1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie Audi A6 C6 (4F) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de sorinoco, 11 Noi 2007.

  1. Kurosaki 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    -A4 B5 ,1.9 TDI 90cp ,cod 1Z,1996
    Am zis ca asa va fi predominant folosita. Bineinteles ca voi face si calatorii din cand in cand. Da,A6 . In mare parte masina o aleg si pentru aspect si pentru statutul pe care ti-l poate oferi.
     
  2. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Ce statut iti ofera o masina de 6000e?
     
    R D, cris2017, bobalex18 și alți 3 apreciază asta.
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Kurosaki te rog eu citeste integral acest topic si tot integral aceasta arie fara sa intrebi nimic. Achizitia fa-o in cunostinta de cauza ca tu deocamdata nu cunosti ce inseamna masina asta, ce inseamna costuri de intretinere iar noi nu stam sa ne repetam ce inseamna asta. In plus un A6 C6 la 6000 Euro, ca si cost de achizitie, iti va mai cere pe langa imediat mininm 2.000 Euro intretinere. Te mai astept cu intrebari, daca mai este cazul si iti spun eu ca nu, peste cateva luni de zile.
     
  4. Emil Paraschiv

    Emil Paraschiv 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Skoda Octavia 3 (5E), 1.4 TSI (CHPA), 2014
    La 6000 de euro iti recomand sa cauți un Audi A4 B7, 2.0 tdi, chiar aici pe forum. Sunt cateva masini in stare buna, in mintile lor si cu problemele specifice marcii si motorului dorit, rezolvate deja. Sunt de parare ca si un A4 iti va satisface "toate nevoile curente".
     
  5. Kurosaki 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    -A4 B5 ,1.9 TDI 90cp ,cod 1Z,1996
    Iti dau dreptate Cristi,inca nu stiu ce inseamna masina aceasta. Aveam retineri oricum in legatura cu faptul ca prima masina sa fie una premium.
    A fost ceva trecator. M-as orienta pe ceva mai mic si fiabil,incep sa ma indragostesc de Civic.
    Multumesc mult si iertati-mi prostia! Toate cele bune!
     
  6. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
  7. Kurosaki 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    -A4 B5 ,1.9 TDI 90cp ,cod 1Z,1996
  8. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    mașină cu motor fiabil dar extrem de gurmand (1.8l cu idioțenia aia de cutie automată consumă 15-20 în bucurești - fără exagerare), cu o vopsea de cacao (se ia când dai cu mâna), cu aspect sportiv dar fără prea mari legături cu sportivitatea, extrem de zgomotoasă și cu plastice de logan (am avut mașina nouă). nu este un versus și o să se supere domnul moderator, dar caută alternative mai bune la bugetul ăsta.
    spre exemplu, cumnatul a vândut acum 2 săptămâni a6 c6 din 2008 (cumpărată de nouă) cu 230k km, mașină în care a băgat cam 5000 de euro în ultimul an, cu 7000 de euro. dar el a vândut-o pentru că nu o folosea pentru că luase de la taică-su un s class. mașina a fost vândută în 3 ore. cazurile astea sunt extrem de rare sub 1%. și asta nu înseamnă că în următorul an cel care a cumpărat-o nu va mai băga alte mii de euro în ea.
    ce găsești tu la 6000 de euro? epave.
    și dacă găsești o mașină corectă, să te aștepți la anumite costuri de întreținere.
     
    audi_8k și Kurosaki apreciază asta.
  9. AdrianB87

    AdrianB87 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    A6, 2.0 TDI BLB 140 CP, 2006
    N-as zice chiar epava, dar cu siguranta va implica niste costuri de intretinere si reparatii considerabile si imediate.
    Asta bineinteles daca vrei sa nu ajunga intr-adevar "cazan" chiar sub ochii tai.
    2.000 de euro minim mentionati mai sus sunt de-a dreptul "optimisti" :).
    Considerand ca motorul nu are probleme, cutia este functionala, iar caroseria nu a suferit incidente grave, mai degraba vreo 3.000-4.000 de euro vor fi "aspirati" in primele 6 luni (presupunand ca folosesti piese de calitate si apelezi la service-uri bune).

    Spre exemplu, clapeta de plastic a cotierei, o banala bucatica de plastic care cedeaza de la uzura, costa 250 RON.

    Daca bugetul tau de achizitie pentru un A6 C6 este de 6.000, iti recomand un buget aditional de 4.000 pentru reparatii si intretinere si vei fi linistit si pregatit :)
     
    Cristi apreciază asta.
  10. ionutbld 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 140Hp
    Gasesti destule "tigai" la 6000 euro,altfel nu pot sa le spun,in special A6 4F,fara dotari si bineinteles cu completari "revizie acum 2 saptamani" "impecabila" s.a. etc.
    Deci asculta parerea colegilor de mai sus si indreaptate spre un A4 de 6000 euro mai bine ca-i mai sfant si mai bun.O seara frumoasa tuturor.
     
  11. lospaa 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    passat 2.0 bgw
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se reconditioneaza injectoarele.
    Cea gri este fara xenon, fara stopuri pe led, fara senzori de parcare fata, fara pilot automat, fara perdeluta luneta.
    Cea neagra are toate aceste lucruri mai putin pilotul automat, in plus are interiorul sport si trapa.
    P.S Si la suspensie e umblat.
     
  13. Alex_Iaşi 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 2005, 2.7
    @Kurosaki ți-am citit dorintele si aspiratiile si iti pot face o oferta de neuitat, mai ales ca esti din SV, aproape de Iasi. A6 c6 negru full, 2.7 manual BPP, jante 18, fiță, la numai 5000 euro!
    (se opreste la relanti/in mers, contactul se ia doar cand vrea el, trebuiesc schimbate toate injectoarele, curge motorina pe la pompa de inalte, plasticele de la portiere mai au putin si cad, magazia de cd-uri nu merge, clima merge cand vrea ea vara si multe altele pe care nu mi le aduc aminte momentan).
    Daca nu ai ceva bani pusi deoparte sa repari cazanele oamenilor, orienteaza-te spre altceva...eu am facut exact ceea ce vrei tu sa faci, am avut 6500 euro, m am vazut cu omul am facut 150m cu masina si am cumparat-o ca pe un telefon si nici pana la momentul actual nu a incetat sa ma uimeasca rația de probleme/saptamana la masina asta..
     
    Ciprian.Mod, nica_ro și MarianMaxx apreciază asta.
  14. ionutbld 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 140Hp
    @Kurosaki ia uite,ti-ai gasit masina.pont pt tine.in 6000 euro cat cautai.Alex_Iasi macar e sincer.Apreciaza-i mesajul pe care ti l-a scris si baga la cap.O zi frumoasa.
     
  15. Atomic 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2018
    Locație:
    Deva
    Masina:
    A6, 2000 cmc, 2010
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pile, Pluoaie, tapițărie. Rap ala nu stiu ce vrea sa insemne dar eu nici nu as lua in considerare varianta 1.

    Eu as merge pe a 2-a varianta chiar daca este break. Are in plus clima digitala, incalzire in scaune si oglinzi rabatabil electric. Posibil si scaunele full electric din ce vad sezutul extensibil.
     
  17. hercheacatalin

    hercheacatalin 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2015
    Locație:
    Vrancea/Kuwait
    Masina:
    A6 C6 4F , BMK, 2006
    La varianta 1 din Vrancea, tinand cont ca sunt din zona si fotografiile sunt facute in targul de masini, as fugi cat as vedea cu ochii. Samsareala cat cuprinde plus ca de obicei au fost lovite si reparate. La varianta nr. 2 nu ma pronunt..
     
  18. Atomic 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2018
    Locație:
    Deva
    Masina:
    A6, 2000 cmc, 2010
    Am primit seria la a 2-a,
    WAUZZZ4FXAN036764
    Ma poate ajuta cineva cu un istoric?
    ms.
     
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Atomic ca sa fie treaba clara ca vad ca voi nu cititi nimic si scrieti aiurea si puneti intrebari aiurea. Ma repet:

    Nu se ofera aceste informatii aici in acest topic si / sau pe forum. Am mai explicat asta de zeci de ori pana acum. Este interzisa oferirea acestor informatii in afara proprietarului.

    Va rog sa nu mai solicitati aceste informatii aici pe acest forum.

    Este interzis si ilegal sa va ajute cineva in orice reprezentanta cu privire la istoricul de reparatii ori service sau altceva fara acordul proprietarului masinii. Cine iti/va ofera aceste date incalca legea. Sunt date care au caracter personal si intra sub incidenta legii aceste lucruri. Multe reprezentante din Romania au fost data in judecata pentru acest motiv (istoricul de service si reparatie). Mergi la reprezentanta cu proprietarul pentru ca numai proprietarului i se ofera aceste informatii asta daca vrea acea reprezentanta sa-i spuna pentru ca altfel nu are nici o obligatie legala sa ofere acele date. Pe forum s-au mai mentionat aceste explicatii de cateva ori pana acum. Bafta.
     

Distribuie pagina asta