1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie Audi S4 B6

Discuție în 'Linia de modele S' creată de bogdel.david, 13 Feb 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    In primul rand, va salut pe toti :)

    De ceva vreme tot dau de anunturi cu Audi S4 b6 la preturi foarte bune si m-ar tenta sa imi cumpar unul.

    Acuma vine problema cea mare, cu costuriile de intretinere. M-am documentat pe forumuriile externe si o revizie variaza de la 500€ pana la 1500€ daca se schimba si anumite chestii de la cutie daca este automata, insa nu asta e cea mai mare problema, cea mai mare fiind consumul. Din cate am citit de la proprietari de S4 b6 consumul variaza intre 18mpg si 26mpg adica intre 15l/100km si 10l/100km ceea ce mi se pare ireal de bine avand in vedere motorul de 4.2

    Astept pareri/sfaturi de la utilizatori care au S4 b6 sau care stiu,orice parere este binevenita :)
     
  2. raducu79

    raducu79 Junior Member

    Înscris:
    14 Ian 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S6 2.2 20v turbo 1997
    Pai cam asa este, 15 ar fi consum mixt, 10 extraurban si vreo 18 urban. Eu zic ca este destul de scumpa intretinerea unui astfel de model dar fiecare le stie pe ale lui. Apropo daca ai un mers mai mult sportiv sigur sare de 20 urban, dar parerea mea este ca si arata pe ce consuma. Bafta
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Feb 2011
  3. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Depinde cum mergi, eu nu merg tot timpul sportiv in oras. Ideal fiind sa fie asta a 2-a masina, dar la mine nu este cazul, eu vreau sa merg in fiecare zi cu ea. Oricum ramane de vazut dupa un test-drive cu S4 :)

    Acuma ramane de vazut cum se prezinta consumul cand mergi normal si ai de ajuns din punctul A in punctul B, atunci cand conduci ca "trebuie", ca atunci cand mergi de placere e alta poveste :)
     
    Ultima editare: 13 Feb 2011
  4. repty

    repty 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi S4 cabrio 2008
    Salut.
    Senzatia in S4 e divina dar sincer e masina de weekend si de seara daca ai ceva bani in plus. Nu ai cum sa o tii cu consum sub 20 l/100km , te mananca prea rau talpa cand vezi toti bmw-istii cu figuri care te privesc de sus cu motoarele lor de 3.0 :)) tre sa ii faci sa iti vada doar cele 4 tobe . Totusi la un moment dat dupa ce te potolesti si vrei sa mergi zilnic cu ea pregateste-te pentru cel putin 1500 lei pe luna in benzina ...fara alte costuri. Multa bafta.
     
  5. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    costurile pe carburanti nu aduc decat placerea de a conduce un S4 :)
    cateodata si mie imi vina sa plang cand vad cum se misca acul indicator de la benzina dar placerea e mai mare :)

    Nu cred ca intretinerea unui S4 este cu mult peste A4 3.2 sau chiar 2.0T ... doar costurile carburantului sunt net superioare.
    dar si V8-ul...cum face V8-ul? :D

    Daca il poti cumpara si intretine, ia-l!
     
  6. B 26 VAM

    B 26 VAM 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi RS6 C7.5
    eu am avut S4 B6
    in oras ziua intre 20-25l/100km
    iar noaptea mers usor(uneori) 16-17l/100km
    si tot noaptea mers tare in jur de 20l/100km
    Intr-adevar tractiunea quattro pe cei 344hp plus sunetul V8-ului fac toti banii(cheltuiti pe benzina) indiferent cat de multi ar fi.
     
  7. repty

    repty 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi S4 cabrio 2008
    Adevarat un v8 ramane un v8 si merita fiecare banutz. Zilele trecute aveam consum 35 dar cui ii pasa ....:)
     
  8. asteryyyx 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2011
    Locație:
    cluj
    Masina:
    peugeot 406 coupe 2000 benzina 2001
    Consiliere achizitie S4 sau S6 - sfaturi si recomandari

    Buna baieti sunt nou pe aici.sunt posesorul unui 406 coupe si am in vedere sa imi achizitionez un audi.problema e ca nu stiu care ar fi cel mai potrivit pt mine:S4(4.2)sauS6(4.2).AJUTATI-MA VA ROG.:blink:
     
  9. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    depinde de ce vrei sa faci cu acea masina, la ce ai nevoie de un S4/S6, faci drumuri lungi, vrei sa o alergi pe la liniute, ai o familie numeroasa...etc, sunt mai multe aspecte pe care le poti pune in balanta.
    Nu uita de pret, S6 este mai mare, mai scump!
    S4 este mai mic, mai agil, mai ieftin, atat ca achizitie cat si ca intretinere...

    De ce nu S3? este turbo :)
     
  10. asteryyyx 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2011
    Locație:
    cluj
    Masina:
    peugeot 406 coupe 2000 benzina 2001
    am nevoie de aceasta masiana asa ca si masina mea de weekend.cat despre pret vreau sa o iau din spania si un s4 e mai scump decat un s6 probabil din cauza intretinerii.s3 nu ma incanta de loc:(.am condus cam toata gama de s-uri de la audi i s3-ul nu m-a impresionat de loc.varianta cu turbo care imi place dintre aceste bijuterii e rs4(2.7biturbo).asa ca sunt hotarat sa imi iau un 4.2 v8 dar nu stiu care imi plac amandoua .....:scared2:
     
  11. 91DON

    91DON Silver Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Paris
    Masina:
    N-am
    dai cu banu,orice ar pica o sa fii multumit :)
     
  12. rares815 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Volkswagen Golf 5, 1.6 101 CP, 2008
    A6 ... la 340 cai eu spun ca sunt de ajuns. Spatios ? Da, puternic ? Da, comfort ? Da, si lista poate continua.
     
  13. TAVINYO

    TAVINYO 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2012
    Locație:
    cluj-napoca RO tarragona ES
    Masina:
    audi a4 b6 1.9 TDI130(175)CP
    Am un prieten ce are un S4 B7 si mai putin de 15 litri nu consuma. Da, dar V8 este un V8 si asa va ramane pe veci.
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Mar 2012
    Audiquattro6 apreciază asta.
  14. raducu79

    raducu79 Junior Member

    Înscris:
    14 Ian 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S6 2.2 20v turbo 1997
    Mai putin de 15L/100km combinat ma gandesc eu .:)
     
  15. euripide 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi S4, 2.7l, 2001
    Al meu consuma afara 10% daca nu accelerezi violent si rulezi in a 6-a cu 130 km/h, 14-25% in oras in functie de orgoliul personal manifestat in trafic. Ma gandesc ca S4 de 4,2 l ar consuma un pic mai mult...
     
  16. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    V8ul este V8 si placerea pe masura. Insa consum sub 20 in oras sunt povesti! Am avut cateva V8uri si nu vorbesc din auzite. Si vorba colegului de mai sus, daca ai chef de "joaca" este foarte usor sa ai si consum de 35l.
     
  17. savugeorge78

    savugeorge78 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi s4 2.2T 230 cai,Mercedes Sprinter 313 2000
    Buna baieti,as dorii sa cumpar un audi S4 2.2T din 1993 masina am gasit-o la un baiat este inscrisa pe BG. dar o sa o inscriu pe RO. taxa sa mai micsorat acum.Masina are kilometraj real 164000 ce ar trebuii sa urmaresc la masina ea trage foarte bine,unde as putea sa ii fac un test motor in Timisoara sau prin imprejurimi.O sa revin cu o prezentare si bineinteles cu poze.
     
  18. pasbogdan Silver Member

    Înscris:
    11 Oct 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    s4 c4 2.2 20v t quatt,100 C4 v6,coupe b2 2.2 20vt quatt,samurai,LT35,90 b2 quatt
    Singurul test relevant la aceasta motorizare este un test de vacuum al cilindrilor,pentru a vedea starea generala a motorului.Sau o camera"endoscopica" folosita prin orificiul bujiei.Testul de compresie nu este relevant pt a determina uzura cilindrilor/segmentilor,diagnoza computerizata iar nu ajuta cu mare lucru.Se pot urmari date in timp real dar pt un utilizator neexperimentat nu spun mare lucru.
     
  19. savugeorge78

    savugeorge78 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi s4 2.2T 230 cai,Mercedes Sprinter 313 2000
    Multumesc mult,asa o sa fac,numai sa gasesc in Timisoara cine sa imi faca un test de vacuum al cilindrilor.
     
  20. marius555 Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Subaru forester 2004;Audi Urs6 AAN new project ! Skoda Octavia2 vRS tfsi; Mitsu L200 DC-HP
    Mai este o solutie , dar nu stiu in ce masura poti sa iti dai seama daca este sau nu OK . Scoti mufa de la N75 si turbina nu mai incarca mai mult de 0.5. In felul asta , motorul merge "aspirat". Daca are "viata" atunci este in mintile lui , daca nu ...
    Un sfat , incearca sa dai o fuga pana la Cluj sa se uite Bogdan !
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta