1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie/cumparare A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bestie, 7 Apr 2008.

  1. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Eu il cunosc pe om, am fost de fix 4 ori in decurs de 3-4 ani sa vad diferite masini pt cunoscuti/prieteni si de fiecare data nu erau ce trebuie masinile. As spune altfel, dar n-am chef sa ma trezesc ca ma da in judecata pt calomnie. Omul e posesor de bavareza cu csenoane-china si e foarte agresiv. La Targu Mures sunt sanse mai mari sa gasesti o masina buna decat la Zalau sau la Cluj de exemplu, insa nu merita sa mergeti in piata auto de la Corunca (unde are expuse minunatiile si acest "domn"). Incercati parcurile auto private sau piata auto mare din Ernei.
    Spune pas masinii aleia. Crede-ma, stiu ce vorbesc.
     
    Johannz apreciază asta.
  2. SebastianArmeanu

    SebastianArmeanu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2016
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A3 1.6 TDI 2012/ Fosta A3 2.0 FSI 2004
    De cand clima dubla este o opțiune care atrage atentia pe A3? Mai degraba atrage atentia lipsa ei. Cate A3-uri ai vazut fara clima dublă? Eu prea putine si niciodata nu as da banii pe un A3 cu clima manuala sau fara aer conditionat.

    Nu are nici macar 2 dotari de bun simt pentru mine : cotiera si comenzile pe volan.

    Singurul lucru atragator la acea masina e culoarea.
     
    Ultima editare: 8 Noi 2017
  3. sabeen_dds 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2017
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    -
    E cel care are garajul ala pe Budai Antal Nagy unde face detailing? Oricum l-am sunat si m-a dezgustat profund felul in care vorbea. Sictir si 0 urme de politete. Sa fie sanatos cu masinile lui.
     
  4. Manu3l 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    -
    Buna seara si bine v-am gasit !

    Sunt in cautarea unui Audi A3 de preferat dupa 2009 automat ( bugetul fiind undeva la 8.000 euro)
    Am gasit 2 care ma incanta dar as dori sa ma consult si cu cei care au acest model
    Una dintre ele este aceasta https://www.autovit.ro/anunt/audi-a3-ID7Gnzel.html#contact_form#xtor=SEC-81 am vazut ca a mai postat cineva anuntul , a fost cineva sa o vada ?
    Iar cea de a 2 a https://www.autovit.ro/anunt/audi-a3-ID7Gn8Hk.html#contact_form#xtor=SEC-81
    Multumesc pentru accept
    Astept ori ce recomandare din partea voastra
    O seara excelenta !
     
  5. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Prima pare un pic cam ieftina tinand cont de anul de fabricatie si dotari, chiar si in comparatie cu a doua, cea alba. Si clar omul e samsar dupa descriere. Verifica VIN-ul pt eventuale daune inregistrate (prima e adusa din Franta ceea ce ma face sa cred ca e luata la licitatie iar aia ii fac poze la orice defect, oricat de mic, deci o verificare te va ajuta). Mai departe mecanic si apoi de decizi. Amandoua arata bine.
     
  6. audibv Bronze Member

    Înscris:
    31 Mai 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B7 2.0 Tfsi Quattro BPG & A3 8V 1.6 Tdi CRKB
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este CR motorul.
     
  8. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Toate motoarele de pe facelift sunt CR din cate imi aduc aminte.
     
  9. Johannz

    Johannz 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2016
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    BMW F20 118d M packet 2017
    Cu exceptia 1.9 TDI care e PD si a fost si pe facelift cativa ani, da, 1.6 si 2.0 TDI sunt CR pe A3 facelift.
     
  10. iulian21

    iulian21 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2017
    Locație:
    Balotești
    Masina:
    Audi A5 sportback 3.0tdi quattro S-tronic 2011, CCWA
  11. shoTgunu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Vw Golf 4 TDI 130CP An 2004
    Salut,

    Apelez si eu la cunostintele voastre. Momentan nu am Audi dar poate vine Mos Craciun :)

    Am gasit dupa indelungi cautari un A3 care nu este adusa de samsari. Are motor diesel 2.0. Acesta este anuntul:

    https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-2012-diesel-ID9v5JP.html#a3498fd33d

    Stiu de pe forum ca motorul este unul OK fara prea multe bube. Are si cateva dotari pe care le caut: Comenzi pe volan, navigatie mare, cotiera, bluetooth .

    As vrea sa stiu si parerea voastra relativ la pret-dotari - Km.

    Multumesc
     
  12. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Culoarea e una interesantă și destul de rară, prețul e unul bun raportat la dotări - km - an de fabricație .
    Una din 'putinele" mașini care nu au pachet S-line inclus din anunt :)
     
    Johannz apreciază asta.
  13. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    da..pare interesantă. dar orice ai face nu sări peste verificare la service mare/dealer.
     
  14. shoTgunu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Vw Golf 4 TDI 130CP An 2004
    Multumesc pentru raspunsuri. Am cautat mult sa nu fie de la samsar. Am vorbit cu proprietarul si ma duc sa o vad in seara asta.
    Daca imi da un feeling bun si masina e ok am sa o verific si in reprezentanta.
    Nu a scris foarte multe la dotari..dar am impresia ca are mai multe decat in anunt. Pare a avea xenon daca nu ma insel. Nu pot sa imi dau seama de echipare.
    Va zic maine impresiile : )
     
  15. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Da, are si xenon de fabrica. In rest nu are alte dotari in afara acelora din anunt. Pe viitor ar merge un retrofit la scaunele de S-line, foarte "triste" scaunele stock...
     
  16. shoTgunu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Vw Golf 4 TDI 130CP An 2004
    Mi-a dat si sera VIN :wauzzz8p7ca135944
    Am cautat un pic pe net si imi da lipsa KM, adica cumva nu are initrari in service?
    Imi poate spune cineva mai multe informatii? Ca daca nu are reviziile facute in reprezentanta nici nu mai are rost sa ma duc.

    Mersi
     
  17. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Istoricul complet ii este oferit numai proprietarului dupa ce face dovada pe certificatul de inmatriculare ! "Pe net" nu are cum sa iti apara istoricul masinii chiar si contra-cost !
     
  18. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Cumperi masina sau cumperi istoric?
    Serios acum, mergi si vezi masina si daca iti place, poti sa te interesezi si de acest aspect. Dar sa refuzi o masina pt ca nu are reviziile facute in reprezentanta, fara nici macar sa o vezi...
    Noi inca cautam cai verzi pe pereti. Nu degeaba faceam la fosta cate un test de baterie si cate o scanare din cand in cand la reprezentanta. Trebuie sa ai istoric la Audi, altfel nu o ia romanul.

    Am luat eu acum masina din avatar cu 68200 km cu revizii doar la reprezentanta. Filtrele de aer si de polen date jos la prima revizie facuta de mine erau datate 2011, cand masina e din 2008!
     
  19. Alex_drk93

    Alex_drk93 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2018
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    VW Bora 2002 AXP
    Salutare la toata lumea,

    Dupa o lunga si frumoasa perioada cu un VW Bora as dori sa fac un upgrade. M-ar interesa un 2.0Tdi de 170 cp dar e ceva dilema in privinta motorului dpdv al fiabilitatii. Am gasit acum cautand masina de zor urmatoarele care m-ar interesa:
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-s-line-140cp-dsg-rar-efectuat-IDa1mM7.html#a5782c0c66;promoted - astept poze la carte si la ce acte mai are, sa vad ce este cu ea.

    Mai am cateva masini salvate, dar astea mi-au atras atentia.
    Ce parere aveti ? Merita sa merg pe motorul de 170CP sau sa iau un BKD de 140?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Alex ca sa fie treaba clara de la inceput: precum vezi pe acest forum nu exista arie Versus si/sau topicuri Versus si in consecinta pe acest forum sunt interzise cu desavarsire comparatiile / versus si implicit discutiile de tip Versus / Comparative intre marca Audi si alte marci Auto sau chiar intre aceleasi modele de Audi sau modele diferite de Audi dar cu motorizari diferite si/sau motoare Benzina versus motoare Diesel montate pe Audi. Aceste topicuri si discutii sunt interzise din mai multe motive.

    In consecinta mesajul anterior ti-a fost editat. Citeste integral acest topic si citeste integral toata aria masinii care vrei sa o cumperi. Bafta la achizitie
     

Distribuie pagina asta