1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie Audi 80 - 90 - 100 (B3 - B4) - sfaturi si recomandari

Discuție în 'Modele clasice' creată de i_am_drooling, 13 Iul 2007.

  1. PaulDragoste

    PaulDragoste 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    urmeaza
    Asa voi face!

    dar vreau sa stiu, cam la ce preturi is piesele, cam cat consuma motorul asta (2.0 abk) daca are anumite probleme, stiu eu .. ? :salute:

    Varumiu mi-a zis ca recent a inlocuit bujii, bucse, rulmenti si alte cele, tot in suma de 200 lei, ceea ce mi se pare ok .. :whistle2:
     
  2. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Alege Audi-ul, chiar pare o masina ingrijita....piesele pentru Audi 80 sunt ieftine....asta daca le compari spre exemplu cu cele de A4, in plus sunt foarte fiabile...80-ul fratelui meu, cel cu care face naveta de aproape 4 ani timp in care a facut in jur de 70-80.000 km merge super si n-a ramas niciodata pe drumuri:)
     
  3. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Avand in vedere ca este o masina careia ii stii istoricul ... Ce mai stai ? :p:p
     
    oana2008 apreciază asta.
  4. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Ca piese ai preturi super decente ( pe producator ) , iar daca ai grija de ea si nu te crezi Speedy Gonzales pe circuit , vei fi uimit de fiabilitatea masinii .
     
  5. PaulDragoste

    PaulDragoste 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    urmeaza
    La cum arata si la cum ruleaza ... o sa merg dumnezeieste de frumos cu ea, si vara cu prelata jos cu 20 la ora :lmfao:
     
  6. johngotty

    johngotty 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    alfa romeo 166,2.0 ts,155 cp
    audi 80 b4 motor 1.8?

    salutare,
    exista motor de 1.8 l benzina pe audi 80 b4 din 1995 si daca exista ce consum ar avea?eu nu am reusit sa dau de acest motor in cautarea pe net.Dupa aproape 9 ani de la primul b4 avant,cred ca revin la acest model :) multumesc
     
  7. CristiCosti

    CristiCosti Silver Member

    Înscris:
    12 Noi 2012
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    Audi 80 B4 2.0E (ABK) 116CP - 1994 / Audi A4 B6 1.8T (BFB) 163CP - 2003
    Salut, pe B4 s-a pus 1.8 ADR de pe A4 B5 doar pe modelele Cabrio începând cu '95-96, din câte știu. Probabil mașina aceea are motorul schimbat, cu 1.8 de pe B3 mai degrabă, sau de pe A4. Bănuiesc că e într-un anunț pe net, că odată dădusem și eu peste un B4 care scria că are motor de 1.8. N-are vreo poză cu capota deschisă? Se vede imediat ce motor e.
     
  8. johngotty

    johngotty 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    alfa romeo 166,2.0 ts,155 cp
  9. CristiCosti

    CristiCosti Silver Member

    Înscris:
    12 Noi 2012
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    Audi 80 B4 2.0E (ABK) 116CP - 1994 / Audi A4 B6 1.8T (BFB) 163CP - 2003
  10. johngotty

    johngotty 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    alfa romeo 166,2.0 ts,155 cp
    CristiCosti scrie 1.8 in anunt :) :angrymod:
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Iun 2015
  11. johngotty

    johngotty 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    alfa romeo 166,2.0 ts,155 cp
    Salut,am aflat ca este motorul de 2000 cmc,90cp cu carburator.Aveți idee dacă se merită sa mai iau motor cu carburator sau dacă sunt fiabile? Multumesc
     
  12. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Daca e modelul de 1984 cmc care este pe injectie monopunct ( 90 cai ) is cele mai fiabile motoare . Daca ai grija de ea te va tine prea mult :)
     
    Ultima editare: 2 Iul 2015
  13. Lucian_kel

    Lucian_kel 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2017
    Locație:
    Trento - Italy / Iași
    Masina:
    Audi 80 cabrio 1994, 2.0 benzină ABK
    Salutare tuturor, mă numesc Lucian si încă nu sunt posesor de Audi însă sper că în viitorul apropiat voi putea prezenta aici și mașina mea. Pentru asta însă voi avea nevoie de sfaturile și părerile voastre, a celor ce cunosc, ce s-au lovit de anumite probleme si care ma pot sfătui in legătură cu viitoarea achiziție.
    Este vorba de un 80 cabrio. Caut o mașină mai ieftină care sa poata fi o bază bună pentru restaurat. Cel mai important pentru mine e sa nu aibă rugină. Obligatoriu nu vreau sa fi avut modificări, caut ceva cât mai aproape de original. In căutările mele am gasit asta, pe care se cere 1350€ negociabil. Mâine sau marți ma duc sa o vad si as avea nevoie de câteva sfaturi la ce anume sa fiu atent. Are un motor 2.0 benzină plus instalație gpl, care va disparea cu siguranță. Vă mulțumesc.
     
  14. CristiCosti

    CristiCosti Silver Member

    Înscris:
    12 Noi 2012
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    Audi 80 B4 2.0E (ABK) 116CP - 1994 / Audi A4 B6 1.8T (BFB) 163CP - 2003
    Salut. Audi 80 e galvanizat, deci nu o să ai probleme cu rugina. Asta decât dacă o fi fost lovită și reparată prost, sau de exemplu dacă ar avea aripile schimbate cu unele aftermarket etc. Exemplarul respectiv din poze pare ok la prima vedere (bănuiesc că nu te deranjează niște zgârieturi pe bară și alte imperfecțiuni dacă zici că vrei s-o restaurezi - deci și vopsire etc.). Mai multe nu pot zice din poze, rămâne ca tu să verifici pe dedesubt, pe la aripi, motor, sistemul de decapotare, dacă sunt urme de accident sau altele. Dacă e totul în regulă, atunci e o bază solidă de lucru. Legat de motor, bănuiesc că e 2.0 ABK, același tip de motor am și eu și sunt foarte mulțumit de cum merge.
     
  15. Lucian_kel

    Lucian_kel 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2017
    Locație:
    Trento - Italy / Iași
    Masina:
    Audi 80 cabrio 1994, 2.0 benzină ABK
    Mulțumesc de răspuns Cristi. Ce știu (prin telefon) de la proprietar e ca geamul din spate are un petic, geamul dreapta spate e blocat pe coborât maxim, decapotarea electrică merge doar manual, scaunul șoferului e blocat....și cam atât. Cotețul e din'94 si voiam sa știu dacă merită 1000€ cât vreau eu sa ii dau preț final. Marți ma duc si o văd, ii fac mai multe poze și pot da mai multe detalii.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    1000 Euro merita pentru ca sunt destul de rare aceste modele de Audi.
     
  17. Lucian_kel

    Lucian_kel 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2017
    Locație:
    Trento - Italy / Iași
    Masina:
    Audi 80 cabrio 1994, 2.0 benzină ABK
    Totul a plecat cand frate-miu și-a luat un 80 cabrio. ...si de atunci, viața e pustie...trebuie să am si eu unul. Al lui e din'99 si e un 1.9tdi de 90 cai. Nu ma pricep foarte bine la modele de Audi însă 80ciu cabrio îmi place de mor. As fi vrut să aloc un buget mai mare pentru achiziție însă sunt implicat în restaurarea unei alte mașini, care îmi este foarte dragă (C123). Maine ma duc sa o vad si in functie de ce găsesc, o sa ma hotărăsc.
     
  18. Lucian_kel

    Lucian_kel 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2017
    Locație:
    Trento - Italy / Iași
    Masina:
    Audi 80 cabrio 1994, 2.0 benzină ABK
    Salutare. Am fost, am văzut, am lasat deoparte logica și rațiunea și am cumparat-o. Începe distracția și simt ca o sa îmi mănânce ficații. Prețul de achiziție a fost mic insa mașina va ajunge acasă la prețul final de 1450 €. Se merită. ....nu se merită. .....o sa vad pe parcurs.
    Deocamdată nu sunt in țară iar mașina va intra in procesul de hibernare până timpul îmi va permite să mă apuc de ea.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fa un topic dedicat pentru prezentarea masinii. Multumesc pentru intelegere.
     

Distribuie pagina asta