1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie/cumparare A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bestie, 7 Apr 2008.

  1. Cosmin21 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B6
  2. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Masina pare ok, dupa motorizare cel mai probabil e BKC-ul, deci e un motor reusit. Are pachetul S-line interior fara exagerari ca alti samsari care pun doar o emblema pe volan... are scaunele, volan, schimbator, plafon. Scaunele sunt textil cu piele, alcantara e alt material, dar e mult mai ok asa, alcantara fiind mult mai pretentioasa. Are si bi-xenon in portofoliu, senzori lumini, ploaie, pentru un 1,9 tdi are dotari destul de multe, rar dai peste un astfel de model la A3, probabil a avut vreun element retusat ca de obicei sub 6000 euro nu le vezi in Germania...
    Jantele mi se par din alt peisaj, dar alea pot fi revopsite / schimbate ulterior daca te deranjeaza. Una peste alta, raport an-dotari-pret este unul foarte bun, asta daca si masina corespunde in realitate !
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De cate ori intru pe topicurile de achizitie, de atatea ori ma amuz. :)
    Vad ca inca sperati ca o masina de peste 10 ani vechime sa nu aibe elemente revopsite.
    Cazurile astea sunt extrem de rare si in 80-90% din situatii, masina are toata vopseaua originala din simplul fapt ca proprietarul nu a dorit revopsirea vreunui element din cauza unei zgarieturi.
    Deci, unde este vopseaua originala 100%, sigur va avea nevoie de retusuri ici-colo.

    Sa tii o masina cu vopseaua impecabila timp de 10 ani, pare ceva Science-Fiction, indiferent de tara in care te afli.
     
    alin_18 apreciază asta.
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    In ideea in care in timpul liber nu fac stand up comedy, referirile la acel element retusat erau pentru a sublinia ca masina cel mai probabil a fost adusa lovita -(* 1 sau mai multe elemente si reparata la noi), de obicei reparatiile in Germania ajung foarte mult iar asigurarea creste destul de mult si atunci lumea renunta sa le mai faca.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca mergi pe "poate", variante sa te faca sa numai iti cumperi masina niciodata sunt 100.

    Poate i-a picat chiulasa si i-a fost schimbat motorul in spatele curtii.

    Aici situatia sta cam asa :

    Daca e prea scumpa, nu merita banii, gasiti nu stiu ce dotare lipsa, cauta ca iti iei facelift sau urmatorul mode cu banii aia, etc. Mai pe scurt, nod in papura.

    Daca e prea ieftina, a fost lovita sau are probleme.
     
  6. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Pretul corect pentru un A3 8P sportback 2004-2008 ar fi intre 6000-8500 Euro in functie de dotari, deci cand vezi unul cu un pret de baza piramidei clar a avut probleme, ca nu da nimeni un A3 impecabil in Germania la pret de Golf V...intr-adevar am facut anumite supozitii cum o faci si tu cand iti dai cu parerea despre un anumit model, teoretic topicul de consiliere cam la asta se refera pana te duci sa o testezi, lansezi niste ipoteze pertinente pentru viitorul cumparator, dar daca ne luam peste picior ca "noi suntem destepti" nu cred ca e cea mai buna alegere...
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Zi-mi ca nu asta se vehiculeaza pe toate topicurile de achizitie. :)
     
  8. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Clar asta se vehiculeaza, pentru ca se merge pe principiul - " ce e ieftin nu rezista, ce e gratis nu exista ", deci pana la urma majoritatea masinilor sub pretul pietei aduse in Ro au fost cu probleme ba tehnice, ba estetice...primul aspect cu banii platiti e clar problema cumparatorului, personal merg pe ideea unui model cu dotari si mai vechi, decat unul nou si "chel line", pana la urma volan si roti au toate !
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact, dar din pacate nu toti gandesc asa.

    Pana acum doar 2 sau 3 persoane am vazut care au renuntat la B7 si au luat B6 sau B8/B7.

    Putini constientizeaza, altii doar vor un model nou care sa aiba patru cerculete pe grila, nu ii intereseaza ca au 2 butoane in interior si alea pentru a schimba postul radio.
     
    bc74abs apreciază asta.
  10. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Aveti dreptate amandoi in parte, nu va mai contrati. :))
    Eu sunt genul de proprietar care nu am dorit re-vopsirea elementelor la masina, tocmai pentru a pastra o credibilitate la re-vanzare.

    20150512_190525.jpg

    La cumparare, s-a efectuat si in Germania si in Romania testul de vopsea, si am cumparat o masina cu vopseaua originala pe toate elementele, dar cum spunea si @audi66 , nu era impecabila si necesita mici retusuri pentru a arata impecabil. Nu am fost de acord cu re-vopsirea, si consider ca viitorul cumparator ar aprecia treaba asta, eliminand suspiciunea de accident. :)

    Pe de alta parte, nu as vinde masina raportata la pretul pietei doar pentru ca samsarii dau tonul primii cu epavele lor aduse din afara. Cu siguranta fiecare masina isi are cumparatorul ei, care apreciaza si stie sa faca diferenta intre o masina samsarita si alta intretinuta.
     
    Fallen apreciază asta.
  11. sQQ

    sQQ 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8P / 2.0 TDI BMM / 140 CP
    Salut,

    Am cumparat si eu ceva asemanator acum 2 luni, pretul mi se pare ok avand in vedere dotarile si anul.
    Eu am luat ceva la 5300 E dar cu motor 2.0 si nu atat de dotat.
    Baietii stiu mai multe insa per total eu cred ca e buna masina, daca chiar ai dubii poti sa cauti pe cineva sa se uite mai atent la ea.

    Eu sunt la a 2 a masina sh si mereu verific urmatoarele:

    Serii sasiu
    Elemente vopsite
    La hatchback probleme la haion (rugina deasupra numarului de inmatriculare, e moartea lor) cu toate astea chestia asta iti poate arata ca nu s a umblat la masina
    Daca masina a stat mai mult pe loc poti sa verifici scurgeri
    Discuri frana tocite (canturi care s au format pe discuri)
    Elemente de caroserie aliniate (sau nu, daca nu s alinate e posibil sa fi fost lovita/inlocuite)
    Cum se prezinta masina pe jos (capete de praguri, partea interioara a zonei de la roata)
    Cheder dezlipit, lipit incorect, uzura pe scaune, volan si schimbator sau frana de mana (butoanele de bord, etc)
    + Altele
    Daca iei mai multe elemente si le aduni o sa poti sa ti faci o idee ...

    100 % siguranta nu exista (e second hand) dar poti sa incerci sa cresti procentul...
    Nu te teme sa negociezi pentru defecte....

    Ca si zona de cumparare eu recomand targurile din Cluj sau Targu Mures...
    Strict parerea mea si din experienta mea...


    Spor!
     
  12. frunza

    frunza 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Golf 3
  13. Geo 24 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi a3
    Salut. Sunt nou pe forum. Inca nu detin un audi, insa sunt interesat de a achizitiona un A3, din 2008, 1.6 benzina 102 cp, in 2 usi, adusa din Germania, 180.000 de km, pretul fiind 4000 de euro. Sincer mi se pare o oferta mult prea buna. De aceea apelez la sfaturile voastre. Credeti ca este un pret prea mic? Posibil sa aiba probleme masina? Daca da, atunci care ar putea fi acestea?
     
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @frunza - Din poze vânzătorul nu exagerează, mașina este S-line interior / exterior, daca motorul e intr-o stare buna cu km reali atunci merită achiziția.

    @Geo 24 - Din păcate nu suntem rudă cu mama omida sa stim ce probleme ar avea, prețul e suspect de mic chiar daca e in 2 portiere, motorașul ăla de 1,6 nu e chiar un munte de fiabilitate, deci daca au rulaj ridicat te poți aștepta la surprize. Caută topicul dedicat cu probleme ale motoarelor pe benzină
    Spor !
     
  15. ionutmaster86 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    2006 Audi A4 B7 2.0TDI BPW
    Salut. Ma intereseaza sa achizitionez un Audi A3 2013-2014, automata. Masina o sa o folosesc mai mult in Bucuresti, ce am cautat pe Germania nu prea am gasit sa imi placa cu motor benzina pana in 2000 cm. De motorul de 1.6tdi am auzit numai de rau, asa ca m-am orientat catre 2.0 tdi 150cp. Banuiesc ca este acelasi motor dupa A4. Sunt probleme mari cu aceste motoare?
    Masina la care m-am oprit pentru moment are dotarile care le vreau dar are km multi:

    Audi A3 Sportback 2.0 TDI Ambition S-tronic (Navi) for 15.899 € at mobile.de: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=236314479

    Daca puteti sa ma ajutati cu ceva pareri si sfaturi, v-as fi recunoscator.
     
  16. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Motoarele sunt prea noi pentru trage deja niste concluzii dpdv. fiabilitate. Nu s-au inregistrat probleme mari de fabricatie, comparativ cu alte generatii de 2.0TDI, asa ca la aceasta intrebare nu te poate lamuri nimeni, inca.
    177.000 km nu sunt multi pentru o masina din 2014. Masina aia reprezinta exact tipologia neamtului care isi cumpara diesel pentru drumuri lungi, unde stie ca la final de tot iese mai avantajos decat daca ar fi luat tfsi. Sunt o gramada de colegi aici pe forum care si-au luat masini 2013-2014-2015 si cu kilometrii bine peste 200.000
    Daca masina iti place si are dotarile pe care le doresti, go for it si nu mai sta pe ganduri. :)
     
  17. ionutmaster86 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    2006 Audi A4 B7 2.0TDI BPW
    Cred ca am sa merg dupa ea. Am verificat seria de sasiu si se pare ca a avut schimbat de 3 ori in reprezentanta parbrizul si odata bara din fata. Sper sa arate ok masina, vanzatorul este un dealer audi-vw. Multumesc mult pentru raspuns!
     
    AndreyPH apreciază asta.
  18. cezarica 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A3 8P 1.8 TFSI (CDAA)
    Salut,

    la ce consum sa ma astept in oras la un 1.8 TFSI de 118kW / 160CP?
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    cezarica daca pui intrebarea asta schimba marca de masina care vrei sa o cumperi. Serios vorbesc. Nu de asta exista forum, ca sa intrebam cat consuma o masina, costuri de intretinere sau ce impozit platesti. Cand iti cumperi o marca auto de top, indiferent care este ea, nu intrebi cat consuma, costuri de intretinere sau ce impozit platesti. Cand intrebi asta, inseamna ca ti-ai ales gresit marca de masina care o vrei.
     
    Cazacu Laurentiu apreciază asta.
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @cezarica, consumul nu o sa fie exagerat de mare, dar daca prinzi una cu motorul trecut de prima tinerete, consumul de ulei o sa fie prima ta grija. :)
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.

Distribuie pagina asta