1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    iar iau bann....dar tu vinzi mașina în profit sau poate mai sus decât piața.
     
    Viomar apreciază asta.
  2. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    in profit nu este sigur. cred ca sunt cu vreo 3k sub ... dar nu aia este relevant.
    Cat despre pretul pietei. La ce piata ne raportam ?
    Oricum intram in off-topic, dar mi se pare interesant sa vad ce mai cred si altii.

    Spor
     
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Pai te contrazici singur ca subiectul principal e prețul pe thread-ul asta
    Nu opțiunile, nu starea ci pretul
     
  4. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    cu titlu de exemplu
    dacă ai luat mașina cu 20 de lei, ai băgat încă 15 în ea și o vinzi după 12 luni cu 32, e clar că ai avut o problemă la achiziție sau la sumele investite.
    uite o mașină interesantă
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-ID7Gw6KH.html

    și alte opțiuni de mașini:
    https://www.mobile.de/ro/Automobil/...se,led:true,pgr:true/pg:vipcar/265574012.html
    https://www.mobile.de/ro/Automobil/...se,led:true,pgr:true/pg:vipcar/265216473.html
    https://www.mobile.de/ro/Automobil/...se,led:true,pgr:true/pg:vipcar/265581287.html

    https://www.mobile.de/ro/automobil/...er:automatic_gear,dmg:false,led:true,pgr:true

    sper să nu te ataci sau să te superi.

    un cumpărător la preț egal va alege mașina mai dotată (CLAR) dar nimeni nu va plăti în plus pentru niște opțiuni decât cele pe care le consideră necesare.

    o mașină pe care o cumperi astăzi, începe să se devalorizeze iar banii în retrofituri nu sunt niciodată recuperabili decât în măsură de 20-50% - maxim (cu atât mai mult cu cât între timp s-a lansat model nou iar pentru modelul anterior devalorizarea este mult mai mare).

    părerea mea este să păstrezi mașina.
     
  5. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    In primul rând nu o vinde la banii ceruți pentru că e avânt și nu limuzină. Apoi 80% din clienți nici nu știu să deosebească un MMI, sau să știe ce înseamnă un upgrade la frâne, sau să aprecieze o climă pe 4 zone, etc.!
    Hai că suntem Nr. 1 la despicat firul in 4 și de a face o telenovelă din nimic. :)
     
    Cata_ADC, BogdanelSKY și bobalex18 apreciază asta.
  6. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Eu nu inteleg de ce atata tam-tam.Omul si-a luat masina pentru ca i-a placut culoarea , dupa care a inceput sa puna pe ea tot ce si-a dorit. Iar la capitolul asta daca e sa adune tot ce a bagat in ea cu siguranta pretul de vanzare include o pierdere destul de rotunda.
    Eventualul cumparator vede, stie cati bani are disponibili si decide.....este sau nu este de buzunarul lui. Punct.
    Lasati deoparte figurile ca o fi sau nu o fi. Nimeni nu e obligat sa vanda si nici sa cumpere, cu atat mai mult la un pret judecat de altii.....Fiecare decide pentru el si atat.
    Era o vorba sanatoasa de altfel: "vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca-s acri !"
     
    sandman apreciază asta.
  7. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Eu nu am facut nici un tam-tam, nu mă interesează cine ce vinde, sau ce cumpără, vroiam să arăt că NOI nu avem cultură (ca să nu zic că suntem proști) în ce privește piața SH! Îți dai seama după mașinile care sunt postate în topicurile dedicate, 80% din ele sunt petarde!
    Deci ce să discearnă eventualul cumpărător dacă el nu face diferența între un RMC și un High cu SIM? (ca ex.) :banghead:
     
    NEAMTZU și Cata_ADC apreciază asta.
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Asta pt ca un cunoscător va lua singur o decizie
    Pentru ceilalți restul cam prețul contează cu cât mai mic cu atât mai bine
    Degeaba va agitați

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    dvr apreciază asta.
  9. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    :) am ratat ultimile update-uri de cand am postat eu.
    Pai, masina a fost achizitionata cu 23.000 euro fara TVA (27xxx cu tva parca).
    Retrofiturile ... pai numai rotile au fost 2000 euro :))
    Din tot ce ai dat tu acolo nu cred sa fie una cu perne. Optiune scumpa de altfel pentru un 2.0 tdi. (la fel si 360 ... si lista continua). Dar daca iei piata la puricat (km vs dotari) o sa vezi ca nu e treaba asa "ieftina". Una singura era gasita de Marius, dar s-a dat tot atunci parca ... si nu stiu sa mai fii vazut asa ceva.

    Acum ca eu cer mult sau putin, nu stiu daca este relevant. Eu atata cer, cine vrea sa dea banii astia vine si poate negociaza.

    In nici un caz masina nu se vinde "gratis". Merg foarte bine si cu acest 2.0 si sunt super multumit avand in vedere ca eu merg mai mult in oras decat in afara orasului.

    @dentimarius - cu tine am discutat in privat si am fost amandoi mai mult decat realisti. Vezi ca incep Matrix-ul :D.

    Toate bune
     
    alex2680, bobalex18, Mitiy și încă o persoană apreciază asta.
  10. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Eu stiu despre ce e vorba. Da, de cand ma tot uit una sigura am vazut 2.0 tdi cu perne de aer. De restul dotarilor puse de tine nu mai zic... acum daca ii pui si Matrixul va ajunge fff aproape de full... ceea ce e mare mare lucru pt aceasta motorizare. Si, Marius, stai linistit ca si in Germania, daca apare o astfel de masina nu apare sub 25.000 fara TVA... Dar asta e boala noastra....vrem totul si chiar gratis daca se poate...
     
  11. Lucian1987 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2018
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 tdi 2012
  12. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nr. 2 prezintă interes prin prisma faptului că nu e samsar omul.
    Deși la banii ăștia, care ii ai, mai degrabă te orientezi la alte mărci auto mai ieftine. Nu de alta dar după cum pui problema, sigur îți iei teapă.
    Spor.
     
    MarianMaxx și Lucian1987 apreciază asta.
  13. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Doar nr. prezinta incredere, e de la proprietar. De pret nu stiu ce sa zic, este oarecum mic, depinde de mai multe. O poti verifica, vezi daca iti poate dovedi km. Celelalte sunt niste epave, tu gandeste ca acel bisnitar trebuie sa isi scoata cheltuielile cu drumul, si sa mai iasa si in profit. Nu exista exlusiv business pro plus si alte magarii de genul, nu exista suspensie adaptiva. Este mmi basic, nu are hard disk, faruri adaptive si multe alte insirate acolo. Ca idee 13 000 nu cred ca este un buget de A6 in stare ok.
     
    Lucian1987 apreciază asta.
  14. AlexP163

    AlexP163 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    2017 A5 Sportback, 2.0 TDI , 140kW, S-tronic (SJT)
    In completarea lui @seftaka, 13k il vad ca un buget pentru A4 B8, asta daca preferi o masina decenta fara surprize random pentru acest buget. Suma poate fluctua si in functie de preferintele tale pentru optiuni, desigur, alaturi de km, an fabricatie si mod de intretinere.

    PS: si eu aveam in cap doar A6 Avant, insa A4 este cea mai buna alegere pentru mine in acest moment. Eu iti recomand sa fii deschis si catre aceasta varianta. Daca iti place, super, daca nu iti place, macar stii ca o tai de pe lista.
     
    mms și Lucian1987 apreciază asta.
  15. BogdanelSKY 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C6 4F, 3.0 Quattro, CDYA, 2009 Facelift
  16. CORNEL21

    CORNEL21 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 C7,2.0 tdi 177 cp,an 2013
    La cum arată scaunul de la sofer...Mai pune încă 200 de mii pe lângă cei care ii are.
     
  17. BogdanelSKY 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C6 4F, 3.0 Quattro, CDYA, 2009 Facelift
    Carpass-ul ăla are vreo valoare?
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, are, dar scos acum, cu data recenta. De peste 1 an, masina mai poate avea km in plus.
    Este un certificat de atestare al km-lor originali ai masinii. In Belgia e mai strict decat in Germania cu asta.
     
  19. BogdanelSKY 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C6 4F, 3.0 Quattro, CDYA, 2009 Facelift
    @nucugheri, cam câți km crezi că are mașina?
     
  20. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    E irelevant sa 'propunem' numarul de KM doar pe baza unor poze. Am vazut la mine la service masini cu 60k KM care aratau la interior de parca ar fi avut 250k, dar si masini cu 300k care puteau fi vandute lejer cu '150k' in bord :)

    Cel mai bine, mergi si verific-o temeinic. Pretul mi se pare cam micut!
     

Distribuie pagina asta