1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Nu.Masina are undeva la 1600-1700 maxim. Cine stie ce or fi scris aia pe acolo...nu-ti bate capul, nu asta e important.....
     
  2. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Da, cam atata are. In functie de model si dotari. A mea are 1700 kg cu cutie manuala.
     
  3. Sica17 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 204hp quattro
  4. paladin

    paladin 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8 D4 3.0 TDI CDTA
    intrebarea este, tie iti place masina? te coafeaza park assist ala sau lumini ambientale si poate preferi stofa in masina in favoarea pielii... cu jantele te poti descurca peste iarna ca la vara sigur o sa cauti ceva mai uman... ce faci cu cutia? Doamne ajuta!
     
    scooby88 și Cata_ADC apreciază asta.
  5. meubibi 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2013
    Locație:
    Uk
    Masina:
    A4 b8, 2.7tdi, 2008, multitronic
    Salutare din nou. Din ce an s-au rezolvat problemele la audi a6 c7 2.0 tdi? Am gasit masina asta si as fi interesat si ce parere aveti despre ea: http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201709109157094?model=A6 SALOON&year-from=2013&seller-type=trade&fuel-type=Diesel&exclude-writeoff-categories=on&advertising-location=at_cars&sort=price-asc&transmission=Automatic&radius=1500&postcode=ng76hf&make=AUDI&onesearchad=Used&onesearchad=Nearly New&onesearchad=New&page=3

    Si care sunt cele mai frecvente probleme si cat de costisitoare sunt? Multumesc!
     
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Teoretic pe cele dupa 2014 (cel de 190CP) si de pe FL cel de 150CP nu mai sunt asa multe probleme.

    Pretul este bunicel, are suficiente dotari, acum depinde ce te intereseaza. Ca si minusuri as pune cutia multitronic. Nu am nimic cu ele, dar pe A6 nu este perfecta, mai ales daca vrei sa conduci sportiv sau pe dealuri... se defecteaza si mai des. La motorul asta uneori mai cedeaza pompa de ulei si cea de inalta presiune, care pot aduce o "usoara" paguba in portofel, consum de ulei, motorul nu se incalzeste suficient iarna... nimicuri dinastea.

    Aaaaa.... are montat volanul pe partea gresita.:)
     
  7. meubibi 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2013
    Locație:
    Uk
    Masina:
    A4 b8, 2.7tdi, 2008, multitronic
    partea coecta pt mine :D Merci de toate informatiile, cred ca din pacate voi merge pe bmw, dupa 2014 s-a rezolvat si treaba cu distributia, insa vad ca deasemeni are mult mai putine probleme decat acest audi. Pacat, imi placea masina! Merci inca odata!
     
  8. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Poți să o iei și să nu ai nici o problemă sau poți să ai probleme de a2-a zi. Nimeni nu poate ști cât e de bună mașina văzută doar din poze. Am citit si forumurile BMW și sunt probleme și acolo.
    Baftă la achiziție, orice decizie ai lua!
     
  9. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    L-ati speriat.....nu mai vrea Audi.....a inteles complet gresit totul... :))))
    Era vorba de probleme care "ar putea" interveni, dar asta nu inseamna ca intervin in mod sigur. Fiecare masina isi are punctele sale slabe, care, din motive bine intemeiate nu vor fi niciodata recunoscute si corectate de producatori.
     
    gruvnoise, Cata_ADC și Mitiy apreciază asta.
  10. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    foarte tare asta , eu zic sa ia bicicleta electrica Bosch :)
     
    Benilika și bobalex18 apreciază asta.
  11. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Nuuuuuu........La ultima generatie au comis-o si astia........curba de putere e prea agresiv setata si barbiereste efectiv pinioanele in timp relativ scurt.......si intinde lantul.....si.......sa nu mai spun de acumulator, care se incinge in draci cand ii dai "blana", si de aici toate riscurile eventuale.......

    Nu...pentru siguranta sa isi ia o bita de bazar ca la aia nu prea are ce sa pice....... :))))))))))
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  12. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Cum de i-a scăpat lui Cristi mesajul!? :)
    Adevărul e că nici o mașină în ziua de azi nu e lipsită de probleme (mai mici sau mai mari) așa că rămâne doar să îți placă ceea ce conduci.
    Si eu o întorc pe toate părțile........sa vedem ce se întâmplă cu diesel-ul........as apăsa pe 'tragaci' pentru un 2.0 ultra cu S tronic! :)
    Deocamdată aștept.......
     
    Ultima editare: 4 Oct 2017
    NonoGe apreciază asta.
  13. NEAMTZU

    NEAMTZU 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2016
    Locație:
    Bochum
    Masina:
    Audi A6.3TDI-CRTD.quattro/272. Audi A4. 2Li-ALT.131
    salut:o parere-https://suchen.mobile.de/auto-inserat/audi-a6-avant-3-0-tdi-luftfederung-led-acc-4xsitzheiz-berlin/250383306.html?action=parkItem
     
  14. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    E frumoasa....... :)))) Din poze nimeni nu iti poate spune nimic in plus decat vezi si tu. E dotata binisor, pretul ok in raport cu nr de km......
    Dar asta nu inseamna ca e o masina buna....oricum este de verificat bine inainte sa scoti banii din buzunar. Dotarile sunt specifice masinilor care sunt fugarite zilnic km buni pe autostrazi... de regula genul asta de masini sunt vandute ori imediat ce fac 120 ori in jur de 180 k km.....dar nu e neaparat o regula.
     
  15. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    @NEAMTZU - e foarte faina masina, are exact ce as vrea si eu la un C7 in mare parte, ii lipseste Bose vad si Alcantara de pe lista mea, in rest este super masina. Pretul e cam unde trebuie sa fie data fiind istoricul, optiunile si conditia.
     
  16. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Masina o iei daca iti place. Degeaba te apuci sa citesti forumurile, dupa mine e cea mai mare prostie. Si eu oscilam intre seria 5, mi se parea mai frumos interiorul, dar am citit forumul si am ramas la A6, ce mi se pare mai frumos exterior. Fiecare cu piticii lui!
     
  17. NEAMTZU

    NEAMTZU 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2016
    Locație:
    Bochum
    Masina:
    Audi A6.3TDI-CRTD.quattro/272. Audi A4. 2Li-ALT.131
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Exterior nu este s-line. Acum ma intreb, pe o masina de aproape 7 ani se merita 25k? Cred ca nu. Restul este can-can. Optiuni "fara numar", putini kilometri, motorul de 3.0TDI, etc. sunt alegeri personale, nu ca sa dea bine la prezentare. Cel mai bine iti alegi masina cu ceea ce ai nevoie, si tanara, la pretul corect.
     
  19. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Este s-line pt un samsar din Germania sa nu mai zică ai nostrii ca doar ei le fac din tastatura :)) și cu două embleme din autovit
    In rest masina este potrivita pentru cel care cauta asa ceva iar dotările sunt destul de bune @MarianMaxx nu știu unde bați :)

    Iar prețul nu este nici mare dar nici mic, este cel corect dpdv al vânzătorului

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
     
  20. ChristianB

    ChristianB 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A5 Sportback 2017, 2.0 TDI 190, Quattro, S tronic.

Distribuie pagina asta