1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Nu cred că are perne din descriere cel puțin nu îmi dau seama.
    În rest daca km sunt ok mașina arată bine ,prețul este bun.
    Drive select au toate.

    Daca tehnic este in regula eu zic da

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Iti va fi foarte greu sa iei o decizie daca nu te hotarasti asupra unui singur model.
    Diferenta intre un C 7 si un B 8,5 este majora, nu prea poti sa compari cele doua modele.
    Ambele masini sunt ok, si asta si cea din topicul B8, dar parerea mea este ca nu vei putea lua decizia decat acolo langa ea, in Deutsche.
    Mult noroc iti doresc.
     
  3. Sob

    Sob 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 avant B8, 2.0 TDI 143 CP Multitronic, 2009
    Ultima editare: 17 Apr 2017
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este clima simpla, fara afisaj pe fiecare parte.
    La masinile cu modelul asta de clima unitatea de clima pentru pasagerii din spate este inexistenta.
     
  5. Sob

    Sob 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 avant B8, 2.0 TDI 143 CP Multitronic, 2009
    Multumesc Audi66 asta stiu ca e fara afisaj; este chiar atata de "grava" ca si echipare pe un A6 ?
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  7. Sob

    Sob 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 avant B8, 2.0 TDI 143 CP Multitronic, 2009
    Va multumesc. Astept in continuare pareri ref la cele 2 masini listate mai sus.

    Numai bine,
     
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Hmm cred că înainte să puneți astfel de întrebări, luați o hotărâre exactă asupra cărei motorizări doriti ,ce opțiuni dorești să le bifezi, ce km și neapărat bugetul

    Tu practic compari un 3.0tdi Avant cu un 2.0tdi Limuzină... Dotări complet diferite ,mașini diferite nu au ce căuta intr-un astfel de versus

    Va rog citiți pe cat se poate subiectul de la început ,daca nu în întregime măcar parcurgeți esentialul și mai apoi cereți informațiilenecesare.

    Suntem multi care incercam sa va ajutam pe clubaudi,daca nici forumul acesta nu conține informații esențiale și de extrem de mult ajutor nu știu care altul mai este ...


    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
  9. Sob

    Sob 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 avant B8, 2.0 TDI 143 CP Multitronic, 2009
    Multumesc de raspuns, doar ca intrebarea ref la cele 2 masini nu am pus-o din perspectiva comparatiei intre ele, ci luate individual ca si anunturi, dealeri, pret, comentarii asupra echiparilor, eventuale hibe din perspectiva unor oameni experimentati.

    Sper ca acum este mai clara solicitarea mea.

    Multumesc anticipat pentru feedback.
     
  10. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Cum a zis și Cata mai sus, tu ar trebui să iti alegi o motorizare și un tip de caroserie și să știi exact ce vrei.

    Referitor la cele 2 anunțuri, mașinile mi se par scumpișoare pentru ce oferă. Primești prea puțină mașină pentru prea mulți bani. Cu alte cuvinte, pentru 24k, ar fi trebuit să aibă măcar piele, volan in 3 spițe, navigația mare și clima dublă.
    Clima simplă nu e "gravă", își face foarte bine treaba, doar că nu arată la fel de elegant ca cea dublă. La fel, ar fi de preferat să ai navigația mare, in locul celei mici.

    Succes la achiziție!!
    Dacă mai ai alte intrebari, le poti adresa aici, dar recomandarea mea și a colegilor ar fi să citești cât mai mult din acest topic și din restul topicurilor din aria A6 C7, pentru ați face o idee de ansamblu despre ce inseamnă această mașină.

    Niciun sistem al mașinii nu este perfect și se poate strica, dar dacă o să ai grijă de mașină și te comporți frumos cu ea, nu o să-ți facă probleme.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  11. Sob

    Sob 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 avant B8, 2.0 TDI 143 CP Multitronic, 2009
    Salut,

    Multumesc pentru feedback, pe scurt inteleg ca parerile duc spre faptul ca sunt cam scumpe pentru ce ofera, insa sunt Audi warranty programs / centre autorizate Audi ceea ce conteaza.

    Criteriile principale ale achizitiei sunt : buget max. 25k (incl. TVA), cutie automata, Audi plus / preferabil Audi Zentrum site sau Audi partner, min. 2013 desi as prefera 2014, max. 110.000 km, 1 proprietar anterior, preferabil berlina, dar nu ma deranjeaza foarte tare break-ul. Am condus V6 4x4 (ce-i drept nu Audi, dar tot din grup), e frumos si util; am avut A4 multitronic de la dealer categoria Audi plus, stiu ce inseamna. De aici si variantele discrepante pe care le-am gasit si postat mai sus.

    Daca aveti voi alte idei / propuneri ref la dealeri foarte seriosi din categoria listata mai sus, apreciez ajutorul / sfaturile.

    O zi buna,
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai tocmai din cauza faptului ca fac parte din programul Audi Warranty au acele preturi.
    Vrei siguranta, platesti. :)
     
  13. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    La masini cu gebrauchtwagen de la dealer audi, daca ii spui ca vrei masina pt export adica va parasi Germania, poti obtine discount mai mare pentru ca acea garantie e valabila doar la ei in tara.
     
    Sob și Cata_ADC apreciază asta.
  14. Sob

    Sob 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 avant B8, 2.0 TDI 143 CP Multitronic, 2009
    Da, vreau siguranta si calitate pentru ca masina o iau pentru mine sa o tin si sa am grija de ea nu altceva
     
  15. Benilika 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2013
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    Audi A3 2.0 TFSI 200++HP an 2005 cod motor AXX
    K U L asta inseamna ca iti fac o, oferta mai buna si pierzi garantia?
    Daca sa zicem ca ajungi cu masina in tara si doamne fereste pica cutia de viteze o poti duce inapoi in DE sa o faci pe garantie ?
    Si eu ma uit dupa gebraugthwagen dar nu am inteles daca asta inseamna garantia pe care o cautam toti. Am tot incercat sa intreb in stanga si in dreapta ce inseamna tradus motamo gebraugthwagen si "nemtii" spun ca nu inseamna garantie.
    Eu in cautarile mele pe mobile ( nu stiu germana nici o boaba ) am tot cautat ce am vazut aici pe forum sa aiba pus pe, placutele de la numere gebraugthwagen in speranta ca asta inseamna garantie.
     
  16. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Benilika - Gebrauchtwagen (plus) nu inseamna garantie. Gebraucht=folosit / wagen=masina. Este doar un program in care intra in general masinile de leasing la care ei pot da garantie.
    Din moment ce tu o iei pentru Romania, ei o sa se spele pe maini si o sa spuna ca nu pot oferi garantie.
    Pentru ca nu iti ofera garantie, in mod normal dealerul iti mai negociaza ceva la masina. La mine s-a intamplat la fel la ambele A6.
     
    dvr apreciază asta.
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, dar ai un plus de siguranta.
    Adica nu ar oferi garantie daca masina ar fi o cazatura cu km dati inapoi.
     
    clauuualc apreciază asta.
  18. Benilika 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2013
    Locație:
    Reșița
    Masina:
    Audi A3 2.0 TFSI 200++HP an 2005 cod motor AXX
    Bine garantia aia nu te ajuta cu nimic daca tu le aduci masina inapoi si ei iti spun ca obiectul garantiei nu trebuia sa fie inscris in romania sau dus acolo.
    Aia era intrebarea mea garantia acopera anumite daune? ( aici nu ma refer daca tii se arde un led la numar sau se duce un senzor la ABS )
    Daune cum ar fii cutie/probleme la motor ( Doamne fereste )
    Ca sincer nu mai inteleg nimic :) are rost sa platesti in plus pentru garantie sau nu ? Sincer sa fiu eu nu as plati in plus daca nu ar fii o garantie adevarata ... mai bine o iau de la privat daca o gasesc

    PS: aceasta arie a fost facuta in scopul de a, ajuta si dealeri cum ar fii cei de la care a cumparat @clauuualc sunt oricand bine veniti
     
  19. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Chiar nu va ajuta cu nimic, este mai mult pentru linistea voastra si cum spunea colegul mai sus siguranta ca are km reali.

    Eu am batut palma cu cei de la Audi Zentrum Leverkusen , f ok si pentru cealalta cu cei de la http://eucars.ro/ ambele achizitii au fost insotite de verificarea

    plus.jpg

    Audi Gebrauchtwagen plus

    http://www.leverkusen-gebrauchtwagen.de/fahrzeuge/

    Oferta lor este vasta si satisface si cele mai exigente cerinte ;)

    Succes
     
  20. Sob

    Sob 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 avant B8, 2.0 TDI 143 CP Multitronic, 2009

Distribuie pagina asta