1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. Elghost 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2018
    Locație:
    Romania
    Masina:
    B6, 1.9 TDI, 2006
    Din motive evidente am renuntat la acea masina; vanzatorul o dadea cotita cand intrebam de kilometraj certificat si o inspectie temeinica la alt service in afara de cel recomandat de el. Multumesc pt indrumari, o sa caut ceva mai realist in acel buget.
     
  2. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Cine investeste 13000e pentru 500e profit ? Cel putin 2500e si-a pus peste pretul final cu tot cu transport. La masina de 4500e Audi B7 pun adaos 1000-1500e.
     
  3. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    @Elghost era evident ca la acel pret masina avea probleme. Fie dauna, fie km multi.

    Ca si povestire scurta, mama unui prieten a avut un accident iar masina a fost dauna totala. Legea la noi spune ca asiguratorul pune epava pe un site de licitatii si cine vrea o cumpara. Evident ca a cumparat-o un baiat cu 1000 euro, i-a spus din start ca o repara ca sa o vanda.
    Masina avea un lonjeron complet distrus si altul indoit. A zis ca le taie si sudeaza. In maxim 3 saptamani masina a ajuns pe autovit la un pret extraordinar (era masina de oras, avea km putini) si in urmatoarea zi s-a dat.
    Am spus asta ca sa se retina.. ce este prea ieftin.. este cu un motiv. Ce isi merita banii, are pretul sus. Si din pacate la noi se cauta chilipiruri si uite asa masinile bune nu se dau la pretul dorit.

    Bafta tuturor.
     
    NEAMTZU, borsy și sel apreciază asta.
  4. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Tot nu pot sa cred, 13k pentru un C7, nici nu m-am uitat la dotari ... din start ala e pret de A4 b8.5 ... nu de A6
    LE: ma uit si la dotari ... pai ce sa vezi, mai are si un minim de dotari (xenon, navi mare, volan sport, scaune incalzite si piele ....
    Cauta unde vrei tu masina ca aia si cu km aia si nu o sa gasesti nimic la 13k ..
     
  5. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
  6. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Haha, prima e a mea. De 5 luni a parcurs 400 km. O sa o pun poate la un pret cum cere piata.
     
  7. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
  8. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Ce tare. E mai bine dotata decat aia gri a mea
    Si cu mai putini Km :))), bun deal
     
  9. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Cum poate sa o vanda la banii ăia . Chiar sunt curios ce poate sa aibă .
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fara comentarii. Bagati la cap si atat. Sunt multi prosti pe planeta asta si multi samsari ii asteapta cu bratele deschise. Multumesc
     
    Andy87 și gicu apreciază asta.
  11. scoTTy

    scoTTy 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B9 2016, 1.4 tfsi
    cristeis apreciază asta.
  12. stefycu

    stefycu 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2009
    Locație:
    Italia
    Masina:
    A6 c7 2.0 tdi cglc 2011 multitronic
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Motorul si cutia sunt foarte bine echilibrate pe acest model. La 210.000 km trebuie schimbata distributia, daca nu a fost deja facuta. Kilometri sunt reali, nu au fost dati inapoi.

    S-line este doar interior, nu si la exterior cum spune in descriere. Nu are dotari extra, doar cele baza, iar ca pret raportat la numarul de kilometri as spune ca este cam spre mult. Se gasesc mai dotate si cu mai putini kilometri in aceeasi suma.
     
    stefycu apreciază asta.
  14. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    @stefycu ai PDF-ul cu decodarea masini EX300XH mai jos daca te intereseaza.
    *Masina e de la un centru de inchirieri auto nu a fost inscrisa ca persoana fizica.

     
    Ultima editare: 15 Apr 2019
    stefycu apreciază asta.
  15. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Si eu sunt de aceeasi parere cu Marian, pretul mi se pare cam mare.Masina in sine nu este urata..adica are si plus-uri...interiorul de S, culoarea si panoramicul...dar are mai multe minusuri, pretul destul de mare raportat la km si dotari, nu are nici macar incalzire in scaune.
    Fiind si masina in regim de inchiriere eu as spune pas si as cauta altceva.

    Bafta
     
    stefycu apreciază asta.
  16. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    @stefycu gasesti masini cu mult mai dotate si cu KM mai putini fata de ce ai postat tu (la pret asemanator. Eu m-am luat de faptul ca un transport + inmatriculat = 1000 Euro).

    Toate bune
     
    stefycu apreciază asta.
  17. stefycu

    stefycu 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2009
    Locație:
    Italia
    Masina:
    A6 c7 2.0 tdi cglc 2011 multitronic
    Va multumesc la toți pentru sfaturi mi-au fost foarte utile si de ajutor, inca nu am gasit ceva să-mi placă dar o sa tin la curent cu următoare achiziție
    Drumuri bune la toată lumea
     
  18. Phily0123 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2010 2.0TDI 125kw CAHA
    Buna ziua,

    Cer si eu niste sfaturi, ca necunoscator, despre masinuta asta. A6 C7 3.0tdi Quattro, 2012, 123000 km (surprinzator, dar la o verificare Auto DNA, avea ultima intrare cu 98000 in 12.2017) cod motor CDUD, cod cutie de viteze NWQ, tip transmisie 7A, perne de aer (care ma sperie cumplit).

    Acum, intrebarile mele ar fi:
    1. E fiabil motorul pe codul respectiv?
    2. Pernele sunt pretentioase? Se strica usor? Pe scurt, sa ma feresc sau nu de perne?
    3. Tipul cutiei de viteze (poate pare o intrebare de incepator, dar nu am habar) este S tronic sau altfel? Banuiesc ca nu sunt problematice?
    4. Per total merita investitia fata de un motor 2.0? Si aici ma refer la amortizarea costurilor cu impozitul prin fiabilitate.

    Multumesc anticipat!
     
  19. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Dacă vrei o masina de nivelul asta nu întrebi de fiabilitate. Nu te supara pe mine. Nu vrei sa se strice nimic o cumperi cheală. Fiecare motor si cutie au problemele lor. Vrei puterea unui 3 litri,comoditatea unei cutii automate și finețea unei suspensii pneumatice. Iti asumi costurile care nu sunt mici deloc. Ai toate informatiile pe forum, inclusiv costurile.
     
    NEAMTZU apreciază asta.
  20. Phily0123 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2010 2.0TDI 125kw CAHA
    Sunt de acord cu tine, dar parerea mea e ca trebuie sa te gandesti la fiabilitate in orice decizie ai lua (nu doar auto).
    Sunt constient de costuri si mi le asum, dar nu as vrea sa aleg ceva fara sa fiu corect informat.

    Intrebarile mele, ca ale unui necunoscator, mi le-am pus in urma sfaturilor primite de la diverse persoane cum ca motoarele de 3.0 ar fi mai bune decat cele de 2.0 (am avut pe un A5 2010, motor CAHA, si am fost foarte multumit).
     

Distribuie pagina asta