1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achiziție A7

Discuție în 'Audi A7' creată de MARRIUS24, 28 Iul 2012.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu toata lumea vrea sa faca "brrrrr" cand o calca.
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Nu e vorba de laudat sau altele

    @Mitiy nu poti spune ca'' singurul '' mare avantaj este CUTIA de viteze tiptronic 8HP care duce doar 900Nm tuning spre exemplu si care nu se strica ca si firavul s-tronic cu mechatronicul sau furcile ei...sunt alte frane , alti etrieri este alta constructie majoritatea au sport differential plus câteva elemente distinctive la interior

    Cel mai de speriat element la A7 uri știm cu toții este cutia de viteza s-tronic alaturi de care Audi a reusit sa faca istorie ... si proasta !

    Sa nu mai zic de perfromantele stoc ale BiTdi-ului la un consum de doar 10% Sa fim seriosi si sa nu fim ca vulpile la struguri cu totii vrem consum mic și performanta maxima :))

    Despre tobe și difuzoare ... unii dau mii de euro pe ele si tu le poti primi bonus... Sincer cum spune si @bobalex18 un A7 pachet COMPETITION este din punctul meu de vedere best BUY


    Consider ca un A7 COMPETITION
    asa ar trebui sa arate :aggressive:

    $_20.jpg

    $_20 (1).jpg

    $_20 (2).jpg

    Cat despre sunet faptul ca il pot decupla cand dorm copii pentru mine este priceless

    De restul ne luam acadele, sau sa facem retrofits
     
    Ultima editare: 8 Ian 2018
    stefan550 și Mitiy apreciază asta.
  3. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Pentru mine cel puțin, cutia S-tronic și-a făcut treaba cum trebuie, chiar dacă am avut la un moment dat unele probleme cu ea, nu au fost majore. Nu știu cum e tiptronic-ul pentru că nu am avut și nu mă pronunț.

    Din nou, nu sunt sigur, ci doar din ce am mai citit pe forum, 3.0TFSI, la fel ca 3.0BiTdi au frâne imbunătățite, pentru a putea opri cei 300/313cp in siguranță, fără emoții.

    Legat de consum, pe ultimii 7300km am 11.1% consum mixt. Dar am recunoscut că intr-adevăr obții consumuri mai bine pe TDI și nicidecum nu incerc să fiu ca "vulpea la struguri".

    Legat de sunet-ul evacuării, Tfsi-ul e foarte silențios in ture mici, iar când vrei să te distrezi și să mai faci pe eroul, iti oferă un sunet foarte plăcut.

    Nu vreau să supăr pe nimeni și e bine că putem avea opinii argumentate, fără să ne certăm. Ambele motorizări sunt foarte bune și nu poți da greș cu niciuna din ele. Ambele pot fi upgradate la puteri mult mai mari decât cele stoc, intre 360 și 500cp in funcție de cât este dispus fiecare să investească.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  4. Tony Tony

    Tony Tony 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi a4 b8 , 2000cmc , 2012 - Audi a7 , 3000 cmc , 2011
    Deci , n-am gasit ceva sa ma "satisfaca" mai mult ca aceea din linkul de mai sus in banii astia .
    Singura problema care a avuto masina , bara spate lovita in parcare si revopsita la ei ... nu am bagat de seama nici o diferenta de culoare la ochiul liber... cateva mici zgarieturi acceptambile ... in rest e ceea cemi doresc , abea astept sami fac de cap . Nu mai am stare vreo 2 zile pana merg sa o iau..

    P.S:

    Dupa ce am citit tot pe aici despre a7 parca ma c-am luat frica cu cutia asta stronic de pe 3.0 tfsi ... dar tin sa cred ca totul tine de modul cum te comporti cu ea si service'ul la timpul indicat.
    Sper sa nam surprize .
    Am sa fac o prezentare dupa ce o am in fata casei
     
    bobalex18 și Mitiy apreciază asta.
  5. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Te asteptam cu prezentarea, felicitari!
     
    Mitiy apreciază asta.
  6. Tony Tony

    Tony Tony 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi a4 b8 , 2000cmc , 2012 - Audi a7 , 3000 cmc , 2011
    Multumesc ☺
     
  7. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    la fel km fara probleme si sa va bucurati sanatosi de ea ! Te asteptam cu prezentarea precum si feedback de la handler
     
    Tony Tony apreciază asta.
  8. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Ce înseamnă pentru voi că prețul o va lua la vale? Și la cât s-ar rezuma în timp așteptarea asta? :)
    2.8 FSI cum vi se pare pe platforma asta?
    Mers decent, 90% în oraș.
     
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    1 an sau ceva de genul sa intre noile A7 mai tare pe piața...
    [​IMG]

    Deși vad ca preturile au luat-o razna la propriu cu masinile noi. Ori tehnologia asta le face extrem de expensive ori banii nu mai au valoare.
    [​IMG]
    Zeci de briz bizui, touch less și gesture controale calculatoare peste calculatoare iar asta înseamnă bani pe mai toate

    Oare avem nevoie de toate astea? Eu nu cred

    Multi colegi de afara încep sa pregătească terenul pentru hibride sau electrice.
    Era e-tron e mai aproape decât credem
    [​IMG]
    Rămâne de văzut

    Nu e rău benzinarul pentru un mers în oraș 90% încet. Depinde de tine și de stilul tău de condus
    As fi ales mai degrabă 3.0 tfsi in locul aspiratului.
    Consum mult mai bun, putere net superioara
    Putere de revanzare mai buna
    Totuși un A7 rămâne o masina plăcută și căutată

    Dar depinde de tine și de buget


    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    Ultima editare: 13 Ian 2018
    Adi24, scooby88 și bobalex18 apreciază asta.
  10. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Am înțeles, nu știu dacă pot aștepta atât. :)
    Păi e clar că nu avem nevoie de atâtea briz brizuri dar din păcate și 'piața' asta cere.
    Păi deja Toyota încet încet scot din producție propulsoare diesel, Volvo și ei, și nu sunt singurii, deci clar că E-Tron 'bate la ușă', bine sau rău, doar timpul ne va spune.
    Sunt curios ce vor face arabii! Vor înceta producția de țiței și se vor axa pe producția de energie electrică!?:lmfao:
     
    Ultima editare: 13 Ian 2018
  11. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Sti cum se zice cu răbdarea :)
    Daca ai găsit ceva bun și cu preț ok go for it

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    borsy apreciază asta.
  12. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Salutare, si eu sunt in căutare de A7, locuiesc în Germania si m-i se pare ca aici sunt prețurile mai mari decat in România la acest model.Pretul scade tare greu la A7.
     
  13. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Nu doar la A7 in Romania toate mașinile sunt mai ieftine ca in Germania. Pentru ca exponențial creste riscul de a lua o teapa, o masina cu km umblați, accidentata, submarin de viituri luata sau scăpată în lac etc

    Legile la noi permit astfel de înșelăciuni
    O mașinile în mințile ei și buna nu va fi data niciodată ieftin la pret de chilipir.
    Prea putini vând o masina ca s-au plictisit sa nu bage bani în ea...

    In Germania lumea nu are grija neapărat mai tare de mașini, au insa drumuri mai bune și mai curate ceea ce de la sine reflecta în mașina.
    Nu le repara mai deloc și totuși preferam sa le luam asa măcar sa nu fim mințiți / înșelați pe fata.

    Cam asta e problema, da găsești un A7 pe autovit.ro mult mai ieftin ca pe mobile.de insa 9 din 10 mașini sunt țepe, proprietari aproape deloc iar samsarii nu fac decât sa tragă preturile în jos cu astfel de magarii texte și opțiuni care nu exista, s-line din embleme, cărți service inexistente samd

    Căscați bine ochii când cumpărați sa nu aveți impresia ca veti găsi "masina nelovita și femeie virgina" în România anului 2018

    Scopul subiectelor de consiliere este de a va ajuta gratis precum și de a oferi suport pe mai departe dacă ați găsit o teapa, sa o faceți publica poate feriți un alt coleg de ea.
    Publicați seria VIN și toate informațiile găsite cu google va fi ușor oricui sa ajungă la ea
    La fel dacă aveți un vânzător cinstit cu un parc auto bun recomandati și acordați for free suportul
    Mi-ar face placere sa vedem astfel de lucruri și la noi... Mașini vândute cu 1 an garanție de la vânzător, defecte prezentate pe fata cu toate elementele schimbate și vopsite, facturi sau cărți de întreținere ETC

    Eu nu am văzut și la vânzarea unei mașini ma gândesc cu teama la timpul alocat în găsirea înlocuitoarei pt ca extrem de greu pot avea încredere ca iau ceva real nu neapărat bun ca in timp se repara orice și se pune pe picioare

    Câți dintre noi nu cautam cele mai ieftine lucruri, atunci de ce ne miram ca avem probleme :)

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    stefan550, TaZZuLeTz, borsy și încă o persoană apreciază asta.
  14. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
  15. TOOOOM 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2017
    Locație:
    Resita
    Masina:
    A7 2011 3.0tdi 245cp; A8L 2004 3.0i 220cp
    @Caprita Emanuel

    e cam cheala masina. jante ieftine pe 17, mi se pare ca de pe A6 luate
    nu are trapa nu are headsup display, nu are sistem audio premium, - cam astea le-as vrea eu pe masina
    macar sa fi avut ceva scaune misto cu piele perforata si cu ventilatie
    are in schimb camera de backup care pentru mine personal e degeaba
    scumpa masina, dai banii pe ea doar ca e facelift, model mai urat ca originalul :D
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  16. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @Caprita Emanuel si @TOOOOM
    Masina are, in plus, scaune cu piele perforata si ventilatie, memorii la scaunul soferului cat si al pasagerului, iar in plus are si camera fata pe langa cea de marsarier.
    Rotile sunt foarte foarte urate, posibil sa fie setup-ul de iarna, cred ca merita pusa o intrebare daca nu cumva mai au un set de roti frumoase pentru masina asta.
    Sistemul audio standard de pe A7 este, totusi, decent insa toata lumea isi doreste Bosse sau B&O, dar daca bifezi aceste doua optiuni laolalta cu head up display si suspensie adaptiva (posibil ca exemplarul acesta sa o aiba insa nu reusesc sa-mi dau seama) creste foarte mult pretul de achizitie.

    In concluzie masina cred ca este medie ca dotari si nu neaparat de neglijat. Eu as umbla in prímula rand la roti.
     
  17. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Am sa ma duc probabil maine sa o văd.Da jentile par cam mici și urâte sistemul audio nu stiu ce e ca nu scrie si nici nu i-mi pot da seama din poze, iar suspensia nu știu daca e pneumatică. In rest are ceva dotări...totuși nouă a costat 80.000
     
  18. TOOOOM 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2017
    Locație:
    Resita
    Masina:
    A7 2011 3.0tdi 245cp; A8L 2004 3.0i 220cp
    Sistemul audio e cel standard cu 300w, il dai la maxim si poti avea o conversatie normala in cabina si bass nu are deloc, eu la a mea am dat jos subwooferu din portbagaj si magnetu era cat un ceas :) 30w cred ca scria pe el... masina cum e lunga crede-ma ca era inexistent la azcultat muzica. Am pus un amplificator alpine si un woofer mai puternic in a aceeasi incinta si s-a schimbat total, acum am si eu bass in masina :)

    Scaunele nu au piele perforata si nu au ventilatie, se vede clar in poze si pe panoul de clima

    80k euro cam asta inseamna putine optiuni, din ce vad eu pachetul mmi plus si piele interior cu scaune elwctrice. Stai linistit ca e normal pretul asta, a7 e cel mai depreciat model din europa isi retine foarte putin din pret

    Ideea era ca la banii astia gasesti un bitdi cu ce trebuie pe el, pret de lista peste 100k lejer dar daca tot o vrei pe asta macar sa negociezi la pret ceva mai agresiv
     
  19. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Nu stiu de ce vorbiti daca nu cunoasteti, scaunele sunt modelul confort de A8 cu piele perforata si ventilata, memorii si electrice cu reglaj pe panou chiar si la pasager :keule:
     
    Caprita Emanuel apreciază asta.
  20. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Are scaune ventilate si cu masaj, se vede si pe panoul de la clima scrie si im anunț si de sistemul audio nu scrie nimic
     

Distribuie pagina asta