1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie Audi A6 C6 (4F) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de sorinoco, 11 Noi 2007.

  1. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    @vlad.pintea nu mai da 'citeaza - quote' la mesajul dinaintea ta. E interzis prin regulament.

    Referitor la intrebarea ta, colegul de mai sus ti-a raspuns destul de clar, dar tu se pare ca nu ai inteles. Ai minim 7.000 Euro in momentul asta? Stii ce presupune intretinerea unui A6 ?
     
  2. vlad.pintea 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2018
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Nu detin (inca)
    Uneori vrei sa visezi, dar constiinta te aduce suficient de aproape de realitate incat sa te asiguri ca nu arunci bani pe geam.
    Intentionat am adaugat venitul meu lunar in postare, ca sa fie referinta, cred ca e foarte important.
    Pot sa mai strang inca 1.000 Euro in aproximativ 2 luni sau sa ii iau cu imprumut.
    Majoritatea lumii vad ca este sceptica cu privire la achizitionarea unui A6 C6 in 6.000 Euro. Cred ca am sa imi iau gandul de la ea, numai ca altceva nu-mi place.
     
  3. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Pentru siguranta ta, e bine ca in momentul in care achizitionezi o masina, sa o verifici in primul rand si apoi sa ii schimbi 'strictul necesar'. Si poti sa o nimeresti o masina care nu are distributia facuta, are placutele de frana uzate si nu are nici revizia facuta recent, nici la motor, nici la cutie (daca vorbim de AT), deci din start tu trebuie sa mai scoti din buzunar peste 1.000 Euro pentru toate astea. Daca mai 'nimeresti' una care nici anvelope nu are, mai adaugi la suma si tot asa, iti pot enumera N.

    Eu de exemplu de cand am luat B6-le meu, in Ianuarie mai exact am bagat peste 1.000 Euro si asta in conditiile in care masina avea doar 63.000 km reali, discurile si placutele erau noi, bateria noua, distributia schimbata in urma cu 3.000 km si d-astea. Gandeste-te cat trebuie sa 'pulsez' daca nu era asa.. si totusi vorbim de A4 nu de A6.

    Acum fiecare face ce vrea cu banii lui :icon_thumright:
     
  4. vlad.pintea 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2018
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Nu detin (inca)
    Multumesc pentru sfaturi,
    Pana la urma am renuntat la masina, a fost o cunostinta de a mea sa o vada, cineva care se ocupa cu asa ceva, si a gasit niste bube, mi-a recomandat sa nu o iau.
     
    z1daru apreciază asta.
  5. Blessed_spammer 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2018
    Locație:
    Madrid
    Masina:
    Audi A6 C6 2.7 190 CP 2009
    Salutare tuturor! Sunt in cautare de in audi a6 c6, si an vazut anuntul de mai jos! Pare destul de ok masina, are destule dotari! A verificat-o cineva de pe aici, stie cineva ceva despre ea? Multumesc mult!

    https://www.olx.ro/oferta/audi-a6-ID9LeBx.html
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De ce vrei 2.7 cu acea cutie mizerabila (multitronic-ul) cand la aceeasi bani sau cu o diferenta foarte mica iti iei un 3.0 unde ai numai avantaje :
    -cutie mai fiabila (tiptronic)
    -quattro
    -55 cai in plus
    -aceleasi taxe ca la 2.7
     
  7. Blessed_spammer 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2018
    Locație:
    Madrid
    Masina:
    Audi A6 C6 2.7 190 CP 2009
    Salutare! Am mers u masini cu ambele cutii, imi place mult mai mult cum se comporta multitronicul! Caii in plus nu ma intereseaza, si nici impozitele, nu o inscriu in tara!
     
  8. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Atunci cumpără ce îți place. Nu îți garantează nimeni că la tiptronic nu pot interveni probleme, doar că statistic tiptronic e mult mai fiabil față de multitronic.
    Nasol e că ai un motor de 2.7 care nu prea poate fi pus în valoare doar de tracțiunea față. Dar la urma urmei fiecare își știe nevoile, gusturile, etc.!
    Spor la achiziție.
     
  9. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Un mic heads-up pentru vanzare/cumparare de C6 in prezent.
    Am vandut C6-le postat si aici pe forum, 3.0 TDI quattro tiptronic din 2005, masina de familie, intretinuta, cu cateva mici hibe conform varstei, la 6600 euro, cu 211k km reali.
    Ce am constatat, cat timp am avut-o la vanzare:
    -la pret de peste 7000 euro nu te cauta absolut nimeni, nici macar sa te intrebe de sanatate, cu exceptia unui coleg de pe forum, dar nu s-a concretizat nimic.
    -exista o incertitudine majora in ceea ce priveste taxarea motoarelor mari diesel in perioada urmatoare, deci lumea e reticenta.
    -daca scazi pretul intre 6000 si 7000 euro, apar posibilii doritori, din pacate majoritatea habar nu au ce implica intretinerea unui A6, au impresia ca are costuri de intretinere de Golf.
    -multi nu inteleg ca un C6, la gabaritul lui are nevoie de minim 180-200 cai putere si ca exista o diferenta intre Tiptronic si Multitronic, nu "e toate tot cu PRNDS".
    Concluzia este ca vinzi mult mai usor in Romania un B7 decat un C6, chiar daca C6-le are jumatate din km B7-lui.
    Iar pentru colegii care cauta acest tip de masina in continuare, tineti cont ca varsta isi pune amprenta chiar si pe A6, nu e scutita de mici probleme cu tabla, la motor sau prin interior. Nu mai aveti pretentii de stare noua si voi oferiti sume derizorii, de genul 5000 euro pentru pre-facelift si 8-9000 pt facelift.
    Km si dotarile costa, mai putin la noi. La noi nu-i pasa nimanui. :)

    Spor la cumparaturi!
     
    RRRNT, nicusicris2009, mik15 și alți 5 apreciază asta.
  10. Alex78 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Salut.
    Sunt membru nou in acest club.As dori sa cumpăr aceasta mașina .
    Audi A6 https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-ID7GpGtL.html
    Ceva păreri și sfaturi?Mentionez ca nu m-a interesează decât motor de 2000 cc și musai cutie automata.Multumesc.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este S-Line doar interior, exterior este standard.
     
  12. Cosmin790

    Cosmin790 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2016
    Locație:
    Bruxell
    Masina:
    Audi a6 2,7 tdi 2011
    Ma tot uit pe topicul asta de ceva timp si cam toata lumea vrea o masina buna in bani putini. Nu vor sa inteleaga ca un A6 nu este nici Golf nici Skoda si nici macar un A3. Am vazut ca saracul Cristi le tot explica, nu ai cui si pace iar cind ii auzi ca vor numai (musai) automata iti vine sa iti smulgi parul din cap.
     
    lucaflo26 și Cristi apreciază asta.
  13. Alex78 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    audi66 de acord cu tine dar asa ca idee la ce dotări are și prețul e o alegere buna sau sa mai caut ?
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca situatia nu este alta in realitate, merita. Pare ok masina, cu dotarii medii.
    Pe mine unul m-ar deranja lipsa incalzii in scaune, este un retrofit destul de costisitor. Mai ales ca are interiorul S-Line.
     
  15. Alex78 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Chiar nu vreau încălzire in scaune.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poti sa zici ca nu te intereseaza incalzirea in scaune, ca nu o vrei este cam dramatic. :)
     
    lucaflo26 apreciază asta.
  17. Azlat 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi SQ5 2014 3.0 BiTDI
    Cosmin790 apreciază asta.
  18. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    arata bine masina la prima vedere, mai mult decat decent optionata, merita vazuta.
     
    Azlat apreciază asta.
  19. Azlat 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi SQ5 2014 3.0 BiTDI
    Multumesc, am fost sa vad masina, mi-au aratat istoricul complet al masinii cu tot ce a fost schimbat la ea, etc. Sunt multumit de ea si de cum se comporta, suspensia adaptiva e minunata impreuna cu interiorul. Cel mai probabil o iau. :D
     
  20. Cosmin790

    Cosmin790 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2016
    Locație:
    Bruxell
    Masina:
    Audi a6 2,7 tdi 2011
    Daca are doar 226 km eu imi sparg ceasurile din bord la al meu.... asa ca idee..2011 februarie pina azi si am 200 k.... nici eu si nici proprietarul anterior nu am folosit-o regulat.. el avea masina de serv si eu la fel...
     

Distribuie pagina asta