1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Din Germania ca aici locuiesc. Sunt convins că si in Romania sunt mașini ok. Si aici mașinile bune sunt scumpe
     
  2. Virgil A.

    Virgil A. 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 1.9, 2001
    Salut! Vreau sa îmi cumpăr un A6 din 2012, motor de 2l și cutie manuala. Exista mai multe coduri pt un astfel de motor? Care ar fi cel mai ok? Va rog sa ma ajutați cu orice sfat. Ms!
     
  3. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Salut. Oare ai citit topicul acesta? Sunt postari in care userii au adus destule informatii despre motorizarile puse pe A6. Citesti, analizezi cum vrei tu si apoi tragi concluzia :)

    Bafta!:salute:
     
    Andu333, NEAMTZU și borsy apreciază asta.
  4. Stancu1 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2018
    Locație:
    constanta
    Masina:
    A6 2017
  5. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Ce anume vrei sa afli? este o masina noua, nu ai ce discuta foarte mult despre asta.Dotarile le vezi si singur in poze, nu are nimic remarcabil .
    Important este ce iti doresti tu, masina noua cu km putini si la un pret bun sau iti doresti dotari peste medie.
    Daca iti place pune banul jos..ca nu o cumperi din piata :)

    Bafta
     
  6. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    :))) Cum spunea si colegul, este o masina noua, cu 11k km, adica nici o revizie, cel mai probabil de drivetest. La dotari are quattro, alcantara, senzori parcare, clima 4 zone si cam atat. Pretul este ca pt o masina noua. Fiind fara dotari se va devaloriza foarte mult si intr-un timp destul de scurt.
    Merita luata doar daca vrei sa o tii mai mult timp, mai ai garantie la ea inca 3 ani si ceva. Daca te multumesti cu dotarile astea, banul jos si e a ta. Nu iti va face probleme decat exceptional numai sa fi plecat din fabrica cu ceva imperfect, dar pentru asta ai garantie....
     
    Stancu1 apreciază asta.
  7. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
  8. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Arată bine mașina; dotări, motorizare. Dacă merită banii? Doar tu știi.
     
  9. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Masina e superbă, nu cred că se poate spune ceva de rău despre ea. Dar nu crezi că ar fi mai ok să o iei tu din afară si nu de aici? Dacă tot dai atâția bani pe o mașină măcar să ai o oarecare siguranță că nu iti iei țeapă.
     
  10. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Nu prea am gasit pe afara un asemenea exemplar dpdv al dotarilor. O oferta mai variata am gasit pt Allroad, dar alt buget si deja e prea mult.
     
  11. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Pentru mine un minus ar fi suspensia S-line. E frumos sa ai asa o masina puternica, dar sa fie si confortabila, cu suspensie pneumatica, pe cand suspensia sport nu e foarte incantatoare daca nu ai drumurile faine.

    In Romania uneori gasesti oferte prea bune ca sa fie adevărate, mașini foarte dotate, la prețuri tentante, mașini pe care in De le gasesti la un pret mai mare, suspect, nu crezi?
     
  12. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Da, asta e si problema mea principala, ca nu are suspensie pneumatica.
    In rest, as putea enumera pe degete "lipsurile" : B&O (care e f rar), coloana electrica, memorii la scaun pasager, interior fara racire si masaj (dar la competition nu exista asa ceva), airbag volan imbracat in piele + volan incalzit. Exceptand B&O, restul se pot adauga relativ usor si cu costuri de bun simt.
     
  13. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Putem concluziona deci, că mașina arata superb si are câteva dotări frumoase, dar lipsa suspensiei pneumatice, B&o, al volanului incazit si alte cateva o fac să nu iasă neapărat in evidență. Cred că poți găsi o ofertă mai bună.
     
  14. Dan-Adrian Cif

    Dan-Adrian Cif 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    Audi A6 4G, 2.0 TDI (CNHA), 140kw, 2014, S-Line, Manual
    @waf Masina e foarte interesantă. E la mine in oraș și pot sa spun ca este splendida pe drum. Cu toate acestea din cartea service se vede ca intrările sunt foarte dese, un lucru puțin mai neobișnuit as îndrăzni sa spun, iar din ceea ce apare pe ea reiese ca nu a fost făcut nici un schimb de ulei in cutia de viteze și nu cred ca asta e normal.
    Cred că merită văzută masina, dar verificată in cel mai mic detaliu pentru ca in zona la noi sunt foarte mulți samsari.
    Ca și idee aici este un service partener Audi și din propria experiența pot sa spun ca oamenii sunt super. Poți apela la ei dacă ajungi sa vezi masina. Dacă te hotărăști sa o vezi te pot ajuta cu mare drag cu orice.
     
  15. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Multumesc mult pt ajutor! Se duce zilele astea un amic care sta aproape (Iernut) sa vada masina.
    Am vazut si eu ca apar multe intrari pe cartea service, insa n-am reusit sa-mi dau seama ce reprezinta intrarile. Legat de schimbul de ulei, chiar si proprietarul mentioneaza ca nu se schimba uleiul (total fals, insa reprezinta o confirmare ca uleiul e cel original, din pacate).
     
  16. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Scumpă pentru kilometri pe care ai are, si dotarile nu sunt așa multe.Parerea mea cu bani ăștia găsești ceva mai bun.
     
  17. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Cam scumpica as spune si eu. Poate nu Competition, dar un BiTDI bine dotat in jurul a 50-70k km gasesti in Germania in aceeasi bani. Sper sa nu-mi fi scapat mie, dar suspensii adaptive nu are si doar scaunul soferului e cu memorie. Din punctul meu de vedere scaunele nu sunt cele mai reusite pt restul dotarilor, mergeau mai bine cele de A8 ventilate.
    Si da, poate fi o problema lipsaunei revizii la cutia de viteze. Fara schimb de ulei periodic chiar si cutiile ZF pica, iar in functie de stilul de condus poate pica pana in 200k km.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  18. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Am înțeles că o cutie ZF fără mentenanță duce cam 300k km, iar cu mentenanță duce peste 1 milion km!
    Teste făcute pe banc, deci nu vorbim de defecte de fabricație sau proastă exploatare.
     
  19. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Eu unul nu m-as baza pe modul in care a fost exploatata cutia la masina exemplu de mai sus pentru ca vorbim de un Competition. Cine a luat masina asta nu a luat-o ca sa plece mosnegeste de pe loc ci a luat-o tocmai pentru ca de pe loc pleaca demential. Iar unei cutii tocmai expunerile la cupluri mari le dauneaza maxim. In mod direct spus plecarile in forta omoara cutiile. Ori masina exemplu este foarte probabil sa fi avut multe astfel de plecari......iar cutia fara mentenanta nu se stie cat mai tine......
    La o astfel de motorizare eu nu m-as arunca la masina cu mai mult de 80k km, iar primul lucru care l-as face ar fi schimbul de ulei si filtre la cutie.
     
    bobalex18 și NonoGe apreciază asta.
  20. boditza

    boditza 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7 FL BiTdi
    @waf eu am cumparat ceva asemanator (biTdi simplu nu competition )dar la 33.000 din 2015 ce-i drept si cu 70.000km. Ce are asta in plus fata de a mea sunt scaunele, park assist si night vision.
    Nu zic ca cea prezentata e praf sau ca a mea e super dar cred ca daca mai cauti gasesti una la un pret mai decent, sau KM mai putini (vezi postul de mai sus al lui @dentimarius ).
     

Distribuie pagina asta