1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Aceeasi parere am si eu, masina aia nu are nici macar o dotare de top..ca sa nu mai aduc in discutie navi mic.
    Eu sunt de parere ca la 30k gasesti masini mult mai dotate.
    Eu unul prefer si 50k km in plus dar sa aiba dotari de top, acestea vor ajuta maxim la revanzare.

    Bafta
     
    mabalaru apreciază asta.
  2. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Mi se pare o masina slab dotata pentru acel pret. In afara de trapa, suspensie pe aer si km relativ putini, nu exceleaza cu nimic.
    Chiar aici pe forum este de vanzare o masina care s-ar putea potrivi criteriilor tale, are dotari in plus fata de ce ai postat tu si pret mai bun: http://www.clubaudi.ro/threads/vand-audi-a6-c7-fl.53646/
     
    silviunik, borsy, mabalaru și încă o persoană apreciază asta.
  3. A80 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2015
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi 80 1.9TDI 1994
    Salut,

    As avea si eu o intrebare.
    Audi A6 C7 din 2013-2014 cu dotarea de baza, cutie manuala, 2.0 TDI din germania cu 120.000-130.000 km la 18000-19000 de Euro e un pret prea mic?
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dupa ce o sa citesti acest topic pentru ca sa inveti ce inseamna dotarile o sa iti dai seama singur daca pretul este mare sau mic. Nu exista dotari de baza. Ce tie ti se pare de baza altora li se pare ca masina este cheala asa ca discutia asta nu duce nicaieri. Nu stam acum sa reluam din nou ce inseamna dotari la modelul de Audi pe care il cauti.
     
  5. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    @Mparvu și mie mi se pare mașina recomandata de KUL mult peste cea din Germania, plus ca ai norocul sa fie cu adevărat o mașină intretinuta, cu foarte multe dotări și pe lângă asta întreținerea și retrofiturile sunt documentate aici pe forum.
     
  6. Mparvu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2019
    Locație:
    BV
    Masina:
    A6
    Salut,

    ce ziceti de masina din atasament ? E vorba de un A6 avant 2017 , 60 000 km, la pretul de 34 000 Eur.
     
  7. Emanuel Olariu 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2018
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    A 6 3.0 TDI 2014
    Buna seara,
    Am tot citit pe forum despre motorul 3.0 TDI și m am hotărât sa merg pe varianta A6 Avant competition.
    Ma puteti ajuta și Pe mine va rog cu câteva detali legate de mașina de mai jos:
    1. Nu are suspensie pneumatica. Credeți ca merita sa ma uit după una cu suspensie pneumatica sau e chiar mai bine ca nu are?
    2. Nu e de la reprezentanta audi dar pare totuși de la un dealer autorizat. Exista un risc mai mare dacă nu e reprezentanta și doar dealer autorizat? Sunt diferențe mari între un dealer autorizat și reprezentanta? Sa caut mai bine una de la o reprezentanta?

    Va mulțumesc.

    https://m.mobile.de/fahrzeuge/detai...=com.apple.UIKit.activity.Mail&utm_medium=ios
     
  8. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Depinde ce cauti de la masina, daca vrei confort sporit si posibilitatea de a te juca pe inaltime, eventual iarna sa o ridici atunci cauti perne.....daca vrei sportivitate absoluta in mers extraurban, atunci nu cauti perne.
    Este dealer autorizat, nu conteaza cine este. Ca la noi, au nume diferite (porsche, midocar, darius motors, etc) dar nu conteaza cum il cheama.
    Legat de masina din link, mi se pare cam uzata pielea scaunului soferului pt 50.000km. Nu contest ca nu sunt pe bune, mi se pare doar uzura mare.
     
  9. Mparvu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2019
    Locație:
    BV
    Masina:
    A6
  10. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    E de la dealer, ce e de spus.. E aproape noua, la jumatate din pretul initial. Daca ti-o permiti, da-i inainte. Cum ti-ar spune si alti colegi, la suma aceea ai putea gasi chiar si un 3,0.
    @KUL, si mie mi se pare uzata pielea pe portiunea aia, dar e relativ, daca soferul a avut 120kg, masina fiind relativ joasa, e inevitabila uzura.
     
    dvr apreciază asta.
  11. Emanuel Olariu 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2018
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    A 6 3.0 TDI 2014
    Multumesc pentru informații. Pe lângă versiunea competition avant am găsit și avant sport. Imi poate spune cineva prin ce se diferențiază cele doua versiuni. Am căutat in urma pe forum dar nu am găsit clar diferențele. Singura care o văd din ce citesc la descrierile mașinilor sunt diferența de 6 Hp, de la 320 la 326 hp. Mai sunt și altele?
     
  12. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Da, commpetion de fapt e un pachet ce include printre altele si diferentialul sport. Alta senzatie pe viraje. Din gama C7 din ce am citit e de preferat motorizarea BiTdi pentru ca e singura ce vine cu cutie ZF, restul mmotorizarilor vin cu s-tronic si cu problemele si slabiciunile aferente. La fel, din ce am citit, BiTdi-ul pare sa nu aiba probleme la distributie cu acel zornait. Si acum, la modul cel mai sincer si deschis, daca tot se plateste immpozit de 3 litri parca e pacat sa nu fie BiTdi...parerea mea...

    Iar pentru masinile din reprezentante, cela mai multe au fost leasing operational, asta inseamna ca istoricul masinii este 99% corect si real. La leasing operational tot ce se face la masina, plecand de la banala revizie de ulei se face numai in reprezentanta, toate cheltuielile fiind incluse in leasing, inclusiv schimburile de gume vara/iarna. Sunt nitel maiscumpe, insa avantajul unui istoric clar si real primeaza la astfel de masini, as zice eu.
    In acelasi timp poti cauta pe audi-boerse.de, unde gasesti numai masini din reprezentante. Legat de pretul masinii de mai sus, nu exceleaza la dotari, poti gasi si mult mai dotate cu diferente mici la pret.
     
  13. Emanuel Olariu 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2018
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    A 6 3.0 TDI 2014
    Mulțumesc pentru sfaturi. Eu sunt deja hotărât pe motorul 3.0 BiTDI dar nu sunt hotărât dacă sa ma uit specific doar pentru varianta competition sau și un BiTDI fără pachetul competition e la fel de ok. Cred ca întrebarea mea de fapt e dacă se merita sa caut versiunea competition sau nu și dacă se merita atunci ce are in plus. Pana acum am notat ca are sport diferențialul și 6 Hp in plus fata de un BiTDI simplu. Mai sunt și alte diferențe?
     
  14. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Suspensii sport stanrd, roti 20, oglinzi negre, mici detalii optice sa il duce mai spre S6 si cireasa de pe tort diferentialul sport. aproape toaqte le poti gasi si pe bitdi, fiind optionale. Acceleratia 0-100 mai mica cu jumatate de secunda aproximativ.
     
  15. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Eu am luat un BiTDI Avant (nu competition) din reprezentanta Audi si este exact cum zice @dentimarius. Reviziile si intrarile in service sunt facute doar la reprezentanta respectiva, istoricul curat, masina intretinuta exemplar.. nu am nimic de reprosat.

    Eu am ales BiTDI normal, nu Competition deoarece am vrut neaparat suspensie pneumatica pentru comfortul sporit fata de o suspensie sport si pretul mai bun.
    Multa bafta in alegerea pe care o vei face. De asemenea recomand site-ul audi-boerse.de unde iti returneaza doar rezultate de la reprezentante sau dealeri autorizati.

    Succes!
     
  16. Emanuel Olariu 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2018
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    A 6 3.0 TDI 2014
    Reprezentantele sau dealerii autorizații prezintă aceleași garanții sau e de preferat reprezentanta fata de un dealer. Cum știi care e reprezentanta ( dacă are in nume audi centrum?) și care e dealer autorizat?
    Va mulțumesc pentruntoate sfaturile. Săptămâna viitoare mi am luat bilet pentru Germania. O zi buna.
     
  17. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Chiar daca spune ca are garantie, ea este valabila doar in Germania. In Romania nu se continua garantia. Indiferent ca e dealer sau reprezentanta. Eu am luat de la Audi Zentrum Dresden de exemplu.
    Dar daca vei cauta masini pe www.audi-boerse.de rezultatele de acolo iti vor returna doar reprezentante si dealeri autorizati. Cel putin asa a fost la ce am cautat eu..
    Eu zic sa nu mergi fara un telefon in prealabil. Eu de exemplu a trebuit sa astept cateva zile dupa semnarea contractului ca reprezentanta sa poata incheia toate actele cu banca si mi-a zis sa astept 7 zile altfel nu pot ridica masina. De asemenea sa iei in calcul faptul ca transferul poate dura de la 1 la 3 zile.
    Bafta!
     
  18. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Da, si eu recomand un telefon sau un email inainte de a pleca spre masina respectiva. Nu de alta, dar nu toate masinile sunt disponibile pentru export in alte tari. Sau parte din reprezentante prefera sa vanda numai in Germania, sau tara in care sunt. Nu am inteles politica asta, insa cert este ca nu toate masinile de pe audi-boerse pot fi cumparate de persoane din alte tari, personal m-am lovit de refuzul de a-mi vinde o masina pe motiv ca sunt din alta tara........sau au fost eleganti in exprimare, si nu au vrut sa imi vanda pentru ca sunt din Romania... :))))))))))))
     
  19. Emanuel Olariu 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2018
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    A 6 3.0 TDI 2014
    Va mulțumesc la toți pentru informații.
     
  20. Emanuel Olariu 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2018
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    A 6 3.0 TDI 2014
    Săptămâna viitoare ma duc in Germania după mașina. M-am hotărât pe motorizarea 3.0 BiTDI dar nu încă pe model. Imi place foarte mult idea unui A6 avant competition cu suspensie pe aer dar am emoții ca o sa fie prea joasa mașina pt a o folosi la treburile de zi cu zi. Poate cineva sa mi spună Care e diferența de înălțime între un a6 avant competition cu suspensie pe aer și un A6 allroad, ambele din 2015 și ambele cu motorul BiTDI. A6 avant competition cu suspensie pe aer e mai înaltă decar aceeași mașina dar cu suspensie sport? Nu găsesc nici unde explicații despre aceasta întrebare pe întelesul unui începător.
    Va mulțumesc pentru tot ajutorul.
     

Distribuie pagina asta