1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie/cumparare A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bestie, 7 Apr 2008.

  1. Mepyy

    Mepyy 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 / 1.8 / 2000
    Daca este vorba de impozit + intretinere , nu ar fi o problema cei 4600 lei. Daca ar fi vorba doar de impozit atunci da.
    Tocmai de asta am apelat la voi, ca sa pot sa strang niste informatii despre masina asta si sa iau o decizie.m
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Repet, doar impozitul anual este atat mai precis 4.400 lei. De ce nu cauti si singur informatiile astea aflate la dispozitie pe net ?
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    L-a incantat pretul, anul si quattro probabil. Dar daca aduni intretinerea (absolut orice masina cumperi va avea nevoie de intretinere + cheltuieli pentru eventuale reparatii, ca nu cumperi masina noua), mai pui impozitul, RCA-ul si mai faci un mic calcul si la consum, vezi ca aia 8000 euro care ii dai pe masina ii mai cheltui odata maxim primii 3 ani de folosinta.
    Daca esti impacat cu un cost minim de 2000 euro pe an si masina este in mintile ei, cumpar-o. Motorul are mare potential si impreuna cu sistemul quattro este de vis.
    Ai un link cu masina ?
     
  4. Mepyy

    Mepyy 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 / 1.8 / 2000
    Nu am gasit o pe site. Am un parc auto in drum spre munca. Am o singura poza... nu e cine stie ce dar masina arata ok nu are zgarieturi/lovituri sau mici pete de rugina.. oricum.. ma razgandesc.. nu are rost dupa ce a ti spus aici...
     
  5. Crazeebmx

    Crazeebmx 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2014
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    A3 2005, 2.0 TDI BKD
    Va salut, colegii.
    As fi interesat sa-mi achizitionez un A3 8P, m-ar interesa sa fie 2.0 TDI, eventual BKD-ul.
    In principiu as vrea sa aiba cel putin xenon, incalzire in scaune, pilot, climatronic si daca s-ar putea, rns-e si quattro. (pentru cele din urma as face un sacrificiu financiar)
    M-am orientat momentan catre:
    1. https://www.autovit.ro/anunt/audi-a3-ID7GhWnX.html#contact_form#xtor=SEC-81
    2. https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-s-line-full-ID7MLQi.html#aace6c1584
    Ciudat ca ambele sunt din acelasi oras, dar ma rog :)) .
    Ceva opinii? S-ar merita sa renunt la quattro? La RNS ar fi mai rentabil sa iau una fara si sa pun eu ulterior? Aceeasi intrebare si pentru xenon.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La RNS-E poti sa renunti deoarece nu este asa costisitor si complicat de facut retrofit.
    Dar la xenon, alte faruri, cablaj, bara + sistem de spalare faruri, vopsit, manopera, etc. Sari lejer de 1000 euro.

    Eu as renunta la ambele masini, nici una nu este S-Line exterior sau cu suspensie S-Line. Au doar pachet S-Line interior.
     
  7. Crazeebmx

    Crazeebmx 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2014
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    A3 2005, 2.0 TDI BKD
    M-am uitat atent la cea albastra si nu are xenon de fabrica, ii lipsesc spalatoarele de faruri. Mnah', ma resemnez, mai astept poate apare pana atunci ceva interesant.
    O sa fie un proiect ce are ca target 240 cp. :D
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E posibil sa fie xenon-ul de fabrica si sa fi avut un mic/mare incident in urma caruia a schimbat bara cu una fara spalatoare.
    Nu stiu daca pe A3 exista senzori de lumini/ploaie pe faruri cu halogen. Am impresia ca numai pe xenon e optiunea asta.
     
  9. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Există :) am avut eu.
    Te susțin și eu în legătură cu opțiunile, sunt unele care se adaugă foarte greu, gen faruri( cu toată instalația), quattro, motor, trapă panoramică restul le adaugi fără probleme - navi, interior, o bara s line. La noi in țară toată lumea vinde S-line full pack, din păcate lumea care cumpără habar nu au cum arata un pachet complet.
    Dacă te aștepți ca sa găsești cu 5.500 euro un Bkd întreg S line cu navi, quattro, eu zic să îți iei gândul :) nu numai că nu il găsești decât la 7000 euro +++ dar se găsește și greu configurat astfel. Intra de curiozitate pe mobile / autoscout 24 și fa-ti o părere . Cu 5.500 găsești un Bkd peste 250.000 km chiulasa A sau B, 2004-2005, climatronic și radio cd asezonat cu niște jante ochioase sau niște faruri AM.
    Acestea fiind spuse ori umbli la buget serios , ori te obișnuiești cu ideea.
    P.S. dacă vrei un pocket rocket pe viitor trebuie să ai o bază bună...:hi:
     
    Ultima editare: 12 Feb 2017
    Crazeebmx apreciază asta.
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Majoritatea prind o sigla S-Line de 15 lei in grila si trec in descriere Pachet S-Line.
    Sunt cocotzate mai rau ca un AllRoad si gasesti "Suspensie S-Line" in descriere.
    Ma framanta curiozitatea, sunteti asa naivi ?

    Dar ma intreb voi astia care cautati masini, pierdeti ore in sir cautand masina viselor, dar nu puteti pierde 1 minut sa dati o cautare pe Google sa vedeti cum ar trebui sa arate masina respectiva S-Line ?
     
  11. Crazeebmx

    Crazeebmx 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2014
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    A3 2005, 2.0 TDI BKD
    Pai sincer pe mine nu m-a interesat suspensia s-sline pentru ca planuiam sa pun o suspensie reglabila. Deci in principiu m-ar interesa optiunile interioare si xenon. Daca am norocul chior si quattro. Bugetul l-as mari dar nu e masina. :))
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    AndreyPH apreciază asta.
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Crazeebmx Nu conteaza pachetul si suspensia S-Line ? Din moment ce exista aceste cuvinte in descriere, ar trebui sa te intereseze deoarece platesti pentru lucruri inexistente pe masina. Dar, sunt banii tai.

    @Cristi El vrea A3 2005, nu 2013. :))
     
  14. Crazeebmx

    Crazeebmx 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2014
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    A3 2005, 2.0 TDI BKD
    @audi66, am inteles la ce te referi si da, ai dreptate.
     
  15. Cosmin21 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B6
  16. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Sunt asemanatoare, dotarile - anul de fabricatie - km, probabil testul cu cele 2 decide va decide care merita mai mult.
     
  17. Sergiu Statache 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8PA, 2.0 TDI BKD
    As merge pe aia neagra + ca are incalzire in scaune :D .. DPF cred ca au ambele din pacate, desi doar la a 2-a scrie.
     
  18. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Nop, aia prima gri este BKD, nu are dpf. :D
     
  19. Cosmin21 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B6
    Să înțeleg că cea neagră este BMM?
     
  20. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Exact, BMM este.
     

Distribuie pagina asta