1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    O verificare tehnica a masinii poti face in orice service unde au un mecanim priceput. O diagnoza buna poti gasi contracost colegi aici pe forum in aria de prestari servicii....iar istoricul la reprezentanta mergi personal cu vanzatorul acolo si in 5 minute iti printeaza tot.
    Ideea e ca nu e neaparat sa faci verificarea tehnica a masinii la Audi.....de la ei te poti descurca si numai cu istoricul printat.
     
    Timeless apreciază asta.
  2. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Dar la midocar?! Sau la Ploiesti/Pitești? +Ce a zis colegul
     
  3. Timeless

    Timeless 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI CGCL 2013
    Multumesc pentru sfaturi!

    Masina apartine unui CEO de la o multinationala si cred ca ar fi cateva probleme practice cu sfaturile, excelente de altfel:
    - accepta verificarea, insa intr-un service autorizat;
    - mi-a inmanat istoricul printat, evident ca nu pot merge doar pentru asta la P Pipera/PBV; cred sunt sanse minime sa fi fost falsificat, mai ales ca mi l-a trimis si pe mail, cu fw de la PBV, insa nu vreau sa imi asum vreun risc;
    - paradoxal, desi Midocar apare ca fiind unul dintre dealerii autorizati Audi in Ro., acesta nu poate accesa baza de date comuna; sunt foate amabili, insa nu pot oferi decat istoricul interventiilor realizate la ei, iar masina a avut inspectiile service doar la PBV;
    - strategia mea este sa verific masina la prima ora, daca este ok, sa facem actele (inclusiv cu viza pe contract de taxele locale) si sa platesc prin OP pana la ora 12.00, ca sa pot lua masina in aceiasi zi; prin urmare, deplasarea la Pitesti/Ploiesti ar putea determina criza de timp/nerealizarea desfasurarii pe care mi-am propus-o.
     
    Mitiy apreciază asta.
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Timeless dupa ce tot ai mentionat tu eu iti spun doar atat: "sufli prea mult in iaurt". Cumpara masina si lasa scenariile. Dupa cate vad eu nu apartine unui samsar sau unuia care vrea "sa te faca". Deja in unele privinte iti spun eu ca exagerezi. Omul ti-a pus la dispozitie inclusiv data confidentiale la care unii nici nu au acces si nici nu au voie sa faca ce ai mentionat. Esti prea neincrezator in anumite privinte.
     
    Timeless, lucaflo26, cris2017 și alți 2 apreciază asta.
  5. Timeless

    Timeless 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI CGCL 2013
    Intrucat am fost sunat de la Midocar, pentru a nu dezinforma, revin cu rectificarea ca si la acestia se poate obtine istoricul, contrar celor specificate ieri de o doamna consilier de la ei. Programari pentru verificare tehnica si diagnoza pe module doar dupa 28 mai. :)
     
  6. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Mie imi pare o masina sigura, cum spunea si Cristi, nu cred sa fie manarita in vreun fel masina.
     
  7. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Din experienta, aia in reprezentanta nu iti verifica nimic concret. Iti pune testerul si iti zice daca are vreo eroare, se uita pe sub ea, trag de roti, iti spune istoricul si sanatate. Daca masina are tot istoricul in regula, fara nimic dubios, arata binisor, vanzatorul e un om la locul lui, ce te mai complici. Faci exact ca aia de mai sus, ca masina are scaunul de la sofer cu pielea putin ridicata si gata, masina e buna de aruncat. La fel am patit eu, vine se uita la masina, avea 4 zgarieturi si pielea la un scaun spate putin zgariata, ca nu e buna ca el ofera cu 1000e mai putin. Am zambit, am incuiat masina, l-am invitat afara si am inchis poarta!
     
    Andu333, Aurel G, borsy și încă o persoană apreciază asta.
  8. Timeless

    Timeless 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI CGCL 2013
    Masina are cateva probleme, precum lacul exfoliat pe cativa cm pe ambele bari si capota, lipsa recipientului cu solutia de vulcanizare si a alarmei. Nu ma cramponez pentru ele, reperele in cauza le voi revopsi, voi cumpara o roata de rezerva slim si voi pune Viper pe can-bus. Nici nu mi-a trecut prin cap ca aceste aspecte ar putea fi motive sa refuz masina.

    Cu verificarea, atat timp cat am stabilit cu seful service-ului ca se va face diagnoza pe module si nu doar o simpla scanare pentru erori, chestiuni precum valoarea la care functioneaza injectoarele sau starea DPF vor fi verificate.

    O sa spun o banalitate: verificarea tehnica a unei masini SH indiferent de valoare si marca este obligatorie. In ea urmaza sa imi intre familia si cu ea imi voi rezolva problemele si voi face deplasarea in concediile in raza de pana la 2.000 km. Nu inseamna sa fi excesiv de prudent sa nu iei vreo teapa, ci argumente suplimentare ca ai luat o decizie buna.

    Proprietarul a acceptat programarea pentru cand am putut sa o fac, adica peste doua saptamani, fapt care indica inca odata coordonatele unui deal ok.
     
  9. Zian2015 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2018
    Locație:
    HD
    Masina:
    A6 C7 ,2.0,2016
  10. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Singurul plus al mașinii este nr. de km, în rest, nimic special.
     
    Cata_ADC și Zian2015 apreciază asta.
  11. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Culoarea e placuta, totusi cred ca gasesti macar motorul de 190 cai la acelasi pret, chiar daca are niste km in plus.
     
    Zian2015 apreciază asta.
  12. GOD*A6

    GOD*A6 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2012
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Pieton
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Ca si dotari/pret eu zic ca merita, daca totul este ok. Masina este model 2014, nu 2015 cum este in anunt, nu are interiorul S-line si nu are keyless entry... restul cam sunt. Putin tocit spatarul la scaunul soferului, dar restul pare ingrijit, posibil kilometri sa fie reali... de altfel si franele par noi. Masina este din Belgia, verifica ca intradevar este motorul de 190 CP.
    Find vanzator de Constanta, mare atentie la tepe... deseori se intampla !
     
  14. Timeless

    Timeless 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI CGCL 2013
    Pentru ca am primit sfaturi utile din partea colegilor, firesc este sa revin cu update.

    Am reusit ca programarea pentru verificare sa fie mai devreme, respectiv joia trecuta. Am facut-o la P Pipera si a durat apropare 2 ore. Inclusiv diagnoza pe module, cu desfasurator pe 4 pagini. Are doua erori stocate:
    - calc. de abs, diferenta de rotatie pe una dintre roti;
    - clapeta aeratorului stanga spate, ceva referitor la faptul ca nu poate cobora complet, apare sporadic.
    In rest ok, injectoare ok, DPF ok, distributia buna, compresie ok.

    Mecanic, este in stare buna, cu doua "probleme":
    - discurile de frana fata sunt cele din fabrica, au 27,6 mm, min. admis fiind 28 mm;
    - discuri de frana spate sunt cele din fabrica, au 10,6 mm, min. admis fiind de 10 mm;
    - recomandarea inlocuirii bucselor bara satbilizatoare, pe cele portamortizor si pe cele de la bieletele antiruliu.
    Pret remediere P Pipera, in jur de 4.000 lei, cu reducere, inclusiv manopera. Intra si inlocuirea placutelor.

    Testul drum inclus in verificare: masina nu manifesta nicio problema.

    Reamintesc ca masina are 101.000 km, este din 2013, intretinuta la PBV.

    Uitasem: istoricul este "cuvant cu cuvant" ce imi trimisese si proprietarul. :)

    Decizie finala: am cumparat-o. Desi e atat de diferita de BMW 320-ul..., nu se aseamana de niciun fel. :)
     
    AllinDanut și Mitiy apreciază asta.
  15. Timeless

    Timeless 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI CGCL 2013
    Multumesc pentru sfaturi si incurajari!
     
    Viomar apreciază asta.
  16. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Felicitări și să ai parte de ea!
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Barile si pragurile atunci de care sunt ?
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Masina aia atasata de God*A6 are pachet S-line exterior. Va rog sa nu mai faceti afirmatii in necunostinta de cauza. Multumesc pentru intelegere.
     
  19. Flavirus 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2018
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    TBA
    Salutare,
    Maine o sa ma duc cu masina aceasta https://www.olx.ro/oferta/audi-a6-ID9YfuN.html#e4ddae28b9 la un service ( reprezentanta era ocupata pana in iunie ) pentru o verificare si ulterior in functie de rezultat, achizitionarea ei. Ce ar trebui verificat mai amanuntit la masina? Ce parere aveti despre masina aceasta in general ? E un pas destul de mare pentru mine, si orice hint mi-ar fi de mare ajutor.
    Multumesc frumos
     
    slick007 apreciază asta.
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fa un efort si citeste topicul asta integral pentru "hint-uri". Referitor la descrierea masinii: ori nu are habar de Audi ori este un samsar cu un bagaj limitat de cunostinte. Audi nu are Distronic, Collision ... si mai stiu eu ce alte tampenii scrise in descriere. Bafta.
     
    dentimarius apreciază asta.

Distribuie pagina asta