1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Descrierea e cam de samsar...ori vanzatorul a avut MB inainte si o fi invatat cu denumirile de la ei. La Audi nu exista distronic(cu plus sau minus, nu exista) ci ACC, collision la Audi este Presafe.... lane change warning=ce e asta? La Audi este Lane Assist si este un sistem activ care corecteaza directia in mod automat pentru a pastra banda de circulatie si nu este doar cu functie de avertizare.... Omul ori nu stie ce conduce ori este samsar......in prima varianta as verifica foarte bine pe ce dau banii, in varianta 2 as sta la distanta. :))

    Verifica foarte bine rulajul, nu stiu de ce, dar imi e greu sa cred ca ar fi reali. Dotarile masinii sunt dotari de autostrada, iar in Germania pe autostrazi o masina poate face decent 100.000 km/an. Nu ma intelege, gresit, nu spun ca nu sunt reali cei 143k......ci doar sa verifici bine sa te asiguri ca sunt reali. Verifica si daca a fost schimbat mecatronicul......este un reper de risc.
     
  2. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Vezi ca pe factura, in afara de km, ar trebui sa scrie si ca nu are daune/avarii. Mie imi pare cam ieftina pt numarul de km, poate a fost lovita si reparata. De ce o vinde dupa 8 luni?
     
  3. Flavirus 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2018
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    TBA
    Masina o vinde ca vrea sa-si cumpere A8. Detine carte service, iar conform ei nu a avut nici un fel de interventie.
     
  4. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Aoleoooo....cauta bine sa nu iti iei vreo teapa....Cartea de service pe hartie nu mai are nici o relevanta...se poate face o masina impecabile pe hartie din orice epava. Verifica istoricul de service online pe baza seriei de sasiu.....
    Si, cum a spus cristi citeste topicul asta pagina cu pagina si vei afla multe detalii.
     
  5. Flavirus 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2018
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    TBA
    Am verificat raportul autodna, kilometrii inregistrati erau trecuti de la 127000, respectiv 137000, deci sunt de cand a intrat masina in tara. La fel si pozele, cateva poze cu numere rosii.
     
  6. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    E egal cu 0 atunci. Verifica la reprezentanta cu "proprietarul" dupa tine.
     
  7. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    Va salut!
    Ce parere aveti de masina de mai jos?
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-ID7Gq4w4.html#a49376c288
    Mentionez ca am verificat istoricul si km/cartea service se pupa.
    Jantele si interiorul se vor upgrada ulterior.
    Daca observati chestii ciudate, am rugamintea sa-mi spuneti. De exemplu, mie imi pare ciudata plafoniera de pe spate, asa ar trebui sa arate?
    Multumesc!
     
  8. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Dar tu nu observi nimic ciudat???????? In primul rand pretul raportat la dotari si rulaj....vorbim de o masina din 2016 cu numai 87k km la numai 24k euro ............. In primul asta e ciudat...
     
  9. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    Merci de raspuns! Si mie mi s-a parut ireal la o prima vedere, insa dupa o cautare pe Mobile, am vazut ca sunt peste 50 de rezultate la o cautare dupa criteriile A6, an 2015 (asa cum e si aceasta de altfel), berlina, plafon maxim: rulaj 100k km si pret 30 keur (in cazul de fata s-a pierdut TVA-ul pe drum). Iar clientela din Romania nu se inghesuie la scaune de carpa si jante de Golf cand da 25 keuro pe o masina.
     
  10. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    Chiar daca “se pierde” TVA-ul pe drum, sa nu iti imaginezi ca cineva iti face tie o favoare pe autovit si iti da o masina de 30k eur DDP din Germania la pret de CIP.
    Probabil e o masina de 25000 cu Tva in Germania, manarita la km si vanduta in RO cu acelasi pret (sau chiar mai mult) si diferenta de TVA bagata in buzunar la nenea samsaru’.
     
  11. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    Sunt masini asemanatoare in Germania pe la 25-27 keur VAT inclus. Daca se cumpara mai mult de 2 masini din acelasi parc, se primeste discount cam pe la 500 Eur per masina, practica utilizata de samsari. Cand scazi VAT-ul, deja ajungi la 21-23k, la care aduni 500-1000 eur adusul. Plus ca samsarii au prostul obicei sa vanda jantele cu care vine masina, compresorul de aer samd, de aici isi cresc profitul. In orice caz, nu pretul face obiectul postarii mele. Am platit pe un C6 acum 3 ani, 4 keur peste media pietei, deci nu sunt in cautare de favoruri sau pomeni, ci doar de un deal bun :)
    Facand abstractie de pret, orice alt feedback in legatura cu aceasta masina este binevenit.
     
  12. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    Eu personal nu as lua o masina de genul fara piele (integral sau alcantara pe sezut) si cu cele mai jalnice scaune in care am stat. Ai sustinere laterala ca pe scaunul de bucatarie. Adica 0.
    Jantele se schimba. Le tii pt iarna pe astea.
     
    Ciprian.Mod apreciază asta.
  13. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    Stiu ce zici despre interior, e un compromis pe care sunt dispus sa-l fac pentru moment. Faptul ca sunt electrice si cu memorie, ma ajuta pt retrofitul ulterior la fotolii de living room :)
    Zi-mi, te rog, o vorba despre plafoniera spate. Asa arata si a ta?
     
  14. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Din poze multe nu se pot vedea, dar masina in mare isi merita banii. Este totusi din 2015 si nu 2016 cum demonstreaza actele, dar conteaza putin asta. Intradevar scaunele normale pe A6 4G sunt cele mai rele scaune ce am avut pana acum (inclusiv pe Dacia) dar nu stiu daca pe textil sunt ceva mai bune. Daca nu te deranjeaza, le folosesti, altfel la sume decente se gasesc alte interioare.
    Samsar sau nu, pana la urma produsul trebuie sa te convinga. Du-te personal si verifica masina, apoi vezi ce decizie iei.
     
    Ciprian.Mod apreciază asta.
  15. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Ciprian.Mod apreciază asta.
  16. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Nu zice nimeni ca nu sunt si masini cu km putini si pret bun, dar alea se dau fara nici sa mai apara anunt, sau daca pune anuntul, se vinde in cateva ore. Eu sunt sigur ca masina aia are 187k sau 287k km. Am zis ca a trecut epoca asta cu 80k km. Intai suna, dupa cum iti va vorbi iti vei da seama cu cineva ai de-a face. Nu stiu cine vinde o masina care noua a fost peste 55k euro, dupa 2 ani si cu 24 000e
     
  17. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Ce fac samsarii se numeste frauda si e unul din motivele pt care tara asta e o spelunca. In poze arata toate bine, toate au km la jumatate.
    Daca ai 25k eur de dat pe masina si nu te deranjeaza lipsa dotarilor, de ce nu cauti una in germania sau la Audi? De ce vrei sa joci ruleta ruseasca pe autovit? :)
     
  18. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    Va multumesc pentru sfaturi! O zi buna!
     
  19. Stoian Razvan 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi A6 C7, s-tronic, 2.0 tdi ultra, CNHA, 2015
    Nu prea conteaza cat dai pe masina noua cand vrei sa o vinzi dupa 2-3 ani. Conteaza pretul pietii, cam ca la orice consumabil. Degeaba dai, sa zic, 60-65 mii euro si peste 2-3 ani nu poti cere 35-40 mii euro. La acelasi pret se gasesc auto noi, ramase pe stoc, mai ales ca s-a schimbat generatia. Asa ca un pret de 24-28 mii euro pt un auto aflat la final de generatie, bine intretinut si pana in 100 mii km mi se pare rezonabil.
    Ps: Mi se pare de cacao din partea Audi sa nu aiba scaune electrice standard la o asemenea masina. Foarte putine modele de pe piata sh au aceasta "functie".
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-c7-ID7GrswO.html
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-c7-ID7GtIXH.html
     
  20. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Primează profitul și din păcate imaginea vinde înaintea raportului preț-calitate.
     

Distribuie pagina asta