1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie Audi A6 C6 (4F) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de sorinoco, 11 Noi 2007.

  1. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    @ Oby One:
    Referitor la transmisie ..depinde ce motor iei. De ex 3.0 TDI are transmisie pe lant si necesita schimbare, decat (cred) la un ff mare nr de km !
    La 2.0 TDI ..trebuie schimbata transmisia !
     
  2. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Asta daca service-ul din Germania le-a schimbat.
    Insa eu m-as uita totusi de doua ori ca si nemtii mai greseste ca sa zic asa.:p:haudrauf:

     
  3. Oby One 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Urmeaza Audi A6
    transfer bani

    Deoarece voi cumpara masina din germania trebuie sa ma interesez si de modalitatea de plata.

    Cum banuiesc ca nu au oamenii POS in autohaus trebuie sa explorez si optiunea de bank transfer.
    Nu vreau sa ma duc cu cash la mine ( doar retragerea banilor din banca ma costa ~400 euro) iar riscurile sa imi fie furati banii sunt foarte mari.

    -Stiti cum se face in general cu transferul banilor? Maine oricum o sa sun la banca sa intreb dar am zis sa va intreb si pe voi inainte.
    -Pot face plata la un POS ? au autohausurile asa ceva?
    -Ati folosit cecuri de calatorie?
     
  4. sestunviorel 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2008
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    AUDI A6
    salut...scuze ca intervin si eu...legat de bani,daca nu ai aflat inca...ca sa platesti prin banca,dureaza cam 3 zile pana intra banii incontul lor...iar daca scoti tu banii,te costa destul de mult si acolo...
    legat de distributie,sa nu ai asa incredere in nemti ca nu toti din autohausuri sunt nemti asa ca mare grija si eu iti recimand ca sa faci schimbul de distributie cand vii in tara sau in intervalul urmator...eu am adus multe masini din Germania si asta am recomandat tuturor...si inca ceva,ia-ti mai mult timp la dispoziti e si cauta sa iai masina de la privat...e cea mai sigura forma de acumpara masina in germania.daca te mai pot ajuta cu ceva,sa imi spui si o voi face cu placere.
     
  5. xpLLLLL

    xpLLLLL 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 2.5 TDI FULLLL, A4 2.0TDI CAGA 2009 143CP

    Ai fost posesorul unui A6 2.5tdi v6 de zici asta ? dak are o problema asta nu inseamana k sunt proaste.. si .. nu compara Audi cu Ford..oricat de vechi ar fii:blow:
     
  6. lizardsxxl 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4
    Audi A6 3.0 TDI

    Mi-am cumparat recent un audi A6 3.0 TDI, automatic, quattro, cu 107.000 km(an 08/2006) la bord verificati la reprezentanta !
    As dori sa stiu si eu cateva lucuri despre ea:
    -distributia este pe lant dar unii zic ca se schimba niste role si o curea pe undeva pacolo;
    -intinzatoarele la lant la cati km se schimba;
    -uleiul la cutia automata la cati km se schimba;
    In rest ce sa zic....masina este supar sa numai vorbesc despre suspensia adaptiva pe aer....consumul relativ ok pt mine, oras undeva pe la 10% depinde cum mergi cu ea, iar in afara, de la 7 in sus, pt ca am mers si cu 7.2 cu ea, dar alergata la drum lung Arad-Slatina nu mi-a sarit de 8.9%, si cand zic alergata vorbesc de cat ma tinea drumu adica de la 0 la 200 km/h !
     
  7. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    pai ai A4 sau A6?
    la masina mea scie A4.
     
  8. lizardsxxl 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4
    Pai am avut A4, chiar am specificat ca mi-am luat A6
     
  9. hro

    hro 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.7 quattro, 120 kw model 2006
    intrebari ale unui viitor posesor de A6

    Buna seara domnilor.
    Este o problema de o saptamana doua pana voi deveni posesor de A6.Sunt in faza finala de a-mi vinde passatul b5.5 1.9 131 cp 6 trepte , si ma macina niste intrebari :

    1.targetul meu ca an de fabricatie este 2006.Sunt probleme cu aceasta promotie ?am auzit ceva de 2005 ...
    2.targetul meu ca nr de km este in jur de 100 k km.Revizia de 120 k este costisitoare ? am inteles ca nu se schimba distributia , ca A6 2.7 nu ar avea, dar ca A6 3.o ar avea curele ? Va rog aici sa ma scuzati ca nu prea am legatura cu mecanica.Ca sa reformulez, e mai bine sa o iau la 100 k sau dupa revizia de 12o k ?
    3.Ce imi recomandati pentru fiabilitate si consum, 2.7 sau 3.0 ? Diferenta de taxe in ro este semnificativa ? impozit, rca etc.
    4.Quattro este un must ?
    5.exista diferente majore intre modelul de climatronic cu afisaj digital si cel cu patru knoburi rotunde ?
    6.MMI plus vede si mp3, in torpedou sau in cd changerul din portbagaj ?

    multumesc anticipat pentru raspunsuri, cu scuze pentru ignoranta si eventuala lipsa de rabdare in a citi tot forumul..
    Mentionez ca trebuie sa ma hotarasc in cateva zile.
     
  10. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Am Allroad dar motorul este comun cu A6-le normal asa ca o sa incerc sa-ti raspund:
    1. Am deja 140.000 fara nici o problema
    2. Este exact invers ... 3.0 are distributie pe lant care nu se schimba
    3. 3.0 a fost motorul anului 2006 in lume deci asta spune totul ca si fiabilitate
    4. Nu gasesti 3.0 fara quattro si nu vad de ce nu ti-ai lua chiar daca ar fi optional (totdeauna 4 roti trag mai bine decat 2 indiferent de situatie)
    5. Nu stiu la ce te referi
    6. MMI-ul nu vede mp3 decat cu o mica adaptare (AMI sau Gatway). Magazia este in bord nu in portbagaj daca este standard.

    Bafta !!!!
     
  11. hro

    hro 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.7 quattro, 120 kw model 2006
    sa reformulez punctul 5 : e vreo diferenta intre climatronicul cu afisaj digital si cel cu 4 butoane rotunde si fara afisaj digital ?
    6.daca are MMI plus si are cd-changer in portbagaj , acesta din urma vede si mp3 ?

    deci 2.7 sigur are curea de distributie ?
    mie mi se recomandase 2.7 ca e mai economic,apropiindu-se de 2.0, si ca taxele ar fi mai mici.oricum, pentru mine e un salt de vreo 50 cp si daca mi-as lua 2.7, care poate sa nu fie quattro...
     
  12. micro2s

    micro2s 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    AUDI A6 2.8i (C5)Quattro, 2000, AQD
    Oby One nu inteleg de ce doresti neaparat sa asculti Mp3-uri pe CD-ul masinii. Poti foarte bine sa achizitionezi un modulator auto(MP3 player cu receptia semnalului pe radioul masini) care are memorie de ordinul GB si in care memorezi mult mai multa muzica. Dupa parerea mea eu cred ca este mult mai practic decat un CD cu Mp3-uri.
     
  13. micro2s

    micro2s 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    AUDI A6 2.8i (C5)Quattro, 2000, AQD
    Pretul este de reprezentanta sau l-ai schimbat intr-un service oarecare?
    Piesele sunt originale sau aftermarket?
    Ai idee cam cat ar costa kitul de distributie pentru A6 2.8 Quattro, benzina, motor AQD, fabricatie 2000?
     
  14. adir 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Suzuki SX4 GS 4x4, 1.6i VVT DOHC 16v 107cp, 2009
    A6 1.9TDI (135 cp?) din 2003 merita 9000 euro? Inmatriculat, 170000km. Mie mi se pare un pret bun, e de la o ruda (zice ca e pret pentru mine :) ), asa ca nu va mirati... Dar nu ma prea pricep la preturi, nu m-am mai uitat in ultima vreme la cum a evoluat piata masinilor. Vechiul meu Audi 80 merge inca bine... Insa afland oferta, am cam inceput sa ma gandesc la un schimb.
    Ce ziceti, e o afacere buna?
     
  15. mastercard 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    SM
    Masina:
    Audi A6
    parerea mea e ca e o afacere buna..depinde si de dotarile masinii.
    cred insa ca are 131 CP.Depinde si de cat de bine a fost intretinuta masina.
    Oricum vei gasi in germania spre exemplu un pret mult mai bun, dar fiind taxa auto atat de mare, cam tot acolo ajungi.
     
  16. adir 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Suzuki SX4 GS 4x4, 1.6i VVT DOHC 16v 107cp, 2009
    Plus ca luat din Germania, e mai mult de umblat, sanse mai bune de tepe :), etc...

    Ce ma nelinisteste pe mine cel mai tare e garda la sol. Acuma umblu cu Audi 80 pe toate dealurile, pe drumuri nu tocmai asfaltate, si prin alte locuri din astea, incluzand si soselele patriei, unele din ele seamanad cu peisajul selenar :)
    Nu stiu cat e garda la sol la Audi 80, dar e destul de sus. Din cate m-am uitat pe net, garda la A6 e ceva de genul 11.5 cm? Cred ca e mai mult la butoiasul meu... Mi-e frica sa nu regret.

    Cateva caracteristici de care stiu: A6-le are clima, are ABS, are computer de bord (inclusiv navigatie?), nu a stiut sa-mi spuna daca are ESP sau nu. Geamurile cred ca sunt electrice si inchiderea centralizata, alte detalii nu mai stiu, dar o sa ma duc sa vad masina, si ma lamuresc.
     
  17. raduc

    raduc 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2008
    Locație:
    Bușteni
    Masina:
    Audi A5 2.7 tdi 2010

    Distributia am schimbat-o la un service bosh cu piese originale;.Celor din Brasov de la reprezentanta nu le-as da masina nici sa imi schimbe un bec.
    Si pe tine e posibil sa te duca tot in jur de 3000-3500 ron.

    bafta.
     
  18. irinelvalcea

    irinelvalcea 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2008
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    AUDI A4 1.9TDI 131CP 2003
    2.7tdi vs 3.0tdi

    Vreau sa-mi achizitionez un A6...Ce motor ar trebui sa aleg intre 2.7 tdi si 3.0 tdi?
    Va astept parerile cu + si - intre cele doua motoare
     
  19. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Eu iti recomand 3.0 TDI insotit de quattro si cutie tiptronic !
     
  20. vartan

    vartan 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi AS6 ABT, 2005, 3.0 TDI V6 Quattro, 272 CP, 550 NM.
    Sunt de acord cu nenea de mai sus, 3.0 tdi Quattro tiptronic e za best. Eu am shi padele pe volan shi sunt o caterinca maxima cand conduci mai sportiv... 2.7 e facut sa consume mai putzin (10 fata de 15 kre suge 3.0) dar nu se merita sa renuntzi la 50 de cai, parerea mea...:yes:
     

Distribuie pagina asta