1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Când spun eu sa nu ai incredere in Otomani știu eu ce vorbesc....am avut experiențe cu ei neplăcute .
     
    PatrickV2, gicu și NEAMTZU apreciază asta.
  2. NEAMTZU

    NEAMTZU 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2016
    Locație:
    Bochum
    Masina:
    Audi A6.3TDI-CRTD.quattro/272. Audi A4. 2Li-ALT.131
    A cumpara masini de la turci din Germania sau alte tari e ca si cum ai cumpara de la samsarii din tara. Alegerea e a voastra.
     
    gicu, Andu333 și Caprita Emanuel apreciază asta.
  3. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Lasa ca nici cu nemtii nu imi e rusine. Daca iti arat un istoric la o masina pe care vroiam sa o cumpar inaintea celei rosii ... la fel era, NFL dar super bine dotata si la pret bun.
    Cand iau istoricul la puricat calumea realizez ca ei au mers cu reviziile cam asa: 90,120,150, 90,120 ... da, au dat km inapoi si s-au facut reviziile iar ... si erau si in data gen 1-2 zile diferenta. Si era neamt 100% cel cu care vorbeam si se jura ca masina e buna. @KUL trebuia sa treaca ca sa o vada pentru mine si am renuntat pentru ca nu avea rost.
    Treaba e simpla, trebuie sa verifici bine, chiar daca vinde Audi in DE, neamt in DE sau rus in DE :))

    Spor la achizitii
     
  4. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Prefer una marsaluita de neamț cu 20.000 km decât de turci cu 100.000.Nu vreau sa contrazic pe nimeni dar cu turcii am avut de fiecare dată probleme când voiam să cumpăr o mașină pentru prieteni sau pentru mine. Cu Nemții până acuma nu.Majoritatea nemților repară mașinile la reprezentanțe pe când turcii le iau lovite si le repară ei la minut in service la ei la colț de stradă .
     
    NEAMTZU apreciază asta.
  5. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Cunosc, cred eu, destul de bine cum sta treaba cu turcii/albanezii ...nu este nimic nou pentru mine.Orice natie ar fii vanzatorul masina se verifica cat se poate de bine cu datele pe care le poti obtine, tinand cont ca se fac atatea magarii si prin reprezentante nu o sa fii niciodata 100% sigur..dar pana la urma cumperi o masina nu un rinichi.
    Sa ne mai bucuram si de viata, ca pt. restul problemelor exista rezolvari.

    P.S. sa depasim momentul si sa ne axam pe topic.
     
    borsy apreciază asta.
  6. stonecold 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW
    Ultima editare: 7 Mar 2019
  7. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Masina arata bine, in poze, cu exceptia farurilor LED nu exceleaza cu nimic la dotari, pretul acela este justificat doar prin KM putini.Personal nu ma atrage culoarea aia deloc, garantie 1 an..acuma trebuie sa vezi si ce anume cuprinde acea garantie.Este vanduta de B(a)M(a)W(ezi), nu mi-as face probleme ca ascund ceva grav.

    Bafta
     
  8. stonecold 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW
    pe partea de garantie: doar motor, cutie si electrica.
    la dotari: faruri led, mmi 3g+ (nu imi dau seama din poze si nici din vin-ul decodat: https://carinfo.kiev.ua/cars/vin/audi/vin_check?su=anl2k_xfc_xm), scaune incalzite cu piele draguta, km ar fi ok sunt reali.
    fiind primul audi, nu stiu la ce sa ma astept - multitronicul vietii - la am citit tot topicul de aici si mi s-a luat :))
     
  9. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Lipsesc destul de multe dotari care ti-ar face viata mai frumoasa intr-un Audi. Enumar cateva pe care eu mi le-am dorit: ACC, Sistem audio BOSE, Scaune electrice cu memorie.. acum ar mai fi destule, dar ti-am zis doar de ce a zis K3nT ca nu exceleaza la dotari.
     
    Ultima editare: 7 Mar 2019
  10. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    De multitronic nu cred ca trebuie sa te temi.Prietenul meu are multitronic pe mașină și are 200.000 km,mașina merge și schimbă impecabil. Dacă a fost schimbat uleiul la timp si a fost folosită corect nu e un minus cred această cutie. Si tiptronic si S-tronic se strică dacă îți bați joc de ele.Adevarat ca această mașina nu excelează la dotări dar km sunt puțini dacă sunt reali.
     
  11. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Are MMI basic
     
  12. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Nu inseamna ca e ok daca e reprezentanta trebuie verificata masina la reprezentanta audi cu istoric cu tot.
    Daca sunt facuti in Ro km aia nu sunt chiar asa putini.
     
  13. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Eu unul nu as verifica dacă km sunt reali sau nu, atâta timp cât as primi de la ei documente prin care certifica ca sunt reali.
    Ba mai mult chiar mi-as dori sa nu fie reali după achiziție :)
    Sfatul meu este ca la bugetul acela sa cauți ceva mai dotat, mai nou..chiar dacă are mai mult km.
    Nu te bucura la km putini ca nu aia vând o masina mai tarziu(mai ales in România)...ci opționalele.
    Bafta
     
  14. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Atâta despicați firul in 4 de nu mai cumpărați nimic.
    Mașina arată bine și e ok dpdv tehnic? Km bat cu facturile și cartea service? Reviziile sunt făcute la timp? Dealerul prezintă încredere? Restul ține și de noroc.
     
    gicu și K3nT apreciază asta.
  15. stonecold 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW
    multumesc tuturor pentru pareri! o sa zic pas la acesta si ma voi orienta la altceva mai nou :)
     
  16. Elghost 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2018
    Locație:
    Romania
    Masina:
    B6, 1.9 TDI, 2006
    Salutare tuturor, a venit momentul sa achizitionez o alta masina si dupa lungi cautari am ajuns la concluzia ca Audi C7 este cea mai buna alegere in bugetul detinut (15k). Am aruncat rapid un ochi pe site-urile de vanzari de la noi din tara si mi-a facut cu ochiul in special aceasta masina:
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-ID7GvqIT.html#bfe173b047
    Dotarile sunt ok, mi-ar fi placut sa aiba faruri Matrix si scaune ventilate, insa nu cred ca ma pot incadra in buget; pretul mi se pare ok, chiar raman si ceva banuti pt o revizie temeinica. Trecerea o fac de la Passat B6.
    Voi rascoli astazi forumul pt a afla info necesare despre aceasta motorizare, insa pt inceput voiam sa aflu parerea celor mai bine informati la prima vedere.
     
  17. Caprita Emanuel

    Caprita Emanuel Silver Member

    Înscris:
    9 Ian 2018
    Locație:
    Rastatt DE
    Masina:
    A7 3.0 TDI 2015 (CRTE)
    Mie prețul mi se pare foarte mic pentru mașina asta.Dute să ai faci o verificare amănunțită .
     
  18. Dan-Adrian Cif

    Dan-Adrian Cif 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    Audi A6 4G, 2.0 TDI (CNHA), 140kw, 2014, S-Line, Manual
    Sa o verifici temeinic, in special la kilometraj. Cunosc foarte multe cazuri cu masini aduse din Olanda care in bord arătau in jur de 200k iar real era cel puțin dublu. Baftă.
     
  19. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    In Olanda sunt printre cele mai scumpe masini. Masina la vanzare trebuie sa aibe NAP, documentul ce certifica kilometrajul. Daca nu are asa ceva, din start se considera suspect rulajul. La o simpla cautare pe site-urile de profil din Olanda, nu vei gasi acelasi model la banii astia. Vanzatorul/samsarul trebuie sa scoata minim 500e la masina, concluzia o tragi tu. E bine ca la 15000e iti doreai si scaune ventilate si faruri matrix etc..
     
    z1daru apreciază asta.
  20. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Matrix sunt doar pe FL, probabil full led vroia.
     

Distribuie pagina asta