1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Pai sunt atatia pe acest topic care asteapta.......Multi din ei probabil asteapta modelul care inca nu a fost lansat......dar asteapta.... :)))
     
    stefan550 apreciază asta.
  2. Somax112 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A9
    E posibil ca, unii care au condus si modelele vechi de audi, sa astepte ca audi sa scoata din nou modele la fel de fiabile.

    A fost o perioada cand erau pe locul 1 la fiabilitate, mult peste mercedes.

    eu de exemplu, astept un q5 cu interior similar cu A6, sau un A6 cu lungime de q5. Orice e posibil in viitor :D
     
  3. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Nu mai exista ce a fost candva. Nici un producator nu mai face ceea ce facea candva. Poate si din cauza tehnologiei si electronicii care nu e atat de fiabila. Inainte masinile erau mult mai simple, mult mai putina electronica...si de aici mult mai putine riscuri de erori si probleme...
     
  4. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Cel mai bun moment la achizitia unei masini sh este la 2-3 ani de la aparitie, in speranta ca facelift-ul nu vine cu modificari radicale. Poti tine masina inca 2-3 ani fara sa pierzi foarte mult. Astfel, un A6 din 2012 are acum un pret cu doar 10-15% mai mic decat il avea acum 3 ani. La E-class, unde faceliftul a fost major, devalorizarea e dubla.
     
  5. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Acusi se lanseaza si noul model de a6 si preturile or sa scada, trecand peste asta in ziua de azi producatorii merg mult pe inovatie si nu pe fiabilitate. Important este sa reziste masina 100k km cat tine garantia si leasingul dupa D-zeu cu mila.
     
    lowlife apreciază asta.
  6. EpicPc 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 1.9tdi, 2000
  7. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Nu are suspensie adaptiva (perne aer) si clima e pe doua zone. Fa o verificare amanuntita a masinii, decodeaza vin-ul sa vezi exact ce optiuni are si eventual daca poti afla numarul de km. Pretul e bun pentru o asa masina.
     
  8. EpicPc 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 1.9tdi, 2000
    Am verificat dotarile si din pacate lipsesc cateva. Mai exact side assist, keyless entry (are doar capacelele pe manerele usilor), iar conected drive inca nu sunt sigur cum ar trebui sa apara in decodarea vin-ului. Masina este model 2012 dar produsa in 06.2011. Vizual masina pare foarte bine ingrijita si merge excelent, nu pare a avea nici o problema. De altfel, vanzatorul este o persoana foarte de treaba.
    Legat de km, nu stiu ce sa zic, nu am cum sa-i verific, dar vizual, la uzura interiorului, nu par a fi modificati.
    In conditiile de mai sus, se merita pretul cerut?
    Merci!
     
  9. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Presupun ca vanzatorul este un samsar din moment ce o listat niste optiuni care nu sunt pe masina. Daca masina este tehnic ok (ma refer sa fie verificata intr-un service), cu inspectiile tehnice facute la timp, da se merita. Audi drive connect este un feature in MMI 3g, daca nu gresesc cred ca este o subscriptie care sa-ti arate traficul in real time de pe internet. (nu e TCM pro.)
     
  10. Somax112 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A9
    Mașini cu nr de AG nu as lua decât dacă cunosc vânzătorul și mașina.

    Când vânezi chilipir cam ce primești e loterie dar km originali/reali fără să fie lovită mașina nu găsești.

    Are actele de cumpărare? Factura cu km. Are chitantele din service din Germania? Ai vorbit cu vânzătorul din Germania? Are TVA plătit? Dacă la toate răspunsul e da... Am o părere bună cu rezerva menționată mai sus. Nu mașini din Ag, Ct, Vn, Br etc de la vânzători necunoscut particulari sau firme.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Acte de cumparare ? Dar cum crezi ca a ajuns masina in posesia lui, prin donatie ? Evident ca odata ce masina are nr. rosii, are si act de vanzare cumparare, altfel cum a scos nr. rosii ?
    De ce te-ar interesa pe tine daca are TVA platit sau nu ? Este strict problema vanzatorului, pe tine ca si cumparator nu te afecteaza cu nimic.
    Aveti niste conditii de parca ati cumpara masina direct de la fabrica, nu de la o persoana fizica.
     
    ChristianB, stefan550 și Benilika apreciază asta.
  12. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Fix la asta ma gandeam si eu....tva platit sau ba? Dar ce legatura are asta cu numarul real de km sau onestia vanzatorului, sau cu starea generala a masinii ??????
    Cu vanzatorul din Germania ce sa vorbesti? Sa iti spuna ce anume? Cum va puteti inchipui voi ca un vanzator din Germania, chiar si tepar sa fie, ar recunoaste ca masina vanduta de el e teapa ??????????????

    Iar faza cu factura e de nota 10 :)))))))))))))
    Cum ai putea sa aduci o masina in tara fara acte clare din care sa reiasa ca ai cumparat masina respectiva? Pe platforma? Daca te opreste careva si te intreaba ce faci? Vii cu ea pe roti.....dar cum scoti numere in Germania fara acte?????????????
    Si sa zicem ca o aduci cumva in tara.....dar aici cum iei numere rosii fara acte????????????????

    Si da....ma amuza fantastic un aspect..... Oameni buni, cumparati o masina second, da? Subliniez SECOND ....... o masina care a circulat 4-5 ani de zile.....o masina pe care a plouat, a nins, a batut soarele, a batut vantul(chiar si cu praf)....... Cum puteti avea pretentia ca masina aia sa fie impecabila din absolut toate punctele de vedere? Daca vreti o masina perfecta mergeti si platiti +70k euro si da, veti avea o masina perfecta cu garantie.....de fapt nu perfecta dar buna , cu km reali..... Nu vi se pare ca aveti pretentii absurde?????????????
     
    stefan550 și marianu apreciază asta.
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    De ce nu.... doar cumpără un AUDI. :):):)
    Multi caută să despice firul in 4, dar la urmă aleg masina care arată bine si ieftină, dar care ascunde multe probleme... ca la urmă să se plângă de ea. ;)
     
    dentimarius apreciază asta.
  14. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Absolut toti cei care au genul asta de pretentii exagerate fie s-au uitat la prea multe filme fie au tras niste concluzii gresite din ceea ce au citit pe internet insa tot o masina cu istoric indoilenic vor cumpara fiindca, citez, "era prea buna oferta si nu se putea trece cu vederea...ce daca imi afiseaza in bord 130.000 km in loc de 250.000, masina a mers pe drumuri germane, a avut proprietari constiinciosi care au schimbat uleiul in garajul lor la 8000 km si odata la 2 ani cum scrie in carte la reprezentanta". Se mint singuri.
     
  15. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Stii cum vad eu situatia? Cine cauta sa dea cat mai putin pe o astfel de masina va scoate pe parcurs inca multi bani din buzunar, sau va sta cu masina parcata si doar o admira de la balcon.... :)))))))
    Dar fiecare are dreptul de a alege pe ce sa isi dea banii...
     
    stefan550 apreciază asta.
  16. Benilika 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2013
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    Audi A3 2.0 TFSI 200++HP an 2005 cod motor AXX
    Cred ca, colegul Somax112 se referea la faptul sa nu cumperi o masina furata din Germania (aici doar daca masina are numere de Germania si nu, numere rosii) deoarece daca are numere rosii deja masina a fost verificata si nu putea fi furata. :)
    Cred ca poti ajunge in situatia in care "se gaseste" vreun baietas care poate o fura noaptea ii pune numere de tol pe ea si face un contract de vanzare cumparare cum de altfel il facem si noi romanii direct intre cumparator si neamt fara a se mai pune in contract persoana care a adus masina pe platforma sau pe roti aici excluzand fostul fiscal al romanului care aduce masina fiscal cerut in anumite judete.

    Nu cred ca are rost sa ne batem joc de unii sau de altii ... ideea e ca masina sa fie cat mai mult verificata si aici fiecaruia ne trebuie o "cunostiinta la reprezentata" daca masina sare de 10.000 Euro.
    Sub 10.000 Euro eu unul personal nu mi`as face obligatii catre "prietenul de la audi" pentru o masina care are deja 8 ani vechime...

    Mai pe scurt daca luam masini din romania eu as fi foarte atent la FISCALUL (care acum nu mai exista deorece e specificat in contractul de vanzare-cumparare) persoanei de la care cumperi masina din Romania ( aduceti-va aminte de masiniile vandute de clujeni acum 2 - 3 ani cand venea`u cei de la FISC/ANAF peste tine ca ai o masina ce nu are platit TVA`ul la statul roman.

    Regards
     
    stefan550 apreciază asta.
  17. caiac

    caiac 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A7 272CP, 3L Quattro, Cod Motor CRTD, 2015
  18. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    alt s-line din emblemute ...
    Mi se pare mie sau orice vine din zona ARGES este FULL S-LINE INTERIOR-EXTERIOR

    "- faruri adaptive BI-XENON LED NEON " neon cred ca e ca in NFS ... plus altele specifice comerciantilor de acest gen

    Eu zic sa ii evitati .

    A 2-a varianta pare mai ok daca este si proprietar atunci are inca un plus
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu v-am tot zis sa evitati "ocaziile" de pe Arges, Braila si Galati.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  20. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Nu-mi vine sa cred ca lumea inca intreaba "ce parere aveti despre....." de masini in caror descriere apar texte de genul "/////////////FULL EXTRA\\\\\\\\\\\\\\" sau "%%%%%%%%% FULL S LINE%%%%%%%%%" sau textul genial care mie imi pune capac "############### OKAZIE###########MASINA PENTRU CUNOSCATORI#############"

    Pe bune ? Oameni buni, ce va lipseste in a vedea ca astfel de texte ascund niste epave ?????????

    Si ce ma ingrozeste si ma amuza in acelasi timp......nimeni nu pune un link de pe Weltauto, sau alta firma cat de cat de incredere, unde se ofera o garantie reala si pentru masinile second. Toate linkurile sunt catre epave.......oare in ROmania doar epavele sunt la mare cautare? Ce naiba oameni buni? Parca va cautati cum sa va luati teapa mai mare si mai tare......pe bune........
    Scuze...nu generalizez....sunt si cateva exceptii....dar putine...cele care confirma regula :)))
     
    AllinDanut, bobalex18 și Cata_ADC apreciază asta.

Distribuie pagina asta