1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A8 D2- Sfaturi si motorizari recomandate

Discuție în 'Audi A8 D2 (1994 - 2002)' creată de francezul28, 24 Iun 2007.

  1. cj_99_wmb 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2013
    Locație:
    cluj napoca
    Masina:
    audi a8
    Buna seara,
    Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie despre audi A8 D2 ? As vrea sa achizitionez ununl din anul 1999 motor de 2773 cmc si cutie automatica. Este adevarat ca aceste modele au probleme cu cutia de viteza ? Ce alte probleme ati mai avut cu acest tip de masina ?
    As fi foarte recunoscator sa ma indrumati spre o decizie cat mai buna.0751095909. Va multumesc
     
  2. alteregos

    alteregos 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2012
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A8 4D2 2,5 Quattro AKE 180cp, ex-Audi A4 B5 1,8 benzina
    Buna seara,
    Sunt relativ nou pe acest forum, actual posesor(de 1 an si ceva) de un A4B5. Vreau sa fac un salt de calitate si sa achizitionez relativ repede un A8 D2 2,5 diesel, se afla in Constanta autoturismul. As vrea inainte de achizitie sa o duc undeva la o reprezentanta, sa o ridic pe elevator si sa o pun pe tester ca sa fiu linistit ca nu are defecte ascunse(mentionez ca actualul proprietar accepta test doar in service autorizat). Stiu ca reprezentanta Audi in Constanta e -Cardinal Motors. Ma puteti ajuta cu un sfat(sunt ok... sau mai caut?), un nume, eventual un coleg de forum care sa imi dea o parere avizata in momentul achizitiei? Stiti cumva ce costuri implica o astfel de evaluare completa? Multumesc anticipat!
    (daca nu am postat corect rog adminul sa mute post-ul acolo unde trebuie.)
     
    Ultima editare: 30 Iul 2013
  3. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Pot sa te ajut daca ai nevoie inconvenientul fiind ca sunt din Buc.
    Ma rog daca e ceva poti sa ma contactezi prin PM incerc sa te ajut atat cat pot ..
    Daca cutia si motorul este ok si nu a avut evenimente majore poti sa o iei .. dar bineinteles dupa ce verifici amanuntit ...
     
  4. alteregos

    alteregos 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2012
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A8 4D2 2,5 Quattro AKE 180cp, ex-Audi A4 B5 1,8 benzina
    isvaly Multumesc mult de ajutor, orice sfat e binevenit! Teoretic ar trebui sa o iau vineri sau luni, deci e presant timpul.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Aug 2013
  5. jambon 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2011
    Locație:
    piatra neamt
    Masina:
    A6 2.4i
    Va salut,sunt interesat de achizitia unui a8D2 benzina.in primul rand m ar interesa fiabilitea nu vreau un motor cu probleme des intalnite.
    intreb si eu posibil un model de motor anume sa aiba vreo hiba,vreau sa stiu de ce sa ma feresc si spre ce sa ma orientez.Orice motorizare in afara de cel de 6.0:).Va multumesc.
     
  6. jambon 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2011
    Locație:
    piatra neamt
    Masina:
    A6 2.4i
    Nimeni nimic,macar imi spune si mie cineva c am care sunt costurile de intretine la motorul de 4,2 quatro.
    filtre, ulei,etc.?
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Citeste de la pagina 9-10.
     
  8. jambon 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2011
    Locație:
    piatra neamt
    Masina:
    A6 2.4i
    Am citit tot topicul.
     
  9. David 908 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Dacia 1398 2007
    Audi a8 2.5 tdi

    Buna ziua! As dori sa achizitionez un Audi a8 d2 cu motor de 2.5 tdi. Intrebarea mea ar fi: Mai are sens sa iau aceasta masina? Adica mai am sanse sa ma tina macar vreo 5 ani fara probleme? Imi place foarte mult cum arata masina numai ca nu vreau sa o iau si sa fiu numai in service cu ea.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cat te tine fara probleme nu poate sa iti zica nici mama Omida, depinde cat de bine a fost intretinuta. Asta poate sa iti zica la un service auto dupa ce faci o constatare completa, nu pe forum.
     
  11. Assassinx13 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2017
    Locație:
    Ro
    Masina:
    -
    Salut,
    Incet incet am devenit fan Audi ... Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi pentru achizitia unui Audi A8 2.5 TDI D2 ??? Ma intereseaza la general informatii cum ar fi : fiabilitate motor, fiabilitate cutie automata, cat de bine sta pe drum , ce dimensiuni de gume pot folosii , costuri intretinere , care an ii mai bun din 95, 98 , 2000 , 2001 etc. Se merita? in sensul ca desii trebuie sa stii cum a fost masina intretinuta inainte , daca a fost terfelita clar nu ma astept la multe ,dar la modul general e o masina durabila , fiabila ? Multumesc mult!
    Nu stiu cine are nervii necesari sa compuna un raspuns :) Speranta moare ultima :))
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fa un efort si citeste toate topicurile din aceasta arie, atat cate sunt, inclusiv integral acest topic. Pentru mai multa documentare si inspiratie citesti aici: http://www.clubaudi.ro/threads/audi-a-8-model-american.27206/

    Nu o sa stea nimeni sa-ti faca nici un rezumat. Ajutat-te singur. Sunt destule informatii pe forum inclusiv despre motoarele 2.5 TDI si topicuri existente deschise despre tot ce te intereseaza.
     
  13. Assassinx13 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2017
    Locație:
    Ro
    Masina:
    -
    Dap decord cu tine acest topic l-am citit tot inainte sa scriu ... aprox 80% din mesaje sunt despre 3.3 sau 4.2 :( deaia am scris ... urmeaza sa citesc si thread-ul dat de tine
     
  14. Assassinx13 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2017
    Locație:
    Ro
    Masina:
    -
    nu am gasit mai nimic de mare ajutor dar multam fain ;)
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Citeste topicul pentru A6 C5, folosesc motoare si cutii comune.
    Ai in aria C5 topicuri pentru coduri motor diferite, il citesti in functie de ce cod motor alegi la A8.

    Cat de bine sta pe drum, cum ai vrea sa iti explice cineva in cuvinte treaba asta ? In rest, ce dimensiuni poti folosi la anvelope, chiar ai vorbit serios cand ai intrebat asta ?
    Este o masina destul de veche si la ce "specimene" circula pe strazile din Romania, nu stiu cat de fiabila si durabila o s-o nimeresti.
    Atata timp cat exista Google si informatii mai mult decat trebuie, nu o sa stea nimeni sa iti explice ce dimensiuni poti folosi la anvelope.
     
  16. Alin-Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    Petrila
    Masina:
    Urmeaza sa cumpar
    Salutare sunt nou aici si doresc sa cumpar un A8 D2 3,7 benzina + GPL din anul 2002 la pretul de 2.850 Euro. Anuntul se poate gasi pe autovit.
    Intrebare: cat ma poate costa rca-ul pe tot anul ca de impozit nu imi fac probleme ca o voi scuti (handicap) iar de consum nu mi-as face probleme fiind pe GPL.
    Vreau aceasta masina sa o folosesc mult timp as aprecia ca o completare scurta si la obiect costuri de intretinere anuala schimb ulei, etc., (ca o paranteza nu mai vreau sa raman veci pururi fara masina vreau sa fac o achizitie care sa-mi mangaie inima, V8-ul suna grozav si nu as renunta la ea odata ce o voi achizitiona de aceea si vreau aceasta masina zdravana deci va rog sa-mi raspundeti cat mai subiectiv sa intru cu dreptul in club si in A8-ul mult dorit, in caz contrar ma vad nevoit sa fac rate la ceva logan nou) :( Multumesc frumos.
     

Distribuie pagina asta