1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. paladin

    paladin 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8 D4 3.0 TDI CDTA
  2. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Nu pare nici un basm, masina nu are aproape nici o dotare fata de standard, este o motorizare nu prea cautata si are 122k km care nu sunt foarte putini. Este pret corect pentru ce se ofera.
     
  3. paladin

    paladin 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8 D4 3.0 TDI CDTA
    Sa traiti, recunosc ca nu e vreo bijuterie de masina, insa la pretul asta nici nu as spera la vreo limuzina de lux mai lux decat se prezinta. 122.000 km mi se pare destul de putin daca ma uit la cat au celelalte surate cu motor TDI prin alte anunturi. Acum eu as fi tare multumit de masina asta cu scaune incalzite, un ecran de navigatie (fie ele si MMI simplu) si prezumptia ca as putea merge 80-100.000 km fara a face altceva decat reviziile generale.

    Intrebarea mea ramane valabila: ce ar trebui sa verific la o astfel de masina ? Nu am gasit pe tot netul nici o problema cu aceasta generatie de motoare.
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @paladin, inafara de lucrurile normale si vizibile, nu prea ai ce sa verifici. Motorul este cel "mancator de ulei"... dar nu poti sa iti dai seama doar la o simpla proba. In rest... o probezi (daca iti permite, au fost cazuri in care nu), butonezi ceva (aici nu prea este cazul deoarece nu sunt multe), o pui pe un elevator (daca este posibil) si daca iti place.... depinde de tine.
    Oricate sfaturi ai primii si oricate controale ai face, la o masina SH, este o mare loterie. Mai devreme sau mai tarziu ceva tot se strica, deci tebuie sa fi pregatit si pentru rau. Bafta !
     
  5. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    :) electrocrom, pachet depozitare si cutie automata. Aaa si scaune incalzite si sport.
    Eu pe astea le vad ca si dotari extra.
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Surprinzator, chiar este S-line interior-exterior, nu stiu daca si suspensiile. Vad si eu samsar care nu minte in privinta asta. :) A mai inflorit el numarul de airbag-uri si altele dar masina cam asta este, din descriere. Eu am dubii la km si la an ca sigur nu este 2013. :) Pare prea ieftina cu dotarile care le are.
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    :) O are si pe aia, 1BV.
    LE. Trimuri piano black :thumbs-up:
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Inseamna ca nu stie ce vinde pentru ca nu a mentionat si de pachetul exterior S-line a zis doar pachet S-line plus. :)
    Cred ca este la inceputuri cu samsareala. :) Daca il luati mai tare poate se scapa si la numarul de km. :) Masina chiar imi place.
     
  10. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Dacă ar avea km reali și nu e sudată la mijloc, e un best-buy. Anul trecut, in perioada ianuarie-martie când imi căutam mașină, un C7 cu dotări asemănătoare cu cea postată de tine, dar cu până in 150k km, costa aproximativ 30k €. Mi se pare un pic cam ieftină, dar arată superb!
     
  11. asdirc 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    PASSAT
    Salut,

    Ma intereseaza sa achizitionez masina de mai jos, ce parere aveti ?
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-ID7Gluur.html

    Eu credeam ca toate a6 au reglaj lombar.

    Alte intrebare pentru oglinzi antiorbire imi trebuie ceva special la masina, sau sunt doar plug and play ?
     
  12. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    La Audi nu primesti mai nimic in standard cam pana la A6 inclusiv, reglajele lombare la scaune fiind optionale de cand lumea.
    Nu stiu cum e exact la platforma C7, dar la multe modele Audi, pentru oglinzi electrocrom e destul de lucru si nu sunt plug and play.

    Masina postata de tine este foarte slab dotata pentru un A6 C7, cel mai mare minus dpmdv fiind farurile halogen.
    Plusuri notabile ar fi Parktronic fata-spate si keyless.
     
  13. asdirc 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    PASSAT
    Nu se vad bine halogenurile ? sau de ce? in rest ce alte minusuri mai vezi ?
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    asdiric ca sa inveti doarile unui Audi iti trebue ceva timp (ani de zile). Nu sta nimeni sa-ti explice ceva ce trebuie sa inveti singur si mai ales ceva ce este scris pe forum. Daca noi iti spunem ca masina aia este cheala, cu putine dotari crede-ne pe cuvant, chiar daca tie ti se pare care mai multe dotari fata de o masina normala.
    Un A6 C6 cu motor 2.0 TDI chiar full costa, nou la reprezentanta, peste 100.000 Euro. Asta asa ca sa intelegi cu adevarat pretul care trebuie sa-l platesti chiar si dupa mai multi ani de la achizitie. Crede-ma pe cuvant ca stiu foarte bine ce spun.
     
  15. asdirc 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    PASSAT
    ok, multumesc. voi cauta si pe forum sa aflu mai multe.
     
  16. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Pretul este pe masura dotarilor. Dotarile sunt efectiv minime...... Daca esti la limita cu banii, si preferi o masina din clasa asta cu minim de dotari, parerea mea e sa nu faci asta....pentru ca si costurile de intretinere vor fi mai mari....iar o masina fara dotari, mereu te va face sa te uiti cu regrete la alte masini de acelasi fel dar mai bine dotate. Nu cred ca va fi o investitie care iti aduca satisfactie.....
    Ma rog, buna sau rea, e parerea mea personala si sincera....
     
  17. asdirc 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    PASSAT
    Merci frumos de raspunsuri. :) Probabil ca nu o sa o iau in acest caz :).
     
  18. Marton

    Marton 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2017
    Locație:
    Tg mures
    Masina:
    A6,2013
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu e normal. Trebuie sa schimbe automat in treapta inferioara si sa urce "glont" .
     
  20. Marton

    Marton 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2017
    Locație:
    Tg mures
    Masina:
    A6,2013
    Cred ca o sa mai caut alceva ca si mie mi sa parut ciudat, multumesc de sfat.
     

Distribuie pagina asta