1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie Audi A6 C6 (4F) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de sorinoco, 11 Noi 2007.

  1. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
  2. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Eu as merge pe prima optiune,
    - km mai putini
    - an mai nou de fabricatie
    - cutie manuala
    - webasto
    - 2 seturi de jante...dintre toate astea, webasto face toti banii !

    Cea de a doua masina...e misto ca e alba ( sunt subiectiv) si ca are plafonul negru...in rest, nimic deosebit,

    Spor
     
  3. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Cam asa ma gandeam si eu, prima optiune este clar prima, cum ziceai cel mai mult pentru webasto, dar si km mai putini plus precizarea "Full Service History". Culoare nu ma intereseaza, chiar nu am preferinta, dar nu pot spune ca nu imi place albul ala cu jantele negre :)
    As fi vrut un quattro cu suspensie pneumatica reglabila, dar deja trecem la altele si creste pretul, cresc si costurile de intretinere...
    Dintr-un motiv sau altul, nu gasesc codul motorului asta de 2 litri 170hp, ma puteti ajuta va rog? Vreau sa caut pareri despre el pe forum.
     
    Ultima editare: 5 Feb 2019
  4. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    CAHA
     
    bx3m apreciază asta.
  5. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Multumesc de info!
     
  6. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
  7. Azlat 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi SQ5 2014 3.0 BiTDI
  8. nica_ro

    nica_ro 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 4F/ 2.0 tdi/ 125 Kw/ 2009
    Despre masina asta a intrebat si colegul Matrix, acum ceva vreme (3,5 luni), cu 2 pagini in urma.

    Experienta mea cu site-ul respectiv este negativa. Am sfatuit cativa sa apeleze la el si nu au oferit informatii relevante.
    De exemplu, la masina mea nu au inregistrari referitoare la km, desi ele exista. Eu pot sa ofer istoricul la Autoworld, pana in momentul in care am luat-o. Si are 8 intrari din 2012 in 2016, de la 134.000 la 231.000 km.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Site-ul ala e o teapa si atrage fraierii cu informatii aiurea si neverificate. Va rog sa nu mai aduceti in discutie toate tampeniile inventate de unii sa va ia banii. Asa cum sunt si alti destepti (asta ca sa fiu ingaduitor in exprimare) formatori de opinie pe youtube care iti explica ei cat sunt ei de destepti cand aleg o masina. Cand esti prost poti sa apelezi la toate trucurile si informatiile necesare pentru ca tot prost o sa ramai si tot o sa-ti iei teapa la achizitie. Punct.
     
    nica_ro, radu20 și gabitza121 apreciază asta.
  10. Azlat 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi SQ5 2014 3.0 BiTDI
    Eu am verificat destule masini pe acel site, si sa va zic ce imi sporeste increderea de fapt, imaginile cu masina dinainte ca ea sa vina in tara. Acolo de cele mai multe ori gasesti poze cu kilometrii masinii si alte detalii. Atat am avut de spus, am vrut sa ajut omul vazand ca respectiva masina are o arhiva de 68 de imagini. Daca voi considerati contrariul eu nu sunt aici sa ma bat in piept. :)
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Las-o asa. :) Bafta.
     
  12. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Eu m-as duce direct la Audi la verificat. Daca proprietarul refuza, atunci imi pun semne de intrebare. Cat despre verificarea masinii, asta e clar ca o sa se intample, daca masina nu are alte probleme in afara de cele mentionate de proprietar, platesc eu, daca are bube despre care el nu a spus, atunci negociem. In functie de ce fata face cand ies bubele, poate fi motiv de incheiere negociere :)
    La masina data de mine problema este ca eu NU vreau piele full, maxim cea de pe marginile scaunelor. Maxim! Piele in masina e sursa de batai mari de cap. O tapiterie se poate spala si aduce in starea initiala foarte usor, pielea not so much... Intre timp, am mai gasit una, de fapt doua:
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-c6-ID7GwO79.html
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-c6-ID7GuIZ1.html#c4810a73e3
    Ma incanta la a doua incalzirea aia din bancheta spate, dar si restul feature-ilor - suspensie sport, senzorii fata spate, Bose, jantele, evacuarea S-Line :D
    Ar putea/dori vreun coleg sa ma insoteasca la un test drive, care ma poate ajuta cu evaluarea starii masinii cat mai corect? Intreb pentru ca desi la una-alta stiu sa ma uit si eu, masina (A6 C6) nu o cunosc si nu stiu ce anume se poate verifica pentru a identifica eventuale probleme, gen volanta, cutie, etc. Contra cost, evident
     
    Ultima editare: 8 Feb 2019
  13. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Neata,
    Am gasit 2 masini:
    1. https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-ID7GvWE7.html
    2. https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-c6-ID7GwO79.html
    Ordinea preferintelor este cea de mai sus. Dar, fiecare masina are plusurile si minusurile ei. De fapt, ceea ce ii lipseste primei este ACC, in rest totul e OK, ba are si parbriz + volan incalzit, nu le cautam neaparat dar cu siguranta sunt un plus, mai sunt si Auto Hold, etc. Ce nu inteleg la a doua, cum de are ACC dar nu are senzori parcare fata. Pe de alta parte, desi are ceva mai multi km (nu multi) are si an mai nou. Daca numarul de km se verifica, la prima as mai avea pana am de schimbat distributia, a doua cica ar avea deja schimbata.
    Parerile voastre? Cunosteti vreuna dintre masini?
    Multumesc!
     
  14. seba18

    seba18 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C6 4F Avant, 2.0 TDI CAGB 136 HP, 2009
    A doua are ACC asa cum are si prima parbriz incalzit, autohold sau oglinzi rabatabile electric...

    Eu as sta departe de al doilea anunt, pentru ca sunt prea multe semne care tradeaza un samsar adevarat: colaje de poze cu texte explicative suprapuse, descriere cu multe floricele si pe-alocuri exagerata si mincinoasa (Full LED Adaptive headlights, 3G Plus in loc de High, sistem eco drive (?), ACC).
     
  15. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Asta cu oglinzi rabatabile electric nu stiu, din pozele de acolo nu am vazut pozitia manetei de reglare oglinzi cu pozitia aia in jos, care le si rabateaza... Oricum, intr-adevar, ceea ce m-a plesnit din prima la al doilea anunt sunt colajele alea de 2 lei, "full full" etc., expresii de samsar. Acum asta nu inseamna neaparat ca masina nu e buna, dar scade sansele...
     
  16. Leuca

    Leuca 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2017
    Locație:
    Bordeaux
    Masina:
    Audi a6 3.0 tdi CLAB ,manual
    Salutare colegi , ieri am fost sa vad un Audi A6 C6 2.7 quattro 190 cai an 2010 173.000 km , am verificat masina cu vagcom , am mers cu ea totul bun pana la momentul cu actele masinii are carnet servive insa lipsesc facturile. Cum pot verifica daca are km reali ? Pentru ca pretul este destul de mic 8500 de euro masina fiind impecabila interior/exterior .
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Este greu sa iti dai seama dupa diagnoza, dar o solutie este sa verifici cand a fost atinsa temperatura cea mai mare la frane. Acolo iti arata ultima data cu temperatura/km/data/ora.
     
    Leuca apreciază asta.
  18. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Revin cu decodarea VIN, pentru prima masina (https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-ID7GvWE7.html). Ceea ce apare in descriere dar nu gasesc in decodare este volanul incalzit si carligul rabatabil electric - omul sustine ca exista, iar maine merge cineva sa o verifice.
     
  19. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @bx3m ceva nu inteleg. Masina din anunt este din 2009 iar din decodare apare 2011.
    La cea din anunt nu vad oglinda interioara abti-orbire, clima 4 zone, are multitronic si nu S-tronic... si poate mai sunt.

    Acuma m-am uitat la ambele anunturi. Aia din Arges, de la samsar, nici sa nu o iei in considerare (exagereaza cu tot felul de fantasisme)... cealalta di Cluj este scumpa pentru varsta/dotari. Poate nici nu este in realitate cum se prezinta in poze.
    P.S. Nici una dintre ele nu are ACC.
     
    Ultima editare: 10 Feb 2019
  20. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Am observat si eu ca in anunt e 2009 iar in talon (mi-a trimis poza cu talonul) si decodare e 2011. Tot in pozele alea lipseste pozitia de pliere oglinzi, despre care el zice ca o are... maine la 10 se intalneste cu el colegul meu, o sa vada la fata locului ce si cum. O fi avand mai multe la vanzare...

    Ar mai fi asta https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-c6-ID7GukBE.html#contact_form#xtor=SEC-81 despre care se vorbeste si mai in spate, dar tare ma da inapoi pielea aia. Altfel, suspensia pneumatica, senzorii fata-spate...
     

Distribuie pagina asta