1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie/cumparare A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bestie, 7 Apr 2008.

  1. Sergiu Statache 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8PA, 2.0 TDI BKD
    Prea suspicioasa... + ca eu nu am incredere in oamenii care scriu "km reali" :)) Desi iti fura ochii cu pretul si dotarile, km sunt modificati 100%. Imi e greu sa cred ca a facut 10k-11k km pe an... si in fiecare an.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pretul este prea mic pentru numarul de km. Referitor la km, se poate sa aiba atatia (eu am in 9 ani tot cam atatia km parcursi cu masina din profil) dar nu se vinde o masina cu acel pret raportat la acei km. Bafta.
     
  3. Galatean 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2013
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A6
    Salut,

    Urmaresc un A3 cu DSG in juru valorii de maxim 6000 Euro.
    E prima mea masina, nu ma pricep la cautat, iar de citit despre A3 nu am citit decat putin, dar am inteles urmatoarele:
    - 1.2 / 1.4 TFSI probleme cu lantul de distributie
    - 1.6 TDI probleme mari
    - DSG-ul cu 7 rapoarte ( care nu necesita schimb de ulei ) e problematic

    Nu tin musai ca aiba xenon, caci nu prea am de gand sa fac drumuri de noapte.
    Nu tin sa aiba RNS-D/E.
    La urma urmei, daca motor nu e unul de pe lista neagra, cutia e un DSG ok, si merge, atat conteaza.

    In zona mea nu am gasit decat:
    1. https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-automata-ID7uaYQ.html
    Pare sa fie de la samsar. Cum vi se pare ?

    2. https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-ID7Gbg0.html
    Tipul o are de ceva timp. E interesanta ca are piele, dar nu ca mi-ar pasa, iar navi-ul pare RNS-D.
    Farurile par matuite.
    Pretul mi se pare enorm.

    3. https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-automat-dsg-zero-investitie-ID7g7NS.html
    Nu pare samsar, dar masina-i adusa doar de 6 luni, de ce naiba o vinde ? Ca de buna ...
    Volan in 3 spite, faruri clean, fara posibilitate retrofit la RNS-E din ce imi dau seama ( cred ca tre schimbata si unitatea de AC ).

    Sunt deschis la orice alt sfat: A3 cu DSG in 6000 E ramane cerinta de baza.
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    "- 1.2 / 1.4 TFSI probleme cu lantul de distributie
    - 1.6 TDI probleme mari " - Oricum generatia asta de motoare o intalnesti pe facelift 2008-2012 si nu te incadrai in buget.
    Iti spun din capul locului ca un pret corect pentru un A3 8p pleaca de la 6000 euro ---> deci, tu esti la baza piramidei, unde risti sa gasesti tot felul de ciurucuri abandonate de "fratii" nostri europeni.
    Cu DSG-ul e cu dus si-ntors, ca de altfel si la motor...depinde cum a fost exploatat, nu e o idee generala ca masina x sau y e buna / cutia p sau q...
    1.- Cu siguranta e samsar...
    2.-Daca 6500 negociabil e pret mare, inseamna ca nu stii cum merg preturile in Germania :) Daca e sa scoti navigatia ( care apropo e RNS-E, RNS-D gasesti pe A3 8L ) si farurile cu xenon de pe masina, probabil ca ar mai scadea pretul masinii cu 600-800 euro, dar atunci n-ar fi decat un A3 8P banal. De obicei farurile la A3 8P se matuiesc foarte greu, au un lac foarte bun aplicat pe ele : varianta a) are un rulaj ridicat masina, varianta b) le-a polishat si nu le-a aplicat nici o protectie.
    3.- Pare o masina ok, raportata la dotari / km.
    " fara posibilitate retrofit la RNS-E din ce imi dau seama ( cred ca tre schimbata si unitatea de AC )." trebuie schimbata carcasa cu una 2DIN, daca te interesezi o sa vezi ca se poate chiar cu costuri reduse.

    Sfat : Fiind la limita intre a gasi o masina buna sau o adevarata bataie de cap, eu zic sa fii cu bagare de seama, incearca o verificare inainte de a achizitiona masina la un service neutru pentru o inspectie generala. Raportat la cele 3 anunturi parerea mea e ca as merge pe anuntul nr.3 daca masina se dovedeste a fi "intreaga" astfel vei avea o baza foarte buna pentru anumite retrofituri. Avand in vedere ca taxa a fost eliminata mai ai sansa sa astepti vreo "nemtoaica" decenta....
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Una este din Franta, celalta din Germania.
    Zi-mi si mie in ce tara europeana exista o medie de 15-16.000 km / an ? Iti zic eu, in niciuna. Si tata care doar se duce la munca + 2 concedii pe an tot face 25.000 km/an in Romania, dar in afara unde locul de munca poate fi si la 100-150 km de domiciliu ? Cazurile astea sunt foarte rare si o masina care a facut in jur de 200.000 km reali in 10-12 ani nu va ajunge niciodata la vanzare in Romania la preturile astea.
    Nu mai merge pe premisa "cutia e un DSG ok, si merge, atat conteaza" deoarece o reparatie la DSG te va face sa tragi masina pe dreapta cateva luni bune.
    Casca ochii bine si fa verificarile necesare fara graba, masini gasesti la toate colturile.
     
  6. capricosti

    capricosti 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A3, 1,6-75kw, 2001
    Pai nu toti occidentali fac naveta zilnic pana la servici cu autoturismul din dotare. Foarte multi folosesc trenul, si merg doar pana la gara cu masina (4-10-15 km/zilnic). Daca ajungi prin Germania iesi de pe autostrada pe DN-urile de acolo si o sa vezi parcarile din jurul garilor pline de masinile navetistilor. Du-te si uita-te prin geam cati km au la bord masinile alea. O sa fii socat pt aproape niciuna ca nu se incadreaza in teoria ta cu media anuala europeana. Sau crezi ca nemtii in tipul liber se pun sa dea km inapoi la masinile pe care le folosesc chiar daca nu le scot la vanzare ???

    Media se obtine din minim si maxim...Nu toate masinile din Germania fac milioane de km anual.
    Daca media europeana ar fi 20-25.000 km/an insemna ca toate masinile sh de 15-17 ani (fabr 2001-2002, EURO4, Astra, Golf, A3, Focus, Lupo, Corsa, Fiesta, etc) aduse de afara trebuie sa aiba 300.000-425.000 km ???
    Bineinteles ca nu !

    In Germania legea prevede inchisoare pt inselaciune in ce priveste datul km inapoi, asa ca nici nemtii originali, nici nemtii prin adoptie (cei care au parcuri auto) nu o sa riste libertatea sau afacerea cu masini sh din cauza km-lor de la bord. Minciuna cu turcii, libanezii, kurzii, etc care dau km inapoi in parcurile auto din Germania este ''servita'' doar de samsarii romani care de fapt practica metoda respectiva si incearca sa scape de raspundere aruncand vina in ograda celor de afara.
     
    stefan550 și aldimit apreciază asta.
  7. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @capricosti sunt intru totul de acord cu tine. Si eu sustin acelasi lucru referitor la "nemtii" de import care au afaceri cu vanzari de masini.
     
  8. Galatean 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2013
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A6
    Sunt semi-impacat cu gandul ca ar putea avea peste 300.000 km reali.
     
  9. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Si la 300-350k km reali, te-ai mai arunca tot la una DSG ? Inseamna ca esti masochist. :)
     
    audi66 apreciază asta.
  10. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Poate e deja schimbata toata cutia :D
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @capricosti Eu nu sunt CNN sa fac o medie 100% corecta.
    Si da, majoritatea masinilor de 15-17 ani au peste 300-350.000 km, nu Fiesta si alte "masini de cusut" din exemplele tale. Alea sunt masini de oras,
    Nu stiu cati ani ai tu si nu stiu daca ai idee cat costa benzina/motorina acum 10-12 ani, in plus lumea atunci chiar isi permitea diferite plimbari si 2 concedii pe an, spre deosebire de ziua de azi.
    Ce am vrut sa evidentiez este ca nu veti gasit A3 cu 180-200.000 km reali la "pretul pietii". Masinile astea sunt niste exceptii si intotdeauna vor fi mai scumpe.
     
    bc74abs apreciază asta.
  12. capricosti

    capricosti 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A3, 1,6-75kw, 2001
    E adevarat ca multe masini sh pot avea rulaj apropiat de medie, dar sunt multe care sunt cu rulaj sub medie.
    Sigur ca pretul unei masini sh difera foarte mult in functie de starea masinii, iar pretul poate diferi foarte mult chiar la acelasi model, depinde de starea masinii nu doar de km rulati (nu mai zic de dotari). Se pot gasi masini sh, chiar si Audi A3, cu km sub 200.000, in special benzinare dar intradevar 'pretul pietii' e mai mare si nu este rentabil pt samsari sa aduca o astfel de masina ca s-o revanda in Ro.
    Se pot gasi insa masini cu km putini la preturi mai mici decat 'pretul pietii' dar in cazul lor sunt probleme tehnice (diverse defectiuni/uzuri care necesita multi bani pt reparatii sau meseriasi capabili sa le poata repara) sau probleme de 'istoric' (au suferit avarii/accidente, au fost reparate ieftin si de mantuiala).

    Deci, exista sansa sa se gaseasca masini cu rulaj mic sub 'pretul pietii'. Si pe urma cumparatorii respectivelor masinii umplu forumurile (Audi, BMW, Ford, VW, Opel, etc ) cu solicitari de ajutor pt a gasi solutii la defectiunile pe care le constata.

    Pretul pietei in Germania la cateva A3 ieftine :
    http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=236949692&scopeId=C&
    damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&minFirstRegistrationDate=2005-01-01&
    maxFirstRegistrationDate=2006-12-31&makeModelVariant1.makeId=1900&makeModelVariant1.modelId=8&pageNumber=1

    http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...1900&makeModelVariant1.modelId=8&pageNumber=1

    http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...1900&makeModelVariant1.modelId=8&pageNumber=1

    Si pretul pietei pt A3 in stare buna cu putini km, adica mult sub medie ca rulaj, dar mult peste pretul acceptat in Romania:
    http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...900&makeModelVariant1.modelId=8&pageNumber=50

    http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...900&makeModelVariant1.modelId=8&pageNumber=50

    http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...900&makeModelVariant1.modelId=8&pageNumber=50
     
  13. Resiga Andrei

    Resiga Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2017
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI 2008
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cam greu de comparat, o masina de 5.500 E si una de 8000 E :) normal ca aia prin "Welt-samsar" vorba unui coleg ar fi mai pretabila, mai ales daca sunt dispusi sa ofere si garantie, trebuie vazut putin istoricul, cati proprietari a avut, o testare generala si poti face o comparatie.
     
    Resiga Andrei apreciază asta.
  15. Resiga Andrei

    Resiga Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2017
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI 2008
    Da, un singur propietar spun ca a avut, a fost inapoiata prin buy back.Mersi frumos!
     
  16. Mepyy

    Mepyy 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 / 1.8 / 2000
    Va salut. Postez in mare graba de pe telefon si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

    Am gasit un Audi A3 in germania din 2006 la pretul de 7.900 € V6 quattro 3.2 ..
    Ce parere aveti despre pret, si ce imi puteti spune despre acest motor si cat de mult consuma?

    Am nevoie de niste detalii ... sunt pe mare graba si nu stiu ce sa fac.. ma cam "sperie" 3.2 si nu stiu mai nimic despre el.. arata super bine masina are navi de la audi absolut perfecta.

    Multimesc!!
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Si ce vrei sa faci cu un motor de 3.2 pe o mamaruta? Consumul sigur nu este de trecut cu vederea, la fel costul pieselor, intretinerea, etc. Lasa "graba" si fa doua calcule, dupa te hotarasti.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se razgandeste cand afla ca impozitul e vreo 4600 ron. :)
    Masina aia costa in cel mai fericit caz, in jur de 2000 euro/an doar sa o tii in parcare.
     
  19. Mepyy

    Mepyy 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 / 1.8 / 2000
    Impozitul 4.600 lei ? Foarte mult.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da atat este. Ti s-a mai spus, fa un calcul inainte sa iei o decizie si informeza-te bine inainte, nu te arunca cu capul inainte fara sa-ti faci socotelile si sa-ti bati joc de masina ulterior. Costul minim anual pentru a detine masina aia este cel mentionat de audi66.
     

Distribuie pagina asta