1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. Andrei86N 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2017
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi a4 b8 2016
  2. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Salut Andrei86N - fiind masina vanduta cu garantie audi (chiar daca ea e valabila acolo doar pentru DE) iti spun mai mult de 98% ca aia sunt KM. Aia nu se joaca cu asa ceva. Cel mult sa iti omita dotari sau sa fi fost lovita si ei sa spuna ca doar a fost revopsita.

    Pentru restul. Am si eu nevoie de un pic de ajutor pentru ca am intrat in inpas:
    Din pacate singura masina OK ca si dotari este cea de 313CP cu 176k km
    http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...900&makeModelVariant1.modelId=10&pageNumber=1

    Masina aia nu are cateva chestii elementare: keyless entry, nici o camera, oglingi exterioare electrocromate, pachet lumini cu led (are qq1 pachet lumini normale).
    Suspensia este clar 1BE (sport).

    Ca si plusuri are: pachet s-line int/ext, geamuri acustice, bose, 3G+, ACC, hayon electric, scaune sport S-line manuale, webasto, interior negru, side assist, lane assist, clima plus.

    Cel de la Audi mi-a spus ca a avut franele schimbate la ultima revizie (150k km) si ca nu a avut nici un element revopsit (are 2 zgarieturi - 1 pe usa de cheie un pic mai mare si una pe o aripa - atinsa de ceva).

    Voi ce parere aveti, se balanseaza una pe cealalta? Initial as merge cu un retrofit de kessy entry + electrocrom exterior pe care il estimez la ~600 euro.
    Pretul NET este de 22475E care nu este negociat in momentul de fata. Ma gandesc sa negociez pretul si sa includ si o revizie de ulei. (m-as mira sa faca Audi revizie la cutie avand in vedere ca ei considera ca nu se schimba uleiul in cutie).

    Pentru cei care detineti deja un A6 BiTDI, ce spuneti? Vi se pare ok ?

    Multumesc anticipat de raspunsuri
     
  3. Andrei86N 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2017
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi a4 b8 2016
    Salut Mabalaru si multumesc mult pt raspuns.
    Este destul de dotata si , daca iti place, nu cred ca este un impediment lipsa unor accesorii.
     
  4. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Toate dotările care îi lipsesc, i le poți pune tu ulterior, pe toate sau aproape pe toate. Singura chestie care mă deranjează pe mine e suspensia sport. Dacă mergi pe drumuri bune probabil că e ok, dar dacă ai parte de drumuri mai rele, suspensia pneumatică te-ar ajuta mult mai mult.

    In rest, mașina e superbă, arată foarte bine. Succes!
     
  5. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Multumesc mult de raspunsuri.
    In momentul de fata nu prea mai am de ales. Bugetul este destul de strans si nu prea gasesc cu toate dotarile pe care le vreau eu si cu perne.
    Daca pun perne, trebuie sa scot altceva, si parca nu as scoate ... si pentru un max. 22k net cam greu sa le ai pe toate.

    Sunt multumit ca la aspect arata super, are safety package (acc/lane/side), MMI 3g+ si trebuie sa fie cu sim pentru ca are geamuri acustice si webasto. Este un minim propus.
    Sunt obisnuit cu suspensie sport de la A4, ma gandesc ca ar trebui sa fie un pic mai barca decat A4 pe suspensie, deci ar trebui sa fie ok.
    Pentru iarna are quattro. Acum ca o sa inping la zapada, asta e ... asa am inpins si cu B8 :)

    Nu stiu exact cum se comporta motorul asta de 313cp la mers normal, domol. Parca mi-o vad pe nevastamea cum ma balacareste de fiecare data cand conduc eu ... dar de, se invata ea.

    Cat despre dotari ulterioare, inafara de kessy initial + ulei cutie si roti de iarna, nu cred ca mai fac mare lucru. Vedem la anu' cum se vede viitorul :)

    Toate bune
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Andu333, mabalaru, Cata_ADC și încă o persoană apreciază asta.
  7. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    1+ și de la mine pt mașina asta @mabalaru
    ;) Motorul se comporta extrem de bine depinde ce anume te interesează

    @audi66 Cat despre cea lovită imediat va pune mana un romanas pe ea trebuie doar sa mai lase la preț vânzătorul

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
  8. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    @mbalaru - foarte faina masina, daca iti place nu mai sta pe ganduri ca altfel o "pierzi". Suna direct la dealer, eventual rezerv-o si fugi dupa ea :undwech:
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Cata_ADC La 15.000 o iau pentru mine. :)) I-am dat mesaj dar nu cred sa negocieze prea mult tinand cont ca in stare buna sare de 25.000 in Germania.
     
  10. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    La km aia cred că și mai mult de 25 daca era bună
    Nu de alta dar nici dotările nu sunt deloc de neglijat din ce vad in poze
    Nu știu dacă are ACC că doar radarele sunt prețul unei mașini
    Sincer de as fi avut-o și eu și era casco nu mă incumetam sa o mai valorific fiind ușor dauna totală nu neapărat tehnic ci că și costuri de reparație cu piese originale din reprezentanta

    Personal prețul acum este mare pt ce se vede in poze. Un maxim 15.000 merita
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E dispus sa negocieze doar 1000 €. Isi baga el mintile in cap cand o sa treaca cateva luni si masina nu se vinde. :)
     
  12. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Se va vinde masina. Asa cum tu ai fost dispus sa dai 15k se va gasi un altul sa ofere 16k, si cred ca merita daca am depasit faza ca e un vehicul avarit. Eu prefer unul avariat si ok dpdv tehnic fata de unul 'virgin' dar cu bube tehnice.
     
  13. 4zale 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    A6 c7 CGLC 2013
  14. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Cam saracuta in optiuni....dar si pretul e pe masura. Vis-a-vis de motorul de doar 136 cp nu stiu ce sa zic, cu siguranta e destul de puturos, insa mai mult ca sigur se poate duce spre 170-180 cai fara probleme.
     
  15. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Benilika, scooby88 și clauuualc apreciază asta.
  16. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Toata lumea a spus....un pret mic reflecta ceva...ori ceva defecte ascunse, ori km la un sfert fata de realitate.
    in acelasi timp toata lumea cauta masini cat mai ieftine.....ce sa mai zic.....fiecare sa isi asume ceea ce cauta... :)
     
    dvr apreciază asta.
  17. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Asa este. E un pret corect 17k euro pentru exemplarul de mai sus la 300k km. In afara sub 20-21k euro la acel nivel de dotari nu e de gasit la km decenti. Important sa fim constienti de aceste aspecte si de diferentele de pret.
     
  18. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Deci eu imi fac probleme pentru 176k km reali si 4 injectoare schimbate ... toate astea la 21.800E net ... si altii se intreaba de 300k ... e si asta o chestie.

    Referitor la cea de 176k in service apar schimbate 4 injectoare. Cei care se pricep ... aveti idee care ar putea sa fie cauza? Ma gandesc sa nu o iau si sa pice nu stiu ce pompa sau mai stiu eu ce. Cei de la audi ai schimbat doar ce era defect ... (nu stiu daca au rezolvat si cauza).

    Toate bune
     
  19. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @mabalaru nu am condus bitdi insa masina respectiva arata foarte bine si cred ca iti ofera un pachet foarte interesant de dotari. Vazand modificarile pe care le-ai adus masinii precedente as putea spune ca ii vei creste performantele cu un update de soft, un intercooler si dp. Din ce am vazut pe platforma A6/A7 gasesti putin mai greu cu oglinzi electrocromatice si suspensie pe aer. Am condus pe distante destul de mari A7 3.0 tdi S-Line cu sasiu rigidizat si pot spune ca te vei descurca ok cu masina, iti ofera o tinuta de drum sportiva insa cand mergi mai domol devine suficient de confortabila. @bet ti-ar spune sa nu cauti neaparat cu suspensie pe aer fiindca ii taie foarte mult din sportivitate.
    In perioada noiembrie-decembrie am urmarit piata pentru modelul respectiv, tot bitdi, insa nu a fost sa fie pentru noi.
    Referitor la interventie presupun ca s-a inlocuit ce a fost defect, cand mergi sa o vezi poti lua vcds la tine si face un test pe injectoare cand mergi sa faci proba de drum. Referitor la garantie este posibil sa poti achizitiona o asigurare care sa ofere garantie valabila si in Romania, discuta cu cei de la reprezentanta, daca doresti iti pot da pe privat numele unei companii care ofera astfel de serviciu, a cumparat o cunostinta de curand o masina in felul acesta.
    Toate bune!
     
  20. blacklight

    blacklight 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B8 S-Line, 2.0 TDI QUATTRO, 2014
    Salut,

    Sunt membru nou pe forum si imi doresc sa achizitionez in viitorul apropiat un Audi A6 2.0 TDI S Line si as avea nevoie de putin ajutor de la voi.
    Am tot studiat (si inca studiez) piata (Autovit.ro, mobile.de, autoscout24) si incerc sa gasesc cea mai buna optiune.
    Daca aveti experienta in acest lucru as vrea sa va intreb:
    -> Care ar fi plusurile/minusurile sa cumpar un model de la noi din tara?
    -> Care ar fi plusurile/minusurile sa cumpar un model din Germania din tara?
    -> Am observat ca preturile pe site-urile Germane sunt putin mai mari decat ce se vinde la noi. Cum pot verifica 100% ca nu a fost umblat la kilometraj?
    -> Ce alte sfaturi mi-ai da in legatura cu achizitia acestui model?

    *Precizez ca imi doresc acest model de ceva timp, dar nu mi l-am permis financiar pana acum si nu am mai avut pana acum niciun alt model de Audi.

    Va multumesc si astept cu interes raspunsurile voastre
    O zi faina!
     

Distribuie pagina asta