1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achiziție A7

Discuție în 'Audi A7' creată de MARRIUS24, 28 Iul 2012.

  1. SFE

    SFE 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 sportback, 2012,2.0 quattro, 177cp, CGLC ||| 730Xd, G11
    Multumesc mult pentru sfaturi, baieti. Chiar au contat.
    Ce m-a deranjat la proprietar: l-am intrebat ieri daca elementele sunt vopsite si a spus ca da, niciunul inlocuit. Astazi am aflat ca au fost inlocuite 3. Nu ma deranjeaza lucrul asta, din contra prefer schimbat decat reparat (si aluminiul nici nu se repara). L-am intrebat daca a mai avut vreo reparatie, a zis nu. Am gasit curgerile de la cutie si reparatiile (minore ce-i drept).
    Peste toate astea de la inceput pretul de 31 000 a fost negociabil (chiar i-am spus ca negociez in functie de ce aflu despre auto, nu asa aiurea la telefon).
    M-am legat de toate chestiile astea plus o curatare in detaliu a tapiteriei (copilul lui a stropit cu lapte scaunele din spate, a intrat in gaurile de la piele si trebuia curatat bine), plus cauciucurile care erau cele originale, foarte tocite. Plus vopsirea proasta a elementelor, diferenta f vizibila de vopsea. I-am propus 30 000 eur cash, a refuzat.
    A zis ca vrea 30.700 eur. Nu ne-am inteles, asta e. Am mers pe un alt auto, alta marca. Momentan sar in curtea concurentei.

    Inca o data, multumesc. Raman cu voi pana vand A4.
     
  2. dive_deep 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2018
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A7
    Salut! Sunt interesata sa achizitionez A7-le din anunt. Ma puteti ajuta va rog cu cateva pareri legate de achizitie, in ideea in care am verificat seria de sasiu in reprezentanta si mi-au apus ca la 111000 km a fost schimbat ambreajul si senzorul care indica pozitionarea cutiei de viteze.
    Vanzatorul mi-a spus sa-i intreb pe cei de la reprezentanta daca nu e nevoie sa se faca un update softului de la cutia de viteze cu cel din 2018. Cei din reprezentanta au spus ca nu se face.
    Am senzatia ca este o problema la cutia de viteze, vazand ca este o problema des intalnita la A7.
    Ati cumpara o masina care a avut in istoric o astfel de problema?
    Multumesc!

    https://m.mobile.de/fahrzeuge/detai...e.mobilenotes.SharingExtension&utm_medium=ios
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si ai prefera o masina careia sa ii faci tu schimbul de ambreiaj, sau cum ? Nu mai inteleg ...
    Faptul ca a avut interventia asta in reprezentanta este un lucru bun, nu ar trebui sa iti afecteze decizia de a cumpara sau nu masina.

    Daca masina are o problema sau nu, nu o sa afli din fata PC-ului. Iti alegi cateva masini, dupa aia pleci in Germania sa le vezi.
     
  4. dive_deep 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2018
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A7
    Multumesc pentru raspuns.
    Am sunat din nou vanzatorul si mi-a confirmat ca are problema la cutia de viteze si ca oricum nu mi-o vinde in starea asta, pentru ca ei nu vor sa vanda masini cu defecte. Doar ca s-a gandit ca se rezolva din soft si a zis ca o sa mearga el cu ea la reprezentanta Audi sa-i dea de capat, nu stia ca au fost facute interventii anterioare la cutia de viteze.
     
  5. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Prețul e cam mare pentru mașină de 2011 cu 170k kilometri si a avut deja 2 proprietari.Parerea mea e ca mu merită. Mai caută si altele si nu te grăbi. Eu am căutat 6 luni până am găsit ce am vrut.
     
    dive_deep apreciază asta.
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Măcar au fost fair play
    Insa cum spunea colegul de mai sus nu așteptați sa găsiți masina potrivita din spatele tastaturii
    Puneți pe lista câteva variante și go
    Altfel toate ofertele vor trece pe lângă tine

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    NEAMTZU, dive_deep și stefan550 apreciază asta.
  7. justroby 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2015
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    AUDI A7, 3.0 BITDI, 2013
  8. ryoraul

    ryoraul Bronze Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Poate ca vanzatorul a inventat S7 diesel.
     
  9. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Nu stiam ca A7 e construit din aluminiu sau cel putin eu stiam ca are cateva elemente (cam 20% din masina) din aluminiu, nu 100% cum e la a8 (toata structura)
     
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Masina arata bine daca nu iei in considerare toate emblemele, dar nu pot sa trec cu vederea jantele AM de la GMP. Daca originalele au fost inlocuite cu acestea ieftine, cine stie ce se mai ascunde. Nici V8T de pe aripi nu este de acolo.
     
  11. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Bună asta Marian
    Am trecut-o cu vederea :))
    Înseamnă că are și asta cont premium pe Ali dacă e asa dotat in embleme
    [​IMG]
    Este un adevărat s7 wannabe altul...
    Vad ca le cam găsești @justroby :))

    Si pe A6 C7 tot de una asa ai dat ... Ai atracție pt ele sau e plin netu de astfel de mașini speciale

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  12. justroby 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2015
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    AUDI A7, 3.0 BITDI, 2013
    Da,imi place masina,arată super tare,nu stiu acum ce sa zic de pret,este si super dotată dacă te-ai uitat la opțiuni,ce zici ?
     
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Un A7 intretinut si dotat costa, deci nu te astepta la chilipiruri. Masina din anunt se prezinta bine si doata, dar trebuie sa o vezi personal. Eu unul as merge sa o vad!

    Ca observatie personala: este primul model de la Audi care are doapele din bara de la tractare diferite intre ele ( rotund, fata si patrat, spate). Asa este din fabrica, nu ca sunt barile schimbate. :)
     
  14. justroby 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2015
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    AUDI A7, 3.0 BITDI, 2013
    Multumesc pentru răspunsuri băieți,
    Mai as avea inca o intrebare,stie cineva cu exactitate garda la sol la un audi a7? Nu am gasit deloc si caut de ceva timp dar nicio informație despre garda la sol,si daca are suspensie pneumatica cat se mai ridica ?multumesc
     
  15. laguna23

    laguna23 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2012
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A7 3.0 bitdi, 2014
    Salut,
    Iti atasez o poza cu informatiile despre garda la sol.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  16. justroby 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2015
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    AUDI A7, 3.0 BITDI, 2013
  17. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Prețul pare unul ok, atenție la km ca sa verifici temeinic km și eventuale daune auto. Nu sunt adeptul kitului de S7 pe un A7 însă cred ca tine de preferințe.
     
  18. justroby 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2015
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    AUDI A7, 3.0 BITDI, 2013
    Multumesc pentru raspuns,mai astept si alte pareri va rog
     
  19. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @justroby, ce anume vrei sa iti spunem?

    Dupa cum pui problema se vede ca nu esti decis sa cumperi aceasta masina sau acest model. Noi nu putem sa te impingem de la spate pentru ca tu sa te hotarasti. Trebuie sa iti pui problema intretinerii acestui model, deloc ieftina dupa mine. Intereseaza-te inainte ce insemna sa detii acest model, care sunt principalele defecte si costurile de reparatie.
     
  20. justroby 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2015
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    AUDI A7, 3.0 BITDI, 2013
    Cred ca dupa cum am pus eu problema astept doar câteva opinii/pareri daca pretul pentru masina asta este corect, cu totul altceva decat ce aberatii spui tu acolo, de aceea este si acest forum pentru comunicare/dialog
    În niciun caz nu am întrebat dacă pot să întrețin acest model, nici nu s-a pus problema asta in intrebarea mea vreo secunda
    Ideea era dacă vi se pare ok pretul având în vedere dotările mașinii, motorul, opțiuni, etc
    Cred ca tu nu prea citești bine
     
    seby2376 apreciază asta.

Distribuie pagina asta