1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achiziție A6 C7 Allroad Quattro

Discuție în 'Audi A6 allroad quattro C7 (2012 - prezent)' creată de Cata_ADC, 30 Oct 2016.

  1. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    pretul este ok in limita superioara a lui

    Ce ii lipseste este sistemul Bose de sonorizare care dmpdv este un minim de confort , eu prefer din motive proprii Alcantara fapt pt care am trecut peste scaunele ventilate ...

    Trimurile interioare sunt urate la superlativ dar asta nu e un impediment mai punem apro 1000 euro pt cele carbon si se va transforma in ceva wow
    [​IMG]

    Price Buy now
    PLN 3,700.004

    sau ceva mai special

    [​IMG]

    Price Buy now
    PLN 4,500.00


    sau

    [​IMG]

    Price Buy now
    PLN 4,800.00


    Acum privesc lucrurile din my point of view

    Niste jante de vara mai frumoase si o aduci pe o linie mult mai ok


    In rest ce imi place e ca sunt km extrem de putini aprox 54.000 km parcursi

    Mai ai optiunea sa pui km sa zic si in acealasi preț aproximativ sa o iei fully loaded.

    Altfel ajungi sa bagi destul de multi banuti pe retrofits care nu sunt deloc light :)


    Depinde ceea ce doresti de la masina si ceea ce e pt tine prioritar.
     
    Ultima editare: 12 Feb 2018
  3. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Intentionez sa o tin mai mult timp, vreo 5-6 ani, asta daca nu apuca iarasi bazdacii...... :))))))
    Da, trimurile nu arata grozav, dar sunt acceptabile. jantele se pot schimba relativ usor si fara investitie fff mare. Dotarile care le are imi sunt ok. Nici pe actuala nu am Bose, e ceva cu subwoofer, nu stiu daca e stock sau ba, insa din pc meu de vedere isi face treaba bine, pentru ca personal nu consider masina drept locul ideal pentru auditii, prin urmare nu prea am nevoie de sunet de top. Acasa da, e cu totul altceva...ma rog, stii cum e cu gusturile..... :)))))
    Butonul acela de reglare de la scaunul pasagerului, nu imi place......ma duce cu gandul ca poate o fi fost a unei persoane care ridica capota doar sa completeze lichidul de parbriz...desi, in general nu arata rau din poze.
     
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Masina cred ca sa vândut...
    Nu îmi mai apare sa vad ce spui tu de buton

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  5. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    dyonys apreciază asta.
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Atunci cauta in alta parte nu te ruga tu de ei
    Eu sunt satul de atitudinea asta infecta a nemților.
    Am ajuns sa nu ii mai suport

    Si am luat și fără tva depinde de reprezentanta și de politica firmei. Eu ma duc mereu mai spre Hannover când iau mașini, am eu ceva cu zona de nord :)

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  7. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Aaaa.....Catalin, sa ne intelegem...nu ma rog.....eu sunt adeptul faptului ca VANZATORUL ESTE DATOR SA ISI SEDUCA CLIENTUL. Daca vrei banii din buzunarul meu fii istet sa fa-ma sa ti-i dau cu zambetul pe buze. :)))
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  8. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Mai vreau sa inteleg un lucru.....As vrea sa am si Audi connect, pentru google earth. :)
    Majoritatea masinilor au phone box, asta implica si Audi connect ? Sau, din poze, cum as putea sa imi dau seama daca are sau ba si slot pt sim ? Si da, stiu sa recunosc slotul de sim, dar in 99% poze partea cu sloturile pt SD1 SD2 si eventual sim este acoperita :)))))
    Sau ce dotare implica slotul pt sim., pentru ca nu la toate care au scrie Audi connect...
     
  9. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Salut,
    Proaspat posesor de AUDI Allroad A6 C7. Daca vrei te pot ajuta cu multe informatii despre subiect. Cel putin in gama 35.000-40.000 le cam stiu pe toate cu bune si cu rele (ai sa ramai suprins sa afli cate sunt lovite) si crede-ma ca nu se vand atat de usor pe cat ai crede.
    In principiu, la banii astia ar fii de preferat sa ai pe cineva acolo care sa iti vada masina pentru ca poti avea surprize foarte mari. Sau cel putin sa ai cateva masini din care sa si alegi si multe zile libere.
    Masina mea nu are phone box , are pregatire telefon si am AUDI connect. Un fas din punctul meu de vedere pe aceste meleaguri.
    Probabil ca in Nordul Germaniei sunt mai customer oriented, dar in Sud si centru vei gasi mai multe masini. Masina listata de tine are un pret mic. Ai interogat seria de sasiu ? Ai detalii despre istoricul masinii ? Sunt atat de multe lucruri pe care sa le iei in calcul. Mai nou ai suprize mari. Se numesc bagatelschaden, adica lucruri superficiale. In principiu aceste masini in mare parte sunt in leasing. Poti sa gasesti in stare buna cu pretul aferent. Cine crede ca isi ia Bitdi FL cu 40.000 brut se inseala.
    Am vazut saptamana trecuta o masina fix ca asta la dealer in AALEN la pretul de 48.000 si nu era fara urme. Bara fata atinsa, scaune sport intr-o stare proasta pentru o masina cu numai 58.000 km.
    Asa ca interseaza-te foarte bine inainte sa iei masina pt ca stii cum se spune in BANAT : Cine nu casca bine ochii, casca punga !!!!
    Din punctul meu de vedere facelift nu este de luat in considerare, bine dotat decat de la 48.000 in sus. Eu nu am putut sa merg asa de sus.
    Garantia nu cred sa ai parte de ea decat daca masina a fost cumparata cu 5 ani garantie, altfel e degeaba. Poti sa incerci sa negociezi. Unii lasa mai mult, altii mai putin. In general aia care lasa putin merita atentie. De obicei acele masini sunt ingrijite. NU iti bate capul cu oferte nerealiste. Ei le numesc propuneri imorale. Daca nu negociaza, cere roti de iarna, trebuie sa primesti.
    Treaba cu TVA sta cam asa : sunt si multi patiti, de aia se cam feresc sau pur si simplu sunt prosi si nu au facut astfel de vanzari. Conteaza sa stabilesti un dialog cu vanzatorul.
    Ce trebuie sa iei in considerare sunt aspectele care tin de inmatricularea temporara a masinii. De anul trecut din noiembrie legislatia la ei s-a schimbat. Asa ca la achizitia unei masini pentru export, fie mergi la biroul vamal pentru niste acte fie gasesti un rezident german dispus sa te ajute pentru ca va trebui sa platesti impozit pe masina pentru luna in care circuri cu numere de Germania (aproximativ 38 eur/luna), respectiv orice amenzi iei pt radare, etc., le va suporta acel rezident. In mare el completeaza niste acte cu IBAN si Bic, asa incat sa ii traga lui bani de pe card pentru impozit si amenzi. Cu alte cuvinte, nemtii s-au smecherit. De ce sa mai alergam dupa cel care face importul, mergem dupa cetateanul nostru.
    Daca nu ai pe nimeni acolo, iti vei face pe numele tau , dar in prealabil in afara de biroul de inmatriculari, obligatoriu vizita la biroul vamal. In cazul meu biroul vamal era la 30 km, era vineri si aveau program scurt. Noroc cu rudele mele.
    Asigurarea nu ti-o faci la biroul de inmatriculari (acolo unde iti bate numerele), pentru ca e scumpa (120 eur), poti sa o faci la terti si costa 80 euro. Numerele cam 20, inmatricularea 34 si cam aia e. Restul sunt povesti.
     
    09 BVB, scooby88, cris2017 și alți 4 apreciază asta.
  10. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Inclusiv masinile din reprezentante sunt neingrijite si eventual lovite/reparate ?
    Ma uit numai la anunturile din reprezentante, altceva nici nu iau in calcul. :)
    Masina de mai sus nu este spre vanzare la export...se tem din cauza TVA, sa nu isi ia teapa si sa fie nevoiti ei sa suporte....
    Intreb lucrurile astea aici, poate mai sunt colegi care se vor confrunta cu situatii de genul.
     
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    La prima intrebare iti spun sigur ca este asa. Daca cumperi din reprezentanta nu ai garantie 100% ca masina este perfecta. Am vazut masini lovite si reparate rau, aproape noi, si cu interiorul foarte uzat. Poate pe partea mecanica sunt perfecte, dar estetic lasau de dorit.
     
    stefan550 apreciază asta.
  12. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Cred ca nu ai inteles. Eu am luat din reprezentanta Audi masina. Si fel si cele cautate. Ce frica sa le fie sa dea masina la export ? Tu oricum platesti tva si il recuperezi dupa ce le trimiti actele de Romania. Lor le convine sa dea la export. 2 3 luni dureaza sa recuperezi TVA . In timpul asta banii tai sunt manevrati de ei pt alte masini. Oameni buni treziti va si nu va mai uitati la ei ca la niste fiinte superioare. Daca totusi cauti masina perfecta uita te la alt pret. Undeva la 70.000 vei gasi SH ce cauti tu.
     
  13. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Asta inseamna ca e dificil sa faci o finantare in directia asta. E prima data cand vreau sa fac un leasing cu plata pe extern. De fapt e nevoie sa merg acolo si sa stau pana cand gasesc o masina, si se face si plata...nu prea grozava situatia.

    Mai e o varianta cu masinile vandute la licitatiile de masini din Germania. La licitatii transparenta este maxima, absolut tot ce nu e ok la masini e trecut in caietele de licitatie, zgarieturile fotografiate inclusiv de aorpape cu rigla langa...pentru ca orice neconformitate intre starea masinii si caiet duce la anularea licitatiei cu penalizari nasoale pt vanzatori. Din pc meu de vedere, e solutia de preferat, insa trebuie sa astepti mult timp pana sa gasesti o masina asa cum iti doresti...dar pare sa fie cea mai sigura metoda...

    Sincer nu ma asteptam ca masinile din reprezentante sa fie chiar asa dezavantajoase, ma rog, unele din ele.....
    Eu ma gandeam ca imi gasesc masina, iau legatura cu vanzatorul, imi trimite poze, detalii, istoric, lista completa de dotari, un documentdin care sa reiasa exact starea masinii.....o rezerv demarez dosarul de leasing, iau avionul, vad masina....si daca imi place dau OK pt plata si ma intorc cu masina. Asta ca sa nu fac 2 drumuri si nici sa stau mult acolo. Ma gandeam ca fiind din reprezentanta masinile sunt ingrijite cat de cat si pozele sunt destul de reale si relevante....sansa ca masina sa nu imi placa fiind destul de mica....
     
  14. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Masini de pe cars on web. Iti plac ? Masinile bune costa indiferent de locatie. Pariu ca aceasta masina se ooate gasi la noi pe autovit cu 25.000 ? Grija mare pe pentru ce iti bagi pielea in saramura.

    Screenshot_20180213-141307.png Screenshot_20180213-141353.png Screenshot_20180213-141409.png Screenshot_20180213-141357.png
     
  15. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @gicu vad ca esti hotărât sa descurajezi omul !:)
    Trist, dar adevarat. Sunt multe reprezentante sau dealeri care nu dau multa importanta estetica asupra masinilor SH de la vanzare, dar asta nu inseamna ca nu sunt masini bune.
     
  16. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    E, nici chiar asa.......nu se pune problema, nici eu nu ma uit la asa ceva......dar sa stii ca m-am gandit cumva si in directia asta....neamtul in general e un om pragmatic, daca isi ia Allroad cu siguranta nu merge numai pe strazi cu masina, cu siguranta o va baga si pe coclauri.
     
  17. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Marian nu e vorba sa descurajez. Hai sa cautan best bang for the buck. Atentie nu vb de perfectiunea. Aleasa mea a fost :

    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=252094780&utm_source=sharedAd&utm_medium=android

    Chiar o masina destul de sus ca si dotari. In afara de faptul ca e si sus ca pret si e listata in doua locatii apropiate. Masina e ok, fara accident. Am avut o cunostinta care a parcurs 600 km sa o vada. De la fata loculului lucrurile stau un pic diferit. Adica o avea ea BO dar nu arata ok. Dealerul a fost ok, a dat si roti , s a oferit sa dea si revopsire capota. Atentie masina fabricatie 09/2014. Va atasez pozele de la fata locului. Pozele de pe mobile nu reflecta realitatea.


    Pareri ? Comentarii ?
     
  18. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Masina respectiva reprezinta un pachet relativ bun raportat la rulaj, dotari, aspect si pret. Mergand pe ideea ca nici o masina nu este perfecta cred ca fiecare decide care este cel mai avantajos pachet pentru el. Spre exemplu eu, cu conditia ca masina sa mearga excelent, as putea trai cu defectele respective, nici nu le-as lua in seama, fiindca overall arata bine. Totodata nu as plati suma asta de bani pe o masina cu 120,000 km, chiar daca imi place.
     
    Cata_ADC, bobalex18 și gicu apreciază asta.
  19. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Stefan a sintetizat foarte bine. Pana la urma decizia iti apartine. Eu nu am putut accepta un interior uzat la sofer. Poate prea uzat.
     
    Cata_ADC, stefan550 și lucaflo26 apreciază asta.
  20. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Ma puneti serios pe ganduri.....Masina are zgariturile alea si dealerul in poze nu le-a fotografiat ? Aveam o parere mai bune desprea dealerii din Germania.....
    In cazul asta.....licitatiile sunt singurul loc de unde pot lua o masina care sa fie 100% ca in descriere...
     

Distribuie pagina asta