1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie Audi A6 C6 (4F) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de sorinoco, 11 Noi 2007.

  1. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Poate vrea sa stie etajarea treptelor cutiei...
     
    Step apreciază asta.
  2. Mrshadowflare 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2015
    Locație:
    Barlad
    Masina:
    A4 2.0 tfsi
    Da asta voiam sa spun, nu am vazut asa multe cu cutie manuala pe un motor 2.7tdi, si as vrea sa stiu daca merita o cutie manuala in detrimentul a uneia multitronic.
     
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    In locul uneia multitronic, mai bine alegi o manuala. Tiptronic este altceva.;)
     
  4. Mrshadowflare 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2015
    Locație:
    Barlad
    Masina:
    A4 2.0 tfsi
  5. deeJayOg

    deeJayOg 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    EX: A6 C6, 2.0 136CP DPF (CAGB), 2010
    Nu se întâmplă nimic nasol, dar doar să știi. Modelul ăla de jante nu este de la varianta C6 cu facelift (2008-2011), ci de la C6 non-facelift.
    În rest, vizual, ce poți da cu părerea din poze, pare decent (dacă îți plac culorile interioare :)).
    Mă uit și la preț, dacă totul e în regulă cu mașina (mecanic, istoric), e bine. Eu am fost la un pas să o dau pe a mea (similar dar cu 2.0) la 12500 astă-vară...
     
    Ultima editare: 11 Noi 2016
  6. Paco1013 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2016
    Locație:
    Germania
    Masina:
    AUDI A 6
    Salut!Sunt nou in club,Am avut un A 4 si acum vreau ceva mai mare A 6 3.0L model 2010 puteti sa ii dati un sfat ce cutie sa aleg?Manual sau automat?Care e mai ok?Multumesc mult
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Topicul asta l-ai citit integral ?
     
  8. Paco1013 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2016
    Locație:
    Germania
    Masina:
    AUDI A 6
    Nu nu l-am citit integral.O sa il citesc,banuiesc ca sunt raspunsurile.Multumesc si scuze!
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand motorul de 3.0 TDI nu are cutie manuala montata pe A6 C6 decat foarte, foarte rar si tu trebuia sa stii asta deja asta adica 99.9 % din masinile ce au motor de 3.0 TDI au cutie automata.
    In al doilea rand polemica este foarte lunga si in genereal neconstructiva privind felul cutiei de viteze la masina. Eu de exemplu nu suport cutia automata asa cum altii nu suporta cutia manuala.
    Tu trebuie sa-ti asumi si niste costuri de reparatie in caz ca sa strica pentru ca asa cum am mai repetat: nu este important cati bani avem sa cumparam o masina ci cati bani avem sa o intretinem. Iti asumi costurile reparatiei de multe mii de Euro la o cutie automata ? Daca da si iti place acesta cutie de viteze, atunci go for it.
    In schimb, nu vreau sa te aud aici pe forum ulterior ca ce masina proasta este Audi pentru ca tu nu ai bani sa o repari indiferent de costuri cu piese noi adica nu cu piese SH sau alte mizerii cumparate din China. Bafta la achizitie.
     
    tpy și MarianMaxx apreciază asta.
  10. Paco1013 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2016
    Locație:
    Germania
    Masina:
    AUDI A 6
    Multumesc tare mult!
     
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    :applaus: @Cristi. In sfarsit incepi sa te "domesticesti":) Multi cred ca nu este necesar sa citesca un topic intreg, crezand ca ce ii intereseaza este exclusiv. In loc sa ii repezim sau sa le raspundem anapoda, cred ca este mai avantajos un raspuns sincer, la urma acesta este scopul forumului.
     
  12. Paco1013 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2016
    Locație:
    Germania
    Masina:
    AUDI A 6
    Corect!Am gasit ce ma intereseaza! mersi inca odata!
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Marian scopul forumul este ca membrii cei noi de abia inscrisi si nu numai, sa citeasca tot ce este scris (in legatura cu ce cred ei ca ii intereseaza) si doar daca nu este ceva scris atunci sa puna intrebari pentru ca altfel tot ce am scris noi pe forum inseamna ca este scris degeaba si asta denota faptul ca cineva isi bate joc de tine, de mine si de noi toti ceilalti care ne-am pierdut timpul sa alcatuim un puzzle concret si la obiect despre ce ii intereseaza.
    Oricum se va implementa in curand faptul ca noii membri sa nu aiba voie/dreptul sa scrie ceva pe forum decat peste 3-6 luni de la data inscrierii pe forum. Vor avea acest drept, de a scrie pe forum, doar in 2 arii. Deja aceasta regula este implementata/functionala pe majoritatea forumurilor tehnice.
     
    Cosmin790, mare_hotz, deejayandrei și alți 4 apreciază asta.
  14. Paco1013 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2016
    Locație:
    Germania
    Masina:
    AUDI A 6
  15. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    La ce pret as gasi un model 2.0TDI in stare buna ? Vreau doar faruri cu xenon, restul dotarilor nu ma intereseaza, poate sa fie cheala, oricum o sa fie peste ce am eu acuma.
    Daca are injectoarele schimbate, pompa de ulei imbusul respectiv schimbat, mai trebuie sa imi fac alte griji ? Vreau sa o pastrez cel putin 5 ani.
    Fac 10.000km pe an, insa vreau sa pot face un drum in siguranta fara sa se strice ceva la ea, deoarece eu vand in acest moment o masina cu 60.000km reali, cumparata de noua, insa cum prietenii au trecut doar la audi si vw, nu mai rezist tentatiei de a avea un low-cost :))
     
  16. deeJayOg

    deeJayOg 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    EX: A6 C6, 2.0 136CP DPF (CAGB), 2010
    Cu facelift sau fără?
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Scorpyon Crezi ca suntem evaluatori ? Cat credem noi ca valoreaza nu are relevanta, mai ales la ce se vinde in pe OLX si Autovit in ziua de azi.

    Pune si tu cateva link-uri si iti vom spune o parere.
     
  18. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Modelul fara facelift. Buget maxim 7000e (de intretinere separat, insa sper sa nu fie nevoie) :)
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La banii care ii ai pentru achizitie cauta alta marca, nu Audi A6 C6 model dupa 2008 sau altceva premium. Citeste topicul asta incet si cu rabdare. Ne repetam inutil. Ti s-a spus cum sa procedezi ca sa nu ne mai repetam. Ca sa stii ce sa cumperi citesti acest topic integral si toate topicurile din aria asta. Nu trebuie sa-mi dai nici o replica. Multumesc si bafta la achizitie ca ai mare nevoie.
     
  20. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI

Distribuie pagina asta