1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. Ladislau 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2016
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Astra, 1.6 16v, 2001
    Momentan am programat achizitia pe luna Aprilie (sunt in concediu in Germania 1 saptamana si o sa incerc sa cumpar atunci) acuma sunt in faza de a urmari preturile de pe piata si am zis sa ma interesez sa vad care e treaba cu benzinarele ca toata lumea e pe Diesel.
    Asta ar avea cam toate dotarile care mi le doresc plus cateva care nu neaparat.
    De retrofit mai am timp :)
     
  2. M V P 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2012
    Locație:
    In romania din pacate
    Masina:
    Audi A6 3.2 FSI C6
    http://www.mobile.de/ro/Automobil/A...r,dmg:false,vte:true/pg:vipcar/237244768.html

    Buna ziua. Am rasfoit mobile in cautarea unei noi masini (de preferat tot A6) si am dat peste aceasta masina. As vrea sa ii intreb pe cei mai familiarizati cu C7-le daca vi se pare o masina ok. Ca sa va faceti o parere despre ce caut, eu caut sa aiba scaune incalzite/ventilate, mmi 4g high, benzina sau diesel (e irelevant) si pana in 130k km. Bugetul e pana in 25-26k Euro. Multumesc anticipat.
     
  3. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Vezi ca nu e quattro. Cred ca e pacat sa cumperi motor de 3l fara quattro. Daca tot platesti taxe, impozite, rca..etc pt un motor asa mare, eu as zice sa cauti un quattro.
     
    stefan550, snipe și Cata_ADC apreciază asta.
  4. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    La capitolul dotari nu exceleaza. Scaunele sunt faine, le am si eu, clima cu 3 zone, navigatia cu touch.......ACC nu, lane assist nu, side assist nu,...
    Nu mai zic de softclose, night vision, headup display, faruri led si altele care sunt utile...
    Si, cum spunea si @waf motorul de 3 litri fara quattro chiar nu isi are rostul. Cuplul mare transmis doar pe rotile din fata ii va rupe foarte usor aderenta, chiar si pe asfaltul umed...nu mai zic de zapada...
     
  5. M V P 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2012
    Locație:
    In romania din pacate
    Masina:
    Audi A6 3.2 FSI C6
    Multumesc de raspunsuri. Nu stiu unde sa ma uit dupa lane assist sau side assist. Multi isi pun la dotari de ex si scaunele ventilate si cand ma uit pe poze vad clima doar pe doua zone care nu are asa ceva. Dotari precum softclose sau nv nu sunt pe lista mea de prioritati.
     
    radu20 apreciază asta.
  6. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Aici ar trebui sa te uiti:
     
  7. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    Toate care au camera sus in oglinda au Lane Assist ? Sigur e pentru asta acea camera ?
     
  8. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Camera de Lane Assist nu este pozitionata in oglinda, ci deasupra ei. Si da, toate A6 C7 (4G) care au aceasta camera au Lane assist.
    Camera din oglinda este raspunzatoare de gestionarea optiunii Adaptive Light.
    Si o imagine edificatoare cu modelul de masina din profilul tau:

    2017_audi_a6_23_2560x1440.jpg
     
    CORNEL21, stefan550, Ladislau și alți 2 apreciază asta.
  9. Justyn

    Justyn 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    Audi A4 B7, 2,0 TFSI (+GPL) Quattro Tiptronic, an 2006, cod motor BPG
  10. Somax112 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A9
    Camera " mansalier "?

    Cine scrie asa ceva în afară de samsari?
     
  11. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Mi se pare mult prea ieftină pentru dotările pe care le are.
     
  12. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    "sirocol"
    "xenon cu tehnologie led" - de parca cine isi cumpara o masina ca asta nu stie sa recunoasca anumite dotari din primele poze... :)))))
    "distronic plus" - ma intreb ce inseamna acel "plus", ce aduce nou fata de ACC :))))))
    si evident, replica de gratie a samsarilor "masina pentru cunoscatori"
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  15. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Nu sunt epave, se observa ca diferentele la 4G intre una mai cheala si una dotata pot ajunge pana spre 10k euro, vorbim de acelasi an si km. Trebuie inteles ca bi-tdiul are pretul ei, nu se baga in aceeasi oala cu celelalte 3.0. Si mai trebuie sa aveti in vedere ca un bi-tdi cu multe dotari si 100k km aproximativ, este 27-30k euro tva inclus in Germania fara probleme. Cele cu suspensie pe perne se cauta ca painea calda de exemplu.
    Referitor la masina pusa de Mitiy, problemele sunt mereu km si cum a fost achizitionata (cu sau fara tva). La masini de genul, tva e 4-5k euro, deci conteaza daca e pierdut.
    Eu cand cautam masina, am gasit un bitdi full cu 350k km care era fix 20k euro. Deci km si dotarile variaza pretul si cu 10k euro.
     
    stefan550 și dvr apreciază asta.
  16. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    mama ce de km,as fi curios ce s a inlocuit la ea in acest rulaj.
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Daca ajunge in Romania, doar cartea service. :)
     
    Cristian D și lillejhon apreciază asta.
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La 350.000 sunt multe, peste 400-450.000 sunt doar cateva. :)

    Intr-adevar K U L, un Bi-TDI dotat si km pana in 150.000 nu il gasesti sub 26-27k si chiar la aceste sume eu am gasit doar 3-4 care imi fac cu ochiul.
    Diferenta intre TDI si Bi-TDI este de minim 5000 ptr. acelasi an si aproximativ aceleasi dotari.
    Gasesti si ceva mai ieftin dar cu navigatia mica, fara oglinzi rabatabile, ACC si alte maruntisuri.
     
  19. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Deocamdata modelul isi mentine un pret, variabil in functie de motorizare, dotari si rulaj. Dar asta pentru ca relativ recent a aparut faceliftul. Aveti rabdare sa ajunga faceliftul in piata second, si apoi preturile vor scadea multisor pentru cele non-facelift. Intr-un an-un an si jumatate, preturile vor fi mult mai accesibile. Cam la 3-4 ani se termina cele mai multe contracte de leasing, si multi isi schimba masina cu alta noua. Atunci va fi un exces de masini pe piata si asta va duce la o scadere considerabila a pretului.
     
    lillejhon apreciază asta.
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai daca astept inca 1-1.5 ani, deja ma plictisesc la cate C7 vad si vreau facelift-ul.

    Cand iti place o masina si vrei sa o cumperi, asteptatul asta de peste 1 an nu cred ca este o solutie pentru nimeni.
    In stilul asta nu iti cumperi masina niciodata deoarece astepti sa se ieftineasca modelul mai nou.
     
    ChristianB și marianu apreciază asta.

Distribuie pagina asta