1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie motor BENZINA A6 C7 (4G)

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Andrei Jivan, 30 Ian 2018.

  1. jaxwins 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2018
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    c6 allroad 3.0 motorina 2009
    Eu fix asta caut, un C7 pe care sa pun GPL.
     
    CM 5, 11TUN și lowlife apreciază asta.
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai nimerit pe forumul care trebuia daca asta cauti. NU mai discuta despre montare GPL in acest topic si pentru o asa marca de masina.
     
    dorin4x4 apreciază asta.
  3. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Eu am avut V8 4.2 cu GPL iar mașina a fost super îngrijită, chiar mi-a plăcut cum mergea.

    Pe FSI nu vei reuși sa montezi GPL ca sa funcționeze eficient, va merge pe amestec de GPL și benzina iar reglajul instalației ar fi un coșmar, motiv pentru care nu recomand. Dacă vrei neaparat GPL caută un motor MPI in loc de FSI.
     
    jaxwins, NEAMTZU și mabalaru apreciază asta.
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cred ca glumiti. Acum fix 1 an au fost prezentate la Geneva un A4 si un A5 cu motorizarea de 2.0 TFSI care vin din fabrica cu gaz instalat.
    De atunci umblau zvonuri ca vor fi disponibile si in Romania in viitorul apropiat, insa nu stiu daca s-a materializat ideea.
     
    lowlife apreciază asta.
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pai sunt motoare TFSI, dar sunt pe metan, nu GPL... G-Tron.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, sunt pe CNG. Dar daca ele ies asa din fabrica, de ce montarea ulterior a unei instalatii GPL este "cocalarie" ?
    Chiar daca sunt diferite, principiul este acelasi, economia.
     
    borsy apreciază asta.
  7. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nici mie nu mi se pare aiurea butelia de GPL indiferent de marcă. Care diferența între GPL și baterii, Tesla că ex.?
     
    CM 5 și lowlife apreciază asta.
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vi se pare ca acest topic este dedicat GPL ? Credeti ca odata ce am spus ceva am facut caterinca ? Oricum o sa sterg toate balarile scrise pe aici. Discutam despre achizitie motor benzina si atat. Nu cum montam noi mizeria aia de GPL pe el. Intelegeti asta ? V-am mai spus ca nu stiti cand sa va opriti si ce nu trebuie sa scrieti dar nu intelegeti nimic. Va montati mizeria aia de GPL pe masina fara sa mentionati asta pe acest topic, fara sa va laudati cu asta pe acest topic si fara sa dati sfaturi, in acesta privinta, pe acest topic.
     
  9. ByZ 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2018
    Locație:
    Romania
    Masina:
    E220 2014
    Va salut !
    Ce pareri aveti despre noul motor de pe a6 2016 2017 1.8 TFSI 190 cp ? Poate este vreun posesor pe forum sa-mi ofere cateva informatii despre consumul real si fiabilitate.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este in continuare o mizerie acea motozrizare de care intrebi ca si cele dinainte. Consuma in continuare ulei ca si celelalte mizerii de motoare 1.8 si 2.0 TFSI. Sunt in parcare (asteptand pentu reparatie pe garantie) la Porsche, multe masina cu aceasta problema.

    Referitor la consum combustibil: cand iti cumperi Audi nu intrebi cat consuma si aceasta intrebare, din pacate, denota faptul ca nu ti-l permiti. Masina consuma cat vrea ea. Pe acest forum nu sunt agreate aceste discutii despre consum combustibil.

    Ca si fiabilitate: este fiabila daca ai grija de masina, nu tii cont de cheltuieli si nu cumperi "piese noi de la gunoi" adica piese SH atunci cand cele de pe masina se strica. In general modelele ce au motorizare benzina sunt mai fiabile fata de cele diesel deoarece nu sunt componente auto pe masina care sunt predispuse la defectiuni asa dese fata de o motorizare diesel.
     
  11. ByZ 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2018
    Locație:
    Romania
    Masina:
    E220 2014
    Am intrebat cat consuma deoarece vreau sa o folosesc pentru munca.Cand faci 45.000km anual din care 80% in oras o diferenta de 2 litri inseamna o economie de cateva de sute de euro.Momentan conduc un e220 cdi dar legislatia unde traiesc ma forteaza sa renunt la diesel in viitorul apropiat...Oricum multumesc pentru informatiile legate de fiabilitate...O vara frumoasa tuturor!
     
    Beetle94 și catacalin apreciază asta.
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Economia aia nu inseamna nimic raportat la costuri de intretinere, exploatare si altele. Economie inseamna de la cateva mii de euro in sus. Si economia aia mai inseamna ca stai fara griji fata de detinerea unui motor diesel.
     
  13. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @ByZ poate cauți ceva pe cng. ai avantajele benzinei la consum de diesel.
     
    ByZ apreciază asta.
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sau ceva hibrid. Audi are in oferta un motor TFSI si electric montat pe platforma C7
     
  15. Maddoxct 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2018
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi a6 c7 3.0 tfsi 2012
    Buna seara.

    Doresc sa imi achizitionez un A6 C7 3.0 tfsi 2011-2014.
    Ce sfaturi aveti? La ce sa ma uit prima oara? Ce sa verific in service la masina?
    Am citit multe probleme despre cutie, cum as putea sa verific posibilele defecte? Si nu doar cutie.
    Am vazut ca acest tip de motor este destul de rar, doar 1 anunt pe olx, vreo 10 la nemti..si search in toata europa nu stiu daca am gasit 40-50 de masini.
    Va fi prima oara cand voi avea un audi, nu ma pricep prea bine, nu am avut de-a face cu serviceuri autorizate prea mult.
    Fac mutarea de la un S class din 2000..si orice reparatie o faceam la "baieti".

    Multumesc
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sunt colegi pe forum care detin acest tip de motor pe alte modele de Audi. Citeste topicurile si ii intrebi prin PM mai multe. Bafta.
     
  17. SnoopDario

    SnoopDario 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A3 TDI 2.0 SLine Quattro
    Buna !

    Doresc sa imi achizitionez saptamana aceasta un A6 ani de fabricatie 2012-2014 am buget aproximativ 18.000 € maxim.
    Ca motorizare ma intereseaza sa fie benzinar (nu stiu inca sigur si aici am nevoie de un sfat) 2.0 sau 3.0 TFSI.
    Ca si distanta anuala ma deplasez cam odata pe an in Germania pana in Munchen, in rest odata pe saptamana 25 de km si la lucru 10 km zilnic. O alta nedumerire este cutie automata sau manuala, ce imi recomandati avand in vedere ca nu circul foarte mult.
    Din ce am citit pe forum si discutat cu alte persoane, cutia automata necesita costuri mai mari de intretinere insa ai un confort mai bun pe distante lungi dar si in oras ca nu trebuie uzat mult ambreiajul, cum se intampla la manuale.
    Imi doresc sa fie din gama S Line.
    Am gasit cateva variante de masini, eu insa voi merge in Ingolstadt unde nu am gasit foarte multe modele de A6 S line intre anii 2012-2014 la un pret pana in 18mii. In Berlin insa exista pana in 19 mii, cel putin pe siteul mobile.de
    Intreb de unde pentru ca mi-e putin teama de samsari, cei care dau km inapoi. Ma gandeam sa fac un test de km daca e ok il platesc eu, daca nu e ok sa plateasca el.

    Voi ce ziceti sa incerc si prin auto market-urile lor sau ar fi mai ok sa iau direct de la proprietari sau dealeri, reprezentanta?

    Ps: mentionez ca am fost conducator de Golf 4 TDI combi timp de 12 ani, insa acum doresc benzinar model sedan.

    Multumesc! Scuze daca am fost uneori off topic sau m-am lungit, sunt nou pe forum.

    Apropo am gasit acest model care imi place foarte mult, dar e dubios cu km la bord si tara de provenienta, am citit ca exista multe probleme in Lituania cu cei care fac masini pe bucati sau le iau lovite:

    https://www.mobile.de/ro/Automobil/...tro-S-tronic/vhc:car/pg:vipcar/257933060.html
     
  18. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    dacă aștepți puțin cred că o să vezi clip pe youtube cum a fost îndreptată.
     
  19. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    @SnoopDario Masina aia e de America, are detalii specifice. Fiind adusa de acolo si vanduta in Lituania, anuntul fiind dubios din start ca specifica doar plata cash, 100% este dauna totala acolo, luata de pe site-uri de genul "ibuyfast" precum urmatorul :
    https://www.iaai.com/Search?url=pd6JWbJ9kRzcBdFK3vKeyhemMpm/KU7A3DtM+lH1s0yxTvF4GlWIr4FPc5g5DUFcr6s73QlyLnPM1uEFyE8r/8U74e14sBFxzJttfS/ZQnHDptNLYoLCwzB0wylNtXev/TRixgyK1p4rOgh5ssc3rw==&crefiners=|quicklinks:I-BUY FAST
    ....si apoi reparata de indivizi bine cunoscuti precum "Arthur" :
    https://www.youtube.com/user/tussik01/videos

    Daca ai rabdare sa studiezi "portofoliul" lui Arthur, vei gasi inclusiv masini cu stickerul de ibuyfast pe parbriz, deci e clar drumul masinilor.

    Cel mai bine mergi pe ceva din Germania, eventual de la dealer audi. Intra pe Audi.de, sectiunea Audi Gebrauchtwagen: plus si cauta masini acolo, vei gasi preturi poate mai mari, dar reale. La bugetul tau, 3.0 quattro cred ca e cam greu.
     
  20. SnoopDario

    SnoopDario 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A3 TDI 2.0 SLine Quattro
    Am inteles ! Multumesc baieti pentru raspuns !
     

Distribuie pagina asta