1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie Audi A6 C6 (4F) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de sorinoco, 11 Noi 2007.

  1. Matrix 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2018
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    nu am
    Multumesc. Nu stiam care, m-am dezorientat , am vazut ca era hotarat si cu aia de la cluj. Chiar azi m-am uitat si am gasit-o iar la vanzare pe cea din bucuresti, inca n-a scos-o , de asta am intrebat.
     
  2. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salut, da, pe cea din Bucuresti am luat-o. Posibil sa intarzii cateva zile cu prezentarea, o sa vedeti de ce :arco::)
     
    Matrix apreciază asta.
  3. Matrix 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2018
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    nu am
    Salut. S-o stapanesti sanatos, drumuri bune sa ai fara evenimente! Avand in vedere ca si eu eram orientat catre ea, as vrea sa te intreb cum se prezinta masina, poate cand ai timp sa ne intalnim s-o vad cum arata , sa stiu ce-am ratat! :):eyebrows::faint:
     
  4. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Multumesc. Masina, atat din punctul meu de vedere, dar si din al celor care m-au ajutat cu evaluarea ei, se prezinta intr-o stare buna. Nu exceptionala, din punct de vedere optic - mai are mici, mici defecte, puncte sarite, dar compenseaza cu motorul si suspensia. Acum ca am mers cateva zile cu ea, am inceput sa ne obisnuim unul cu altul, trage bine, nu bate nimic nicaieri. Ramane de vazut pe termen lung ce-o sa fie, dar in acest moment eu sunt foarte multumit de achizitie.
    Daca se mai tine ceva intalnire Audi la Ploiesti, o sa incerc sa vin si eu si poate ne vedem acolo ;)
     
  5. claudiu85mit 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2018
    Locație:
    Târgu frumos
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9,2004
    Salutare dragi colegi,
    Sunt posesorul unui audi A4 B6 din 2004 motor 1.9 131 cp. De curând m-am hotărât sa o schimb și am găsit un audi A6 4F din 2008 motor 2.0 TDI. I-am cerut omului poza la certificat și seria de șasiu i-am dat-o unui prieten care lucrează la o reprezentanta pentru a o verifica. M-a sunat și mi-a zis sa o iau cu toata încrederea pentru ca are un istoric foarte bun.masina fiind adusă din Belgia. Acum sunt in dubii pentru ca am mai auzit de la unul altul ca motoarele de 2.0 cu doua axe ar fi cu probleme. Aceasta este masina: https://www.olx.ro/oferta/audi-a6-2-0-tdi-2008-rate-variante-IDbSHhU.html
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Un mit prost. Citeste acest topic integral si aria asta pentru ca sa inveti. Cand iti cumperi o masina iti asumi intretinerea indiferent de costurile pentru intretinere. Restul sunt povesti.
     
    lucaflo26 apreciază asta.
  7. Doggfather

    Doggfather 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4
    Mai merită din punctul vostru de vedere cumpărat un A6 asa vechi dacă ar fi în stare bună sau merită așteptat și strâns bani de facelift?
     
  8. hercheacatalin

    hercheacatalin 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2015
    Locație:
    Vrancea/Kuwait
    Masina:
    A6 C6 4F , BMK, 2006
    Anuntul pare de samsar, stopurile sunt aftermarket clar (on stop nou cu led pe franare OEM este 900 de lei) , pachet crom exterior (cred ca toate din acea perioada au bandourile in furul geamurilor si sub bara cromate) , ultima versiune mmi (probabil de soft). Delaierea cu egr si capac culbutori nou pare ca ar vrea sa mascheze ceva(adica nu cred ca doar lucrurile alea au fost schimbate de curand), trimul de la consola centrala pare colantat inestetic... etc
     
  9. Doggfather

    Doggfather 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4
    Zice ca e propietar de 6 ani , el a luat-o din jermania , stopurile led [...] , le are si pe cele originale , motorul e BLB ... consola la 13 ani vechime cred ca arata destul de rau daca a colantat-o , in fine nu stiu daca ar mai merita la 270k km si 13 ani nu neaparat pretul ci masina in sine ...
     
  10. Marin Luculescu

    Marin Luculescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2017
    Locație:
    Italia / Neamț
    Masina:
    A6 C6 4F 2.0BLB
    Fa-i o probă, mergi cu ea, tine-o in treapta 3 la 1500-1800 fără să accelerezi (caută un drum întins fara dealuri) și vezi dacă sughiță! Fa-i și o diagnoza sa vezi ce și cum. A mea e sora celei din imagine doar că nu am băgat softuri pe ea, având în vedere kilometrajul, și am lăsat triplele clasice (cu bec). Interior și exterior arata bine din poze. Vezi și ce cheltuieli ar mai fi la ea... (cauciucuri?) Daca a făcut și distribuție și ambreiaj se mai ușurează cheltuiala. Nu prea am înțeles care-i treabă cu bateria aia de 110A (teoretic era de ajuns 92/95A)... o mai fi băgat ceva amplificatoare... Diagnosticul o să povestească istoria ei... (Daca e rulata in Ro, poate o sa trebuiască să vezi suspensia!)

    Ce sa zic, ca aspect, din poze, nu arata rău! O să îi dai jos consola centrala și o să pui una fara mânjeli pe ea... Cam are de toate pentru un MMI 2G...

    Trebuie să-ți placă ție! Când te urci in ea sa te simți bine tu! Că doar nu o cumperi doar pentru a face parada!?! Știi cum e, când când e să-ți iei nevasta, o iei sa trăiești bine TU cu ea, nu tot satul...

    Baftă!
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Gasesti mai dotata in banii aia, cu piele, xenon si senzori de parcare macar.
     
  12. slay3rexe

    slay3rexe 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    A6 C6 Avant 2.0 TDI - 2008 [BRE]
  13. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Colegul meu si-a luat facelift 2010, 170cp din Germania cu 7000. 500 drumul si gata. Mi se pare putin scumpa, dar depinde si de starea reala a masinii, care trebuie verificata pe toate partile.
     
  14. Steinhardt 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2017
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 TDI CJCB 2013
  15. nica_ro

    nica_ro 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 4F/ 2.0 tdi/ 125 Kw/ 2009
    Atata timp cat omul spune ca poate demonstra cum a fost intretinuta masina, ce dubii sa ai? Daca au fost facute schimburile la 60.000 nu ar trebui sa fie probleme.
     
  16. Steinhardt 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2017
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 TDI CJCB 2013
    Am primit istoric service acum si poate dovedi doar service pana in 2012 la aprox 90.000 km, deci e pass [emoji19]
     
  17. nica_ro

    nica_ro 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 4F/ 2.0 tdi/ 125 Kw/ 2009
    Fara regrete.
     
  18. Scrieciu Mihail Octavian 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Avant, CDYC, 3.0 TDI, 2011
    Salutare,
    As dori si eu un sfat in legatura cu o masina gasita in Galati.Acesta ar fi link-ul : https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-ID7GwuwL.html#a240854dcf
    Precizez ca in afara de ce am incercat sa citesc pe acest forum,nu am cunostinte prea vaste in ceea ce priveste marca Audi si masinile create de aceasta.Fosta si inca actuala masina a mea este o Alfa Romeo,
    poate si din acest motiv nu ma sperie atat de mult preturile componentelor.Va rog sa ma contraziceti daca gresesc cu ceva :))
    De aceea cer si eu un sfat in legatura cu aceasta masina si motorizarea de pe aceasta.La o simpla vizualizare,am observat ca lipseste sigla Quattro de pe ornamentul de pe bord.In rest, astept de la voi pareri.
    Multumesc anticipat,Mihai.
     
  19. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Masina pare OK, daca aia sunt km reali. Motorul de 3.0 este OK pe A6, pretul e bun. Verific-o si tu cu un prieten care stie ce sa scaneze pe motor, si... enjoy!
     
  20. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Pozele nu sunt foarte clare, dar din ce se vede pare ingrijita.Pretul mi se pare ok, ce nu imi place este combinatia 3.0 cu cutie manuala...pt. un asa gabarit eu vad potrivta cutia automata.

    Despre morotizare si toate cele ai toate info aici pe forum.

    L.E. 159k km nu stiu daca sunt reali sau nu..dar vezi ca cei 159k apar in poza prin 2010(posibil nu este reglat).
     

Distribuie pagina asta