1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie/cumparare A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bestie, 7 Apr 2008.

  1. dasefx1980 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8p, 2.0 TDI BMM, 2007
    Masina trebuie vazuta si testata la fața locului, asa din poze cam greu cu parerile. Realistic, un diesel din 2006 adus din Germania, cred ca si in anunturile de vanzare din 2010 a figurat la aceiasi 200k km. Suntem aproape in 2020, asa ca estimez ca are cel putin 500k km. La kilometrajul asta, ar trebui sa aiba schimbate cel putin o data ambreiaj/volant si filtrul de particule. Deci asta as verifica in primul rand.
     
  2. bc74abs

    bc74abs Bronze Member

    Înscris:
    1 Noi 2016
    Locație:
    Onești - Bacău
    Masina:
    audi A3 8P, 1.9 TDI bkc, 2005
    Faina
     
    B×Andrei apreciază asta.
  3. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
  4. dasefx1980 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8p, 2.0 TDI BMM, 2007
    Lateralele îmbrăcate în piele ale scaunelor din față arată mai rău decât la auto meu, care are 237.000 km reali, aşa că nu aş paria pe realitatea km autovehiculului din anunț. În orice caz, nu e un criteriu absolut...
     
    annabudala apreciază asta.
  5. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Daca fostul sofer era mai corpolent, asa se face pielea aia. Audi trebuie sa fie intr-o stare jalnica pentru a tine drept criteriu acest lucru, un Audi intretinut corect o sa arate foarte bine multa vreme, fata de alte marci.
    Pe de alta parte, nu sunt 2 saptamani de cand am facut un drum degeaba la Cluj, acolo sunt foarte multi samsari si vin tot felul de masini. Compara si cu alte masini asemanatoare, iar daca diferenta de pret e mare, gandeste-te bine daca merita sa faci drumul. De obicei, ceea ce e prea frumos ca sa fie adevarat, este. Daca te duci, testeaza bine de tot masina.
     
  6. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
    Multumesc de sfatuti am decis sa renunt si sa mai caut.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  7. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
  8. Audiaa3 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2019
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A3 8p Sportback 1.9 BLS DSG6 '08
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu zic sa cauti o manuala.
    Un S-tronic (DSG) din 2005, care nu stii cu siguranta cati km are, cum a fost exploatata, daca s-au facut schimburile de ulei periodic, ce ulei s-a folosit, etc. nu este o idee buna.
    O reparatie capitala te poate ajunge jumatete din pretul de achizitie al masinii.
     
  10. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Hm. Nu am văzut absolut niciun A3 8P care sa aibă spalatoare de faruri, sau bara cu spalatoare de faruri , si faruri simple cu halogen. Dupa comutatorul de lumini pare ca farurile sunt ale ei ...dar nu si bara...dar in același timp are senzor de lumina și de obicei asta e montat împreună cu xenon cel puțin la modelul asta. Eu unul, am recondiționat turbina la mai mulți km decât zice el în anunt.. asta ca idee... ca si km aia 207.000... trebuie verificați cu VCDS câți apar și in ECU. In rest opțiuni nu prea are
     
  11. Audiaa3 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2019
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A3 8p Sportback 1.9 BLS DSG6 '08
    Intradevar e ceva mai pretentioasa, 2005 cu dsg..
    Multumesc @mirceacml, nu am capatat inca "ochi" pentru detalii ce tin de bara/faruri/samd
    Merg maine la Cluj sa vad ce gasesc pana la 5k.
     
  12. Audiaa3 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2019
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A3 8p Sportback 1.9 BLS DSG6 '08
  13. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Tu cauți neapărat automată? Si mai adaugi și motorul BXE la care iese biela prin bloc cand are ea chef, opțiuni 0, măcar are ESP, in rest nici casetofon original nu are.
     
  14. Audiaa3 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2019
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A3 8p Sportback 1.9 BLS DSG6 '08
    @mireacml ce optiuni are un bkd de exemplu fata de asta ca nu ma pricep asa bine.
    as lua o automata pentru ca as merge 90% prin oras.
    nu ma intereseaza casetofonul, ala il schimb eu dupa daca am chef de retrofit.
     
  15. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Scaune încălzite, faruri xenon sau bi-xenon, cruise control, maxidot în ceasuri cu afișaj digital al vitezei, senzori parcare spate, sistem audio Bose, plafon interior negru Sline, comenzi pe volan, senzori lumina și ploaie, etc
     
  16. Audiaa3 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2019
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A3 8p Sportback 1.9 BLS DSG6 '08
    Multumesc de clarificare @mirceacml.
    Mi-as dori cateva optiuni dintre cele mentionate de tine dar nu tin foarte tare. Cel mai mult ma intereseaza sa fie in regula cu motorizarea. Ultimul pret cerut este de 3700E. Plus de asta am fost in weekend peste tot de la Iasi la Cluj si n-am gasit nimic ok.
    Practic pentru motorizare cer o parere, daca ar fi in regula sau sa caut alt motor.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cauta cu alt cod motor. Ce fel de cod, este scris in topic si in aria asta. Deja te repeti pentru ca ai aici pe acest topic si in aceasta arie toate raspunsurile necesare. Masina aia la pretul ala este un cotet in care vei mai baga cel putin 2.000 Euro sa o faci "masina". Nu mai visati cai verzi pe pereti precum faptul ca va cumparati Audi cu 3000 Euro si gata nu mai faceti nimic la masina.
     
    LucianP apreciază asta.
  18. Woopie 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P 2011 2.0 TDI 170 CFGB Quattro
    Va salut, sunt in cautarea unui Audi A3 8P 2010, 2.0 TDI, cam ce pret considerati ca ar fi ok pentru un exemplar fara probleme si cu cateva dotari? ( xenon, pilot automat, incalzire scaune si cam atat)
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pretul pietei.
     
  20. Gabriel_Vasile 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3, 1.6 TDI, 2012

Distribuie pagina asta