr adevar, 1000€ e un pret prea frumos sa fie adevarat daca nu se prezinta cu probleme majore. in urmatoarele zile aflu mai multe detalii despre ea, si revin pentru consultanta. multumesc inca o data!
     
  19. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Sa pui si poze ca m-ai facut curios cum arata la 1000e. Dar e si pe BG... , vezi sa fie in stare de functionare, apoi iti recuperezi banii daca o dezmembrezi.
    PS: Sper ca nu e cu volan pe dreapta.
     
  20. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Merita un A4 B6 Avant , luat din Germania 4500euro ?
    -motorizare 1.8t 163cp, an 2004 , cutie automata, singur proprietar neamt (il cunosc), maxim 150-170k km reali (nu mai stiu exact), revizii numai la reprezentanta.
    -Dotari: xenon, navigatie din fabrica

    Urmeaza in zilele urmatoare sa il cumpere un amic.
     

Distribuie pagina asta