1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    La o așa mașina, dacă a intrat pe mâna vreunui dorel care „știe el cum să rezolve” nu o mai aduce nimeni la punct. Iar A6 C7 cu nightvision la 13.000 Euro in opinia mea este o mare teapa.

    La fel ca și colegului de pe pagina precedentă căruia i-am spus că e țeapă acel A6 roșu, o mașină cu scaunele respective, peste 5 ani și încă 200.000 km o vei lua la 21.000 euro.
     
  2. claudiu-cocrea

    claudiu-cocrea 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143cp CJC
    1. Deci in legatura cu interogarea in baza de date Audi acum 5 minute cineva a verificat seria de sasiu a masinii mele si avea notate toate intrarile in service asa ca inca se poate.
    2. Mitiy sa inteleg ca si tu nu ai avut grija cand ai cumparat masina daca ai stat pe langa ea ? (glumesc eu consider ca este o loterie daca este SH sau chiar noua)
    3. Nu cred ca ma lasa in drum daca nu mai merge nightvision sau radarele sau orice extra, atunci le scot imediat dupa ce o cumpar ca doamne fereste sa nu se strice.
    Inteleg la ce va referiti dar nu vreau sa devin paranoia privesc putin mai relaxat eventualele probleme.
    Acum 7 ani am patit sa ma trezesc cu motorul gripat la un seat leon de 3 ani, mecanicul nu intelegea de ce sunt amuzat tinand cont ca reparatia a ajuns aproape 1.500 de euro, deci nu ma sperii daca trebuie sa bag cateva mii dar ma sperie sa dau 20.000 pe ea si tot sa ma trezesc cu probleme.
     
    stefan550 apreciază asta.
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Treaba asta o sa te ajute sa iei o decizie buna in privinta achizitiei, multi vad un bec ars in bord si gata masina e epava.
     
    lucaflo26 și Aurel G apreciază asta.
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La masinile din ziua de astazi exista acest risc si eu cunosc numeroase exemple de Audi modele fabricate dupa anul 2012 dar aceste probleme nu fac obiectul discutiei aici.

    Important este un singur lucru: masina se cumpara de cati bani ai de intretinere ulterioara NU de cati bani ai in buzunar la momentul achizitiei.

    Cine face asa alegerea la achizitia masinii adica isi cumpara de cati bani are si nu de cati bani are pentru intretinere, isi merita soarta cu varf si indesat.

    Va rog eu sa incheiati cu dezbaterea aceasta. Am mai spus: aveti suficiente date sa va orientati asa cum trebuie pentru achizitie in cunostinta de cauza si lasati intrebarile aiurea si inutile care se repeta.
     
    NEAMTZU și claudiu-cocrea apreciază asta.
  5. Tudor Virgil 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2017
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    Q7 4M , 3.0 , 2015
    Niciodata un C7 nu va fi cât un golf din același an. Și pe toți de pe forum va sfătuiesc sa cautati mașini măcar de la proprietar decât de la un samsar care sigur a manarit tot ce se putea la mașină. Mi-a arătat acum câteva zile un prieten o mașină care avea glet vopsit pe masina. Nu îmi venea a crede.
     
    seftaka apreciază asta.
  6. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Ambele masini mi se par pocnitori si prea ieftine. In primul rand, nu o iei de la proprietar ca sa zici ca ar dori sa o vanda urgent. Acesti samsari traiesc din afacerea asta. In vestul Europei, vei vedea ca este imposibil sa gasesti masini de genul la banii astia, doar accidentate sau cu alte problele, 400k km etc.
     
    Caprita Emanuel apreciază asta.
  7. claudiu-cocrea

    claudiu-cocrea 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143cp CJC
    Masina a2a este de la proprietar are omul masina de 3 ani si sustine ca a dat 22.000 acum 3 ani cand a adus masina din Germania.
    Chiar nu gasesc un coleg din București care are timp liber sa arunce o privire live la mașină weekendul acesta?
     
  8. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    S-a mai spus de foarte multe ori pe aici. O masina cu un pret dubios de mic niciodata nu va fi gasita la samsari sau in parcuri auto decat daca masina are ceva ma mult sau mai putin grav de ascuns(de regula foarte multi km dati inapoi).
    O masina cu un pret dubios de mic gasita la proprietar poate fi o masina ok, pretul mic fiind din cauza unei urgente de bani cash....dar astfel de cazuri sunt destul de rare.

    Eu personal prefer sa platesc un pret corect pe masina si sa stiu ca pot pleca cu ea oricand oriunde fara teama ca ma lasa pe drum. Dar, poate colegul se amuza si e fericit cand ramane cu masina pe marginea drumului poate prin Bulgaria in drum spre Grecia...E drept, poate fi un mod de-a dreptul inedit de a petrece concediul..... :)))) Claudiu, nu o lua personal, ma refeream la modul general, pentru ca sunt multi colegi care cauta cele mai ieftine masini....
     
    bobalex18 apreciază asta.
  9. cosmin Ionascu 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2018
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ford fusion
    Buna ziua,
    In ultimul timp am tot cautat masini in mare parte bmw, am decis totusi sa ma uit si la un audi a6 c7 din 2012, am disponibil pentru achizitie 16000 euro. Nu am nevoie de super multe dotari, sa fie minimul necesar si as dori pe cat posibil sa nu ma duc dupa ea in Germania.
    Ce ziceti de acest anunt https://www.olx.ro/oferta/audi-a6-IDbjTGU.html ? pare suspect numarul de km, proprietarul zice ca o are in Romania de la 50 de mii km , merg asta seara sa o vad.
    Multumesc,
    Cosmin
     
  10. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Omul ala nu stie ce vinde, full electric - ce inseamna asta? faruri led - masina are xenoane normale. Optiunile par scrise asa doar sa impresioneze oameni. Uita te atent la masina, fa-i o diagnoza si o verificare intr-un serivce de incredere, decodeaza vin-un masinii sa vezi exact ce optiuni are, verifica actele sa fie in regula. Daca toate astea sunt ok go for it.
     
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Gresit! Faruri LED ultima generatie.... deci nu sunt normale. :) Dotare falsa.
    Suspensie adaptiva. Asta ramane de demonstrat. Daca intradevar exista este un plus. Masina cumparata la 50k in Germania... dar cand? Poate avea 500k reali si dati inapoi, daca nu are dovezi.
    Pe total masina nu are nimic deosebit, iar pretul este putin cam mare.
     
  12. cosmin Ionascu 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2018
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ford fusion
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Asta macar este S-Line interior/exterior si are trapa. In afara de acest pachet, nu exceleaza in dotari dar ar fi o alegere mai buna decat cealalta varianta.
     
  14. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Masina de samsar. A lasat doua-trei optiuni fara sa adauge S-line. :)
    Nu iti pierde timpul la astfel de anunturi... de cele mai multe ori sunt tepe.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca tot este in oras la el, merita vazuta.
     
  16. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Ambele au un pret corect, dar trebuie verificate. Daca iti face dovada km, sunt in stare ok, alegerea e a ta. Cand aud replica nu exceleaza in dotari, la ce va referiti, ce ar trebui sa aiba?
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Adica mie unul mi-ar veni greu sa dau cu mult peste jumatate de miliard pe o masina care de exemplu nu are oglinzi rabatabil electric.
    Fiecare cu ale lui, pentru mine asta este un "must-have".

    Stiu, se pot adauga relativ ieftin (raportat la pretul masinii) dar nu toata lumea isi cumpara masina sa stea cu ea demontata in scopul de a face retrofit-uri. Altii le mai si folosesc pentru ceea ce sunt.
     
    Oudi și MDU apreciază asta.
  18. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Night vision la 13k euro
     
  19. Oudi

    Oudi Bronze Member

    Înscris:
    9 Oct 2015
    Locație:
    Bihor - Oradea
    Masina:
    Audi A4 B9 quattro 2.0 DETA
    Extrem de uzate scaunele alea pentru km aia. A incercat el sa le ridice marginea cat de cat sa dea bine in poze dar se vede ca sunt obosite.
     
    lowlife apreciază asta.
  20. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Navigatie profesional ----- vorbim de Audi sau BMW ? :)))))))
    Driving experience control ---- pe bune ? :)))))))))
    E clar ca omul habar nu are ce vinde, nu stie mai nimic despre Audi, concluzia ? 100% samsar, dar ansta nu inseamna neaparat ca masina e teapa. Pretul pare corect in raport cu rulajul si dotarile.
    Scaunele ce sa zic....au totusi 200k km.

    Totusi, nu inseamna ca masina este proasta. Verificata nitel si daca e ok alegerea iti apartine. Verificat daca la 180k km a facut revizia la cutie, dar as paria ca nu a fost facuta. Actualul proprietar o fi mers cu ea 13k de cand o fi adus-o, anteriorul propriietara avand intentia clara de a vinde ma indoiesc ca ar mai fi bagat bani pt revizia la cutie, deci sunt sanse mari sa nu fi fost facuta. Nu e bai mare, dar, daca iei masina primul lucru e sa ii faci revizia asta. Apoi, peste putini km urmeaza distributia. Numai astea 2 te duc undeva spre 800-1000 euro. Daca mai are un disc, o placuta, etc deja peste cei 16k euro care ii dai pe masina mai iti trebuie minim 1500 euro sa faci cele de mai sus. Iar la capitolul dotari totusi e slabuta.

    Daca esti in buget, cred ca merita verificata si luata masina, sunt sanse sa fie o masina ok chiar daca vanzatorul e samsar. Atentie mare la om...comportamentul si atitudinea lui iti pot spune multe despre el ca om. Ca offtopic, caut o masinuta mica pt maicamea, si am nimerit din anunt in anunt la un samsar, culmea tot din cluj :))). Tot timpul a vb la telefon (3 telefoane avea), sa evite raspunsurile la intrebarile mele indiscrete. Cand am dat sa plec, faza mortala, a raspuns chipurile la un telefon si juca rolul vanzatorului care tocmai si-a gasit clientul hotarat sa cumpere. Evident, a urmat cireasa de pe tort: daca nu o iei tu ma intalnesc cu asta de m-a sunat ca o cumpara sigur acum. Drept care nu are timp sa mearga la service pt o verificare si evident ofuscat de faptul ca eu nu am incredere in cuvantul lui.
    Nu credeam ca mai tine faza cu "ia-o acum ca peste jumatate de ora va fi prea tarziu"... :))))))))
     
    seftaka, dvr și bobalex18 apreciază asta.

Distribuie pagina asta