1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Daca e sa pice cutia atunci va pica indiferent daca e multitronic sau stronic.....se intampla si la cele manuale sa mai pice, dar costurile de reparatie sunt mult reduse e drept.
     
  2. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    E loterie, poti sa iei manuala si sa pice altceva de pe la motor sau automata si sa nu ai nicio problema. Important e sa verifici masina si sa vezi daca reviziile sunt facute la termen (schimbat uleiul cutie la cele cu automata).
     
  3. Oliver24 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A6 2.0 TDI 177 CP- CGCL-
    Am verificat masina la reprezentanta Audi dupa seria de șasiu si are toate reviziile exact așa cum mi-a dovedit proprietarul din cartea de service. Precizez ca este manuala. Voi solicita reprezentantei sa facă o verificare la partea electrica, suspensii, distributie etc. Daca va fi ok raman la manuala.
     
  4. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    Personal iti recomand automata. Pe o asemenea masina nu se preteaza o cutie manuala. In plus, vei avea ft mult de pierdut la revanzare.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    alex2680 este parerea ta ca pierde la revanzare daca nu are cutie automata si iar este parerea ta ca pe asemenea masina trebuie sa ai cutie automata. De exemplu eu nu suport si nu admit (si am mai multi prieteni ce nu suporta si nu au) cutie automata pe masina. Avem inclusiv colegi pe forum ce au motor de 3.0 TDI (masina din 2013) ce are cutie manuala. Nu mai emite judecati cu valoare de adevar universal valabil. Suntem diferiti si fiecare isi alege ce vrea.
    Nu trebuie sa impunem nimic nimanui. Ne bucuram fiecare de masina pe care o avem pentru ca noi am ales-o in cunostinta de cauza si noi am cumparat-o, nu ne-a obligat / fortat nimeni sa o cumparam. Nu are rost sa divagam de la subiect. Multumesc foarte mult pentru intelegere.
     
    sandman și audi66 apreciază asta.
  6. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    Logic ca este parerea mea, din moment ce am scris asta. La fel de adevarat este ca fiecare isi ia ce vrea, insa marea majoritate prefera AT pe o masina de genul.
    Consider ca cine nu vrea AT, se sperie de eventualele costuri de reparatie in caz de probleme, nu ca domle e mai misto cutia manuala. Hai sa fim seriosi.
    Sunt muuult mai putini cei ca tine care nu suport si nu admit automata pe masina decat invers (adevar universal valabil).
    Si eu ms pt intelegere.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si eu aleg oricand manuala pe o berlina in locul unei cutii automate (si nu din cauza eventualelor costuri de reparatie). Daca vorbim de SUV imi schimb parerea. :)
    Automata iti ia 90% din placerea de a conduce cu adevarat. Depinde si de comoditatea fiecaruia.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    alex2680 incearca si intelege ca parerea ta nu este una universal valabila si nu te mai lua dupa ceea ce crezi tu, pentru ca nu este asa. Nu ne impune noua celorlalti modul tau de gandire pentru ca este gresit. Intelege asta. Nu o spun cu rautate ci o spun dintr-o experienta la volan multa mai mare ca tine. Nu din cauza intretinerii scumpe nu se cumpara cutia automata ci din cauza ca o masina ca sa o simti cand o conduci trebuie sa aiba obligatoriu cutie manuala adica trebuie sa faca ce vrei tu, nu ce vrea ea. Asa spune cartea, experienta la volan si asa spune istoria. Cine spune ca intretinerea este scumpa la un Audi nu are ce sa cauta printre detinatorii acestei marci si asta inseamna ca nu poate sa intretina aceasta marca si nu are rost sa cumpere o masina care nu-si permite sa o intretina. Eu mi-am cumparat masina din profil de noua si am dat multe zeci de mii de Euro dar mi-am luat ce am vrut si cum am vrut. De asta iti spun ca nu este in regula sa faci niste afirmatii in necunostinta de cauza. Restul ce crezi tu, astea sunt parerile tale si tine-le pentru tine.
    Si mai tine minte ce iti spun acum: cand nu vor mai exista masini ce au cutie manuala s-a terminat cu placerea condusului. Incheiem aici acest subiect. Multumesc pentru intelegere. O noapte magica sa ai.
     
    marianu apreciază asta.
  9. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    +90% din masinile vandute de reprezentante sunt AT (vorbim deA6, seria 5 sau E, nu A3-A4). Daca doresti iti pot da si date concrete, cifre etc. Eu zic ca asta inseamna multe. La un simplu search pe autovit/welt/mobile vei observa acelasi lucru.
    E normal sa fie si persoane care prefera manuala, insa numarul lor este nesemnificativ. Automat la revanzare ai avea de pierdut deoarece te adresezi unui numar relativ mic de doritori de manuala.

    Un simplu exemplu (si cu asta incheiem discutia): acum 4 luni am cautat un GLA neaparat manual si nu am gasit nicaieri in tara pe stoc, ei avand doar automate. Cu greu am gasit in Germania, oferta fiind foarte, foarte mica.

    Sarbatori fericite!
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Perfect adevarat ce ai spus mai sus dar pentru mine o masina ce are cutie automata nu inseamna nimic si sper sa nu ajung niciodata sa am in proprietate asa ceva ca sa fiu nevoit sa conduc, mai bine zis sa ma conduca ea, zi de zi. :) Sarbatori fericite si tie.
     
  11. Ladislau 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2016
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Astra, 1.6 16v, 2001
    Sarbatori Fericite in primul si in primul rand ca tot suntem in spiritul craciunului :)
    Revin cu niste intrebari. Am tot cautat masini si am vazut ca in bani care imi permit incep sa apare si modele dotate cu motorul Ultra de 190CP, de ex. asta:
    http://suchen.mobile.de/auto-insera...sist-navi-xen-shz-dab-augsburg/234507009.html
    Stie cineva ceva despre ele, probleme cunoscute in special?

    Alta intrebare, am vazut ca majoritatea masinilor care le gasesc in buget si optiunile care mi le doresc se invart in jurul a 90-130.000 KM.
    Trebuie sa iau in calcul ceva cand o cumpar, gen schimbat o piesa care pe la 140.000 KM isi va da duhul si costa 3000EUR sau chestii de genul.
    Nu ma refer la chestii care pica gen consumabile ci la chestii cunoscute, scumpe.
    Stiu ca de ex. la BMW`uri (ca tot o mentionat un coleg de pe forum de ele) trebuie schimbata distributia si costa in jur de 2000EUR cu manopera.
    Sau la A4 trebuie schimbat nu stiu ce pinion care se ovalizeaza daca nu il schimbi iti poate bloca motorul.

    Mersi de ajutor
     
  12. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    eu nu am mai auzit de problema cu pinionul la CR,190 cp este generatia de motoare noi ,inca e prematur sa auzi daca sunt probleme la ele.daca vrei sa nu ai probleme si garantie iei noua,masina o iei si cum iti ie norocul,asta dupa ce verifici istoric si ii faci o verificare profi.
    spor!
     
  13. Ladislau 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2016
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Astra, 1.6 16v, 2001
    Normal ca daca as vrea sa fiu sigur ca nu am probleme as lua-o de noua dar anumite probleme de natura personala ma impiedica :),
    Masina care o sa o iau probabil ca o sa fie cu certificare Audi Gebrauchtwagen plus sau cu garantie de producator (exclus garantie de dealer).
     
  14. Allin_B 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2016
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0TDI
    Imi poate da cineva un sfat despre aceasta masina:

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-ID7GjxeZ.html#926a0915de

    As vrea sa devin conducator de Audi si A6-le mi se pare ideal pt ce am eu nevoie acum.
    Asa ca un sfat si o parere despre lista de dotari vor fi apreciate.
    Sincer pretul mi se pare un pic mai jos fata de ce am gasit eu pe mobile.de dar nu cu mult.
     
  15. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Cam exagereaza la capitolul dotari. Nu are faruri matrix, scaun sofer cu memorii..etc
    Cel mai bine cere i VIN ul si roaga un coleg in aria dedicata sa ti l decodeze. Asa poti vedea daca dotarile pe care le are sunt potrivite nevoilor tale.
    Apoi, clar tb verificata, chiar daca are un nr mic de km. Oricum, din poze arata foarte bine, ingrijita..etc, aspect ce se reflecta si in pret.
     
    Allin_B apreciază asta.
  16. Allin_B 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2016
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0TDI
    Chiar asta vroiam sa fac, sa-i cer VIN-ul sa vad exact ce e pe masina. Masina arata intr-adevar bine, dar nici nu ma gandesc sa fac achizitia fara o verificare la un dealer. Singurul lucru care imi da putin de gandit este pretul care este un pic cam jos fata de ce am vazut eu pana acum, dar poate sunt eu mai norocos :)
    In anunt nu specifica nimic de cutie dar banuiesc ca este S-tronic.
    Oricum, multam pt raspuns si daca cineva mai are vreun sfat, il primesc bucuros :)
     
  17. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Nu are faruri Matrix, butonul de Park Asisst lipseste, ornamentele interior nu sunt Black Piano ci Silver, lumini de frana adaptive ori nu stiu eu ce inseamna ori chiar nu exista. Poate mai sunt cateva, dar nu le observ eu. Mi se pare ca descrierea e copiata de la alta masina.
     
    Allin_B apreciază asta.
  18. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    mie mi se pare aripa dreapta fata alta culoare,....
     
    Allin_B apreciază asta.
  19. clement 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2016
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A4
    Buna seara ! Mulțumesc pentru detaliile interesante si folositoare din acest forum.

    De puțin timp am vândut una din mașinile familiei si am vrea sa încercam un model A6 c7 motorina ,cel mai probabil varianta de 2l
    Acum vin cu o rugăminte, aceea de a va spune părerea ref la unele modele care ar putea si interesante
    Precizez ca mai dețin un A4 model 2002 ,folosit de o ruda, care a fost din pct meu de vedere o mașina f reușită si fiabila
    Postez mai jos una din mașinile găsite ,pe care v as ruga ,in măsura timpului disponibil, sa va spune ți părerea
    Mulțumesc anticipat
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a6-ID77pFK.html
     
  20. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    cam zgircit in detalii ,de interior nimic,totusi timpul cu masina il petreci in interior....cere-i ceva poze.
     

Distribuie pagina asta