1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achiziție A7

Discuție în 'Audi A7' creată de MARRIUS24, 28 Iul 2012.

  1. Tănasie Silviu

    Tănasie Silviu 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2019
    Locație:
    Balș
    Masina:
    Audi A4, 2000cm3, 2013
    Salut prieteni,
    Ce părere aveți ca eventuală achiziție ? Este din Martie in România. In afară de verificat istoricul de pe serie ce aș mai putea face?
     
  2. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Mașina e foarte dotată si prețul e bun.Daca mașina e corectă se merită. Trebuie bine verificată
    Sa mergi la reprezentanța Audi să afli istoricul mașinii. Mașina e un model reușit oricum.
    Treburi obișnuite să faci, să te uiți să nu aibe scurgeri pe sub motor, să nu fi fost răsturnată si data dauna totală în altă țară de unde provine.
     
  3. Locotenent G.

    Locotenent G. 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.0TFSI Quattro 2013
    Salut, ce parere aveti despre masina aceasta - https://www.autovit.ro/anunt/audi-a7-ID7GyIWw.html
    In descriere scrie dublu ambreiaj, dar pe 3.0TDI 320 cai din cate stiu este tiptronicul 8+1 (ma insel?)
    Aveti experiente la Nurvil? (pe partea de vanzari, la service stiu ca sunt bine vazuti)
     
  4. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    E posibil sa fie vreo scăpare in anunț dar sunt serioși la vânzări. Cunosc personal pe cineva care are 4 mașini cumparate de la ei fără nici o problema.
     
    Locotenent G. și MDU apreciază asta.
  5. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Masina arată bine si e bine dotată,km puțini....prețul e bun așa spun eu.Cele Bitdi sunt reușite. Singura problemă e intinzatorul de lanț în rest e o super mașina.
     
    stefan550 și Locotenent G. apreciază asta.
  6. Locotenent G.

    Locotenent G. 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.0TFSI Quattro 2013
    Am cerut VIN-ul si l-am verificat pe un site specializat, dar nu am gasit nici o intrare in service (nu apar citiri de km), doar informatii generale despre model si ce optiuni are.
     
  7. ExcesDude

    ExcesDude 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2010
    Locație:
    Bruxelles
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI 2006 Quattro Full
    Salutare, știu ca nu obișnuiesc sa postez la rubrica de A7 doar ca ma bate gândul sa îmi iau un a7 și am o nelămurire in alegerea motorului.
    Vreau sa îmi achiziționez un audi a7 model 2018-2019 doar ca nu știu ce motor ori 50 TDI -286 cai sau 55 TFSI 340 cai. Orice informație este binevenita. Mulțumesc in avans.
     
  8. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Vezi ca a postat ieri cineva cu un Q8 cu motorul ala 50tdi ceva problema cu intarzierea la acceleratie de 2-3sec si pe linkurile puse am vaz si A7 trecut.
     
  9. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    De ce ai lua diesel pe o mașină de 7-80.000€? Clar tfsi.
     
  10. ExcesDude

    ExcesDude 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2010
    Locație:
    Bruxelles
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI 2006 Quattro Full
    Sincer și eu trag spre un TFSI deja are mai mulți cai dar nu știu cum se comporta, cert este ca am testat deja 3.0 TDI și nu pot spune ca ma dat pe spate are acel larg de 2-3 secunde. A-și dori sa știu de la cunoscători de TFSI ce plusuri are fata de TDI momentan am un TDI și sunt mulțumit de el.
     
  11. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Cred ca aici depinde mult de ce anume îți dorești. Mie personal 3.0 TDI, am condus pe a7 doar versiunea de 245 cp, mi s-a părut puțin cam slaba pe reprize 100-150 km/h care ar fi practic plaja de acceleratie pt depasire, in rest mașina super.
    3.0 tfsi este bestie diferită care merge bine pe toate reprizele și dacă te plictisești de ea in versiunea stock poți merge ușor pe o varianta de tuning gen abt care ar fi permise astfel încât sa nu pierzi garanția.
    Știu ca mai sus am vorbit de a7 an 2012 însă am comparat cu 3.0 tfsi contemporan pe modelul respectiv și presupun ca proporțiile se păstrează.
     
  12. Alexilie 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Dec 2019
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A7
    Salutare dragi viitori colegi!
    In prezent detin un vw cc 2014 si imi doresc sa fac upgrade la un A7 facelift 2015-2016 3.0tdi. Am citit in intregime acest topic dar nu am gasit informatii legate special de modelul facelift. Se stie ca primul model au fost problematice. De aceea, daca mi-ati putea raspunde pe rand la intrebari v-as fi recunoscator:
    1. La facelift au mai rezolvat problemele?
    2. Mai exista probleme cu mufa de la cutie care oxideaza si creaza probleme?
    3. Cutia de pe varianta 272cp de care este?
    4. Ce ati alege dintre cele doua masini de mai jos:
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a7-ID7GyN9c.html

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a7-ID7GA806.html

    5. Ambele masini din linkuri au matrix?

    Va mulțumesc si va doresc sărbători fericite tuturor !!
     
  13. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Salut,
    Matrix se pare ca au amândouă dar ce prețuri mici. In Germania nu găsești așa mașini dotate la asemenea prețuri. Din pacate facelift nu a scăpat de probleme mai ales acest model de 272 cp. Au probleme cu axele cu came si distribuția. Cel Bitdi e mai ok nu are problema cu axele, doar problema cu intinzatorul de lanț. În rest e o mașină super. Trebuie verificate bine înainte sa te incumeti sa cumperi asa ceva. Cutiile de viteze sunt ok si foarte performante atâta timp cât sunt folosite corect și au service facut la timp.
     
  14. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Ambele mașini sunt de samsari, de asta sunt atat de ieftine. Parerea mea e ca ar trebui sa uiti de cele doua de mai sus si sa incepi sa cauti in strainatate sau daca o iei de aici, sa o iei dintr-un loc de incredere.
     
  15. Alexilie 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Dec 2019
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A7
    Preturile nu mi se par cele mai mici avand in vedere ca mai sunt la vanzare facelifturi si la 20mii dar mai putin dotate. Nu prea contează dacă o iau sau nu de la samsar atata timp cat iese bine la verificari, istoricul e transparent si masina e dreapta. Poti sa o iei de la privat si sa fie plina de probleme... Adica eu nu as generaliza ca toate masinile de samsari sunt praf, atata timp ca o verifici la sange.
    Intre cele 2 de mai sus ce ati alege? Cea de galati are perne si bose, e proprietar si e 2015 iar cealalta de la pitesti e 2016.. Ma gandesc si la revanzare, de obicei nu tin mult timp mașinile, maxim 1-2ani.
     
  16. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Mie im-i place prima cea cu nr de GL.E bine dotată chiar dacă e 2015 nu are importanță e tot facelift. Eu am acele scaune cu ventilate si masaj si multe reglaje.Intradevar parca ești in tron. E bussines pachet pe prima.Dar gusturile nu se discută. Si eu am bussines pachet la mașina mea si sunt ff mulțumit de ce oferă.
     
  17. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Succes atunci. Ambele masini sunt frumoase si dotate binișor, insa depinde de gusturi, prima e mai elegantă, a2-a e mai sportiva. Iti mai spun doar atat si nu mai comentez: caută pe mobile.de mașini cu dotari si km similari, apoi adaugă costuri de transport+ cazare+ adaos și vezi dacă reușești să ajungi la prețul de pe autovit.
     
    NEAMTZU și Adi24 apreciază asta.
  18. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    In acest caz sunt sanse foarte mari sa pici in plasa si sa iei o masina cu probleme. Daca singurul tau argument este "sunt si altele mai ieftine" atunci gandeste-te cine vinde o masina de 80-90k euro dupa 3-4 ani la preturi derizorii.
    Colegul de mai sus te-a sfatuit bine. Cauta pe mobile.de sau pe audi-boerse.de si fa-ti o idee de preturile reale ale unor astfel de modele (motor, an, km, dotari) si aflii singur daca masinile sunt ok sau au fost dauna totala sau alte probleme grave.
    Succes!
    Iar alea din GL sunt recunoscute pe aici, sunt facute pozele in acelasi loc, stau mult la vanzare pe autovit. Intreaba-te de ce :)
     
  19. Alexilie 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Dec 2019
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A7
    Va mulțumesc pentru sfaturi. Știu ca in Germania sunt mai scumpe pe net, si stau mult la vanzare, ca nu prea se vand la preturile alea...
    Nu ma așteptam sa fie prob la axele cu came si la distribuție... App, la cati km se recomanda schimbarea distributiei?
    O sa mai aștept sa treaca sărbătorile si intre timp poate mai apare ceva, iar apoi ma pun pe verificat. Va mulțumesc si sarbatori fericite tuturor
     
  20. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Daca iei masina de pe autovit trebuie schimbata atunci imediat daca o iei din Germania cu carte service schimbi cum acrie in carte.
    Uita de autovit si preturile astea ca o sa bagi o gramada de banii dupa in masina.
     

Distribuie pagina asta