1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A8 D2- Sfaturi si motorizari recomandate

Discuție în 'Audi A8 D2 (1994 - 2002)' creată de francezul28, 24 Iun 2007.

  1. christian22

    christian22 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2010
    Locație:
    iasi
    Masina:
    s8; 4.2;1999 skoda octavia 1,6 TDI
    asta pe care il am meu e S8 si are de fabrica 360 de la cine l-am luat mi-a facut o resetare la comp si i-a mai dat ceva plus esapamentul suntem in jur de 400 ala de zici tu de 310 e a8 cred iar ca si kg nu am in fata exact dar daca imi aduc bine aminte era putin sub 2000kg
     
  2. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    Am zis de greutate,ca stiam ca la tine sa mai inlocuit ceva din piese cu unele de aluminiu..
     
  3. christian22

    christian22 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2010
    Locație:
    iasi
    Masina:
    s8; 4.2;1999 skoda octavia 1,6 TDI
    a mea e toata din aluminiu plus piese de exemplu brate capete bara nu stiu daca toate sunt asa dar a mea e shtantzata in sensul asta
     
  4. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    antrebarea al viza Ursuletz care a cam disparut...ideea era sa i-si calculeze f bine bugetul cei care vor un V8 si sa se gandeasca la ce o folosesc. Cristi ai schimbat ceva la frane? credeam k S8u nu are aceasta problema.
     
  5. christian22

    christian22 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2010
    Locație:
    iasi
    Masina:
    s8; 4.2;1999 skoda octavia 1,6 TDI
    MMA8 nu am schimbat nimic totul original problema asta o are doar la viteze mai eu am observat-o cand ma tineam dupa un maseratti pe autostrada aveam 240km/h el era in fata mea la mica distanta iar ceilalti participanti la trafic nu reuseau sa se dea pe o banda mai lenta atat de repede pe cat veneam noi si asta frana iar eu faceam la fel numai ca foloseam autostrada in diagonala altfel as fi intrat in el ajungeam de pe banda de viteza pe banda de urgenta de asta zic , ca nu franeaza el reusea sa reduca de la 240-250 la 130 stand drept iar eu daca nu faceam asa as fi intrat in el de asta zic nu franeaza pe cat ar trebui
    si alta intamplare dar cu alta masina am condus un ferrari F430 si faceam in oras 170 km/h si reuseam sa il opresc foarte scurt
    m-am interesat cat ar costa franele bune pt masina asta si sunt intre 7si 8 mii euro asa ca o lasam asa:)
     
  6. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    mda... prob conteza si kg ai minus al unei sportive fatza de o limuzina. pai nici chiar 7-8 mii, dar sant la limita cu franele si vreau ceva mai bun decat cele de serie pe care le am acum. cred k o sa ancerc placutzele Redstuf si discurile TurboGroove.
     
  7. ursuletz_82 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2009
    Locație:
    Targu-Mures
    Masina:
    A8 D2 3.7
    Mda...nu am disparut ( MMA8 ) am urmarit din umbra daca pot spune asa toate raspunsurile.Deocamdata m-am lasat pagubas pt. D2-ul vizat deoarece m-am intereaat si la finele lui 2008 avea cca 1500-2000 ron restante impozit,acum ..va dati seama, a mai trecut ceva timp.
    Avand in contnuare anuntul valabil m-a mai contactat un tip din VN,cu un D2 din 95 motor 2800 si care si-l evalueaza la......ia ghiciti 7000 E. E totl absurd,masina cam lasa de dorit are niste cauciucuri de caruta cred,sunt mai mic si in poza chiar nu dau bine.
    Ca tot vorbeam de anunturi...valabil schimbul. Dau un Patrol GR an 95 motorina 2800 stare foarte foarte buna de functionare pe un D2 fie el si 4,2 dar sa fie asemeni jeep-ului adica functional 100% fara niciun defect.
    Week-end placut!:weight_lift2:
     
  8. LiviuV8tdi 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2010
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a 8 v8tdi 2002
    Mai ursuletz_82, eu ti-am zis ca am un d2 , daca te intereseaza uitate la sectiunea publicitate;) sunt si poze cu ea.
     
  9. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    Cred ca ursuletz vrea schimb in principiu..
     
  10. LiviuV8tdi 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2010
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a 8 v8tdi 2002
    Tot pt tine ursuletz_82, daca te intereseaza un s8 cu motor de 4.2 benzina te duc eu la omu care mi l-a oferit mie, (e totul la zi cu impozitele) masina e okay, acuma singura problema cred ca v-a fi impozitiul asta nenorocit care ne-a fost bagat pe gat:(
     
  11. LiviuV8tdi 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2010
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a 8 v8tdi 2002
    Schimb schimb, dar nu schimb pe schimb:P cred, adica nu bate:ermm: nu prea merge o masina din 2002 pe una din 95' . Nu-i asa?
     
  12. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    :) asai..ptr. masina ta sigur nu are cum..sau diferenta,oricum am vazut ca spunea de D2 mai vechiut.
    Oricum el stie mai bine..ar fi frumos sa o cumpere el,sa ramana tot pe forum.
     
  13. LiviuV8tdi 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2010
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a 8 v8tdi 2002
    Ai dreptate , sincer mi-e mila sa dau masina la vreun tigan, azi am vrut sa merg in targ aici la noi in bv, dar am ales sa stau acasa decat sa vad tigani si alte specimene care sa vina si sa ma "onoreze" cu ofertele lor, am preferat sa dorm. Nici cu 11.000 nu i-as vinde-o unui tigan, tin prea mult la masinutza asta:) ca sa ajunga pe mana cuiva care nu stie sa o aprecieze :p. De fiecare data cand o aspir si o curat(prefer sa fac asta acasa ca imi place sa o fac meticulos) ma uit la ea dupa ce e gata, si o admir cum de au putut sa faca Nemtii asa o masina frumoasa, cred ca si peste 10 ani D2 v-a ramane la fel de frumos .:D
     
  14. ursuletz_82 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2009
    Locație:
    Targu-Mures
    Masina:
    A8 D2 3.7
    @ LIVIUV8TDI....A8-ul W140 si 7xx... plus alte si alte modele pt adevaratii pasionati raman ....etalon daca pot spune asa in industria auto.
    Schimb pe schimb.....intr-adevar daca nu ai unde sa folosesti un GR,e aiurea.Dar,dar....uita-te pe piata auto,unde doresti internet piata,etc cat costa un jeep.In speta acestea mai vechi care nu au tehnologia 4x4 la buton si GPS si ....tentative de jeep alde daihatsu,frontera,galloper,
    De 3 ani de gand am dat-o pe segmentul greu,iti spun ca un Pajero bun diesel an 93-97 sub 5500 E n-ai sa vezi.Doar nr.de tadjikistan,anglia......volan pe dreapta.Patrol la fel,cel mai ieftin e unul bulgarit la 5000E.Land Rover...nu mai vorbim.Segmentul acesta de masini se folosesc la exploatari forestiere,fermieri,impatimiti ai off-road-ului,unde intra-adevar isi gasesc utilitatea.
    Oricum,nu facem polemica pe sb. acesta si daca e 2002 intradevar e ceva mai scump decat jeep-ul dar asa cum spuneam ceva schimb 1/1 eventual pt unul diesel mai dau o vectra B deocamdata neinmatriculata.
    Dumininca placuta!
     
  15. coexist 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q7 3.0 Tdi quattro
    Un S8 cum are christian22 are consumul dat de producator:
    - urban 23,2%
    -extra urban 10,1%
    -mediu 14,9%
    Si acum sa vina cineva sa sustina ca ii consuma 15% in oras mi se pare aiurea rau. Niciodata nu i-am inteles pe cei care nu recunosc consumul real.
     
  16. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    Nu vreau sa jignesc pe nimeni sau sa creez cearta,dar colegul Cristian o are de vanzare-poate din acest fapt,el sustine un consum mai mic sau intradevar computerul afiseaza un consum mai mic. Inca odata afirm ca 4.2 benzinar,nu are cum sa scoata urban un consum de sub 20%.

    *Imi cer scuze daca cele spuse afecteaza in mod personal,pe cineva,dar cea ce spun.imi este confirmat de oameni care au acest motor.(D2-D3)
     
  17. christian22

    christian22 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2010
    Locație:
    iasi
    Masina:
    s8; 4.2;1999 skoda octavia 1,6 TDI
    vedeti voi de asta nu e bine sa fiu intrebat cat consuma si ce face ca mereu gasesc baieti care ''coexista'' care ma fac aproape mincinos si sunt nevoit sa ii dezvalui adevarul adica ursulet masina mea consuma 35% merge aiurea impozitul e cam 200mil noroc ca oamenii "coexista " altfel m-as fi simtit singur
    PT PARYSYANU eu stiu ca tu nu ai intentii aiurea nu iti fa griji si e adevarat ce zici aici ca eu o am la vanzare dar iti repet si am mai repetat in topicul asta daca te vei uita mai sus chiar daca o am la vanzare niciodata nu i-am propus lui ursulet nimic ba mai mult l-am sfatuit sa nu isi ia
     
  18. LiviuV8tdi 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2010
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a 8 v8tdi 2002
    Christi22 nu mai pune la suflet, lasa noi sa fim sanatosi:) noi stim cam ce si cum, avem si noi cap sa facem "diferenta"
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Iun 2011
  19. M.C.N. 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2010
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A8, 2,8 , 1998
    Buna , nu demult am cumparat un A8 , 2.8 din 1998 , masina merge si arata super , vroiam sa va intreb daca inafara de distributie si ulei ar trebui sa mai fac ceva verificari sa nu am surprize neplacute ? ms mult
     
  20. christian22

    christian22 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2010
    Locație:
    iasi
    Masina:
    s8; 4.2;1999 skoda octavia 1,6 TDI
    schimba si uleiul din cutie si cam asta e daca nu are chestii vizibile
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Iul 2010

Distribuie pagina asta