1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie Audi A6 C6 (4F) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de sorinoco, 11 Noi 2007.

  1. Blueazimut 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    VW Polo 1.2/Volvo S40 II
    pt traian si decebal:

    Pt cineva care nu are pasiune pt o astfel de masina,intr-adevar e o gramada de fier vechi.Insa pt

    cineva care ii place masina,ramane o masina frumoasa si eleganta(atata timp cat este ingrijita)indiferent de vechime.

    Un prieten de al meu a avut un Audi 100 din 83...Masina foarte bine intretinuta...nu scartaia,nu troncanea,nimic...perfecta...Polo care il conduc acum are 12.000km din iarna 2007 si scartie/zdrangane in multe locuri,troncane,motorul tremura,se tureaza uneori singura dupa ce o scot pe liber etc...

    Un alt prieten detine un BMW Seria 5 din 99...luat-o de noua...merge ca unsa si in ziua de azi, si inca mai are multe zile de trait...

    Un alt prieten are un A6 din iarna 2001 1,9 tdi, cica 160.000km..a mai bagat niste bani in ea...sa zicem vreo 1500euro cel mult,dar masina arata f bine iar pielea impecabil.O bijuterie de masina...culmea...e din 2002.

    Totusi trebuie sa recunosc ca la o masina sh poti avea noroc sa nimeresti una buna sau poti avea ghinion si sa nimeresti una facuta praf,depasita,uzata...

    In ceea ce priveste costurile reparatiilor..asta e cand cumperi o masina care a costat 40.000 cu doar 10.000...Tot ce vreau e sa reusesc sa ii depistez toate bubele(sau macar pe cele mai importante) si sa i le rezolv de la inceput,ca sa nu ma lase in drum.

    Am scris eu undeva anul 2001 cand am intrebat de Euro4?Stiu ca ma refer in general la masinile din 2001-2002...dar cand am intrebat de Euro 4 nu m-am referit la masini din 2001-2002,ci la cele din 2003-2004...Pt ca am vazut din astea pe la 13.000-14.000 TVA recuperabil.

    Am bani de un opel nou....sau de un Audi sh mai vechi...Daca e Audi trebuie sa fie neaparat nou ca sa fie Audi?

    Nu stiu daca iar fi placut sotiei tale un A8...si presupun ca nici tie avand in vedere ca ar fi fost din 2000...intrebarea oricum este inutila...se pare ca oricum stii tu raspunsul mult mai bine decat noi avand in vedere tonul cu care ai abordat topicul.

    Iti multumesc pt sfat oricum...dar asa cum am spus:sper sa ii rezolv problemele principale si sa nu ma lase in drum sa imi mananc zilele...

    A4 nu vreau...totusi daca e sa cobor o treapta mai jos decat A6(cel putin dpdv al dimensiunilor)as lua o alta pasiune de a mea si anume un Volvo:S60.sau paote S40...
     
  2. realgangsta

    realgangsta 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Volvo s80
    tin sa te contrazic...a mea are 180 de cai si nu e quattro
     
  3. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
     
  4. Blueazimut 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    VW Polo 1.2/Volvo S40 II
    Intr-adevar au ceva vechime si posibil multe riscuri...Iar investitiile se pot ridica destul de mult intr-o masina destul de veche...pt a gasi ceva ok ori ar trebui sa caut destul de mult sau sa am noroc ,ori sa mai ridic bugetul...

    O sa vad eu...
     
  5. RALLYMAN

    RALLYMAN Bronze Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Volkswagen Passat variant 1,9TDI 1Z 1994
    Eu am o vorba ... ,,Decat un rahat proaspat mai bine o prajitura mai veche'' ...
     
    mirzaion1981 apreciază asta.
  6. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Eternul Audi A6

    Tovarasu,nu mai spune....ne-ai dat gata!:):haha: dar lasa-ne cu d-astea,pe bune - te intelegem ca ai tu ce ai cu A6 si esti invidios pe acest model,dar totusi lasa-l si pe colegu care ne-a cerut un sfat sa-si ia ceva fiabil,spatios si deosebit de frumos precum un A6.Nu ma incurc sa te conving,pt ca inteleg ca esti mandru de noul tau A4, dar sa stii ca vechea generatie de A6 este o masina ale carui forme nu se vor demoda niciodata,pentru ca are un design cu totul aparte, valabil si pentru alte modele precum Audi Quattro,Audi V8,Renaul Laguna2, Volvo S60,AlfaRomeo Brera,BMW Z3,Mercedes E-Klass(vechea generatie) si lista poate continua.Formele pe care le adopta modelul A4 sunt avangardiste,insa nu-l vad prea bine peste 2-3 ani cand designul i se va sterge de noua generatie - nu e problema, cu aceeasi situatie se vor confrunta si Laguna 3,Noul Ford Mondeo,actuala Serie 3,Serie 7,etc, asa ca nu e problema.Sa iei vechea generatie de Audi A6 sau A8 la un pret de 12-13000Euro(A6) respectiv 22-26000(A8),sa-l pui la punct si sa il ai mi se pare afacerea secolului, mai ales ca e aceeasi masina,cu acelasi prestigiu,dar datorita faptului ca au trecut 3-4 ani peste ea si ca a mai fost folosita,o iei pe o nimica toata.Zici ca de ce sa nu iei un Astra sau un Focus,dar diferentele sunt enrome,si ma refer la fiabilitate, prestigiu,sasiu,stabilitate,confort si uneori si performanta.In fine, fiecare cu parerile lui.:meeting:

    PT Blueazimut - I-ati linistit A6 din 2002, eu garantez pt el,numai sa fie ok, in rest oricum reparatii faci la orice masina fie ca e noua sau mai veche,dar compensezi cu pretul de achizitie.
     
  7. raduc

    raduc 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2008
    Locație:
    Bușteni
    Masina:
    Audi A5 2.7 tdi 2010
    Eu unul sunt super multumit de a mea,are motor AYM de 155 cai merge super bine motorul,iar cat despre eleganta in mers,fiabilitate si putere din punctul meu de vedere nu are comparatie.Mai am de facut un singur lucru la ea si anume un tunning la motor sa o duc la 200 cai si dupa aia APA,TALPA SI MOTORINA CAT MAI MULT.Daca vrei o masina super eleganta iti recomand sa faci la un A6 neaparat negru un shadow-line,jentii negre mate si atunci cu siguranta veio face senzatie.
    :sign_ot:Cat despre cei care spun ca nu e buna masina,ca e depasita E CHESTIE DE GUST LA FIECARE.:motz:
     
  8. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    nu am nimic cu A6, mi se pare o masina destul de ok. invidios pe acest model nu sunt pt ca daca as avea 50.000 euro si as avea de ales doar intre a4 si a6 as alege cu ochii inchisi un A4.

    sincer, nu sunt deloc mandru de masina mea. nu cred ca are rostul sa enumar toate problemele pe care le-am intampinat. iti spun doar una: am ramas fara frana cand masina avea 18.000 km.
     
  9. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Inteleg..

    Te inteleg si nu vreau sa te supar cu nimic,mai ales ca stiu cum e cand iti place un anumit model si chiar imi pare sincer rau sa aud ca nu esti multumit de A4-ul tau, mai ales ca atunci cand cumperi o masina noua(mai ales un Audi) este un moment foarte emotionant(stiu cum a fost cand am luat-o pe a mea, daramite sa fie si noua ca in cazul tau).Sper doar ca s-au rezolvat problemele si ca nu vor mai aparea.Eu raman indragostit pur si simplu de A6 pt ca mi se pare singura masina din lume care ma reprezinta.Nici A8/A3,nici Q7 nici alt ceva nu cred ca mi se potriveste mai la fix cu aspectul si preferintele mele.:yes: P.S. - sper ca n-a avut urmari grave treaba cu franele,ar fi pacat. Oricum, sa stii ca orice masina, indiferent de marca sau model are probleme oricat de nou ar fi, asa ca stai linistit ca se rezolva:icon_thumright:;)
     
  10. mastercard 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    SM
    Masina:
    Audi A6
    eu personal m-am indragostit de a6. este din 2003 si in afara de niste mici probleme cu injectoarele nu am avut nimic de reparat pe ea. este o masina eleganta, nu are o forma avangardista ci mai degraba una clasica, una care peste 10 ani va fi tot la moda. mie chiar imi place..
    Are peste 200.000 de km dar din cate vad eu acum cred ca are mai merge inca pe atat.Sper sa nu apara problemele de acuma incolo.Costurile de intretinere mi se par destul de ridicate, insa e o limuzina care face senzatie oriunde merge.
     
  11. Blueazimut 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    VW Polo 1.2/Volvo S40 II
    Pt Raduc...

    Neagra sau argintie,sau un albastru metalizat f deschis cum este fondul de la forum...Si vopsita complet,adica si pragurile si partile de jos din bara fata si spate...Mi se pare ca vopseaua asta se trage in special la cele cu echipare S Line...Dar presupun ca o pot face si dupa aia...

    Jantele negre nu prea imi plac..imi plac cele argintii si eventual sa fie putin mai late :D Mi se par f elegante cele originale de la audi pline si cu gaurele pe margine...dar nici unele sport nu mi-ar displace...

    Ornamentele bordului se pot schimba?Lemnu nu prea imi place si daca e sa nimeresc una cu lemn poate le schimb cu ceva carbon...

    Daca reusesc sa strang suficienti bani in timp util...A6 va fi...doar ca ma oftic de taxa asta idioata care e cam mare comparativ cu pretul unei astfel de masini

    Off topic:Azi dimineata imi venea sa strang de gat pe oricine dupa ce am observat o noua zgarietura cu cheia pe Polo...Masina e tinuta in garaj dar uneori o mai las si afara pt scurt timp...Masina nu are 1 an dar are deja vreo 5 astfel de zgarieturi...daca il prind pe cel care imi face asta il omor...
     
  12. Adriano

    Adriano 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3
    Ce inseamna full pentru tine ?

    Descrie ce inseamna full pentru tine
    Rear seat Entertainment, cruise control adaptiv, etc........
    sau piele si navigatie inseamna full ?
     
  13. dandanescu 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a6
    sfaturi achizitie A6 - 2006

    cu scuzele de rigoare daca am gresit postind aici, dar am cautat deja si nu am mai gasit un topic asemnator, pe model 2006..de aceea postez..

    am gasit un Audi A6, motor 2 TDI..
    echipat full..
    zice omul ca are 76500 km..si e adusa din germania..

    mare rugaminte la voi.. e posibil sa fie km reali? daca nu cum pot verifica acest lucru?..masina arata impecabil..nesperat de bine..nu ma pricep la masini deloc ina afara de a ma urca in ea si a merge..si ma cam sperii cind citesc fel de fel de grozavii...e prima oara cind iau SH o masina..

    imi puteti recoamanda un loc unde sa fac teste serioase pe masina? si ai ales la ce anume sa ma uit la aceste teste? ce sa intreb?

    ma rog..cit mai multe detalii..
    pretul de achizie ar fi 20000 euro meg..mi-o lasa la 19.500euro in mod sigur si mai recuperez si TVA..deci chiar ar fi un deal bun pt mine..dar mi-e ca pare prea bun dealul..

    astept parerile voastre sincere..
    mersi anticipat.
     
  14. shiprian

    shiprian 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2008
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A6 1.9 TDI 130 CP
    Achizitie

    cel mai simplu mergi cu ea la un service audi (reprezentanta) si cu seria de la sasiu ei pot sa vada cati KM avea masina cand a fost ultima data in germania si plus ca acolo au tot istoricul masinii respective.
    La mine cand am fost prima data cu ea la service audi diferenta era de 3000 de km fata de ultima revizie din Belgia.
     
  15. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    sal, o masina in genul descris de tine mai sus, pleaca in germania de la 23 de mii de euro.
    ca sa aduci o masina de acolo, s-o dai la 19500 sa mai si castigi la ea...trebuie sa aiba peste 170 de mii de KM. asa ca ai grija!
    Carte service are masina??
     
  16. bebel 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2008
    Locație:
    GL
    Masina:
    A
    Hm, cam mic pretul pentru o masina ca aia, mai ales ca e full, iar dotarile la audi sunt extrem de scumpe. Cel mai bine ar fi sa asculti sfatul lui shiprian si sa verifici tot istoricul masinii. Mult succes !:icon_thumright:
     
  17. bb_ionutz 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2008
    Locație:
    Targu Neamt
    Achizitie A6 1.9 TDI 1997

    Salut...
    As vrea sa stiu si eu ce parere aveti de achizitia unui A6 1.9 TDI din 1997, cu vreo 260k.
    Este inmatriculata in RO.
    Masina este a unui prieten, asa ca stiu ca are schimbata distributia, telescoapele si inca alte cateva chestii.
    Stiu ca a avut cat de cat grija de ea, nu prea ii dadea peste 130-140 km/h.
    Daca mai aveti nevoie de alte detalii pt. a va face o parere, nu ezitati sa ma intrebati.

    MS...
     
  18. bb_ionutz 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2008
    Locație:
    Targu Neamt
    Pretul este de 5000 E
     
  19. gaby03 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2008
    Locație:
    CRAIOVA
    A venit.

    Scuze ca va scriu cu atata intarziere dar am fost in concediu si abia acum 4 zile am ridicat masina de la Sibiu. Arata super. Am scris FULL OPTION pentru a nu posta o lunga serie de dotari, dar iata-le in detaliu: A6 V6 3.0 TDI, 234 CP, quattro, tiptronik, tempomat, bord computer, MMI + navigatie + bluetooth, volan sport cu comenzi, tapiterie piele neagra cu scaune fata sport, electrice si incalzite, Audi Sound System 12 boxe+SW, jante 17" - 5 spite - incl. rezerva, bixenon adaptiv, culoare negru metalizat perlat, senzori parcare, ploaie, intuneric, oglinzi electrice si incalzite etc. Pretul exact final a fost 33.500 Euro inclusiv TVA.
    Astazi am fost cu ea la revizie (a venit fara) iar cei de la Craiova mi-au spus ca ar mai avea in plus si suspensie de S6 si inca ceva (nu am inteles ce). Din punct de vedere mecanic si electric e ok dar in viitor ar trebui schimbate discurile de frana de pe fata (o mica trepidatie in volan la franarea la viteze mari). Chiar daca pare un pic cam mare pretul eu zic ca merita.:)
     
  20. diagnozaauto Banned

    Înscris:
    20 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Sharan
    @dandanescu
    1. mergi la un dealer autorizat sa vezi istoricul masinii
    2. daca masina nu are istoric,sau are doar 1-2 revizii,treci cu masina pe la mine.Am posibilitatea sa vad km reali din orice calculator de motor EDC16
    succes
     

Distribuie pagina asta