1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie/cumparare A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bestie, 7 Apr 2008.

  1. MadJax 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A3 8L 1.9 TDI 2001
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Suna-l sa iti explice ce anume este S-Line la masina aia.
     
    Johannz, Vasile Vaska și ionut3004 apreciază asta.
  3. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Nimic :))). Daca prinde vreun fraier o da.
     
  4. Soaita Alin

    Soaita Alin 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 2.0 TDI - 140 cp (CBAB), 2010
    Salut!
    Tinand cont ca este un topic de consiliere si sfatuire, m-am decis sa va cer parerea despre masina din anuntul urmator (este A3 8PA - facelift):
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-sline-plus-170cp-automat-bose-ID8SUGH.html
    Pretul, este unul corect, poate chiar mare, insa consider ca merita, tinand cont de dotari si daca are un service corect.

    Pachetul S-line plus, nu ar trebui sa contina si elementele de exterior? Interiorul este intr-adevar cel de S-line (volanul nu cred ca e cel original), insa exteriorul nu imi pare cu nimic diferit fata de unul stock, exceptie facand difuzorul de aer spate, montat ulterior, si nu ft profi.

    Imi puteti spune ce anume ar fi de verificat prioritar la acest tip de masina?

    Merci fain de suport!
     
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Ar vrea el să fie S-line sportpaket plus :) deci, interior mașina nu are nici un element S-line. Interiorul trebuie să conțină, volan, schimbător, scaune, plafon ! Toate cu sigla S-line, ceea ce in pozele prezentate de el nu e nimic prezent. Volanul este probabil cel original, are colegul @Kspic , nu cred că este pus ulterior. Tetierele scaunelor față le-ai observat ?!
    Diffuserul spate este oribil, e RS3 look aftermarket, nu pare deloc profi după cum ai remarcat și tu. De asemenea eleronul intra și el în același cadru.
    Personal as merge la altceva ... La euro 5, să te ferești de 1.6 diesel, în rest 2.0 140-170 cp sunt ok.
     
    basca apreciază asta.
  6. Soaita Alin

    Soaita Alin 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 2.0 TDI - 140 cp (CBAB), 2010
    Merci fain de raspuns!
    Sustineam ca interiorul este cel de S-line, chiar daca nu are logo-urile (doar unul lipit stramb pe bord), pt ca scaunele, volanul, plafonul negru, sunt specifice acestui pachet. Dar, in fiecare zi invatam ceva noi, deci merci fain de heads up :)
    Tetierele le-am observat si eu si tind sa cred ca sunt cele din spate, ce apartin banchetei, puse la scaunele din fata.
    Am gasit o alta varianta, mai slab dotata, chiar la unul din colegii mei de munca:
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-sportline-inmatriculata-in-ro-ID7Mfv8.html

    Aceeasi situatie cu "sportline" lipsa cu desavarsire cred, dar macar am certitudinea ca masina este ok dpdv al km si al intretinerii.
     
  7. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Dacă știi proveniența și starea mașinii actuale eu zic să mergi fără probleme pe mașina găsită. Cu 1000 euro ii adaugi faruri cu xenon și un RNS-E facelift, cu puțin noroc că găsești si o bară cu spălătoare faruri S-line si aia e ! Personal prefer un motor vivace, cu istoric curat, decât o mașină cu istoric dubios și ceva opțiuni în plus...
     
  8. Vyrgyl93 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Ford Focus MK2 Facelift, 1.6 TDCi, 2010, 90CP
  9. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Fugi de motor 1.6
    Inafara de taxe mai mici, de ce nu iei in calcul cel 2.0 ?
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Andrei de ce sa fuga de motorul ala indistructibil ? De ce sa cumpere diesel ca sa-l doara capul din cauza intretinerii ? Poate unii nu vor sa traiasca periculos. Nu mai faceti afirmatii inutile si nefondate. Eu am si masini cu motor benzina 1.6 si 1.4 in familie si merg mai mult cu ele, decat cu Audi, din cauza lipsei de stres.
     
  11. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Pentru ca masina prezentata de el nu este benzina, ci diesel, 1.6TDI. :))
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    My mistake. In cazul asta trebuie sa fuga ca dracul de tamaie. :)
     
  13. Dariusz 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2017
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Dacia Logan,1.4,2004
    Vreau sa-mi achizitionez un A3 din 2005 sau 2006 in doua portiere din germania.Din cate am vazut motoarele pe benzina au mai putini km decat cele pe motorina,intradevar si germanii pot da km inapoi,dar mna....Totusi sa ma uit la un 1.9TDI sau 1.6i?Am inteles ca 1.6FSI nu prea se merita pentru ca piesele ajung la fel de scumpe ca la un motor diesel.M-as axa mai mult pe benzina pentru ca nu fac drumuri lungi.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand ca sa fie clara treaba: precum vezi pe acest forum nu exista arie Versus si/sau topicuri Versus si in consecinta pe acest forum sunt interzise cu desavarsire comparatiile / versus si implicit discutiile de tip Versus / Comparative intre marca Audi si alte marci Auto sau chiar intre aceleasi modele de Audi sau modele diferite de Audi dar cu motorizari diferite si/sau motoare Benzina versus motoare Diesel montate pe Audi. Aceste topicuri si discutii sunt interzise din mai multe motive.
    Cumpara masina cu motor benzina daca nu circuli foarte mult ca si km.
     
  15. Dariusz 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2017
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Dacia Logan,1.4,2004
    Ok,ma scuzi,nu stiam regulile.
    In cazul asta cer o parere despre 1.6i. :)
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Eu am fost multumit de acest motor montat pe grupul VAG. L-am avut pe un Passat din 1997 cod motor AHL cam 7 (sapte) ani. Exceptional motor din punct de vedere al intretinerii si fiabilitatii. Nu ridici pretentii si nu are rost sa ceri de la acest motor prea multe. In schimb ca si fiabilitate fata de un diesel este la ani lumina.
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Cristi, aici iti dau dreptate, dar acum vorbim de timpuri de mult trecute. De cand au inceput sa faca motoarele cu euro 4, fie diesel sau benzina, au facut doar "lozuri"... depinde de norocul cumparatorului.
     
  18. Spinu Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a3 8p 1.9 TDI 2006
    Salut masinisti .
    Doresc sa achizitionez un Audi a3 dupa anul 2005 Sportback .
    Ca si motor aveti vre-o recomandare ? ( sa nu depaseasca 140 cp)
    Pe an fac cam 30-40 mii km .
    M-am gandit la motorul 1.9 bkc , ( intrebarea mea , pana in ce an s-a pus pe masina acest motor la modelul 8p? )

    Ce probleme frecvente apar la aceasta masina? (aici nu ma refer in special la motorul 1.9 bkc, ma refer si la caroserie in sine , gen la directie , bucsi , interiorul masinii , etc)
    Ca si buget ma invart pe la 6500 7500 euro . ( masina doresc sa o achizitionez din Austria , aici locuiesc )
    Multumesc .
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tot ce intrebi este scris pe forum in acest topic si te sfatuiesc sa citesti toate topicurile din acesta arie. Ne repetam inutil. Bafta si spor la lectura.
     
    AndreyPH apreciază asta.
  20. cristian16

    cristian16 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    audi a3 sportback 12/2004,1.9 TDI,BKC
    Eu am 1.9 BKC din 2012 si in afara de bucse la bratele inferioare pe fata si bucsele la brate pe spate,placute frana,bujii incandescente,baterie nu am umblat la motor sau alte probleme grave nu am avut.Cu rugina m-a cam dezamagit pe la o aripa si la praguri un pic dar asta fiind din cauza sarii ce se da la noi iarna pe drumuri.Cand am cumparat-o din Germania parca era scoasa atunci din fabrica pe dedesupt asa de bine arata.Tinand cant de drumurile de la noi mai ales in partea asta uitata de lume de unde sunt eu sunt mai mult decat multumit de ea.In prezent am aproape 240 000 km si am luat-o pe la 180 000.Daca ar fi sa o schimb tot un motor 1.9 mi-as lua si maxim pana in 2005 chiar daca as da si 8000 pe ea(aici ma refer la un a4 sau a6 pentru un portbagaj mai mare,familia marindu-se intre timp)
     

Distribuie pagina asta